op de ebbe kunnen afwateren. Zoodoende zal men dan de natuur gedwongen hebben, daar, waar zij veenboBch wegnam, beste klei terug te geven, van een veel betere qnaliteit, van een vruchtbaarder samenstelling, dan hetgeen zy vroeger, aan zich zelve overgelaten, had opgebouwd en weder vernield. Alle aanwezigen volgden met groote belangstel ling de zoo goed doorwerkte voordracht en vele leden zullen het betreuren niet aan de roepstem van het bestuur gevolg te hebben gegeven om iets schoons en tevens iets nuttigs te hooren. Openlijk zij hier den heer prof. dr. J. M. Van Bemmelen dank gebracht voor de zoo wel geslaagde pogingen om de leden een blik te doen slaan in den einde- Ioozan strijd tusschen land en water, een strijd waarin de mensch, geholpen door de wetenschap, het land de overwinning kan bezorgen. D. S. Gemengd Nieuws. De Stadszaal was Zondag-avond beter bezet dan men had durven verwachten, en afgaande op de herhaalde toejuichingen zou men ook tot de gevolgtrekking kunnen komen dat het publiek in zijne zeker niet hoog gespannen verwachtingen niet werd teleurgesteld. Het gezelschap „De vereenigde tooneelisten van den Nieuwen Schouwburg te Rot terdam" telt dan ook inderdaad leden, die niet ge heel zonder verdiensten zijn. Toonden zij in „Het weeskind van Geneve of de moord op de pacht hoeve" hoe bijzonder zij zich vooral op verschrik kelijke drama's als deze toeleggen, het nastukje „Margot of de voordeelen eener goede opvoeding" liep daarbij vlug van stapel en wekte bij herhaling den lachlust der aanwezigen op. Wat vooral opmerkelijk bij de leden van een gezelschap als dit was, is dat zij hunne rollen goed kenden. Van den souffleur had men daardoor geen noemenswaardigen last. Ben ongerief voor het publiek was het gemis van affiches. Het is der politie gelukt de brutale dievegge, die zich verleden week op vermetele wijze - door het te laten voorkomen alsof zij vanzichzelve viel - van een horloge meester maakte in den winkel van den heer W. in de Veenestaat te 's-Hage, in handen te krijgen. Zondag-middag werd zij door den veldwachter van Stompwijk ten huize harer ouders, welgestelde boerenlieden onder Zoeterwoude woonachtig, gevat. Het horloge werd in haar bezit gevonden; zij had het onder haar bed verborgen. De dievegge, Jacoba K., die vóór eenige jaren in Den Haag dienstbode en onder den naam van „Koosje" onder anderen ook in de „Witte Sociëteit" werkzaam was, moet zeer ongunstige antecedenten hebben; ofschoon zij dit bij haar aanvankelijk ver hoor ontkende, moet zij zelfs reeds een veroordee ling van een jaar hebben ondergaan wegens diefstal. Zij is naar het huis van verzekering overgebracht. Er wordt aan de Rott. Crt. eene geheim zinnige geschiedenis verhaald, waaraan de vol gende bijzonderheden zijn ontleend: Op zeker dorp, dicht bij een onzer Zuid-Hollandsche steden, deed, vooral gedurende de jongste wintermaanden, eene ongehuwde jongedochter veel van zich spreken wegens hare buitengewoon hooge uitgaven. Was men van haar reeds eenigen tijd gewoon aan uitgaven, die van verkwisting getuigden, die uitgaven werden meer dan buitensporig, toen zij, hoewel door de natuur op eene in 't oog vallende wijze geteekend, kennis kreeg aan een jongmensch, niet geheel onbemiddeld en een tiental jaren jonger dan zij. De plattelands dochter, met lang jak en eenvoudige muts, veran derde nu plotseling in eene dame en men verhaalt wonderen van de wijze, waarop zij met het geld omsprong. Werkelijk vorstelijke geschenken werden door haar met milde hand uitgestrooid, en drinkge lagen en gastmalen op hare kosten gegeven, die zich door buitensporige kostbaarheid onderscheidden. De wijze waarop zij met de bankbiljetten van f 1000 omsprong, deed ieder verbaasd staan. Waar al dat geld vandaan kwam, wist niemand met zekerheid te zeggen. De jongedochter beweerde dat zij geërfd had en nog ll1/* millioen had te wachten. Sedert begin van December is zij met