November 18S0 en te zijn opgericht voor een tijdvak van 29 jaren. Eenige leerlingen der hoogere burgerschool te Zaandam hebben een inzameling gehouden voor de Transvalers, en hebben hunne poging bekroond gezien door een opbrengst van f 41, welk bedrag zij aan prof. Harting hebben toegezonden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Gibraltar; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Maandag te Port-Said en zette denzelf den dag de reis voortde „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde Dinsdag-middag bij Lezard. Z. M. heeft dr. B. Symons benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de vergelijkende Indo-Germaansche taalwetenschap in het algemeen en de Germaansche in het bijzonder, in het Sanskriet en de Hoog- duitsche taal- en letterkundeen met 1 Maart a. s. tot lector aan de rijks-universiteit te Utrecht be noemd dr. J. H. Gallée, om onderwijs te geven in de beginselen der vergelijkende Indo-Germaansche taalwetenschap in het algemeen en der Germaansche in het bijzonder, in het Angelsaksisch of Middel- hoogduitsch en in de beginselen van het Sanskriet. Gemengd Nieuws. Nadat hier reeds ten dienste van den stoomtram Leiden-Haarlem eenige locomotieven zijn aangekomen om voor den dienst te worden gemon teerd, hebben thans ook eenige sierlijk vervaardigde rijtuigen voor reizigers en goederen de koninklijke fabriek van den heer J. J. Beynes te Haarlem ver laten. Uit alles blijkt alzoo opnieuw dat de opening der lijn zeer spoedig mag worden te gemoet gezien. Wederom moet in Den Haageenbelang- rijke diefstal hebben plaats gehad, thans op het Spui. De dieven hebben zich daarbij o. a. verstout zich aan eenige flesschen fijnen wijn te goed te doen. De timmermansknecht G. Niesten is te Haarlem van een steiger aan een in aanbouw zijnde villa in het Florapark gevallen. Hij is ernstig inwendig gekneusd. Men vreest voor ruggegraat- schudding. De Hollandsche spoortrein, die te 12.39 te Helder moest aankomen, is gisteren eerst 's namid dags om 5 uren aldaar gearriveerd, doordien hij ten gevolge van de sneeuwmassa bij de Hugowaard gederailleerd was. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Men berekent de schade door de door braak te Nieuwkuyk als volgt: f 60,000 aan vee, f 200,000 aan huizen en f 300,000 aan landerijen. In de gemeente Rucphen zijn twee kapi tale boerenwoningen met schuur en stal door een onbekende oorzaak afgebrand. Uit het pand, waar de brand het eerst ontstond, is van den inboedel niets gered. Twee paarden, 5 koeien, 4 vaarzen, 2 mest- kalveren en 1 mestvarken zijn in de vlammen omgekomen. Voorbij Cuxhaven kwamen de stoom- gchepen „Kronprinz Friedrich Wilhelm" en „City of Dublin" met elkander in botsing. Laatstgenoemd schip zonk en zes man verdronken. De Engelsche bladen deelen thans het officiëele rapport van kapitein Lambart mede om trent den dood van den kapitein-betaalmeester El liott. Hij verhaalt dat hun beiden, nadat zij door de Boeren waren gevangengenomen, vanwege de republikein8che regeering de keus werd gegeven om gevangen te blijven of ontslagen te worden na hun eerewoord te hebben gegeven, dat zij terstond de Transvaal verlaten en naar den Oranje-Vrijstaat zouden gaan en de wapenen niet tegen de Trans vaal zouden voeren. Zij kozen het laatste. Maar de Boeren, die hen met hun wagen naar de grenzen geleiden moesten, brachten hen niet naar de goede brug, die over de Vaal ligt, maar naar een punt, waar een zeer smalle brug ligt, waarover zij alleen te voet konden gaan. Zij weigerden daarover te gaan. Daarop verlieten hen de Boeren en zij reden langs de Vaal om de betere brug te vinden. Toen zij daarvan nog eenige uren verwijderd waren, wer den zij door twee gewapende Boeren aangehouden, die hen een bevelschrift van de republikeinsche regeering toonden, waarin hun gezegd werd dat zij door hunne