N°. Zaterdag 19 Februari. 6445. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. btads-berichten. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼«♦r Leiden per 8 maanden.1.1®» France per post.1-®* Afzonderlijke Nbnuner*. PRIJS MR ABTERTENTIEN: ▼an 18 regel»..1.08. Iedere regel meer0.17$. Grutter* letter* naar plaatermmte. De BURGEMEESTER van LEIDEN; Brengt ter kennis va* de ingezetenen, dat de landmeter lite klasse, belast met den velddienst in het arrandinamaat Leiden, het voornemen heeft in den loop der maand Februari deze ge meente te beeoeken tot het opmeten van de kadastrale verande ringen voor het loopeade dienstjaar. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Febraari 1881. DE KANTER. LEIBEN, IS Februari. By gelegenheid van 'a Konings 64sten verjaar dag zal morgenmiddag om twaalf aren door het garnizoen alhier op de Papeagracht een parade worden gehouden, gecommandeerd door den luitenant- koloael Zagers Rijser, van de artillerie. Boor het departement Leiden is mr. A. Kerdijk tot algemeen secretaris voor het Nat gekozen. Boor het corps officieren der dd. schutterij alhier zal Bonderdag a. s. in de Stadszaal aan geïn- viteerden een soirée musicale worden aangeboden, welke, naar wij vernemen, met een bal zal worden besloten. Boor de Gymnasiasten alhier is op de bereids door ons medegedeelde wijze voor de stamgenooten in de Transvaal opgebracht een som van f 66. Hedenmorgen ontvingen wij via Napels de Indisohe bladen van 13 en 14 Januari. De Holland- 8che mail heeft dus ruim een dag op de Bngelsche, den 12den van Batavia vertrokken, ingehaald. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Zwammerdam is benoemd mej. P. C. Rouffaer, van Haarlem. In Den Haag is overleden de gep. luit.-gen., adj. des Konings in buitengewonen dienst, A. C. A. Schönstedt, ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse, commandeur van den Ned. Leeuw, groot officier van de Eikekroon, ridder 1ste kl. van den Gouden Leeuw van Nassau en ridder der orde van het Zwaard van Zweden. Naar het Yad. met zekerheid verneemt, zijn de nieuwe stallen des Konings aan het staldepartement van den Koning overgedragen en worden zij dezer «lagen betrokken. Door B. en Ws. van Den Haag is aan den Raad voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van de firma Crans Co. betrekkelijk de tramlijn Holl. SpoorBankastraat en daarentegen voor dergelijke lijn vergunning te verleenen aan de Haagsche Tramwegmaatschappij. Men herinnert zich dat de Ned. Toonkunste- naarsvereeniging in Augustus van het vorige jaar te Utrecht voor het eerst na gehouden examens, diploma's uitreikte aan heeren en dames, die zich aan het muziekonderwijs wilden wijden. Ook dit jaar zal tot hei afleggen van die examens ia Juli terzelfde plaatse gelegenheid zijn. Een vijftal Arnsterdamsche onderwijzers doen in het Utr. Dbl. een beroep op hunne ambtgenooten in Nederland om de jeugd op te wekken, uit hare spaarpenningen iets af te zonderen voor de Trans- -vaalsche slachtoffers van den krijg, voor hen die daardoor worden verminkt en verarmd, voor we duwen en weezen. Het „Feestblad en Programma" voor het op 18/19 Februari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden feest ten bate van de nood lijdenden door den watersnood behelst op de eerste bladzijde deze woorden„Dit werk der liefdadigheid zij u aanbevolen door uwen Koning en uwe Koningin", welke door HH. MM. eigenhandig zijn onderteekend voorts een aantal meer of minder aardige rijmpjes en kernachtige gezegden van bekende personen, meerendeels op den watersnood betrekking hebbende opgeluisterd door een paar afbeeldingen van tafe- reelen uit de overstroomde streken. Vooraf gaat een pleidooi voor „het lachende weldoen", en het merk waardige boekje wordt besloten met eene „feest- ouverture" of „Arnsterdamsche causerie" in een en dertig coupletten. Uit rnim 200 sollicitanten is tot adsistent aan 's Rgks landbouwschool te Wageningen benoemd de heer J. P. Strieker Jr., laatstelijk leeraar aan de landbonwschool te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande. - De werktuigen nit de kabinetten te Groningen en Leiden, eerst naar Utrecht en daarna naar Wageningen overgebracht, zijn nu in het op „Duivendaal" nieuw gebouwde kabinet voor landbouwwerktuigen geplaatst. Thans is in de behoefte tot berging van werktuigen voldoende voorzien. Iemand die verzekert de opgaven goed te hebben bijgehouden, deelt ons mede dat tot heden 32 departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor den heer A. Kerdijk stemden. Voor den heer W. J. Van Gorkom stemden 20 departementen en voor den heer P. Brujn 23 departementen. (R. N.) Het centraal comité der Duitsche vereeniging het „Roode Kruis" heeft besloten aan de Trans- vaalscbe Boeren als oorlogvoerende partij voor do verpleging hunner gewonden f 2500 te zenden door bemiddeling van het Nederlandsch hoofd comité. