Dinsdag £2 k 188 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. h". 6447. fJOft. T*-1 Ir-a t o LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post1%4<L Afzonderlijke Nommers.0.05. PEIJS DEB ADV ERTENTIEN Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters Mar plaatsruimte. STAD§-SEBICIITEjy. BURGEMEESTER jss WETHOUDERS van LEIDEN; Gaaien art. 6 der Verordening ran den 27sten Norember 1879 (Gemeenteblad N'. 10); Brengen ter algemcene kennis dat door hen is benoemd: tot Raad der gebnnrte N'. 22 of N°. 4 van Wijk VI de heer ABRAHAM ANTONIE DE GRAAFF, en zalk» in de plaats van den heer HENDRIK JACOBUS LABREE Jr., die tot Heer dier gebuurte is benoemd. Burgemeester en Wethouders roomoemd. Leiden, DE KANTRR, Burgemeester. 21 Februari 1S81. E. KIST, Secretaris. LE19EX, 21 Febraarl. Naar men verneemt, is de heer J. Rinkes Borger, directeur der Leidsche Melkinrichting, met de gouden medaille bekroond voor zijn critisch verslag over de laatst gehouden landbouwtentoon stelling te Leiden. De heer J. C. Van Sehilfgaarde, arts ea med. doctorandus aan de universiteit alhier, tot 1 Jan. 11, adsistent bij de chirurgie aan het academisch aekenhuia, heeft zich op uitnoodiging van het hoofd bestuur van het „Roode Kruis" bereid verklaard als arts maar de Transvaal te gaan, en zal deel uit maken van eene op 1 Maart uit Londen vertrekkende expeditie van het Nederlandsche „Roode Kruis". Bij de heden gehouden openbaro verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, 4.20 en f 2.00; de laagste 38.00, 20.00, f 4.00 en 2.00. Bjj de te Alphen plaats gehad hebbende stemming van stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. gemeente aldaar, werden uitgebracht 209 geldige stemmen, waarvan 178 voor de uitvoering van de rechten der gemeente door den Kerkeraad en 31 voor de uitvoering dier rechten door gemachtigden der gemeente. To Hillegom zal op 26, 27 en 28 dezer weder eene Floralia-tentoonstelling gehouden worden, uit geschreven door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdeeling Hillegom. Ofschoon ook die van hot vorige jaar buitengewoon goed ge slaagd is, kan men nu om verschillende redenen nog meer succes verwachten. Ook zullen eenige gereedschappen, welke in verband staan tot de cultuur en en handel in bloembollen, ingezonden worden, waaronder een boekweitdoppen-schoonmaker, welke bijzonder goed en spoedig werkt. Het gala-diner ten Hove bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, te zes uren aangevangen, was te acht uren geëindigd en werd bijgewoond door prinses Hendrik en prins Frederik, die, bjj hun terugkeer naar de paleizen, het Voorhout passee- rendo, door de verzamelde menigte, welke de aldaar van gemeentewege ontstoken gas- en lampions illuminatie aanschouwde, en onder het weerklinken der volksliederen, werden toegejuicht. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. W. H. Dullert, te Arnhem, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Hij lijdt aan eene hartkwaal. Volgens nader bericht was de ziekte gisteravond zoodanig toegenomen, dat de lijder in zorgwekkenden toe stand verkeerde. Een later telegram uit Arnhem van hedenochtend noemt den toestand, van den heer Dullert „hoogst zorgelijk, ja hopeloos." Volgens gerucht zou het plan, om te Sche- veningen eene internationale tentoonstelling van visscherij-benoodigdheden te houden, zoovele be zwaren ontmoeten, dat de ontwerpers van de zaak mosten afzien. Hot watersnoodfeest te Amsterdam heeft de volgende resultaten opgeleverdƒ4500 aan verkochte kaarten a 50; voor toegang op den avond van het feest is door 900 personen elk betaald 5, dus 4500het getal verkochte heoren- en dames- kaarten is nog niet met zekerheid bekend, maar vermoedelijk niet minder dan 5000, die dooreen a 4 gerekend een bate geven van 20,000de verkoop aan de winkeltjes, de champagne-bar, bij Kras, bij Tan Laar en de toegang tot de verschil lende vermakelijkheden, kunsttentoonstelling, loten, enz. f 32,000; souper, giften en andere baten 5000; dus een bruto-ontVangst van ongeveer 66,000. Hierbij moet worden gerekend dat een waarde aan goederen over is, die gernstelijk de verwachting doet koesteren dat nog een groot aantal loten in de loterjj waarvoor die goederen als prijzen zijn bestemd, zal worden genomen. Het plan bestaat deze loterij tot minstens 50,000 loten te brengen, in welk geval voor elk lot nog een aardig prijsje voorhanden is, terwijl ook nog kapitale prijzen be schikbaar zijn. De 1»rato-opbrengst van het feesten de loterjj zeu dan de kapitale som van ongeveer een tonne gouds bedragen. Niettegenstaande het vele dat gratis is verricht, mogen de kosten gerust op ruim tienduizend gulden worden geraamd. De opbrengst der 40 bussen, kosteloos door de firma Tan Essen op het Koningsplein vervaardigd, waarin op den feestavond de gelden zijn gestort, ten be drage van 32,000, waaronder 28,000 aan goud en zilver, is dadelijk bij do Ontvang- en Betaalkas gebracht, opdat geen dag