zeker niet als men nagaat dat de schrijver zjjn boekje in de irereld zond om te betoogen dat koningin Victoria aanspraak heeft op den troon van Koning David! Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 16 en 18 dezer storing in den damp kring verwacht worden met stormweder op de Noordsche en Noord-Engelsche kusten, vergezeld van regen en sneeuw uit het zuiden tot NW. In den Atlantisehen Oceaan zal het stormachtig weer zijn. Een vreeseiyk ongeluk heeft aan den ingang van den tunnel door den Mont-Cénis Maan dag plaats gehad, ten gevolge van een sneeuwval over een lengte van 400 Meter van den spoorweg. Een geheele trein moet als het ware door de sneeuw massa bedolven en sommige wagens verbrijzeld zijn. Vele monschenlevens zijn er bij te betreuren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, doch men beweert nu reeds dat dit spoorwegongeluk het grootste is, dat ooit in Europa is voorgekomen. Tusschen Cronstadt en Oraniënbaum loopt thans een spoorweg op het ijs; hij dient alleen voor goederenvervoer. Voor de correctioneele rechtbank te Brussel had onlangs de volgende vermakelijke dialoog plaats tusschen don beschuldigde, een oude kennis van de justitie, die reeds een 20-tal veroor deelingen aohter den rug had, en den president: Besch.Mijnheer de voorzitter, mijn advocaat is eensklaps ongesteld geworden, ik wenschto daarom dat de zaak acht dagen uitgesteld werd. Pres.: Maar gij zijt op heeterdaad betrapt, met de hand in den vestzak van dien mijnheer, wat zou een advocaat dus nog tot je verdediging kunnen aanvoeren Besch.: Dat is het juist, Edelachtbare heer, dat zou ik ook wel eens graag willes weten. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Januari. Ten gevolge van in de laatste dagen gevallen zware regens, staan vele kampongs, zoowel in de Boven- ala in de Benedenstad, onder water. Ook van elders luiden de berichten ongunstig. De „Javasche Courant" bevat het besluit dat er een hoofd der Arabieren te Makassar zal worden aangesteld, zoomede dat ter nieuwe organisatie van het Chineesch bestuur ter oostkust van Sumatra, onder toekenning van traktementen aan de kapiteins en luitenants, varieërende van ƒ250 tot 50 's maands. Uit de Preanger en uit Krawang bericht men op nieuw, dat het aantal koortslijders aldaar met den dag toeneemt. Het is noodzakelijk dat daartegen spoedig maatregelen worden genomen. Naar men verneemt, is het gouvernements-koffie- doorvoerpakhnis te Solok, met een voorraad van 1500 pikols koffie eerste soort, verbrand. Bij besluit van 4 dezer is de'resident van Soerabaia gemachtigd den vertegenwoordiger in Nederlandsch- Indië van de Ned.-Indische gasmaatschappij aan te schrijven om, te beginnen met 1 Juli 1881, ter hoofdplaats Soerabaia een straatverlichting te doen aanbrengen, met 430 lantaarns. Allerprachtigst laat dit jaar de a. s. koffieoogst in Malang zich aanzien. Men beraamt de opbrengst van het district Toempang alléén op 120,000 pikols. Een nieuwe assistent-residentie zal, naar de „Soer. Crt." verneemt, worden gevormd in de residentie Soerabaia, door van Modjokerta de westelijke helft (Modjoagoeng, Modjoredjo en Modjodadi) af te schei den. De reden is dat Modjokerto voor het beheer, de politie, de administratie etc. onder één assist.-res. te talrijk bevolkt en te groot blijkt. Onder toezicht van het bestuur werden op ver schillende plaatsen in Groot-Atjeh Liberia koffie- plantjes, uit Batavia aangebracht, geplant. Yolgens ontvangen mededeelingen hadden de hoofden die plantjes met ingenomenheid ontvangen en zeer zorgvuldig behandeld. Er is weder weinig belangrijk nieuws uit Atjeh. Alles was er rustig. Alleen ontving de controleur in XXVI Moekim bericht dat een goedgewapende bende van ongeveer 200 man, aangevoerd o. a. door Iman Longbatta, zich in de kampong Boeng Fjolt (moekim Boeng Tjala) bij de Blang-Bintang ophield. Dit bericht werd echter niet bevestigd. De „Java-Bode" maakt melding van het gerucht dat men bezig is een baantje te creëeren voor den heer Pruys Van der Hoeven; men zou een nieuwe directie willen oprichten, en wel een van de Buiten bezittingen, en den zooeven genoomden hoofdamb tenaar aan het hoofd daarvan plaatsen. De XXVI Moekim werden bezocht door het lid van don Raad van Nederlandsch-Indië mr. T. H. Der