ft". 6436. Woensdag Februari. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per postU4Q. Afzonderlijke Hommers.0-05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels.l.OS. Iedere regel meerG.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIBEN, 8 Februari. De smedenvereeniging „Nut door Vriendschap" vierde gisteravond haar negende jaarfeest, waarbij, behalve de leden met hunne vrouwen of meisjes, ook de beschermheer, de heer P. W. Van der Drift, en een aantal donateurs tegenwoordig waren, wien, na een plechtigen optocht door de zaal onder het spelen van een vaandelmarsch, door den president een hartelijk welkom werd toegeroepen, waarna door den secretaris het jaarlijksch verslag werd uitgebracht, waaruit bleek dat de financiën der vereeniging in gunstigen staat verkeerenhet zieken geld b. v. werd van 35 op 50 cent» per dag gebracht en in het geheel werd er aan verschillende leden als zoodanig ruim f 200 uitgekeerdhet aantal leden bedruaet thans 75, dat der eereleden 2 en dat der donateurs 20. Onder afwisseling van muzieknom- mers en feestzangen, trad opnieuw de bekende komiek de heer De Haas op, die op de hem eigene wijze de aanwezigen met vele voordrachten opper best wist te onderhouden. Door eenige leden werd daarenboven een blijspel opgevoerd: „Joost Uilenspiegel", in twee bedrijven, waarmede even eens veel genoegen werd verschaft. Als gewoonlijk werd do feestviering met een bal besloten. Naar het Vad. verneemt, heeft mej. H. Goud smit ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Muziekschool alhier. De kapitein N. H. A. Camp, van het éde reg. inf. te Gouda, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 3de rog. inf. te Bergen-op-Zoom. De te Noordwijkerhout aan de huizen der in gezetenen gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood heeft f 271.66 opgebracht. Een koninklijk besluit erkent dat het billijk is, den officieren, aan wie, in het belang van 's rijks dienst, oene andere standplaats wordt aangewezen, schadeloosstelling voor verhuiskosten toe te kennen. De minima bedragen voor ongehuwden: luitenants f 18, kapiteins en hoofdofficieren f 24, generaals 'f 33; de maxima respectievelijk f 32, 44 en ƒ77; de minima voor gehuwden of weduwnaars met kin deren: luitenants f 38, kapiteins en hoofdofficieren f 53, generaals f 66; de maxima respectievelijk f 77, 110 en f 143. - Gaat de verplaatsing ge paard met bevordering in rang, dan wordt de ver goeding slechts voor de helft genoten. Aan tijdelijk verplaatste officieren wordt zoowel bij het verlaten van do vaste standplaats als bij den terugkeer daar heen, geldelijke vergoeding toegekend van hoogstens drie vierden van de sommen bij definitieve ver plaatsing vastgesteld. Het Utrechtsch comité van het „Roode Kruis" heeft de volgende opwekking tot zijne stadgenooten gèricht De hinderpaal, die het hoofdcomité tot nu toe heeft moeten beletten om in den Transvaalschen oorlog hulp te verleenen, is eindelijk opgeheven. Het maakt zich gereed tot snel en energiek handelen. Het bestuur van het Ufrechl?che comité, dat die gedwongen werkeloosheid betreurde, maar, daar het de oorzaak kent, die billijken moest, is bereid het hoofdcomité zooveel mogelijk te ondersteunen, in de eenige wijze, waarop het de dappere Transvaalsche stamgenooten kan te hulp komen in den ongelijken strijd voor het onvervreemdbaar recht op hun grond en hunne onafhankelijkheid. Moge de sympathie voor dat volk zich toonenin de toezending van milde bijdragen die, door de Utrechtscbe afdeeling ontvangen, aan het hoofdbe stuur te 's-Hage zullen worden overgemaakt met bestemming voor de zieke en gekwetste krijgers, die verpleging zeer noodig hebben. Het „Roode Kruis" maakt geen omderscheid en zal, evenals in 1870/71 Duitschers en Franschen, nu zoowel Transvaalsche als Engelsche geblesseerden bijstaan. Laten onze ruime bijdragen ook in Zuid-Afrika de Nederlandsche menschlievendheid en hulpvaardig heid bekend maken. Bij jhr. mr. C. J. Th. Beelaerts Yan Blokland te 's-Hage is voor het hoofdcomité ter behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, aan verschillende giften ontvangen f 86.10 (waaronder f 25 van N. te A.); gezamenlijk bedrag f 442.83. Mr. P. Mijer, oud-gouverneur-goneraal van Ned.