haren beminden op reis gegaan, om de erfenis uit Amsterdam te halen. Wat nu aan deze zaak vooral eene romantische geheimzinnigheid geeft, is het gerucht dat door een dev bloedverwanten van het meisje een schat zon gevonden zijn, die jaren lang zou verborgen geweest zijn in de kelders van een oud kasteel. Zooveel is zeker, dat de bedoelde jongedochter in het bezit was van heel wat gouden dukaten en oude zilveren voorwerpen. Te Yoorburg heeft het volgende onge luk plaats gehad. Twee kinderen trokken een schuit voort, terwjjl hun vader aan het roer stond. Eens klaps merkte een der knapen dat zijn vader ver dwenen was. Na lang zoeken werd zijn lijk uit de vaart opgehaald. Door de dienstboden van den pastoor te Neerbosch, bij Nijmegen, is Zaterdag-avond omstreeks acht uren ep de stoep van de pastorie aldaar gevonden een kind van het vrouwelijk ge slacht, naar gissing een of twee dagen oud. Het was gewikkeld in een donkergryzen omslagdoek en had een wit doekje voor den mond gespeld, terwjjl een zuigflesch met melk tusschen den doek was gestoken. De politie, die onmiddellijk met het geval in kennis werd gesteld, heeft het kindje ter verpleging uitbesteed en doet onderzoek naar de moeder en dengeen, die het te vondeling heeft gelegd. De politie te Gent heeft zekeren Bouver, boerenknecht te Bassevelde, gearresteerd, die met een broodmes een meisje in den koestal den hals heeft afgesneden. Toen hij wist dat zijn slachtoffer dood was, heeft hij het mes in de keuken neder- gelegd en is naar Gent gevlucht, waar hij ook werd aangehouden. Weder is te Lienden een dreigbrief be zorgd bij D. Th. Jr., waarin men hem met den dood bedreigt indien hij nog langer bij den tim merman J. H. P. Verwey in 't werk blijft. Nabij VI aar din gen heeft Zondag-morgen een droevig ongeval plaats gehad. Terwijl de ouders naar de kerk waren, zijn twee kinderen, een meisje van 7 en een jongetje van 4 jaren, die naar men zegt zonder toezicht waren thuis gelaten, naar bui ten geloopen en hebben zich op het ijs begeven. Beiden verdwenen spoedig onder de ijskorst en zij die aansnelden om hulp te verleenen, slaagden er slechts in twee lijkjes op te halen. De droefheid en ontsteltenis der ouders, die hunne kinderen spe lende, met een blos van gezondheid op de wangen, hadden verlaten en nu na korten tijd terugkeerendo, hen beiden dood vonden, gaat alle beschrijving te boven. De dijken tusschen Nederland en Prui sen in de buurt van Emmen worden weder door militairen bewaakt, omdat men vreest dat de Hano- veranen de dijken zullen doorsteken. De waterstand is thans daar buitengewoon hoog. Het water in het land van Altena ver mindert niets; integendeel, in de laatste dagen is het weer hooger. Sommige menschen, die hunne woningen alweder betrokken hadden, staan op het punt die opnieuw te verlaten. De hoogere stand wordt veroorzaakt doordat het water van het hooger gelegen land van Heusden afzakt, waarbij komt dat de rivier in de laatste dagen belangrijk ge wassen is, waardoor de dijken weer gaan kwellen. Reikhalzend wordt uitgezien naar val, opdat de watermolens zouden kunnen gaan werken. De wa- tersnoodcommissiën houden nu langzamerhand op met de bedeelingen; algemeen zijn de vluchtelingen zeer tevreden en ook hun gedrag wordt zeer ge roemd. Bij de opeenhooping van verschillende huis gezinnen heeft men bijna niets vernomen van on- eenigheden of ontvreemdingen. Door een spoorwegongeluk teRockhill (Pennsylvanië) zijn 6 reizigers gedood; door een gasont ploffing bp Salem (Ohio) kwamen 6 mijnwerkers om. BUITENLAND. Frankrijk. Particuliere berichten uit Tunis spreken van de verwondering, die het denkbeeld van den heer Dilke heeft verwekt om aan de plaatselijke recht bank het geschil tusschen den heer Levy en de „Société Marseillaiëe" te onderwerpen. Men herin nert er aan, dat by den jongsten strijd tusschen Franschen en Italianen over den spoorweg van Goulette niet het oordeel aan den