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Maandag van Aden, en de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, Woensdag van Southampton; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren te Port-Saïd aan gekomen en heeft de reis voortgezet; de „Koningin Emma", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia. Z. M. heeft de na te melden surnumerairs der dir. belast., invoerr. en accijnzen benoemd tot ont vanger, als: J. A. Van der Feen, uit de inspectie Leeuwarden, voor het kantoor der directe belast, en accijnzen te Wadenoyen c. a.A. Volkmaars, uit de inspectie Amsterdam, voor het kantoor der dir. belast, en acc. te Peize c. a.C. H. Pan, uit de inspectie Eindhoven, voor het kantoor der dir. bel. invoerr. en acc. te Sluis c. a.P. R. Leopold, uit de inspectie Groningen, voor het kantoor der dir. bel. en acc. te Bellingwolde; jhr. H. J. Calkoen, uit de inspectie Groningen, voor het kantoor der dir. bel. en acc. te Zweeloo c. a.- benoemd tot prov. inspecteur der dir. belast., invoerrechten en acc. te Rotterdam F. Hoyer, thans in dezelfde be trekking te Middelburg; te Middelburg J. J. F. Evers, controleur der dir. belast., invoerrechten en accijnzen te Arnhem, 1ste afdeeling. Cf er de Kunstbeschouwing. De vereeniging „Pulchri Studio" stelde voor de derde kunstbeschouwing eene portefeuille ter be schikking. De gunstige beoordeeling uit andere plaat sen deed iets goeds verwachten en misschien daar door was de teleurstelling grooter dan anders het geval zou geweest zijn. Duchatel en Windt, de eerste met twee zeer fraaie landschappen, de laatste met den „Hofnar", hielden de eer der collectie op. Ook het studiebeeldje van Bisschop, naar we ver nemen aangekocht voor de portefeuille van „Ars Aemula Naturae", maakte een gunstige uitzondering. Doch de overige teekeningen beantwoordden niet aan de verwachting. Melis' „Binnenhuisje", de land schappen van Offermans en v. d. Weele, Breitners „poortje" waren tamelijk verdienstelijk, doch ook niet meer dan dat; terwijl Breitner met zijn stads gezichtje tot afschrikkend voorbeeld kan strekken voor het navolgen eener zoo individneele opvatting als die van Maris. Ook gelooven we dat Apol in ons land minstens even degelijke onderwerpen en effecten kan vinden als zijne voorstelling uit de poolstreken. Vermoedelijk waren in andere plaatsen uit deze portefeuille aankoopen gedaan en is daaraan het gemis toe te schrijven van aquarellen van zooveel voorname schilders als Israels, Mesdag, Maris, Mauve en anderen. A. Gemengd Nienvrs. De verwachting, dat de verlichting het effect van de versieringen in de Stadszaal zeer zon verhoogen, is niet beschaamd geworden. Integendeel, ze deed te meer zien hoe goed de heer Jacobs nit Den Haag als decorateur voor zijne taak berekend is, terwijl ook den bloemist, den heer Speet alhier, alle lof toekomt. De zaal zag er in één woord keurig - niet bont of opvliegerig - nit. Tegenover het gewone orkest had voor deze gelegenheid de kapel van den heer Grentzius op de galerij, van hot publiek afgescheiden, plaats genomen, en vooral van dat gedeelte had men op het geheel een aardig gezicht, in het bijzonder op het platform, net ver sierd en bovenaan met een schitterenden straal van gaslicht omgeven. Alles zou zeker een nog interessanter schouwspel hebben aangeboden, indien het aantal gekostumeer- den grooter ware geweest. Het aantal toeschouwers - waaronder ook vele dames - op de gaanderij, dat betrekkelijk aanzienljjk mocht genoemd worden, is dan ook oagetwijfeld niet in hunne blijkbaar gespan nen verwachtingen, getuige hunne vroege aanwezig heid, tevreden gesteld geworden. Wel zag men in het begin reeds een paar Boeren met een viertal anderen - die zich echter vroeg, waarschijnlijk om do ongezelligheid, verwijderden - en werden deze later door een ietwat Turk, een page, een edelman uit dien of dien tijd, een boer en boerin met een kostuum uit wie weet welke landstreek, een Chinees, een schoorsteenveger, een sinaasappe lenkoopman (die zijn waar spoedig, niet uitverkocht maar uitgegooid had) en meer andere in heeren- of dameskostumes gemaskerden opgevolgd, - dit nam echter niet weg dat der onderneming van den heer Duyser niet die deelneming oftdervond als waarop hij aanspraak meende te mogen maken. Men kan dus niet zeggen dat de Leidsche „fete de nuit" bijzonder geslaagd is. Enkele nette kos tuums waren er nochtans wel op te merkenvooral trok b. v. dat uit de „Misanthrope" van Molière, zoomede het in het wit gekleedo kostschoolmeisje met haren speelmakker, de een o. a. met een springtouw en de ander met een hoepel bij afwisseling werk zaam, de aandachtterwijl ook Pierrot niet onver dienstelijk was. - Aan den dansvloer 6cheen insge lijks de noodige zorg te zjn besteed, want meer dan eens was deze voor sommige minder vaste voeten wel wat al te glad, waardoor het nu en dan niet aan vermakeljke, voor de personen in quaestie zeiven blijkbaar wel wat gevoelige, tooneelen ontbrak.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1