Kinderen, gouvernoments-commissaris voor de reorganisatie van het rechtswezen op de Buitenbe zittingen. Een dertigtal hoofden, daartoe door den controleur opgeroepen, 'had zich te Kroeng-Kali verzameld, om tot hem te worden toegelaten. Als 't waar is, is het schande: In de laatste dagen worden uit het Stadsverband te Samarang dagelijks drie a vier lijken grafwaarts gebracht, meest alle van personen, die men dood of zieltogende aan den weg, gevonden heeft. Die lijken worden als naar gewoonte op Mritjan door dwangarbeiders begraven, maar deze schijnen te lui te zijn om een behoorlijk graf te delven, en meenen er mede te kunnen vol staan, het stoffelijk overschot hunner medemenschen eenvoudig onder den grond te stoppen. Een oog getuige verzekert dat de grafkuilen, waarin drie of vier lijken bijeen worden neergelegd, zéé ondiep zijn, dat ze bij een flinke regenbui aan het dag licht komen en de gladdakhonden er zich aan te goed doon. De heer Sloot, officier in garnizoen te Bandjer- massin, is levensgevaarlijk in den buik gewond door een huisjongen. Do booswicht was vroeger bediende geweest bij den heer Stoutjesdijk, en werd verdacht van diefstal van kleeren, aldaar gepleegd. Bij onder zoek van zijn kist bleken de gestolen kleeren er werkeljjk in te zitten. De kerel wilde daarop het hazenpad kiezen, doch luitenant Sloot pakte hem bij den arm, en beval hem te blijven tot de ass.- resident kwam. De dief Wist zich meester te maken van een groot broodmes en stak het zijn meester met kracht in den buik. Daarop liep hij de deur uit, verwondde een baas timmerman en een sergeant en werd eindelijk in het kampenent op een bajonet opgevangen, na een paar slagen te hebben ontvan gen met een geweerkolf. Door den goaveroenr-gensrtul van Ned.-Indië i(jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot adv. en proc. bij het hooggerechtshof van N.-I. mr. A. W. Jacometti; op het res.- kantoor to Baudong: tot 2den commies C. E. F. Magniez en tot 3den commies F. P. Seelig; - bij het binneDl. best. op Java cn Madnra: tot contr. lste kl. G. L. Hilling, tot id. 2de kl. W. C. E. C. E. Baak; op de bezitt. buiten Java en Madura: tot contr. 3de kl. W. K. L. Kraft, tot id. 2de kl. G. W. H. Peltzer; tot commies voor de pera. bel. en het patentrecht te Soerabaia F. H. Ciebrant; bij het o. 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in N.-I.: tot onderw. lste kl. de onderw. 2de kl. J. Van der Lof cn J. Ros; tot onderw. 2de kl. de hoofdouderw. (onderw. der late kl.) aan de op. 1. school te Probolingo II. F. Ankes; tot tijd. vervanger van den notaris te Modjokerto J. E. Langeveld, gedurende diens afw. met verlof naar Enropa, de eand.-notaris S. W. C. Haighton. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opz. 2de kl. bjj den waterst. en 'a lands b. o. werken W. F. M. Siller, aan den 2den commies op het res.-kantoor te Bandong J. Sehotman, aan den 2den comm. bij het dep. van fin. F. A. Leclercq de Courcelles, aan den tijd. controleur lste kl. B. L. Repelius, aan den contr. lste kl. G. J. Blume, aan den notaris tevens vendnm. te Modjokerto (Soerabaia) J. E. Langeveld, aan den onderw. lste kl. hij het o. 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijk- gest. in N.-I. J. G. Theunissen. Tjj d el ij k ge B t el d: ter besch. van den dir. van hinnenl. bestuur, tot het tegengaan van de uitbreiding der heerschende veeziekte in de rei. Krawang, H. D. Wiggers. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der art.: tot kolonel, ehef van het wapen, de Init.-kol. H. L. Kilian; tot lnit.-kol. de maj. G. A. Deibei, thans met verlof in Neder land. Overgeplaatst: De off. van gez. 2de kl. J. Timmer mans van Menado naar Weltevreden en O. R. Waschke van Weltevreden naar Menado. Ter beschikking gesteld: Van den res. van Bantam de off. van gez. 2de kl. J. H. Lind- man. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den laten lait. der inf. F. A. W. Jaeger. Departement van Marine. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan den gezagh. 3de kl. bij de gouv.