plaatselyken rechter, maai- aan Engelsche arbiters werd onder worpen, die de pacht vernietigden. Er wordt bijge voegd dat het tegenwoordig geschil tusschen Fran- sche en Engelsche onderdanen althans voor een deel aan den vreemden scheidsrechter behoort te worden onderworpen, die door de Engelsche en Fransche regeeringen wordt aangewezen, vermits die regeeringen evenzeer wenschen dat men tot over-» eenstemming kome. De Kamer heeft gisteren de beraadslagingen over de drukperswet hervat. Verscheidene artikelen zyn goedgekeurd; dat betreffende de toelating van vreemde dagbladen is naar de commissie verzonden. Een voorstel betreffende beleediging tegen de Republiek en tegen de afgevaardigden is verwor pen met 264 tegen 217 stommen. Daarentegen is een voorstel betreffende beleediging tegen den President der Republiek met 286 tegen 195 stem men aangenomen. Italië. De „Popoio Romano" meldt dat de opbrengst der ryksmiddelen in Januari die van dezelfde maand van 1880 met 6 millioen overtreft en met 2 mil lioen de raming der regeering. De vermeerdering is vooral aan de ingaande rechten te danken. Groot-Iïritannï". Op de Engelsche begrooting van marine wordt het cyfer der manschappen op 58,100 bepaald, dat is 700 minder dan het vorige jaar; aangevraagd wordt 10,725,919 pd. st. of 188,984 pd. st. meer dan het vorige jaar. Voor het troepenvervoer in Zuid-Afrika wordt in het geheel 83,000 pd. st. aan gevraagd. In het Lagerhuis heeft de heer Childers me degedeeld dat sir George Colley, in de Transvaal, een gedeelte der hem aangeboden versterking beeft aangenomen, maar dat de regeering hem meer zendt dan hy aangenomen had. - De heer Harcourt ver klaarde dat de minister van binnenlandsche zaken het rocht heeft, in gevallen van hoogst dringenden aard, particuliere brieven te openen, hetgeen aan zyn discretie moest worden overgelaten. Nadere vragen op dit punt kon hy niet beantwoorden. Evenzoo weigerde hy antwoord op de vraag van den heer Forster, of er tydens de tegenwoordige zit ting brieven van parlementsleden waren geopend. In het Hoogerhuis verklaarde lord Granville dat er nergens eenig spoor was gevonden v^p Russische voorstellen omtrent eene verdeeling van Aziatisch grondgebied. Aan de „Times" wordt uit Durban o. a. het volgende getelegrapheerdSir Evelyn "Wood is Zater dag aangekomen en, na met geestdrift te zyn begroet, tegen middernacht met een extra-trein naar Maritz- burg vertrokken. Hy hoopte Maandag-avond te Ladysmith te zyn. Het aantal Boeren, die ons Dins dag 11. hebben aangevallen, wordt nu op 2000 ge schat. Al de gewonden zyn in het hospitaal, het welk door het „Roode Kruis" hier is opgericht. De dragonders zyn in goeden staat geland. By een uitval uit Potchefstroom hebben de soldaten van hot fort aan de Boeren een verlies van 30 man aandooden en gekwetsten toegebracht. Het garnizoen houdt goed stand. De vyand is uit het district Wakker- stroom verdwenen. Luidens berichten van andere zyden zyn de Boeren in verschillende richtingen rondom Newcastle gezien en schenen zuidwaarts om te trekken. Vereenigde Staten. In berichten uit het Zuiden wordt gemeld dat vóór de inneming van Lima gevechten zyn gele verd, waarbij zware verliezen geleden zyn. De Chileenen gaven Miraflores en Barraneo aan de vlammen prys. De bevolking van Lima hield zich rustig. De Chileenen hadden een stedelyk bestuur georganiseerd en voorloopig de beambten voor de verschillende afdeelingen benoemd. By het innemen van Lima stak men de Peruaansche schepen in brand of liet ze in de lucht springen; men gelooft dat daarby veel Chileenen zyn omgekomen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 14 Februari. Ter weke- lyksche receptie by Assym-pacha heeft de heer Goschen een langdurig onderhoud met hem en Saïd-pacha gehad. Drie transportschepen vertrekken morgen naar Volo met infanterie, artillerie en nyinitie.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2