Waar zóó den werken der meesters gloed en leven wordt bjjgezet, daar gevoelt de eritiek zich onmachtig.daar zwijgt ze. In twee voordrachten deed onze stadgenoot de heer Wetrens zich mede hooren. Ook hij deed zich in al zijn grootheid als violist kennen. Met recht mogen wo op hem trotsch zijn en het audito rium liet dan ook niet na hem eveneens de verschul digde hulde te bewijzen. Zeer zeker zal deze avond bij allen nog lang in aangename herinnering blijven. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier maakt bekend dat op iederen Woensdag der maand Februari in voornoemde inrichting eene keu ring zal plaats hebben van jongens van den leeftijc van 131/, tot 16 jaar, die eene verbintenis in's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven do 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Gedurende de tweede helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: "Wed. Linthuizen, Zeerus, Carpenstijn, Amster dam; wed. Brugge, Arnhem; P. Yan der Schoot, Best; G. A. Suverijn, mej. M. Kop, M. C. De Jong, 's-Gravenhage; wed. A. Yink, Leiden; J. Korver, Oudaai; D. Leegewater, Oudendijk; Yan der Berg, Overtoom; J. Yan Gerderen, P. A. Yan der Laken, Rotterdam; A. Van der Kam, Sneek; L. Van Schie, WouwG. J. Flerijn, N. Koe, niet vermeld. - Brief kaarten: R. De Jong, Amsterdam; D. Yerlaan, A. Grand, 's-Gravenhage. Op 'sKonings verjaardag zal aan elke com pagnie infanterie eene som van 35 verstrekt worden tot het aauschaffen van kleine geriefelijkheden voor de onderofficieren en de soldaten. Namens den Koning is door den minister van waterstaat, tot wederopzoggings toe, aan de wed. P. Sterkman Zn. te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het gebruik eener electrische geleiding tusschen de huizen n°. 30 op het Spui en n°. 1 in de Kleine Bagijnestraat aldaar. De kamerheer-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor eene week, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de groothertogii-weduwe van Mecklen- burg-Strelitz. De te Delft gegeven tooneelvoorstelling door de onderofficieren van het 1ste bataljon 4de reg. infanterie, in garnizoen aldaar, ten behoeve der slachtoffers van den watersnood, heeft bruto ƒ567.10 en netto 463.161/2 opgebracht. Ook de anti-revolutionaire vereeniging „Patri monium" heeft een adres aan den Koning gezonden, waarin zij verzoekt dat onze regeering zich ten gunste van de Transvaalsche Boeren bij de Britscho regeering zal doen gelden. Het bestuur van het Nederlandsche Handels- étal lissement te Port-Saïd, dat indertijd door prins Hendrik aldaar werd gesticht, maakt bekend dat de exploitatie dier inrichting met 1 Mei a. s. voor loopig gestaakt zal worden. In het „Maconieke Weekblad" leest men het volgende: „Het bericht, in sommige bladen vermeld, dat het Groot Oosten der Nederlanden zich gewend heelt tot het Groot Oosten van Engeland in zake de Transvaalsche quaestie, is voorshands voorbarig. Zoodra de zaak ten einde is gebracht, zal hiervan mededeeling gedaan worden." Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Dinsdag-morgen van Gibraltar. Gemengd Nieuws. Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld dat door een bewoner van het Rapenburg hedenmiddag een prachtige valk levend gevangen is, die reeds sedert ruim 14 dagen jacht op zijne duiven en kippen gemaakt had. Gedurende het jaar 1880 werden met den stoomtram van Den Haag naar Scheveningen 646,757 reizigers vervoerd. Na afloop der lezing van den heer W. J. Van Gorkom in het Delftsche studentengezelschap „Vrije Studie" over de Transvaal, werd door eenige jongelieden het „Transvaalsch Volkslied" van Catha rine Yan Rees aangeheven. In het dorp Finkega, gemeente West stellingwerf, werd Dinsdag-avond omstreeks halfnegen de persoon van J. Bartjes, een man van ongeveer 50 jaar, terwijl hij rustig bij zijne moeder, bij wie hij