Deze Courant wordt dagelijks, mét uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. K°. 6438. JK. TjLj^ A°. Iö81 IDSCE DAGBLAD: PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den loden Februari e. k., door ovorlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 9 Februari 1881. DE KANTER. LEIDEN, ÏO Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag, den 12den Februari a. s., des morgens te zeven uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Bjj don burgemeester is ten behoeve van de algemeene armen dezer gemeente ontvangen eene som van zestig galden, gecollecteerd in de studen tensociëteit Minerva", in den avond van den 8sten Februari jl. Hot beroep van de beide onderofficiers-vereeni- gingen „Door vriendschap vereenigd" en „Pugno pro Patria", op de ingezetenen ten behoeve van de onvermogende oud-strijders alhier van 30 en 31, is gebleken niet tevergeefs te zijn gedaan. Alle rangen waren bij de voorstelling, gisteravond door eenige leden dier gezelschappen, met medewerking van twee dames, in den Schouwburg gegeven, flink bezet. Dat de sympathie voor het plan groot was, bleek boven dien ook nog uit de tegenwoordigheid van de hoofden van burgerij, garnizoen en schutterij. En wat de voorstolling zelve betreft, de keuze van een blijspel als „Janus Tulp" voor dilettanten in het midden latende, kan verklaard worden dat deze toonden zich met ambitie op hunne rollen te hebben toegelegd en dat allen, naar de mate hunner gaven, tot een goed resultaat medewerkten. Een weinig meer gang in het spel zou echter niet aan het succes hebben geschaad. Dit bleek 0. a. in het bekende nastukje „De weg naar het hart", waarin mede de beide dames-dilettanten uitmuntend speelden en opnieuw toonden volstrekt geen vreemdelingen op de plan ken te zijn. Dat het publiek zich den gang naar de Oude Vest in geenen deele beklaagde, bleek uit de herhaalde en welverdiende toejuichingen, zoo dat men de gegronde gevolgtrekking mag maken dat het dubbele doel, met deze liefdadigheidsvoorstelling beoogd, voorloopig volkomen bereikt is geworden. De collecto ten behoeve der watersnoodlijdenden te Zoeterwoudo gehouden, heeft opgebracht de som van 607.19'/ Het vociloopig comité van het „Oranje-Kruis" verzoekt ons te willen melden, dat het, hoewel erkentelijk voor de ondervonden medewerking in zake de Transvaal, thans moet bedanken voor de verdere toezending van bijdragen. Zij, die nog iets overhebben voor de Boeren, vinden gelegenheid hunue gaven te offeren bij het „Roode Kruis". Overi gens vindt het comité het minder doelmatig te vol doen aan eenige ingekomen aanvragen om terug zending van gelden, aan het comité toevertrouwd voor lijders en strijders. Die gelden toch zullen nu «ven goed hunne bestemming bereiken. Van de inge komen gelden zal weldra een specifieke opgave aan het hoofdcomité van het „Roode Kruis" worden ge daan en elders ter inzage worden gedeponeerd. De Algemeene Nederlandsche Vrouwenver- eeniging „Tesselschade", zich de bevordering van kunstzin mede ten doel stellende, en in aanmerking nemende dat in Nederland voortaan geen gelegen heid bestaat om akte van bekwaamheid in fraaie handwerken te verkrijgen, heeft besloten de gelegen heid open te stellen tot het afleggen van een examen en het verkrijgen van een diploma van bekwaam heid in kunst-naaldwerk. Dit examen zal jaarlijks te Amsterdam worden afgenomen, beginnende met het voorjaar van 1882, op nader in de dagbladen aan te kondigen tijd, plaats en voorwaarden. Het theoretisch gedeelte van het examen zal omvatten - in haar toepassing op de beoefening der vrouwelijke handwerkende kennis van de grondbeginselen der versieringskunst, ornamentsleer, kleurenleer, heraldiek en der geschiedenis van het naaldwerk en de kennis der grondstoffen. Het practische ge deelte zal loopen over ornamentteekenen, maas werken, borduur- en stikwerken en over het opmaken van handwerken. Door de commissie voor het geneeskundig staatsexamen, zitting houdende te Utrecht, zijn bevorderd tot arts de heeren C. Ten Bosch, med. doctor; I. M. Van 't Hoflf, W. J. Meek, med. doc torandi, en toegelaten tot het geneeskundig gedeelte van 't artsexamen de heer H. Zeehnisen, doctorandus. In de Haagsche kroniek der N. Gr. Crt., waarvan de schrijver intusschen den naam heeft met veel talent nieuwtjes „uit zijn duim te zuigen", wordt ook gowag gemaakt van het gerucht, dat onze Koningin zich weder in gezegende omstan digheden bevindt. Hij geloofde het niet, omdat H. M. dagelijks zoo onvermoeid in een arreslede rondreed; maar men blijft te 's-Hage volhouden dat de aangename tijding waarheid bevat. Sedert de vorige week rijdt H. M. overigens weer dagelijks uit. Een paar