weigering hun eerewoord gebroken hadden. Zij moesten thans de rivier op de eerste de beste waadbare plaats overtrekken of als ge vangenen terugkeeren. Zij poogden nu op de hun aangewezen plek met hun wagen de rivier over te komen, maar de plek was zóó ongunstig dat zij paarden en wagen in den steek lieten en door zwemmen hun leven redden moesten. Toen werd door acht Boeren, die aan den oever stonden, op hen geschotenElliott werd toen doodelijk getroffen. De Afrikaansche „Patriot", uit Paarl (Engelsch) geeft „die voormanne (der Transvalers) an die hand em self offisiele berigte uit te stuur ter publicasie van alles wat daar gebeur." De „Pa triot" heeft onderscheidene punten opgemerkt die ten gunste van do Boeren pleiten, o. a.„Die Boere het nie die eerste geskiet nie. Hulle het eerlik vooraf kennis ge ge dat hulle vlag sou plant an Potchefstroom en in plaas van dat die Engelsche troepe 'n botsing wou vermy, gaat hulle mooi die distansies opneem om die bomme onder die Boere te goi, en steek hulle (onverwags ver die Boere mar allig met voorbadigheid an hulle kant) die vuur an die brand. Die punt moet ons nie loslaat nie. "Want hoe die saak oek mag uit val, dit blyf seker dat England niet alleen onregverdig die Boere hulle land afgeneem het nie, mar oek die eerste die arme mense begin dood te skiet het om hulle ei'e land en reg." BUITENLAND. Frankrij k. Bij de voortgezette beraadslaging over het wets ontwerp tot wederinvoering der echtscheiding heeft in de Kamer de heer Cazot, minister van justitie, verklaard daarvan geen voorstander te zijn, maar voor het overige slechts zijn gevoelen te zeggen en geen invloed te willen oefenen op den loop der beraadslaging. De heer De Marcère verklaarde zich vóór de echtscheiding. De heer Brisson drong er op aan dat de Kamer het voorstel verwerpen zou. De Fransche bank heeft haar eerste biljetten van 50 ff. uitgegeven. Duit.schlan(l. Door het praesidium van het Huis van Afgevaar digden is een feestmaal aangelegd ter eere van den heer Bennigsen, die den heer Ludwig wegens een beleedigend dagbladartikel tot een tweegevecht uitdaagde, en van den heer Ludwig, die eerst de aanneming van het duel van een beding afhan kelijk maakte, later het onvoorwaardelijk aannam en nu eindelijk voldoening geweigerd heeft. De „Reichsanzeiger" behelst eene keizerlijke verordening, waarbij de Rijksdag tegen den töden dezer wordt bijeengeroepen. Italië. De toestand van Garibaldi wordt erger, zoo wordt uit Alassio aan de „Figaro" bericht. De afge vaardigde Cavalotti, die hem had willen overhalen een meeting te komen presideeren, moest onverrich ter zake terugkeeren. De meeting werd tot 10 Febr. uitgesteld, maar Garibaldi zal dan evenmin het bed kunnen verlaten. Hij kan nauwelijks zijn hoofd uit de kussens oplichten. De Italianen van Buenos- Ayres hebben hem een keurig jacht gezonden dat „De leeuw van Capera" zal heeten en voor de villa van Garibaldi te Alassio zal stationeeren. Garibaldi diende in zijn jeugd bij de marine van de Argen- tijnsche Republiek. G root-Ui-ï iunuië. Een telegram in de „Times" uit Durban van gis teren meldt het volgende: De Boeren hebben de postgemeenschap tusschen het Engelsche legerkamp voor Langnek en Newcastle afgesneden. Men houdt het er voor dat zij ook de telegraafdraden zullen vernielen. Eene afdeeling Boeren, duizend man sterk, is achter den linkervleugel der Engelsche colonne gekomen. Zij moet over het grondgebied van den Oranje-Vrijstaat getrokken zijn. Het doel schijnt een aanval op fort Amiel te wezen. In Britsch-Indië wordt, volgens het Maandag- sche telegram van de „Times", het plan om Kan dahar te ontruimen over het algemeen nog altijd zeer afgekeurd. In de „Globe" stelt majoor Butler, die eenige jaren onder de Turkomannen verkeerd en Geok Tepe voor hen versterkt heeft, in het licht, hoe dreigend voor Britsch-Indië de overwinningen der Russen in Middel-Azië zijn en hoe noodig zij het annexeeren van Kandahar maken. Oostonr.