inwoonde, te huis zat, door een schot hagel in het hoofd getroffen, zoodat hij bewusteloos neer zonk. Onmiddellijk werd uit het naburige Noord- wolde geneeskundige hulp ingeroepen, maar de genees heer kon bij zijn komst slechts den dood consta- teeren. De moordenaar moet door een opening van het venster het geweer hebben aangelegd en afge schoten. Er bestaan sterke vermoedens tegen zekeren J. H. te Noordwolde, een zwager van den verslagene. Uit het tuchthuis te Leeuwarden werd Dinsdag een man ontslagen, oud 65 jaren, die niet minder dan 42 jaren gevangenisstraf heeft onder gaan, te weten 32 jaar crimineel en 10 jaar cor rectioneel. Volgens bericht uit Hongkong is het Japansche stoomschip „Toyokunu-Maru" op zee afge brand, bij welke ramp 66 passagiers het leven verloren. Volgens nadere berichten zijn tusschen de twaalf en veertien visschersbooten van Sables d'Olonne (Yendée) door een storm vergaan en in het geheel meer dan 50 visschers omgekomen, die te zamen meer dan honderd kinderen nalaten. Zekere Parijsche koopman, C., die dage lijks groote sommen gelds ontvangt, was gewoon die 's avonds te verstoppen onder de matrassen van zijn bed. Vóór eenige dagen borg hij zoo 80,000 fr. aan bankbiljetten in eene portefeuille, benevens 10,000 fr. in rollen goud in eene doos. Daarop ging hij buiten de stad en vond terugkomende zijne bonne met het papieren geld verdwenen. De schade, door de overstroomingen om Sacramento (Californië) aangericht, wordt reeds op 1 millioen dollars geraamd. - Volgens de laatste berichten uit Sevilla is de toestand in deze stad jammerljjk. Het geheele omliggende land tot Cadix toe staat onder water en de gemeenschap in de stad zelve wordt onderhouden door middel van schuiten, welke de straten rondvaren, om den inwoners mondbe hoeften te brengen enz. - In de valeien van Sacra mento en San-Joaquin nemen de overstroomingen, ten gevolge van de onophoudelijke regenvlagen, gestadig toe. Sarah Bernhardt is het laatst te Chi cago opgetreden. De vijftig voorstellingen, die zij reeds gegeven heeft, hebben meer dan één millioen franken opgebracht. BUITENLAND. Frankryb. In de Kamer heeft de minister van buitenland- sche zaken in antwoord op eene interpellatie gezegd dat Griekenland zich ontwapenen en aan de wel willendheid van Europa toevertrouwen moest. Hij besloot, met nadruk het behoud van den vrede op den voorgrond stellende. Eene motie, waarbij zijne verklaringen werden goedgekeurd, werd met alge- meone stemmen aangenomen. Er is te Parijs sprake van een groot litera risch feest ter eere van Victor Hugo bij gelegenheid van zijn negen en zeventigsten verjaardag op den 26sten dezer. Duitscli.la.iLcl. De „Dusseldorfer Anzeiger" meldt dat Woensdag ochtend te zes uren de jonge prins von Hohen- zollern, die bestemd is tot troonopvolger van Rumenië, door drie mannen uit den tuin van het jachtslot met geweld ontvoerd en met een gereedstaand rijtuig bij Volmerswerth over den Rijn gebracht is. Het gelukte den prins, aan wien onderweg het haar afge sneden was en de kleederen uitgetrokken waren, te ontkomen, en des namiddags keerde hij terug. De daders zijn onbekend. [Volgens het „Tageblatt" is niet de troonopvolger van Rumenië Ferdinand, maar zijn oudere broeder Wilhelm ontvoerd en is deze weer losgelaten, toen de vergissing bemerkt was.] Gri*oot-33ritnnnië. De beruchte laatste Parlementszitting duurde 42 uren. De Engelsche bladen wijzen er op dat het obstructionisme nog nooit zoover is gegaan, zelfs niet in de bekende dagen van 1831, toen een comité onder voorzitterschap van sir Robert Peel was inge steld om een obstructie tegen de „Reform-Bill" te organiseeren. - De ministers hielden ondertusschen een ministerraad in het bureel van den president. Deze heeft het elf uren aan één stuk op zijn zetel uitgehoudendoch toen kon hij niet langer, en moest hij zich laten