buitenland. De bovenzaal aan de Breestraat was doelmatig voor het gebruik van verversohingen als foyer ingericht. In goede orde is alles afgeloopen. Yoor de arr.-rechtbank te 's-Hage stond gisteren reeds terecht de zoo sierlijk uitgedoste boerin uit Stompwijk, die verleden week in den winkel van den horlogiemaker W. in de Yeenestraat aldaar, met zeer geslepen middelen, zich een gouden remontoir horloge onrechtmatig toeeigende. Berouw vol beleed zij hare schuld. De horlogemaker en zijne huisvrouw gaven een verhaal van de eigen aardige wijze waarop de quasi koopster hot horloge was meester geworden. Nadat het O. M. eene cel straf van 4 maanden had geëischt, bepaalde do rechtbank de uitspraak op Donderdag 24 dezer. Blijkens een door het gemeentebestuur van Arnhem ingesteld onderzoek, zijn in die ge meente ongeveer 1400 kinderen van 6 tot 12 jaren, die geen onderwijs ontvangen. Een telegram uit Douai meldt dat de patronenmagazijnen aldaar in brand staan; daar de kelders met kruit zijn gevuld, vreesde men elk oogenblik voor eene ontploffing. De inwoners vlucht ten naar alle kanten. Een tweetal werklieden te Joure, meer dan waarschijnlijk door sterken drank verhit, heb ben zoodanig twist gekregen dat de een den ander den neus nagenoeg geheel heeft afgesneden, zoodat de gekwetste in bedenkelijken toestand verkeert. Het hof van assises van Maire-et-Loire heeft de weduwe Audron, die haar kind wurgde en het lijk in 25 stukken sneed, tot 20 jaar dwang arbeid veroordeeld. Eenige jaren geleden was de zuster van dat onmensch wegens kindermoord met 8 jaar dwangarbeid gestraft. Rosalie, het dienstmeisje van dr. D. in de rue Campan te Belleville, ontving in het begin der vorige week van haren meester den onherroepelijken last om over 8 dagen te vertrokken. Dit bracht de jeugdige dienstbode in zulk een hevigen toorn dat Zij besloot zich, het kostte wat het wilde, te wreken. Toen nu een paar dagen geleden de familie van den dokter het middagmaal gebruikte, merkte men aan al de spijzen, doch vooral aan de soep, een onaan- genamen, vreemden smaak op, en nauwelijks was men van tafel opgestaan, of allen die van het maal gebruikt hadden, werden ernstig ongesteld, en toonden duidelijke teekenen van vergiftiging. Al spoedig viel het vermoeden op de dienstbode, die, door den com missaris van politie ondervraagd, dan ook bekende in het vat met water, bestemd voor het toebereiden der spijzen, niet minder dan een half kilo potas te hebben geworpen. De schaamte en het berouw over hare snoode daad waren echter niet in staat aan Rosalie de haar eigene brutaliteit te ontnemen. Op de vraag toch van den commissaris, die in haar koffer een flesch brandewijn vond, wat zij daarmede uitvoerde, luidde het snibbige antwoord: „Dat gaat je niet aan; ik bemoei me er immers ook niet mee wat jij drinkt." De meeste leden van het gezin zijn thans buiten gevaar, doch de dokter zelf en zijn zoontje verkee- ren in bijna hopeloozen toestand. KOLONIE IV. BATAYIA, 14 Januari. Uit de Ommelanden schrijft men aan het „Pad. Hbld"JL Zaterdag-nacht hebben acht kettinggan- gers, gewapend met knuppels, klewangs, messen en andere scherpe werktuigen en voorzien van vlammende fakkels, een rooftocht gehouden in de Kampoeng Kassang, en wel ten huize van een geïsoleerd wonenden en pas gehuwden Maleier. Al wat de moeite loonde werd door de roovers geplun derd, geld en goed ter waarde van 250 a 300 gul den. De meester des huizes en zijn bediende, die een oogenblik gepoogd hadden tegenweer te bieden, weiden door knuppelslagen op de vlucht gedreven. Den nacht te voren was in de buurt van de zooge naamde rimboe padjang ook een ketjoepartij gehou den, vermoedeljjk door dezelfde kettinggangers. Den lapohouder, op wien zij het gemunt hadden, werden ruim f 100 aan contanten en een groot aantal goederen ontroofd. Ook de bewoners van Bandong lijden zeer aan eene koorts-epidemie. Er stierven in den tijd van óéne week ruim 400 personen. De toestand is zeer zorgwekkend. Te Soerabaia is door den schout Blokland in de boei aldaar gebracht de zoon van de vorstin van Tanetta Lassasoe, om met een onderstand van f 40 's maands verbannen te worden naar Pono- rogo (Madioen). Door den gonvernenr-generaal van Ned.