-Indië, is op 68-jarigen leeftijd te Scheveningen overleden. Het is thans 20 jaar geleden dat de heer D. Haspels voor het eerst het tooneel betrad. Den 15den Febr. zal te Rotterdam een benefice-voor stelling plaats hebben. Op bijna tachtigjarigen leeftijd is te Amster dam overleden de nestor der Amsterdamsche nota rissen, de heer Bruno Tideman. Ruim vijftig jaar werd de praktijk door hem uitgeoefend en heeft hij zich steeds onvermoeid en met lofwaardige vol harding gewijd aan de belangen van het notarisambt. Stichter en sedert de oprichting tot nu toe kort geleden secretaris van de Broederschap van Nota rissen in Nederland, hebben zijne adviezen veel bijgedragen tot betere kennis van den waren werk kring van het vak onder de ambtgenooten en van juiste waardeering van hun invloed door de Regeering. Het heeft den Koning en de Koningin behaagd, op voordracht van de daartoe benoemde commissie, tot pensionaires van HH. MM. voor de schilderkunst over het jaar 1881 aan te nemen mej. C. Yan der Hart en de heeren Alex. W. A. Liernur en A. Yan den Berg te 's-Hage; A. P. La Rivière en W. C. Rip te Rotterdam; L. W. R. Wenckebach te Utrecht; J. H. Scheltema te Gouda; mej. Gesine J. F. Yester te Heemstede; de heeren P. De Josselin De Jong Dzn. te Antwerpen; F. J. Jansen en Louis Ch. Bombléd te Parijs; Coen Metzelaar te Sèvres; A. Hazelhoff Roelfzema te Brussel; II. J. Haver man, F. G. W. Oldewelt, G. H. J. Overman en C. L. Dake te Amsterdam. In het vorige jaar zijn in de gemeente Haar lemmermeer 2678 hectaren land met tarwe beteeld geworden, waarvan de opbrengst was 55,360 hectl. of 20 hectl. per hectare; met haver werden beteeld 2172 hectaren met een opbrengst van 97,740 hectl. of 45 per hectare; met boonen 1323 hectaren, op leverende 42,336 hectl., 32 per hectare; zomergerst 470 hectaren, waarvan de opbrengst was 30 heet. per hectare of 14100 hectl.; wintergerst 139 hectl. met een opbrengst van 35 hectl. per hectare of 4865 hectl.; rogge 574 hectaren met 30 hectl. per hectare of 17,220 hectl.; aardappelen 212 hectaren, opleverende 80 hectl. per heet., te zamen 16960 hectl.; suikerbiet 312 hectaren, waarvan werden ge wonnen 11,232,000 kilo's of 36000 kilo's per hectare erwten, 164 hectare, waarvan 2624 hectl. of 16 hectl. per hectare; stamboontjes 74 heet., waarvan 1332 hectl. of 18 heet. per heet. Nog werden er verbouwd spelt, boekweit, koolzaad en andere zaden, vlas (681 hectare) wortels, knollen en wikken (de beide laatste artikelen meest opgevoerd). - Het weiland besloeg 4707.70, het hooiland 1456 heet.; 703hec taren waren met klaver bezaaid, waarvan 2,812,000 kil. hooi gewonnen werd. - De veestapel telde 3832 stuks jong vee, 2810 melkkoeien, 159 springBtieren, 78 stuks mestvee, 8769 schapen. Het aantal paarden bedroeg 3547, als: 2026 werkpaarden, 977 jonge paarden, 507 merries en 37 hengsten. De hertog van Nassau is, na een bezoek te hebben afgelegd aan den Koning en de Koningin, naar Amsterdam teruggekeerd. De opbrengst van een ten behoeve der waters noodlijdenden te Amsterdam gegeven assaut door de militairen, is ruim f 4000. De heer M. Van Westrienen, leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen aan de H. B.-S. te Apeldoorn, is als zoodanig benoemd aan de H. B.-S. te Samarang, in Ned. Oost-Indië. De minister van oorlog heeft teruggeplaatst bij het 2de reg. huzaren den bij het lste reg. be noemden 2den luit. S. J. Yan Overveldt. De gemeentebesturen van Waalwijk, Baard wijk, Drunen, Nieuwkuyk, Vlijmen, Oudheusden, Hedikhnizen en Besoyen hebben bij adres de tusschen- komst van den minister van waterstaat ingeroepen, opdat de kosten voor het maken van een voetpad op de spoorwegbrug over de Baardwijksche overlaat (geraamd op f 18,500) geheel voor rekening van het rijk worden genomen. Het SeHkip for Fryske tael en Skriftenken- nisse te Leeuwarden heeft een prijs van f 100 uit geloofd voor het best gekeurde, in het Friesch ge schreven tooneelstuk van ten minste drie bedrijven. Bij de beoordeeling zal vooral ook worden gelet op de geschiktheid van het stuk om te worden opgevoerd. Sedert eenigen tijd worden hier te lande artikelen in tijdsohriften en ook afzonderlijke werk jes uitgegeven van een schrijfster, die zich noemt: Mevrouw Quarles. Volgens haar eigen verklaring is dit slechts een aangenomen naam en staat zij in geenerlei familierelatie of andere betrekking tot een der beide takken van de hier te lande talrjjk vertegenwoordigde, uit Engeland overgekomen fami lie Quarles: Quarles De Quarles en Quarles Van Ufford. Ui Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde gisteren Dover. In het postverkeer tusschen Nederland en Frankrijk zullen, te rekenen van den 6den dezer, de navolgende verbeteringen worden ingevoerd. De brieven, die respectievelijk te 4. 45 m., 5 u. 59 m. en 6 u. 30 m. 's avonds uit Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam verzonden worden, zullen den volgenden morgen reeds te 5. u. 35 m. in plaats van 9 u. 45 m. te Parijs aankomen. De laatste ver zending uit Parijs van brieven naar Nederland (aan komst te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam den volgenden dag te 9. 50 m., 10 u. 46 m. en 12 u. 2 m. 's namiddags) kan geschieden met den trein van 10 u. 45 m. in plaats van 8 u. 15 m. "'s avonds. Z. M. heeft met 15 Februari a. s. W. H. J. Van Nues eervol ontslagen als commissaris van politie te Deventer; den Isten luit. op non-act. J. iE. C. A. Timmerman, van het wapen der inf., een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den lsten luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië L. Stumpf, adj. der troepen en van het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1