-mar. J. Stuur en in zijn plaats benoemd L. J. C. Coeheret de la Morinière. BUITENLAND. België. De minister Bara heeft gisteren in de Kamer ver klaard dat de regeering besloten heeft de trakte menten der bisschoppen niet te verminderen. Zij be schouwt de bisschoppen als begunstigers van onge regeldheden, maar gelooft dat eene daad van weer wraak niet noodig is om het misnoegen der regee ring te toonen. Voorloopig zou de regeering wenschen de benrzen aan de groote Seminariën af te schaffen. Het nieuwe dok te Antwerpen, dat Maandag feestelijk ingewijd zou worden, is voor een groot gedeelte ingestort. De schade wordt op twee hon derdduizend franks geschat en het zal verscheidene maanden duren eer het in gebruik kan genomen worden. Duitscliland. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel van den heer Windthorst tot afschaffing van de bevoegdheid der regeering om in zekere gevallen het traktement van geestelijken in te honden, verworpen. Alleen het centrum, de Poolscho leden en eenige conservatieven waren er voor. Aan het debat namen slechts eenige leden van het cen trum deel. In den Rijksdag is, daar tegen het voorstel om den president bij acclamatie te herkiezen verzet plaat» had, de heer Von Arnim (lid van de Dnitscho rijks- partij) bij stemming herkozen met 147 stemmen. Hij was niet tegenwoordig. Tot eersten vice-president is de heer Von Frankenstein (centrum) met 149 stemmen herbenoemd; hij nam de benoèming aan. Tot tweeden vice-president is de heer Ackerman» (Duitsch-conservatiefmet 172 stemmen gekozen. In het Hoogerhuis is beraadslaging gehouden over de wet tot blijvende belastingvermindering en ten slotte verdaagd. Prins Von Bismarck vorzoekt het voorstel in verband met daarvan onafscheidelijke zaken te beoordeelen. De wet achtte hij een stap op den moeielijken weg van belasting-hervorming, dien hij sedert vijf jaren tracht af te loggen. Zoe men in dien arbeid geen vertrouwen stelde, dan zon hjj den moed verliezen om dien voort te zotten; hij kon daarom nfet nalaten te verzekeren dat men door deze wet te verwerpen het geheele hervormings werk schade toebracht. Zoo men weigerde hem te steunen, dan zou hij het aan zijne tegenstanders moeten overlaten om op zijnen weg voort t« gaan. Uit de Transvaal. - De correspondent van de „Standard" is op verkenning uit geweest. Hij ver liet Zondag Newcastle, op weg naar den lugagan- rivier. Onderweg vond hjj een postbode, die gewond was door de Boeren, maar wiens brieven gered waren doordien hij ze, bij bet naderen van de» vijandelijken troep in het groen had geworpen. Do Engelsche colonne rukte van Ladysmith op e» de correspondent dacht haar den volgenden dag te ontmoeten. De rivieren wiesen en het was zeer moeilijk ze over te steken. - Een ander correspon dent telegrapheert aan genoemd blad uit Durban, dat een batterij van negonponders, zonder trei» of bemanning, naar Maritzburg zon worden ge zonden, vermoedelijk tot bewapening van een fort, dat men tusschen Ladysmith en Landsman Drift zal opwerpen, ten einde de Boeren tegen te houden, wanneer de kolonne voorttrekt. Het 97ste regiment zou de communicatie tusschen Ladysmith en Newcastle bewaren; de versterkingen rukten tot hiertoe ongehinderd voorwaarts. Een reserve e» invaliden-depot zijn te Pietermaritzburg gevestigd. Sir Evelyn Wood was reeds van Maritzburg ver trokken. - Uit Durban wordt nog van andere zijde dd. 12 dezer gemeld, dat volgens tijdingen via Delagoa-Baai ontvangen, het garnizoen van Lijden burg weerstand blijft bieden. Een regiment cava lerie en twee batterijen artillerie hebben, volgens bericht uit Bombay, last ontvangen zich naar Natal in te schepen. Telegrammen, WASHINGTON, 16 Februari. De Senaatscom missie heeft een resolutie aangenomen, houdende verklaring dat de regeering nadrukkelijk moet blijven verlangen dat hare goedkeuring een nood zakelijk vereischte is, alvorens aan het kanalisa tieplan uitvoering gegeven en alvorens het regle ment op het gebruik van het kanaal in oorlogstijd vastgesteld worde. PARIJS, 16 Februari. De Senaat heeft in zijne heden gehouden zitting het wetsontwerp betref fende den spooraanleg in Senegambië aangeno men. Eene lijn zal van Dahar naar St.-Louis en eene andere van Medina naar Boufalabe gaan. KAAPSTAD, 16 Februari. De wapenschorsing in Basutoland begint overmorgen. LONDEN, 17 Februari. De Bank van Engeland heeft haar disconto van 3'/2 op 3 pet. verlaagd. BERLIJN, 17 Februari. Graaf Von Arnim heeft

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2