malen ontmoette hij haar wandelend op den Scheveningschen weg, terwijl haar rijtuig haar op korten afstand volgde. Do Koning ver toont zich in den laatsten tijd evenmin als de Kroonprins, ofschoon gelukkig de gezondheid van Z. M. niets te wenschen overlaat. Van den prins van Oranje kan men dat niet zeggen. Vooral de ernstige ziekte van zijn hofmaarschalk, den heer Van Goens, die zijn vertrouweling tevens is, heeft op 's prinsen gemoedsstemming in de laatste weken geen gunstigen invloed gehad. Dat de Koning in blakenden welstand verkeert, bewijst 0. a. zijn onafgebroken belangstelling in zake den watersnood. Gij hebt gezien dat de Koning - en de Koningin, geljk het officiéél heet - weder een tentoonstelling laten organiseeren, ditmaal van werken van oude meesters. Die tentoonstelling belooft naar de samen stelling der commissie te oordeelen, veel goeds. Door de oudste leerlingen der r jks-landbouw- school te Wageningen is reeds 125 bjeengebracht voor de zieken en gewonden in de Transvaal. Wijlen mevr. Vergroezen te Venloo heeft haar vermogen, op f 30,000 geschat, aan de R.-K. armen aldaar vermaakt. Te Schellinkhout is tot hoofd dor bewaar school en tot onderwijzeres in de nuttige hand werken benoemd mej. S. Roos te Uitgeest. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij, die voor een benoeming als opzichter der 2de kl. voor het stoomwezen, op een jaarwedde van f 800, in aanmerking wenschen te komen, zich vóór 1 Maart a. s. met hun verzoek schriftel jk behooren aan te melden bij bet departe ment van waterstaat. Nadere byzonderheden bevat de Staatscourant van heden- zoomede het verslag der commissie, in 1880 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de Neder- landsche, Franscho, Hoogduitsche en Engelsohe taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen en schoonschrijven. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia, naar Amsterdam is gistermorgen het eiland Wight gepasseerdde „Drenthe", van Rotterdam naar Batavia, is Maandag te Padang aangekomen. Met ingang van 15 Febr. a. s. wordt te de Cocksdorp (eiland Tessel) een rijks-telegraafkantoor, ingericht voor telephoondienst, voor het verkeer in de Nederlandsche taal, met alle telegraafkantoren in Nederland geopend. Aan het ministerie van buitenlandsohe zaken heeft gisteren de onderteekening plaats gehad van twee overeenkomsten tusschen Nederland en België, de 1ste tot verbetering van de betonning en bebake- ning, de 2de tot verbetering van de verlichting der Schelde. Z. M. heeft den kapt. G. J. Weber, van het 7de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1495 'sjaars. Gemengd Nieuws. Heden gedenkt D. De Bruin onder vele blijken van belangstelling, zoo van het bestuur als van de beambten en de verpleegde weezen in dit gesticht, den dag waarop hij 40 jaren met den meesten ijver en getrouwe plichtsbetrachting als bakker in het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, alhier, is werkzaam geweest. Een gemaskerd bal, door de sociëteit „Arnhemsche Burgervereeniging" in Musis Sacrum gegeven, heeft volkomen aan de verwachting be antwoord. Een 800-tal gekostumeerden bewogen zich, onder de opwekkende tonen der muziek, over den dansvloer, gadegeslagen door een aanzienlijk aantal niet-gekosturaeerdo toeschouwers. Er heerschte groote animo den geheelen avond en aan de dansen werd door zeor velen deelge nomen. Tot twaalf uren was dit alleen aan de gekostumeerden veroorloofd en zoo zich soms een ongerechtigde aansloot, dan verscheen de agent van politie, door een der feestvierenden voorgesteld, om verdere overtreding te beletten. Tegen tien uren deden de prins en de prinses de Carnaval hun intocht, die beiden een zeer net kostuum droegen; vooral dat der laatste was rijk en smaakvol en zij zelve vervulde hare rol met waardige bevalligheid. Aan hun gevolg sloten zich Gambrinus, enkele Chineezen en Kaffers, eenige Transvaalsche Boeren, hunne vlag dragende, als mede hunne bondgenooten, aan. In hun midden werd een Engelsche vorstentelg in een wagentje voortgeduwd. Hij werd geacht den inhoud der reus achtige flesch op te zuigen, waarop het woord Transvaal te lezen was. Bij de Boeren en hunne bondgenooten sloot zich de „eerste vrijwilliger" aan, die door gestalte en uitmonstering een geducht mede strijder beloofde te zijn. De Transvaal bekleedde ook eene andere rol op dit baleen orgeldraaier en zijne vrouw hielden ten haren behoeve eene collecte. Algemeen had men zich volgens de Arnh. Crt. beijverd om het feest te doen slagen, en allen werk ten daartoe mede door zich aan de bepalingen te houden, zoodat de orde geen oogenblik verstoord werd

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1