Hedenmiddag te twee uren is zekere M. L., schippersknecht bij den heer R., van diens schuit in den Nieuwen Rijn gevallen, doch met veel moeite gered. Te Alphen doet zich het bijzonderegeval voor, dat, terwijl ten huize van den hoofdonderwijzer aan de lagere school, Alphen lage zijde, de mazelen zijn en hij dien ten gevolge zjjne school volstrekt niet mag binnengaan, wel de lokalen der lagere school, hooge zijde, als onderwijzer der ambachtschool door hem mogen bezocht worden. Voor de betrekking van hoofdonder wijzer aan een der openbare scholen voor lager onderwijs te Delft, waar onderwezen worden de vakken ak, hebben zich aangemeld 85 sollici tanten. Door de politie to Rotterdam zijn op verzoek der Badensche regeering aangehouden twee Duitsche jongens, de één 16, de ander 16'/2 jaar oud, die zich in Duitschland aan diefstal onder ver zwarende omstandigheden hebben schuldig gemaakt. Bij hunne aanhouding bleek dat ieder hunner een geladen zesloops-revolver bij zich droeg, waarom trent de een opgaf dat hij die gekocht had om er zich mede te verdedigen, wanneer hij in het nauw kwam, en de andere, dat hij voornemens was ge weest, wanneer zijn geld op was en hij geene uit komst meer wist, zich er mede van het leven te berooven. Zooals reeds gemeld werd, isdejustitie van Middelburg met een dokter naar Nieuwdorp ver trokken, waar des morgens de 13-jarige dochter en de 21-jarige dienstbode van den landbouwer B. dood in hare bedden gevonden zijn, de dienstmeid in een hoek gedrongen en reeds koud. Daar gebleken is dat beide personen veel hebben gebraakt, vermoedt men dat aan vergiftiging gedacht moet worden. Het goheelo gezin had den avond te voren gezamen lijk het maal gebruikt, doch bij geen der anderen hadden zich tot dusver verontrustende verschijnselen voorgedaan. De van moord op zijne bij hem inwonende nicht verdachte landbouwer Meinema te Niotap heeft de wondon, die hij zich aan den hals had toege bracht en die verbondon waren, in een oogenblik dat hij onbewaakt was, met een spijker weder ge opend, ten gevolge waarvan hij is overleden. Hét geheel misvormde en verkoolde lijk van den slagersknecht, die bij den brand te Zutfen zoo rampzalig in de vlammen omkwam, is thans uit de puinhoopen te voorschijn gekomen. Het „Geïllustreerd Politie-Nieuws", dat thans in vergroot formaat, met betere illustratie dan vroeger en met uitvoeriger inhoud verschijnt, vraagt naar aanleiding van het afgeven van vitriool in plaats van wonderolie door den knecht van den heer Cléban: „of 't niet onverantwoordelijk is dat een drogist voor de hand heeft staan wat in een apotheek achter slot gezet wordt en of een drogist vrijheid heeft, nonchalant voor ieders oog, op een plank in de open winkelkast te zetten wat in de apotheek onder de zware vergiften gerangschikt wordt." Volgens opgave van het bureau „Veri tas" zijn in de maand December verongelukt 203 zeilschepen, waaronder 11 Nederlandsche, en 16 stoomschepen, als: 12 Engelsche, 2 Fransche, 1 Duitsch en 1 Deonsch. Prof. Billroth, de beroemde Weener chirurg, heeft den 29sten Januari jl. eene operatie uitgevoerd, die, volgons deskundigen, nog slechts éénmaal is voorgekomen, maar toen den dood ten gevolge had. Eene vrouw, die aan maagkanker leed, heeft zich aan die operatie onderworpen en prof. Billroth is er in geslaagd, het zieke deel der maag te verwijderen en uit de overblijvende deelen eene nieuwe, kleinere maag te vormen, die naar den eisch met de overige deelen van het lichaam verbonden is. Den 5den dag na de operatie bevond zich de patiënt zoo wel als men verlangen kon en had eene kan melk, don vorigen dag door haar gebruikt, goed verteerd. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Januari. Het voornaamste h'Sows dezer maihvsek is de zorgelijke tijding uit Do'.', waar de gedetacheerde post te Boekit Kramat op 11 December 11. door een bende Atjehers is aangevallen; 4 militairen en de machinist eener stoombarkas zijn vermoord en 8 anderen zwaar gewond. De autoriteiten van Langkat en Sumatra's Oostkust zijn met energie opgetreden en van Batavia zijn, naar men zegt, reeds troepen daarheen gezonden. Ook op Soemba schijnt de toe stand zeer onrustig te zijn. Berichten bevestigen het gerucht van een aanval op de woning van den controleur. In de „Oostpost" wordt de aandacht gevestigd op den toestand van verwildering en verwaarloozing, waarin het van nature zoo rijke Ceram met aan grenzend gebied verkeert. Met