N°. 6440. TSaandag 14 Februari. A". 1881. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leulen per 3 maanden1-10. 1 AO Franco per post Afzonderlijke °-05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Greinengd Nieuws. Yoor de tegenwoordige bewoners der Bïnnenvestgracht bij het Plantsoen - althans voor hen die er nog onbekend mede zijn - hebben we geen erg prettige tijding. De bebouwing van den door aanplemping verkregen grond aldaar is met behoud van dezelfde rooilijn door 6. en Ws. aan de koopers gegund. Een schoone toekomst gaan ze dus te gemoet. - Eerst is Leidens roem voor zijne zindelijke straten nogal gaan tanen, nu schijnt men andere steden ook al in bekrompen bouwerij na te willen doen. De gladheid ontstaan door de dunne sneeuwlaag, was gisteravond omstreeks tien uren noodlottig voor een paard, dat, voor een wagen gespannen, op den Zoeterwoudscben weg neerstortte, en, hoewel bet aan aandrang van de zijde van den voerman en vole belangstellenden niet ontbrak, blijkbaar in de onmogelijkheid verkeerde weder op te stann. Hot einde was dat de arme viervoeter op de plaats zelve verkocht en dicht in de buurt op een particulier terrein afgemaakt werd. Een Haagsch jongeling, in een slop in de Zeestraat woonachtig, die aan de loting deel genomen en een laag nummer getrokken had, was daarover zóó mistroostig geworden, dat hij gister middag besloot zich van kant te maken. Na het noodige „courage-water" te hebben gedronken, kwam hij op de Mauritskade en met de leuze „liever dood dan soldaat!" sprong hij in de vaart. Met moeite gered, ontworstelde hij zich aan zijne geleiders, onder welke een politie-agent, en sprong nogmaals in de gracht. Toen werd hij opnieuw op het droge gebracht, doch in bewusteloozen toestand naar zijne woning gedragen. Bij zijn ontwaken is hij zeker wol tot de conclusie gekomen, dat 't toch beter is soldaat dan „lijk" te zijn. Ten huize van den kleermaker A. op den Binnenweg te Rotterdam is uit een lessenaar een som van f 405 aan bankbiljetten ontvreemd. Een knecht van hem is aangehouden als verdacht de schuldige te zijn. Tegen cenige tappers te Amsterdam is procesverbaal opgemaakt, omdat zij aan weesjongens sterken drank hebben verkocht. De zoutsmokkelarij aan de zuidelijke grenzen des Rijks neemt in zulk eene mate toe, dat in deze week, naar men meldt, niet minder dan twintig gevallen voor de rechtbank te Breda behandeld worden. De laatste 70 vluchtelingen uit Vlijmen en Nieuwkuyk, die te Utrecht nog in verpleging waren, zijn gisteren van daar naar hunne woon plaats^1 teruggekeerd. Volgens de Indische bladen heeft de Koning van Birmah, Theebau, in den tuin van zijn paleis eeu schouwburg laten bouwen voor zijne 450 vrouw1 waann dagelijks 's namiddags voorstellin gen worden gegeven. Met uitzondering van den koning en van de eunuchen, die soms ook meespe len, mag geen man in den schouwburg komen op straffe les doods. De acteurs en actrices zijn eunu chen en slavinnen; elk krijgt dagelijks twaalf Fuany, dat is zoowat 80 cents. Bij het gisteren vermelde onheil aan het spoorwegstation te Buffalo - dat onder het gewicht der sneeuw instortte - zijn in het geheel slechts vier personen omgekomen. De binten van het ingevallen dak zijn derwijs over den juist aan gekomen trein komen te liggen, dat de wagens voor verbrijzeling behoed en de meeste reizigers ongedeerd van nit het puin te voorschjjn gehaald werden. Te Londen is brand ontstaan in het Victoria-dok, in loodsen met hout, over een lengte van 100 voet. Twaalf lichters met granen en acht goederenwagens werden vernield. Andermaal is te Bern een vrij sterke schok eener aardbeving waargenomen. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden heeft bij eerste lezing eene zegelbelasting op speelkaarten goedgekeurd. Spellen van 36 kaarten worden met 15 kreuzer, grootere spellen met 30 kreuzer belast, vermiste kaarten met het dubbele vaa die som. De belasting zal ongeveer 65,000 fl. opbrengen. Te Gan (Basses Pyrénées) bewaakten twee werklieden een kalkoven toen de één, de mees terknecht, een klein gebrek in den oven bemerkte en den ander last gaf om dat zoo voorzichtig moge- ljjk te herstellen. De man gehoorzaamde, maar viel, bedwelmd door de opstijgende gassen, midden in den gloeienden oven. Zoodra de meesterknecht dit be merkte, sprong hij, zonder zich een oogenblik te beden ken, den ongelukkige na, doch verdween evenals zijn makker onmiddellijk in den vuurpoel. Op het angst geschreeuw van de vrouw van den meesterknecht, die van het vreeselijke onheil getuige was, kwam een viertal knechts van een naburigen oven toe schieten, waarvan er drie, achter elkander, alleen gehoor gevende aan hunne begeerte om hulp te ver- leenen, zich in den noodlottigen oven waagden, waar