vervangen. O'Donnell had zich in een plaid gewikkeld en sliep in een halfliggende houding op zijn bank. Andere leden volgden zijn voorbeeld. Het voorstel, dat de premier, de heer Gladstone, vóór het einde van deze zitting heeft aange kondigd, geeft, wanneer volgens eene door veertig leden ondersteunde en door twee derden der aan wezige leden aangenomen motie de toestand van het land urgente maatregelen eischt, aan den voor zitter het recht, dat voorstel terstond in stemming te brengen. Hij behoudt dan het recht om de behan deling der urgent verklaarde wet te regelen zoolang totdat hij zelf van oordeel is, dat de toestand niet meer urgent is. In Ierland is alles in deze dagen buitenge meen rustig. Agrarische misdaden komen weinig of niet voor. Uit Dublin wordt gemeld dat Davitt, de stich ter der Iersche landleague, die op vrije voeten was onder toezicht der politie, gisterochtend is gearres teerd omdat hij de voorwaarden zijner invrijheid stelling geschonden heeft. Men meldt van Pietermaritzburg aan de „Daily Telegraph", dat de Boeren Leydenburg hebben bezet, doch dat de 50 verdedigers van het fort Roy stand houden. Men verwacht dat er vóór den 20sten dezer niets tegen den Boeren zal kunnen ondernomen worden. Het kost veel moeite om in Natal de noodige paarden voor de troepen bijeen te krijgen. Zware regens hebben ook de wegen in een slechten toe stand gebracht. Sedert verscheidene dagen wordt het hotel van den heer Gladstone, in Downingstreet, door de politie ijverig bewaakt, uit vrees voor een aanslag van de Fenians. Toen de minister zich Woensdag naar het Parlement begaf, werd hij door politie-agenten begeleid. Het heeft er gisteravond in het Lagerhuis weer danig gespannen: na de interpellaties is er een incident voorgevallen, als waarvan geen voor beeld bestaat. Op de verklaring van den heerHar- court, dat Davitt gearresteerd is, vroeg de heer Parnell, welke voorwaarden van zijn z. g. doorloopend vonnis hij heeft geschonden. Er werd geen antwoord gegeven. Daarop stond de heer Gladstone op om zijn resoluties tegen obstructie voor te stellen. De heer Dillon stond op om hem in de rede te vallen en om hem tot de orde te doen roepen. Na eenige oogenblikken werd Dillon, daar hij niet weer was gaau zitten, door den voorzitter genoemd en zijn schorsing werd uitgesproken met 395 tegen 33 stemmen. De heer Dillon weigerde weg te gaan, doch week eindelijk voor geweld na de oproerigste tooneelen. Gladstone stond weer op om het Huis toe te spreken, doch O'Donoghue stelde verdaging voor. De voorzitter verklaarde dat Gladstone het woord had. Terwijl Gladstone opstond, stond Parnell eveneens op, om te zeggen dat hij vroeg dat het woord aan Gladstone ontnomen worde. De voorzitter verklaarde dat deze motie een schending van de regelen van het Huis en een opzettelijke obstructie was. Parnell hield vol en werd door den voorzitter genoemd. Zijne schorsing werd gevraagd. Bij de stemming weiger den alle Home-rulers te stemmen en de motie werd aangenomen met 405 tegen 7 stemmen. Parnell, halsstarrig weigerende de zaal te verlaten, werd als Dillon daartoe gedwongen door den sergeant at arms en zijn ondergeschikten. Terwijl hij de zaal verliet, brachten de Home-rulers hem een ovatie. In één woord, het scheen alsof alle Home-rulers zich gister avond zouden doen schorsen. Nadat Finigan werd geschorst met 407 tegen 2 stemmen, werd een motie ingediend om 27 Home-rulers te schorsen, omdat zij weigerden te stemmen en zich tegen den voor zitter verzetten. De schorsing dier 27 Home-rulers werd aangenomen met 410 tegen 6 stemmen. Zij werden daarop genoodzaakt zich de een na den ander te verwijderen. Vervolgens werden verscheidene andere Ieren geschorst, in het geheel 36, en daarop ontwikkelde Gladstone om halfnegen zijn resolutie tegen de obstructie.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2