6457. Donderdag lO Februari. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Uo LEIDSCÏÏ DAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17V Grootere letters naar plaatsrnimte. STADS-BERICHTEK. De Voorzitter ran den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachten» art. 7, 2de alinea der Wet van 4 Jnli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente nit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Febroari e. 1c., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoe noodig Iran recht te bewijzen om, bij de jaarljjksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 9 Febroari 1881. DE KANTER. LEIDEN, 9 Februari. De gewone vergadering der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Leiden en omstreken, gisteravond in de „Loge" gehou den, was hoofdzakelijk gewijd aan het bespreken van vragen, waarvan de behandeling in den voorlaatsten «neeuwstorm-avond, wegens de geringe opkomst der leden, tot eene meer voltallige bijeenkomst was ■uitgesteld. De gewichtige vraag die thans het eerst aan de orde kwam, luidden „Daar in vele gemeenten ■in publieke parken het pijpgas den grond bederft, hoornen, heesters en gewassen doet sterven, a. op ■welke wijze dit kwaad te voorkomen is bij den aanleg van het gas, 6. op welke wijze en door welke middelen dit kwaad en de schade die er reeds uit ontstaan is, cooveel mogelijk te herstellen zijn." Dit belangrijke onderwerp werd ingeleid door den heer H. Witte, die begon met te herinneren hoe, nu 30 jaren geleden, bij de prachtige ijpen aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam cich het eerst het treurige verschijnsel geopenbaard had. De schors liet los, bruine vlekken vertoonden zich daaronder, en toen men jonge boomen in de plaats geplant had, waren die, na anderhalfjaar gestaan te hebben, evenals hunne voorgangers, aan het kwijnen geraakt en gestorven. Sedert dien tijd hebben zich de ge leerden de zaak der boomen aangetrokken; het buurde echter zeer lang eer de kampioenen der wetenschap het eens waren dat het gas werkelijk ■dien heilloozen invloed teweegbracht en nog langer -eer een practisch middel om het kwaad bij den aanleg te voorkomen, gevonden was. Het eenige afdoende middel nu was, naar sprekers oordeel, de metalen gasbuis te omgeven met een steenen, die haar eind punt in de onmiddellijke nabijheid van de gasvlam heeft. Met genoegen constateerde hij dat voor onze gemeente een dergelijke uitgave niet noodig zou cijn, daar de uitstekende aanleg van het buizennet, in tegenstelling met vele andere plaatsen, het ontwijken van gas in den grond nagenoeg geheel onmogelijk maakte. Zoo was de werkelijk gebleken slechte toestand der boomen aan het Rapenburg, die hunne opruiming noodzakelijk maakte, blijkens het onderzoek van dr. De Loos, dan ook geenszins aan vergiftiging door gas te wijten. - Wat het tweede gedeelte dec vraag betrof, het herstellen der reeds door het gas aangebrachte schade, de eenige weg daartoe was het rooien van d© oude boomen en het planten van nieuwe, met de aangewezen voorzorgs maatregelen. Onder levendige toejuichingen besloot de spreker zijne belangrijke rede, waarna de gelegenheid tot discussie daarover werd opengesteld. Het bleek na dat de vergadering zich geheel met de beschou wingen van den heer Witte kon vereenigen; alleen meende de heer Speet dat de verglaasde buizen, door Boehm aanbevolen, boven de aarden de voor keur verdienen. Yan de in de bus gevonden vragen werd de eerste: „Is het ook bekend of in Nederland reeds proeven met ijzerbemesting genomen zijn?" naar het hoofdbestuur verzonden. - Omtrent ijzervitriool en de wijze van vervaardigen deelde dr. Boursse Wils, die, bij afwezigheid van mr. Obreen wegens ambts bezigheden, den voorzittersstoel bekleedde, het vol gende medeIjzervitriool (sulphas ferrosns) is eene verbinding van zwavelzuur en ijzeroxyde, dat in fabrieken waar men het oer (ijzererts) bewerkt, hier te lande, o. a. te Deventer en Nijverdal, vervaar digd wordt. Vroeger werd het gebruikt als deain- fectiemiddel, totdat het in 1866, het bekende cholera- jaar, verdrongen werd door het carboolzuur. - De vraag hoe men geocculeerde hybride remontants rozen met goed gevolg in bloei kan trekken, gaf den heer Speet aanleiding tot een breedvoerige uiteen zetting van de wijze van kweeken en vervroegen van rozen in het algemeen. Eindelijk vestigde de heer Speet nog de aandacht van het bestuur op de hop, waarvan de spruitjes, in een tijd van het jaar waarop men nog zoo schaars daarvan voorzien is, znlk een heerlijke groente opleverden, zooals men te Gent ondervonden had, en die ook wel verdiende hier te lande burgerrecht te verkrijgen. De voor zitter noodigde den spreker uit zijne beschouwingen door middel van „Semper Virens" onder de aandacht der kweekers te brengen, waarna de vergadering met ■een woord van dank voor de talrijke opkomst der leden door hem gesloten werd. Naar wij vernemen, heeft de regeering onlangs de gelegenheid, haar door de firma E. J. Brill aan geboden, om een allerkostbaarste verzameling Chi- neesche