zij evenals hunne voorgangers, bedwelmd nedervielen en langzaam in den vuurgloed verteerden. De laatste van het viertal zou ongetwijfeld denzelfden weg gegaan zijn, zoo de vrouw zich niet als een wanhopige aan zijne kleederen had vastgeklampt, tot dat er eenige andere lieden waren komen toeschie ten, die zich eenigszins kalmer toonden, en hem wisten te beduiden dat zijne opoffering tot niets leiden zou, daar menschenhulp hier toch niet meer kon baten. Als een bewijs hoeveel grootheid van ziel er onder den kiel van den werkman soms schuilt, kan dienen dat, toen het gerechtelijk onderzoek plaats had en de officier van justitie aan den overgeblevene betoogde hoe dwaas het van hem was geweest om zich in den gloeienden oven te willen begeven, hij een voudig antwoordde: „Dat is wel waar, mijnheer, maar ik kon het niet laten, toen ik mijne kameraden in nood zag". BUITENLAND. Frankrij li. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel tot het verleenen van schadevergoeding aan de slachtoffers van den „coup d'Etat" van 2 December, zal der Kamer voorstellen, daartoe 5 millioen toe te staan voor drie categorieën van lijfrente, van 1200, 800 en 400 fr. namelijk. De heer De Lesseps heeft een telegram nit Panama ontvangen, hem meldende dat met den arbeid der doorgraving een begin was gemaakt. Een Fransch blad zegt dat de hertog van Aumale van plan is een halfstuiversblad op te rich ten; Jules Simon en zijn zoon Charles zouden leden der redactie worden en het blad zou de candidatuur van den hertog voor het presidentschap der Repu bliek ondersteunen. De heer Gambetta moet in antwoord op be denkingen omtrent dea „scrutin de liste" de vorming van departementale comités, bestaande nit verschei dene raadsleden, hebben aanbevolen. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak Philippart c.s. Over eenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie zjjn al de beklaagden vrijgesproken. Duitsohland. De „Nordd. Allg. Zeitung" bevat een tweede artikel, thans korter dan het vorige, waarin wordt gewezen op de behoefte aan vrede, die overal wordt gevoeld. Ook minister Barthélemy's houding stemt overeen met het verlangen naar het behoud van den vrede dat zich alsmede in Frankrijk kenbaar maakt. Mocht onder zulke omstandigheden werkeljjk een oorlogzuchtig kabinet onder Gambetta aan het roer komen, dan zou Frankrijk geheel alleen staan. Graaf Hatzfeldt is gisteravond naar Konstan- tinopel vertrokken. België. In eene onlangs in het licht gegeven handels statistiek van België over 1879 wordt aangaande den handel met Nederland het volgende vermeld: De invoeren uit Nederland hadden eene waarde van 201,700,000 fr., de uitvoeren daarheen van 156,100,000 fr. De invoer was 14.8 millioen, of 8 pet. hooger dan in 1878; voornamelijk wegens den grooteren invoer van versche en gezouten boter, tabak, zaden van allerlei aard, metalen en mine ralen, rund- en ander vee, geplet en gewalst koper en nikkel, rijst enz.; daarentegen werden minder ingevoerdgietijzer, timmerhout, ruwe suiker, vruch ten, groenten en peulvruchten, kunstwerken enz. De uitvoeren naar Nederland waren 10 millioen, of 7 pet. hooger dan in 1878. De verhooging betrof vooral de artikelen: ruwe suiker, vleesch, onbe werkt zink, garens van linnen, hennep en jute, plantaardige vezelstoffen, machinerieën enz.; daar entegen was er vermindering in den uitvoer van: geplet, gewalst en geslagen ijzer, wollen en katoe nen manufacturen, oliezaad, ruwe huiden enz. De Kamer heeft gisteren een amendement aange nomen, waarbij het aalmoezenierschap der tuinbouw school te Gent wordt afgeschaft, en een ander, waarbij een zelfde beslissing ten aanzien van het aalmoeze nierschap bij de veeartsenijschool wordt aangenomen. Groot-Britannië. De Engelsche bladen doelen nadere bijzonderheden mede omtrent den strijd, die op den weg tusschen het Britsche kamp en Newcastle Dinsdag heeft plaats gehad. Omtrent den uitslag van dien verbitterden strijd stemmen alle berichten overeen. De Engel- schen leden een verlies aan dooden en gewonden van 150 man; onder de gesneuvelden behoorden twee hoofd- en drie subalterne officieren en al werden de Boeren ook ten slotte tot staan gebracht, de positie van generaal Colley was zorgwekkend. Daar de communicatie tusschen het kamp en Newcastle door de Boeren was afgesneden, zegt het in het Lagerhuis voorgelezen officiëele rapport van sir G. Colley, trok ik 's morgens met vijf compagnieën van het 60ste reg., 2 veld- en 2 bergkanonnen en een detachement cavalerie voor verkenningen dien weg op. Twee bergstnkken en een compagnie achter latende op het punt, dat aan deze zijde de Ingogo- rivier beheerscht, stak ik de rivier over. Op da

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1