-I»iie tjjn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. B e n o e m dTot hnlpprediker ten dienste der inlandsche christengem. op het eiland Roti (Timor) H. W. Van Malzem, op het eiland Batjan (Ternate) C. De Graaf; bij den dienst der staatsap. op Java tot boekhouder G. H. A. Mathey, tijdelijk tot onderraagaiijnm. J. F. Van Loon. G e- plaatst: Als hnlponderwijzerea aan de «p. lite lag. i«h. B te Soerabaia A. C. Scheltema; ter hoofdplaats Soerabaia, de her ben. opz. 1ste kl. bij de borg. op. werken ff. Messer. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst do machinist-leerling der 1ste kl. bij de gonv.-marine C. N. Gorter. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Samarang" op Zr. Ms. st. „Makassar" de offic. van gez. 3de kl dr. C. J. J. Hirschig; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ma. ram- torenschip „Kon. der Nederl." de nit Nederland verwacht wor dende kapt.-luit. ter zee C. J. Smith. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. GEHUWD. J. F. J. H. L. De Quay en P. C. Broer, Soera baia. C. Heil en H. M. Wittich, id. C. Schreuder en L. P. Vermandei, id. D. F. S. Mulder en J. G. C. Jonker, wed. Niggebrn^ge, Passoeroean. Jj Jenae en J. T. DeVricze (in ondertr.), Samarang. J. W. L. Eysbach en F. Van dar Werfr Cheribon. K. J. A. Keeman en F. Hansheer, Batavia. J. De Booy en C. M. Van Lennep, Serang. BEVALLEN. Diephuis geb. Joasonius, D., Blora. F. C. H. Van Swieten geb. Radijs, D., Kedirie. J. F. Thepasz geb. Schnltz, D., Solo. L. E. Colman geb. Lemmens, Z., Soerabaia. Waltrin geb. Mevboom, I)., id. J. F. E. Nooy geb. Wil- lemsen, Z., Poerwokerto. L. A. Van der Zee geb. Van Kerkhoven, Z., Samarang. E. Van Ameyden Van Dnym geb. Heineken, Z., Soerabaia. C. C. Verniers Van der Loeff geb. Wolff, D., id. H. Weyergang geb. Wcrlemann, Z Makassar. C. M. Roelofs geb. Van der Menlen, D., Anjer. J. M. Asbeek Brüsse geb. Kicberen, D., Rembang. S. M. H. Schouten geb. Krnll, Z., Djokdja. M. F. A. Roessel geb. Neger, D., Poerwo- redjo. E. Verbeek geb. Neyman, Z., Soerabaia. C. W. Charpentier geb. Kiliaan, D., Soerakarta. L. C. B. Van Hoogenhnyze geb. Wermnth, Z Tjandi. Agenet geb. Buys, Z„ Padang. A. M. J. Naeff geb. Den Ouden, D. (levenl.), Sipirok. Echtgen van Dekema, Z., Hardjowinangooa, Rem bang. C. Tielman geb. Brusse, Z., Samarang. A. U. Meeng geb. Flikkenschild, Z., Soerakarta. A. M. C. Mullemeister geb. Van Oosterzee, D., Bodjonegoro. M. A. Slaterns geb. Piké, D., Padang. Echtgen. van Boogaardt, Z., Soerabaia. L. A. M. A. Van Weelderen, D., Bandjermassing. Immink geb. Vos, Z., Soerabaia. A. F. Overklift Vanpel Kleyn geb. Boode, Z., Moentilan. J. A. Maschhaopt geb. Bethbeder Z., Batavia. M. A. Gerlach geb. De Zwaai, Z., id, Jobst geb. Harthoorn, D., id. A. M. A. L. Van Goens geb. Bouhoff, Z„ id. C. Daumiller geb. Van der Geugten, D., id. M. A. Roselje geb. Brouwer, D., id. L. C. Mnnniks De Jongh geb. Kniphorst. D., Tjandjoer. OVERLEDEN, l1'. H. Stekkinger mSamarang. J. K. Pluym Mentz m. 45 j., Probolingo. C. C. De Serière geb. Bordeanx 30 j., Solok. Jongste zoontje van J. H. A. Hura- melgens 2 m., Depok. J. M. Koaud m. 69 j., Batavia. G. A. Van der Geugten m. 69 j., Indramaijoe. M. L. Nanta jd. 12 j., Batavia. S. M. Der Kinderen m. 53 j., id. Zoontje van L. W. J. Olivier 3 j., id. Frankrijh. Do Kamer, gisteren de behandeling der druk perswet ten einde brengende, heeft een amendement aangenomen, waarbij amnestie wordt gegeven voor alle persdelicten, behalve voor die welke in aanran dingen der openbare zedelijkheid bestaan. - Ze heeft de orde van den dag verworpen, waarbij door den heer Haentjens afkeuring werd voorgesteld over de operatiën van het „Crédit foncier." Er is besloten het ontwerp over het „scrutin de liste" in overwe ging te nemen. Diiitsoliliiiicl. Het Heerenhuis bracht gisteren de algemeene discussie over het ontwerp tot belastingvermindering ten einde. De heer Camphausen bestreed de ver mindering, als niet strookende met den financi- eelen toestand, en prins Yon Bismarck wees den aanval van den heer Camphausen op de tegenwoor dige administratie terug, waardoor de ex-minister zijn eigene administratie op het felst veroordeelde. De heer Camphausen was, zeide hij, buiten staat de financiën verder te beheeren; hij had het minis terie van financiën „heruntergewirthschaftet". Hij had nooit positieve voorstellen gedaan, was wel een wakker ambtgenoot, maar ontbeerde alle initiatief voor eenige financiëele gedachte. Als zijn