boeken voor do Leidsche Bibliotheek aan te koopen, niet voorbij laten gaan. De beoefenaars der Chiaeesche taal znllen zich zonder twijfel ver heugen in dezen aankoop, die de afdeeling der Chi- neesche en Japan sche boeken zoo buitengewoon verrijkt. Het zijn 50 boeken van alle vakken van weten schap in 2610 deelen vervat, die in ongeveer 200 Chineesche banden met blauw linnen overtrokken, bewaard worden, elk met twee ivoren grendeltjes gesloten. Wij vermelden hier slechts de 2 Woordenboeken in 129 en in 45 deelen, beide keizerlijke uitgaven, zooals de meeste overigen, de 6 Encyclopaedieën, waarbij die van Ma-twan-liu in 348 deelen van het jaar 1524 en toch uitnemend bewaard, met de twee vervolgen in 254 en in 300 deelen, verder de klassieke encyclopaedie, genaamd „de Juweelen Zee" in 200 -deelen, welke het Britsch Museum niet bezit, een -andere mst duizenden afbeeldingen geïllustreerd in 104 deelen, en een van kunsten en wetenschappen an 100 deelen; verder 8 werken over Geschiedenis •en Aardrijkskunde betreffende China, meerendeels uit de 17de eeuw, nog 4 geschriften over Recht en Staatsbestuur, waaronder het Chineesche strafwet boek in 42 deelen van 1872; vervolgens 13 werken over wijsbegeerte en klassieke letteren, en 11 boeken over nieuwe Chineesche literatuur, waarbij een letter kundige geschiedenis van 474 schrijvers in 34 deelen, en verscheidene bundels gedichten en romans, als „de Droomen van het Roode Slaapvertrek"voorts nog 2 boeken in de Mandchu-taal, en 3 werken van Epi- graphiek en Numismatiek, met tal van afbeeldingen, waarbij de beschrijving van het muntkabinet te Peking, en ten slotte een handboek over Landbouw en Zijdeteelt. Terwijl in de laatste dagen wel eens geklaagd werd dat de wetenschap leed onder de ongunstige tijden, moet ons deze gunstige uitzondering verheugen. Blijkens achterstaande advertentie zal de uit gestelde lezing van den heer N. C. Balsem mor genavond plaats hebben. In de maand Januari 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 11,719, met een opbrengst van f 5704.28y25 aantal tonnen der bkgage 19, met een opbrengst van f 138.31; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1468, met een opbrengst van f 1967.91 de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 34.14: makende dus te zamen een ontvangst van 7844.64'/r De totale ontvangst vanaf 1 Januari 1881 bedraagt f 78,44.64'/2, zijnde per dagkilometer f 7.02, en gedürende dezelfde maanden het jaar te voren f 9167.43, zijnde per dagkilometer f 8.21. Op initiatief van ds. Ham, correspondent van het „Roode Kruis" te Boskoop, heeft zich daar eene commissie gevormd om gelden in te zamelen ter ondersteuning van genoemde vereeniging. De te Benthuizen gehouden collecte ten be hoeve van de watersnoodlijdenden heeft opgebracht f 143.87, waaronder eene gave ad f 2.50 het hoofd der school ter hand gesteld door iemand, die onbe kend wenscht te blijven. Volgens de wenschen van onzen koning groothertog van Luxemburg hebben Frankrijk en üuitschland ieder een hoofdofficier afgevaardigd, om zich van den tegenwoordigen staat van de vroegere vesting Luxemburg te komen overtuigen. Die twee hoofdofficieren zijn de heeren: Klein voor Frankrijk en Yon Goetze voor Duitschland. Tot directeur der gasfabriek te Zutfen is door den raad aldaar benoemd de hoer H. R. De Breuk te Kralingen. Langs telegraphischen weg wordt door het hoofdcomité van het „Roode Kruis" onderzocht in welke behoeften in de Transvaal verder zal moeten worden voorzien. Op de prijsvraag, uitgeschreven door de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde (een werk over de verschillende veredelingswijzen) zijn drie antwoorden ingekomen. Ter beoordeeling zijn be noemd de heerendr. P. De Boer, H. Witte, P. Robichon, A. M. C. Jongkindt Coninck en C. De Yos, die allen deze opdracht hebben aangenomen. Door konderden oud-leerlingen en leerlingen is den hoogleeraar J. J. Van Oosterzee, bij gelegen heid van diens 40-jarige evangeliebediening, met eene toepasselijke rede van den hoogleeraar dr. Kruyf, te Groningen, een geschenk aangeboden, be staande in een monumentaal stuk zilver. Een vrou wenbeeld, voorstellende den godsdienst, rust met de eene hand op een opengeslagen bijbel en houdt in de andere hand het kruis met een vaandel, waarin de oud-Christelijke naamcijfers zijn aangebracht vanr Christus-Koning; achter en naast het beeld zjjn de titels aangehaald van de hoofdwerken van den jubi-( leerenden auteur. Rondom het beeld is eene guirlanda in goud aangebracht, houdende de wapenschilden der gemeenten, welke de jubilaris achtereenvolgens heeft gediendonder aan het zwart marmeren voet stuk ziet men de naamcijfers van den jubilaris, door weven met de afbeeldingen der ridderorden, die don zeer begaafden hoogleeraar in den loop van zijne ambtsvervulling had ontvangen. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de Studenten-socië teit „Nob Jungit Amicitia" te Amsterdam. Ze wordt geacht te zijn in werking getreden op den leten

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1