K". 6442. Woensdag 16 Februari. A0. 1881. Doze Ooaraat worit dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 oiUDdn....u*1.10. Franco per post. Abonderlgke Nonuaeu....0.CSA PRIJS DER ADVERTENTIE* Tan 1—6 Kgela1.06. t ledore regel meera 0.17|f> 1 Grooier» letten near plaatsruimte. LEIDEN, 16 Febraarl. In hot Nuts gebouw had gisteravond weder «ene algemeens vergadering plaats der leden van de Maat schappij voor Toonknnst, die door het bestuur ter benoeming van een nienw waren opgeroepen. De tegenwoordige commissarissen toch hadden zich ge drongen gezien, zoo ten gevolge der op de laatstge houden algemeene vergadering aangenomen motie- Van der Kaay, als door de houding van den directeur ook na dien tijd, - omdat deze daarin eene reden had gevonden zjjn verzoek om ontslag in te trek ken, - collectief hun ontslag te nemen. Een poging van den heer Cobet, om, door het voorstellen eener motie van orde, waarbjj de qnaestie in handen eener commissie van drie leden uit de vergadering zon worden gesteld, die trachten zou den commissarissen en bestnnr onderling te ver zoenen, den vrede te herstellen, leed schipbreuk, zoowel op de blijkbaar weinige sympathie die deze motie bij de vergadering ontmoette, als op de per tinente verklaring van commissarissen om bjj hun voornemen te volharden. De vraag welke wijze van stemming in dit buiten gewone geval zon gevolgd worden, gaf aanleiding tot eenige discussie en het doen van een bemid delend voorstel om te hooren wie het bestuur tot zijne opvolgers wensehte voor te dragen. Hoewel die namen door den secretaris werden voorgelezen en de gedrukte lijstjes zelfs onder de leden rondge deeld werden, besloot de vergadering tooh dat er eene geheel vrije stemming zou plaats hebben, waar van de eind-uitslag was dat gekozen werden de hoeren: Chavannes, Van der Heide, Van Geer, Kist, Van der Hoeven, Fockema Andreae, Sijthoff en Francken, hebbende de heeren Jaeger, Le Pool© en S. B. Vos respectievelijk voor hunne benoemingen om diverse redenen bedankt. Nadat de heeren Van der Heide, Kist en Sijthoff, die ter vergadering aanwezig waren, verklaard had den zich de op hen uitgebrachte keuze te laten welgevallen, en de heer Hoog nog een woord van dank tot de vertrekkende commissarissen had gericht, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. De alhier gevestigde schilders- en behan gers vereeniging vierde gisteravond haar derde jaar feest. Nadat patroons en donateurs op plechtige wijze de zaal binnengeleid waren en hun de eere wijn was aangeboden, waarbij het niet aan toosten op den bloei' en het weizijn de vereeniging ontbrak, werden door eenige leden, met welwillende mede werking van een tweetal dames, ten tooneele ge voerd: „'t Lied van moeder", oorspronkelijk tooneel- spel in drie bedrijven, met een voorspel, door Antonie, en daarna: „Hier mag niemand door, of de post van eer", kluchtspel met zang in één be drijf. Beide stukken werden zeer ten genoege der aanwezigen afgespeeld; in den korten tijd van zijn bestaan, moet het gezelschap dan ook belangrijke vorderingen gemaakt hebben. Ook aan de mede werkende dames is voor een goed gedeelte de gunstige uitslag te wijten. Zooals gewoonlijk werd, nadat de opvoering onder de daverende toejuiching der aan wezigen besloten was, het verdere gedeelte van den avond en naeht aan zang en dans gewijd. Het hoofdcomité van het „Roode Kruis" heeft besloten geneeskundigen te zenden naar het tooneel van den oorlog in /nid-Afrika. - Blijkens eene op gave in de Staatscourant van heden heeft het tot heden ontvangen f 9138.67. De comité's te Leiden en te Botterdam komen daarop mei het hoogste bedrag voor, ieder met f 1500; het Btudenten-gezel- schap te Leiden met f 18.75; de correspondent te Boskoop met f 114.49. Ten raadhuize te Rotterdam werd gistermid dag door eene commissie van 30 leden den heer Joost Van Vollenhoven, aftredend burgemeester, namens de burgerij een huldeblijk aangeboden. Hem werd nl. toestemming verzocht om zijne buste, in marmer gehouwen, in het Stadhuis te mogen plaatsen ter eeuwige herinnering aan hetgeen hij voor Rotter dam gedaan heeft. De heer Jos. Jacobson, die namens die commissie het woord voerde, deed dat in de harteljjkste bewoordingen, en uit het antwoord van den aftredenden burgemeester bleek weder opnieuw hoezeer hem de gemeente, aan welker hoofd hij gedurende 14 jaren gestaan heeft, ter harte gaat. Den avond te voren was den aftredenden burge meester namens alle ambtenaren der gemeente een keurig uitgevoerd, door den heer Obreen, archivaris, ontworpen en in een prachtig album vervat adres als aandenken aangeboden en (later in den avond bracht Rotte's Mannenkoor haren eere-voorzitter eene serenade met fakkel- en giorno-verlichting. Heden avond zal ook de liedertafel „Harpe Davids" hem als haar beschermheer eene serenade brengen. De minister van financiën heeft een commissie benoemd ten einde hem voor te lichten omtrent een betere regeling van den vrijdom van zontaccijns ten behoeve van den landbouw. Door B. en Ws. van Amsterdam is in het openbaar o. a. aanbesteed het maken van