weinig moeite ware daar de prachtigste koffiecultuur te vestigen. Zr. Ms. stoomschip „Samarang" i6 behouden van Ternate, via Makasser, te Soerabaia aangekomen. Het schip blijkt weinig geleden te hebben. Te Soerabaia wordt een Chineesche handelsbank opgericht. Te Samarang zijn een paar kampongs in de stad door een bandjir onder water gezet. Een groote menigte sawahs in den omtrek zijn overstroomd en veel padi is vernield. Voortdurend verneemt men uit de Binnenlanden van gevallen, waarin personen door den bliksem doodelijk getroffen werden. Er is weinig en onbelangrijk nieuws uit Atjeh. In de veepest is nog geen verbetering waar te nemen. Officieel is geconstateerd dat zij niet alleen in Bantam, maar ook in Krawang zooveel gebrek aan ploegvee heeft doen ontstaan, dat vele sawahs onbebouwd zullen blijven. De gezondheidstoestand te Batavia en omstreken is minder goed; keelziekte is veelvuldig. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ijjn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met recht op pens. en onder dankbetuiging de insp. honorair der cultnres J. E. Teysmann; uit zijn betr. de zoutverk.-pakhuism. te Tagal J. E. H. Borgen, en in zijn plaats benoemd: F. H. Evers te Karang Antue (Bantam). Benoemd: Tot onderrr. 2de kl. bij bet op. 1. ond. voor Eur. en met dezen gelijkgest. in Ned.-Indië de onderw. 3de kl. G. J. Kerlentot cipier bij het civ. eu milit. gevangenhuis te Weltevreden C. G. Jahn;tot 2den comm. ter alg. seer. G. W. Eekhout en H. Cornets De Groot; bij den waterst. en 'a lands burg. en openb. werken: tot opz. 2dc kl. A. Breevoort, tot opz. 3de kl. J. H. W. Freytag. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den comm. der 1ste kl. bij den postd. C. H. W. d'Artillact Brill. Departement van Marine. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opz. voor de pol. bij het marine-etabl. te Soerabaia A. Wolff. Ontslagen: Eervol, uit zijn betrekk., w. ziekte, de 2de machinist bij de gouv.-marine F. C. Noord hoorn. Gedetacheerd: Bij het dep. van marine in N.-I., afd. Personeel van genoemd dep de luit. ter zee lste kl. W. C. A. Ziegenhorst Von Rosenthal, van Zr. Ms. fregat „Zeeland"; Overgeplaatst: Van Z.. Ms. st. „Samarang" op Zr. Ms. st. „Makassar" de off. van gez. 2de kl. dr. C. J. J. Hirschig; van Zr. Ms. st. „Deli" op Zr. Ms. st. „Sumatra" als lste off. de luit. ter zee lsto kl. C. H. Cornelissen, en zulks met intrekk. zijner plaatsiüg aan boord van Zr. Ms. waehtschip te Batavia. Ingetrokken: De overplaatsing van den luit. ter zee lste kl. J. J. De Bruyne van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Sumatra", met bepaling dat die off. voorloopig blijft gedetacheerd bij het dep. der marine. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. F. C. Van Slangenburg van Batavia naar de 2de milit. afd.de kapt. der inf. J. J. Ten Siethoff van Padang naar de lste milit. afd.; de lste luit. der inf. A. Berends van Atjeh naar Batavia. Benoemd: Tot chef van den gen.-staf de kol. dei- art. F. 11. K. Peyer im Hoff. O n t s 1 a g e n: Op verzoek, eerv., nit Zr. Ms. milit. dienst, wegens licham. ongeschikth. voor alle milit. diensten, de tijd. off. van gez. 2de kl. K. C. Ipsen;weg. volbr. diensttijd met recht op pens. de kapts. der inf. C. P. RoskeB, F. L. Kaiser en L. M. De Grijs, alsmede de maj. der art. B. A. H. Arntzenius. V e r g u n dAan de van het leger in Ned. bij dat in N.-l. gedetacheerde 2de thans, lste luits. der inf. B. Gordiuou de Gouberville en N. C. U. Masman, op hnn verzoek naar Ned. terug te keeren. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. GEHUWD. C. Heil en H. M. Wittich (in ondertrouw), Soerabaia. J. P. J. II. L. De Quay en P. C. Broer, id. Th. J, A. Jacometti en L. R. E. Wijsman, Batavia. -P. N. Kuiper en V. A. W. Heltfleisch von Ehrenhelm, Bandong. D. F. S. Mulder en J. G. C. Niggebrngge, wed. Jonker, Passoeroean. BEVALLEN. L. A. v. d. Zee geb. Van Kerckhoven, Z., Samarang. J. J. Arnold geb. Van Trappen, D., Gond- Winangoon (Klatten). E. C. J. Van den Benden geb. Rattig, Z., Magelang. C. De Bruin geb. Van Oeveren, D., id. E. H. Esche geb. Van Bloemen Waanders, D., Selo Redjo. Ter Beek geb. barones Van Voorst tot Voorst, D., Djokdja. S. J. S. Pufkus geb. Barkey, D., Pangkadjeno. M. C. E. Van der Waag geb. Van Bronckborst, D., Tjepper. C. M. A. C. Caron geb. Langeveld, Z., Tirto Pekalongan. A. M. Hovenkamp geb. Poth, D., Soerabaia. J. Zandveld geb. Remmert, Zid. J. C. Heerdeman