rente verloren moge gaan. De hoogste opbrengst aan één winkeltje was 1600. Al hetgeen door de verschillende gevers ter consumtie op het feest is geschonken en niet werd verorberd, is door hen voor de loterij afge staan en daaronder zijn groote hoeveelheden fijne wijnen, likeuren, enz. De groote marsepein-taart, die Stollwerck, uit Keulen, zond, bracht in veiling ongeveer 40 op en voor een paar linnen manchetten wsrd 25 gegeven. Yoor het algemeen secretariaat der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is door het departement Boskoop gekozen mr. A. Kerdijk. Het hoofdcomité van het „Roode Kruis" ont ving een telegraphisch bericht uit de Kaapstad, waar uit blijkt dat door het Nederlandseh comité van het „Roode Kruis" aldaar reeds het benoodigde verplegingsmateriëel naar de beide zijden der strij dende partijen geëxpediëerd is en geneeskundige hulp beschikbaar wordt gesteld. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld aan „De Noordbrabanter" dat het wetsontwerp tot verbete ring van den waterstaatstoestand in Noord-Brabant zoogoed als gereed is om naar den Raad van State te worden verzonden. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag kaap Sint- Vincent; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dien dag Point de Galle; de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, arri veerde Vrijdag te Suez; de „Gelderland" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam; de „Tor rington", van Rotterdam naar Java, is Zaterdag avond op de West (Waterweg) met 48 decimeters diepgang blijven zitten, kwam gisterochtend vlot, moet terugkomen om nagezien te worden, aangezien het schroefraam denkelijk gebroken is; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez. Gemengd Nieuvrs. Bij de volksvoorstelling in den Schouw burg gisteravond door het gezelschap Yan den heer W. Pierre De Boor, van „Tivoli" te Amsterdam, waren alleen parterre en galerij vrijgoed bezet. Was het in 't begin al vrij onrustig, het werd gaandeweg erger en gedurende do opvoering van Gram's „Patiën ten" waren de luide op- en aanmerkingen welke door studenten over de acteurs en hun spel werden ge maakt, zóó hinderlijk dat het tweede bedrijf gedeelte lijk en het derde nagenoeg geheel werden weggelaten. Tijdens het spel was zelfs een der studenten reeds bezig op het tooneel te klanteren. Onder dat alles weri er van de galerij flink gescholden, waartoe in het parterre eenige boerinnen het hare bijdroegen. Gedurende de panze had een aantal personen zich voor den uitgang geschaard, met kennelijk vijandige bedoe lingen. Nauwelijks was dan ook de voorstelling ge ëindigd of men zag de galerij-bezoekers in allerijl het gebouw verlaten, hetgeen door de studenten reeds even te voren was gedaan. Op de Hoogstraat kwam het tot een treffen. Eenige studenten vluchtten in een winkel, andere werden onder pelitie-geleide naar de sociëteit „Minerva" gebracht. - Het meest gedu peerd was de klasse van bezoekers waarvoor de volks voorstellingen vooral bestemd zijn. Het had er gister avond veel van of er in Leiden geen politie meer is. Zou het in dat geval niet beter zijn, wanneer weer even als vroeger jaren militaire macht aanwezig was om de orde te helpen handhaven? De burgemeester kan die toch zeker wel voor dat goede doel requi- reeren. Hedenmorgen, omstreeks halftwaalf, is een schuit met takkenbossen, liggende in het Rapen burg, ten gevolge van overlading, omgekanteld, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Een groot gedeelte van den middag was men bezig den over boord geraakten inhoud weder op den wal te brengen. Een schoorsteenbrandje, gistermorgen in een loods van de Hollaudsche Spoorwegmaat schappij alhier, ontstaan, werd door eenige werk lieden, met behulp van in den schoorsteen geworpen zakken mot zout, spoedig gebluscht. Zekere De G., iemand die bijna geheel blind is, had, gisteravond omstreeks halfzes, het ongeluk aan de Kalvermarkt, nabij de Wijubrug, te water te geraken, en zou, zijn hulpoloozen toe stand in aanmerking genomen, ongetwijfeld den dood in bet water gevonden hebben, zoo er niet spoedig hulp was komen opdagen. In de afgeloopen week zijn te Katwijk aan Zee 22 schuiten aangekomen, waarvan schipper W. Schaap, reeder C. Van Duin, met een ruime vangst 257 in de 5 dagen besomde. De andere vaartuigen besomden 80 a 140 in 4 tot 6 dagen. De vischprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot 6 a 10, kleine tarbot ƒ2 a 5, groote tong 0.50 a f 0.70, kleine tong 0.15 a 0.25, levendo kabeljauw 2 a 2.50, levende scbelvisch 0.25 a 0.40, benschol ƒ0.40 a 0.75, alles per stuk. - Voor kleine schol werd per mand besteed 10 a ƒ12, voor droogscbol 6 a 8 en rog ƒ4 a ƒ5; voor zeesterren 8 a ƒ11 per mud. Door den reeder N. Haasnoot werd een nieuwe schuit aangekocht, te Scheveningen gebouwd, groot 40 voet booms, welke gevoerd zal worden door schipper Dirk Ros. - De geheele vloot is thans in zee.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1