eene model-apotheek en laboratorium der gezondheids leer ten behoeve van de universiteit aldaar, op het terrein van de voormalige Clinische School op den Kloveniersburgwal. Het werk is aangenomen door J. J. Freule en Schoonenburg aldaar, voor f 27,300. Uit Den Haag wordt, naar men zegt, mede gedeeld dat Hunne Majesteiten het plan hebben om het oude paleis in het Noordeinde te verlaten en dat van wijlen Koning "Willem H in het Voorhout te betrekken. Dit laatste paleis (laatstelijk bewoond door wjjlen den Prins van Oranje) wordt in- en uitwendig verfraaid. Mr. A. Kerdijk is door hot departement Haarlem van het Nut tot algemeen secretaris gekozen. Het stoomschip „Prins van OraDje" is Zater dag van Batavia naar Amsterdam vertrokken; de „Koningin Emma", 1 Januari van Amsterdam ver trokken, arriveerde Zondag te Padang en zou de reis naar Batavia voortzetten. i - De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma van stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 8 Maart a. s., te halftien des morgens, zitting houden te Rotterdam in het Raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moe ten hiervan vóór 1 Maart schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Het Staatsblad N°. 25 bevat een Kon. Besluit van 3 Febr. 1881, houdende vaststelling van het programma van het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als onderwijzer en als on derwijzeres, bedoeld in art. 56, onder a, der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. N°. 127). De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrjjdag niet plaats hebben. Z. M. heeft J. D. Tan der Plaats, doctor in de wis- en natuurkunde te Utrecht, voor het tijd vak van 1 Maart 1881 tot 1 Febr. 1882, benoemd tot adsistent bij de Rijks-veeartsenijschool aldaar. De leden van het Departement Leiden der Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid werden Woensdag 11. in de gelegenheid gesteld een zeer boeiende voordracht te hooren over de landwinning in Nederland. Prof. dr. J. M. Van Bemmelen besprak in eene uitvoerige rede den grond, waarom droog makerij en inpoldering in Nederland steeds belang stelling blijven wekken, en men thaas van grootsche plannen zwanger gaat, zooals daar zjjn: droog makerij van de Zuiderzee, het Wieringermeer, de aanhechting van Ameland aan den vasten wal, en meer andere. De spreker ving aan in korte trekken de wording te beschrijven van het alluviale gedeelte van ons land (kim, lage venen en duinen); hij wees er op, hoe, meer dan tweeduizend jaren lang, de zee alles weer zoekt af te breken wat zjj opgebouwd heeft, de duinketen op vele plaatsen zoekt door te breken en werkelijk heeft doorgebroken en veen- bosschen heeft doen verdwijnen. Wat het éénejaar nog vruchten opleverde, was het volgende jaar een waterplas. Had men niet door het aanleggen van djjken de duinenrij hersteld, het grootste gedeelte van Noord- en Zuid-Holland was, even goed als de Dollard, de Zuiderzee-landen, en de Biesbosch, een prooi der golven geworden. Sinds 1400 begon men allengs waterplassen uit te malen en in cultuur te brengen, waardoor, tot op onzen tjjd, gevoegd bij de aangeslibde polders in Groningen, Friesland en Zeeland, een oppervlakte van 350,000 bunders land werd gewonnen. Door een kaart waarop de aan- winningen waren aangeteekend met de kleur der grondsoorten, werd zulks duideljjk gemaakt. De spreker behandelde vervolgens de vruchtbaar heid en de waarde, zoowel van de door droogmaking en bedjjking als door aanslibbing gewonnen gronden. Door eenige proeven werd de oorzaak aangetoond van de volstrekte onvruchtbaarheid der zoogenaamde zure kleigronden, en op het verschil gewezen tusschen vette en magere kleigronden. Zeer duidelijk werd aangetoond waarom na de invoering der stoomgema len de ontginning van nieuw land niet meer aan zoo veel risico onderhevig waB als vroeger. Dit gevoegd bij de kennis die men heeft van de grondsoorten, alvorens tot uitmalen wordt overgegaan, maakt dat men thans niet meer, zooals in de Haarlemmermeer en bij andere polders het geval is geweest, dikwijls niet wist wat men kocht. De ondernemingszucht be gint dan ook op dit gebied meer en meer te ont waken, getuigen de plannen van de Wieringermeer, Zuiderzeekom enz. Boven de droogmakerijen stelde de spreker het werk dat, in 1871 aangevangen, allengs zjjne vol tooiing nadert, namelijk de aanhechting van Ame land aan den vasten wal. Dit plan is ontworpen, en uitgevoerd door den heer mr. P. J. W. Teding' Yan Berkhout. De constructie van den dam, zjjnei beteekenis om de opslibbing te bevorderen, hetl grpote gewicht van dit werk, waardoor Ameland ale eiland niet alleen behouden bleef, maar waardoor ook de mogelijkheid bleek om de rjj van eilanden allengs saam te verbinden aan het vasteland, werden helder en klaar uiteengezet. Wanneer het work met oordeel wordt voortgezet, mag men door de aanslibbing aan beide zijden van den dam, over eenige jaren, zich verheugen in de aanwinst van 20- a 30,000 heo- taren puik land, die niet onder A.P. liggen, maar

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1