geb. Van Helsdingen, D„ Amboina. F. C. H. Van Swieten geb. Radjjs, D., Kedirie. E. Van Ameyden Van Duym geb. Heineken, Z., Soerabaia. J. E. L. Van Riemsdijk geb. Junius Van Hemert, Z., Batavia. A. S. De Vries geb. Loman, D., Aluntok. M. Ostreig geb. Van Eldik, D., Batavia. J. N. Wasch geb. Canter Visser, Z., id. J. F. E. Nooy geb. Willemsen, Z., Poerwokerto. OVERLEDEN. F. H. Hekkinger m Samarang. Wed. M. A. H. Van den Bossche geb. Kuyp 60 j„ Soerabaia. J. C. Buddingh j. 5 ra., Ternate. Jongste zoontje van E. Sieburgh 40 d., Banjoemas. D. Vogelenzang geb. Ditmars 52 j., Batavia. T. W. L. A. Hirschmann m., op reis naar Nederland. Jongste kind van Van Riemsdijk, Batavia. G. A. Van der Geugten m. 69 j Iudramayoe. A. K. R. J. Gacrthé m. 45 j., Samarang. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft besloten om over te gaan tot de tweede beraadslaging over de drukperswet, na verdaging van verschillende andere voorstellen. De heer Legrand is de eerste spreker over het wetsontwerp op de echtscheiding. In de couloirs is het gerucht in omloop dat de heer Proust den heer Naquet een brief heeft geschreven, waarin hij het betreurt niet ten tweeden male de tribune te hebben kunnen beklimmen, om nieuwe overwegingen over het Grieksche vraagstuk in het midden te brengen. Turkije. De Porte heeft aan de goedkeuring van den Sultan een besluit onderworpen, betreffende eene gedwongen belasting op onroerende goederen, en een besluit waarbij de militaire dienst te Konstan- tinopel wordt uitgebreid tot hen, die tot dusver door het privilege-Vakit daarvan waren vrijgesteld. Men schat het leger in Epirus en Thessalië op 100,000 man. Er wordt buitendien eene reserve van 40,000 man in gereedheid gebracht. De helft daarvan zal naar Janina, de helft naar Tricala gaan. De heer Radolinski heeft officiëel den graaf van Hatzfeld medegedeeld dat hij eene verlenging van verlof voor een maand heeft gekregen en tegen het einde van Maart te Konstantinopel zal aan komen. Do heer Radolinski zal hem bij den aanvang der gedachtenwisseling vervangen. Gï root-Br-ita unie. Generaal Colley heeft geseind, dat hij zijn kamp verplaatst heeft naar een ander, gezonder terrein. Zijn wagens zond hij naar Newcastle. Volgens hetzelfde bericht waren de Boeren bezig met het opwerpen van schansen op den heuvel. Volgens een Reuter- telegram uit Durban aan de „Daily News" waren de Boeren slecht van provisiën voorzien. De par ticuliere correspondent van dit blad seint uit Durban dat de Boeren na den jongsten slag op de meest menschlievende wijze hebben gehandeld - een heel ander bericht dus dan dat, hetwelk de particuliere correspondent van de „Times", die van mishande lingen der gewonden sprak, aan zijn blad over zond. Trouwens de verklaringen der Engelsche regeering hadden dien laster reeds voldoende weerlegd. Bij een maaltijd van do Vereenigde Kamers van Koophandel te Londen heeft lord Kimberley, minister van koloniën, o. a. het woord gevoerd over de Transvaal. Hij zeide dat de regeering het gezag der kroon zou handhaven met al de kracht van het land; want als zij dat uiet deed, zouden het gezag en de macht van Engeland verloren zijn, en zou de regeering niet langer geëerbiedigd worden. Eerst wanneer dit geschiedt zou zijn, zou niets de regeering beletten in schikkingen te treden voorde toekomst, ten einde de billijke wenschen der Boeren te gemoet te komen. Uit Kaapstad wordt van 4 Februari getelegra- pheerd dat een groot aantal burgers, behoorende tot kolonel Carrington's afdeeling, Mafeteng hebben ver laten, volkomen ongehoorzaam aan de gegeven be velen, verklarende dat hun diensttijd ten einde is. - De „Natal Mercury" behelst een generale order van sir G. P. Colley, waarin deze mededeelt dat een detachement van 250 man, op marsch van Lijden burg naar Pretoria, verrast en verslagen werd door de Boeren; 120 werden er gedood en gewond, de overigen gevangengenomen. De aanval had plaats toen de troepen een beek overtrokken en verspreid waren om een lang convooi te ontdekken. - Uit Kimberley werd gemeld dat de Boeren de steden in het "Westen van de Transvaal bezet hebben: Zeerust in het district Marico en Christiania in het district Keats [Awardland. Tc Christiania maakten zij zich meester van de kantoren van den puhlieken dienst en heschen de republikeinache vlag; ook namen zij er ammunitie, wapens, paarden, zadels

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2