-Ï-Iong. Monarchie. De heeren Gosehen en Elliot hebben gisteren met den minister-president baron Von Hay merle te Weenen een onderhoud gehad, hetwelk verschei dene uren duurde. Bij het begin van dit onderhoud waren ook al de vertegenwoordigers der verschil lende mogendheden tegenwoordig, behalve de Rus sische ambassadeur D'Oubril. Later heeft de nuntius bij den heer Von Haymerle zijne opwachting gemaakt. Na de bijeenkomst van de heeren Elliot en Gosehen met baron Von Haymerle, heeft de heer Gosehen dépêches aan zijne regeering afgezonden. Hij ontving niemand bij zich en is gisteravond te zes uren over Triest naar Konstantinopel vertrokken. Aan de „Daily News" wordt uit Weenen bericht dat, wanneer het huwelijk van den kroon prins niet in Mei kan plaats hebben, het zal wor den uitgesteld tot October. Vereenigde Staten. Bij het Huis van Afgevaardigden is eene resolutie ingekomen, waarbij het Huis verklaart het misver stand te betreuren, dat ontstaan is tusschen de Engelsche overheid en de Boeren in de Transvaal, waarvan bloedvergieten het gevolg is geweest. De resolutie geeft verder sympathie te kennen met Engelands pogingen, om de christenen in Zuid-Afrika te beschermen tegen invallen van wilden, en de president der Vereenigde Staten wordt verzocht aan koningin Victoria de goede wenschen van het Ameri- kaansche volk met betrekking tot de Britsche kolo niën over te brengen, en tevens de hoop dat het gedaan zal zijn met bloedvergieten en Hare Majes teit de onafhankelijkheid moge toestaan aan de Transvaal, indien het blijken mocht dat de bevol king er af keerig is van de inlijving bij de Engelsche kolonie. Telegrammen. ATHENE, 8 Februari. De minister van oorlog heeft aan de Kamer van Afgevaardigden medege deeld dat de regeering een besluit heeft genomen, waarbij de manschappen der nationale garde van 31 tot 40 jaren in actieven dienst zijn opgeroepen. Hierdoor zal het leger versterkt worden met 113,993 man. PARIJS, 8 Februari. De heer Léon Renault heeft voorgesteld art. 1 van het wetsontwerp be treffende de echtscheiding te wijzigen en het aldus te lezen dat de wet van 1861 is afgeschaft. Dit voor stel werd verworpen met 261 tegen 225 stemmen. De Senaat heeft na korte beraadslaging het wets ontwerp op het recht van vergadering aangenomen. Een door den heer De Gavardie aangekondigde interpellatie over het Grieksche vraagstuk is over eene maand aan de orde gesteld. MADRID, 8 Februari. Het ministerie heeft zijn ontslag gevraagd ten gevolge van de weigering des konings om het ontwerp betreffende de conversie der amortisabele schuld te teekenen. - De minister president Canovas had in de inleiding der door hem ontworpen wet betreffende de conversie der amor tisabele schuld eene verklaring gevoegd, waarin ge zegd werd dat het Kabinet het vertrouwen der kroon verdiende. De koning weigerde deze ver klaring goed te keuren. - De heer Sagasta en maarschalk Campos zijn heden bij den koning ont boden. De heer Sagasta zal een nieuw Kabinet vormen en de Kamer van Afgevaardigden zou ont bonden worden. LONDEN, 8 Februari. In het Lagerhuis ant woordde Sir Ch. Dilke op eene vraag van den heer Bourke dat de vroegere instructiën aan Gosehen van tijd tot tijd aangevuld zijn met mededeelingen, in overeenstemming met het veranderd aanzien der aanhangige vraagstukken. Men kent de inzichten der regeering uit de mondelinge mededeelingen van lord Granville. - De beraadslaging over de tweede lezing der dwangwet voor Ierland werd voortgezet. Bij de behandeling der uitzonderingswet voor Ierland, stelde Mac Carthy voor de beraadslaging te schorsen. Dit voorstel werd door Gladstone be streden en na een kort debat met 422 tegen 44

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2