vroegere collega's hem (Yon Bismarck) voortdurend zulke moeilijkheden berokkenden, zou hij alle aktenstukken van vroegeren tijd in 't licht moeten geven. De heer Camphausen antwoordde dat tjjdens zijne admi nistratie nooit zoo tegen hem gesproken was, dat hij lange jaren vol wisseling met Yon Bismarck had gewerkt en zulk een dank niet had verwacht. Von Bismarck antwoordde dat hij het verwijt der ondankbaarheid gemakkelijk van zich af kon wer pen, want dat hij den heer Camphausen gehand haafd had. De Rijksdag heeft gisteren met 150 van de 242 uitgebrachte stemmen den heer Yon Gossler (Duitsche conservatief) tot voorzitter gekozen89 briefjes waren in blanco. Groot-Briianuii'. Luidens een telegram uit Durban aan de „Times", van 15 dezer, hadden de Boeren den oorlog ten volle op Natalsch gebied overgebracht. Paarden en vee zjjn weggevoerd vlak bij Newcastle. Het 15de regiment huzaren kampeert op een der toppen van den Biggarsberg. Men verwacht een gevecht op dit pont, daar dit terrein zich voor de Boeren er toe leent. Men was zeer bezorgd voor de uitwerking van den Transvaalschen opstand op den geest der inboorlingen. Te Potchefstroom hebben de winke liers last ontvangen om voorraad van de kust te doen komen en dien aan de Boeren uit te leveren tegen een vastgestelden prijs, onder bedreiging van boete en straf. De voorzitter kondigde gisteren in het Lager huis nieuwe regelen aan voor dringende debatten. De heer Gladstone zeide dat, wanneer de discussie over de artikelen der Iersche dwangwet giste ren geen einde nam, hij heden zou voorstellen, dat zij vóór middernacht ten einde moet zijn ge bracht. Het nieuwe reglement bepaalt dat over zulk een voorstel zonder discussie gestemd moet worden, en dat het aangenomen is als een meerderheid van drievierden zich daarvoor verklaart. Men verwachtte dat de discussie op den bepaalden tijd zou worden gesloten. Officiëel wordt gemeld uit Ladysmith van gis teren dat generaal Wood de rivier Ingagan is over getrokken met een colonne infanterie, cavalerie en artillerie, ter versterking van Colley. Als vervolg hierop bericht een officiëele depeche van generaal Colley uit Newcastle dat de colonne van Wood gister middag is aangekomen. Zij ontmoette onderweg eenige Boeren, die geen tegenstand boden. De Boeren keeren klaarblijkelijk naar den Langnekpas terug. De telegraphische gemeenschap is hersteld en de weg vrij. Telegrammen. LONDEN, 17 Februari. (R. N.) De oorlog inde Transvaal zal wellicht zeer spoedig eindigen, daar de Engelsche regeering den Boeren eene bijna alge - heele onafhankelijkheid wil verleenen. ANTWERPEN, 17 Februari. De heer Cogels-Osy, van de Katholieke partij, is tot senator gekozen, ter vervanging van wijlen het liberale lid voor Antwerpen. De liberale meerderheid in den Senaat is door deze verkiezing tot 4 stemmen verminderd. KON ST ANTIN OPEEL, 17 Februari. Graaf Hatz- feld is hedenmorgen hier aangekomen. Men verzekert dat hij een nieuwe grenslijn zal voorstellen, waarbij Metzowo, Janina, Tehamurly en Prevesa bij Tur kije blijven. DURBAN, 17 Februari. Colley en Wood ont moetten elkander hedenmiddag op het fort Amiel en hielden aldaar krijgsraad. LONDEN, 17 Februari. Het voorstel van Glad stone dat de artikelsgewijze behandeling der uit zonderingswet voor Ierland vóór middernacht zal moeten afgeloopen zijn, zal eerst Maandag aan de orde komen. Ook heden heeft de discussie slechts weinig vorderingen gemaakt. PARIJS, 17 Februari. Een van Soissons komende trein ontspoorde heden op het Noorder station. Elf personen werden licht verwond. ROME, 17 Februari. De Kamer der Afgevaardig den heeft het voorstel tot oprichting eener kas voor burgerlijke en militaire pensioenen goedgekeurd. Morgen zal met de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp tot opheffing van den gedwongen koers een aanvang gemaakt worden. De „Aurora" verklaart dat het bericht van het „Memorial diplomatique", volgens hetwelk de Paus aan de Engelsche bisschoppen zou gelasten zich niet tegen de uitzonderingswetten voor Ierland te kanten, niet anders dan een verzinsel is. Hetzelfde blad komt ook ten krachtigste op tegen de bewering, dat de nuntius te Parijs zou teruggeroepen zijn. LONDEN, 18 Februari. De „Times" meldt uit Phi ladelphia van gisteren dat, volgens gerucht, Robert

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2