Vrijdag 4 Februari. N°. 6432. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postL40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—8 regels.1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIREK, 3 Februari. Het Purmerender adres aan Engelands koningin in zake de Transvaal, dat ook hier ter stede, ge durende eenige dagen, bij den heer H. Van Andel ter teekening beeft gelegen, is thans, voorzien van 156 handteekeningen, aan het hoofdcomité opgezonden. Naar wij vernemen, hebben commissarissen van do Maatschappij voor Toonkunst te Leiden ten gevolge van de door de buitengewone algemeene ledenvergadering in zake de quaestie-Wetrens aan genomen motie, hnn collectief ontslag genomen. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer J. Lutcener, in leven binnenvader in het R.-K. "Wees- en Oudeliedenhuis alhier, ter aarde besteld. De lijkwagen, aan het kleed waarvan door de weeskinderen twee inmortellenkransen, met het opschrift „de dankbare weezen" gehecht waren, werd gevolgd door de weesmeisjes en weesjongens, terwjjl vier ouden van dagen uit het gesticht, als slippen- dragers, dienst deden. In een drietal rijtuigen hadden, behalve de familie, ook een tweetal regenten plaats genomen, om den geachten overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat de treurige stoet op het kerkhof buiten de Zijlpoort was aangekomen, werd door den gees telijke, die ook den overledene den laatsten bijstand had verleend, in de kapel het gewone kerkelijk ceremonieel verricht en in een treffende toespraak, vooral tot de kinderen gericht, 's mans deugdzaam on trouw karakter in herinnering gebracht, waarna de terugweg naar het weeshuis in dezelfde orde werd aangenomen. Hier werd nog in de collegeka mer door een der regenten in gevoelvolle woorden hulde gebracht aan den man, die gedurende een tijdvak van 33 jaren met den grootsten ijver en trouw zijne betrekking had vervuld, en der weduwe de verzekering van de warme deelneming en den steun der regenten gegeven. Zooals wij reeds meldden, is de heer B. F. Matthes door den Leidschen Senaat tot doctor in de Indische taal- en letterkunde „honoris causa" gepromoveerd. Het Vad. schrijft nu: Na dit wel verdiend bewijs van hulde, door den Leidschen Senaat aan den grooten beoefenaar der Indische talen toegekend, mag men verwachten dat de regee ring van hare zijde de verdienste van dr. Matthes zal blijken te waardeeren, door hem op de eene of andere wijze aan 's lands dienst te verbinden. Onze Indische talen en land- en volkenkunde worden nog zoo weinig beoefend - ook van regeeringswege - dat men dankbaar ieder middel moet aangrijpen, wat ons verder kan brengen in de kennis van onze koloniën. Schooner vrucht van zijn streven had do heer J. K. W. Quarles YanUfford - toen hij zijn poging deed om de talenten van den heer Matthes te doen waardeeren - aanvankelijk niet kunnen verkrijgen. Ds. P. Groote te Bodegraven heeft het beroep naar de Evangelisch-LutherschegemeenteteBeventer aangenomen. De collecte voor den watersnood heeft te Heemstede f 1071.42 opgebracht, makende met de reeds vroeger bij den burgemeester ingekomen giften een totaal bedrag van f 1243.69. Gistermiddag werd te Rotterdam een verga dering gehouden tot bespreking van het uitzenden van geneeskundige hulp naar de Transvaal. Het comité dezer vergadering had reeds den dag te voren een bijeenkomst gehouden en drie heeren afgevaar digd om een conferentie met het hoofdbestuur van het „Roode Kruis" te houden. Na de verklaring der Engelsche regeering dat de Boeren als oorlogvoe rende partij zullen worden behandeld, verklaarde het hoofdbestuur zich geneigd om, na gehouden overleg met den minister van bnitenlandsche zaken, hulp te verleenen. Reeds thans zou een der leden van het hoofdbestuur de zienswijze van den minister trach ten te vernemen. Het comité stelde daarom voor voorloopig gemachtigd te worden gelden en goede ren in te zamelen, totdat het „Roode Kruis" actie, optreedt; inmiddels zouden de ingezamelde gelden en goederen door het „Roode Kruis" in bewaring genomen worden. Mocht echter het hoofdbestuur bezwaren vinden bij den minister, dan zou het comité handelend optreden. De heer Gramberg van 's-Hage, ter vergadering aanwezig, verklaarde onder toe juiching, als het „Roode Kruis" de zaak der Trans vaal opnam, alsdan af te zien van de oprichting van het „OraDje-Kruis" en de ontvangen gelden, ruim f 2000, aan het hoofdbestuur te zullen over dragen. Eenige aanwezigen waren van meening dat het bij den tegenwoordigen stand van zaken beter was af te wachten, of het „Roode Kruis" binnen acht dagen handelend zal optreden, omdat daardoor het succes verzekerd werd. De groote meer derheid verklaarde zich voor het voorstel van het comité, omdat daardoor niets gepraejudiciëerd werd en elke dag vertraging moet voorkomen worden. Een kort, krachtig pleidooi voor spoed in deze werd gesproken door mejuffrouw Groen, die hare diensten als ziekenverpleegster had aangeboden en die uit de ondervinding, in den oorlog van 1870 opgedaan, wist dat de heeren in Den Haag langzaam zijn. Het bestuur, dat onmiddellijk zal fungeeren, als het „Roode Kruis" optreedt, werd samengesteld uit de heeren dr. Bikkers, ds. Jorissen, Drost en Meerkamp Van Embden, die, volgens het hnn toegekend recht, nog aan zich hebben toegevoegd de heeren Gleich- man, dr. Halbertsma, dr. Hesselink, Hudig, Martin, Mees, dr. Lyclama a Nyeholt en Philippï. Door den Koning is een commissie gevormd voor een tentoonstelling van schilderijen van oude meesters, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, te 's-Hage te houden onder de hooge bescherming van den Koning en de Koningin. Tot het houden der tentoonstelling wordt door Z. M. de Gothische Zaal beschikbaar gesteld. De com missie zal door een der groot-officieren van de kroon worden voorgezeten. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de heeren H. C. Geuken, med. doctor., en B. Bakker, candidaat-arts. Naar de Goudsche Crt. verneemt, zal de algemeene vergadering der „Gustaaf-Adolf-vereeni- ging" in Oct. van dit jaar te Gouda worden gehouden. De heer H. "W. Peeters, opzichter bij de gemeentewerken te Leeuwarden, is benoemd tot hoofdopzichter der gerechtsgebouwen in Noord- Holland, standplaats Amsterdam. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermogen bedroeg: 170 liter gas 16.87,hoogstelichtkracht 17.47, laagste lichtkracht 16.04 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveelheid gas min stens 15 a 16 kaarsen. Zwavelgehalte0.1952gram; ammoniakgehalte 0.0194 liter; koolzuurgehalte 0.0035 liter; alles berekend op den Ms. Het con tract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam niet in het gas voor. (II. C.) De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden 36 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Gisterechtend arriveerden te 's-Bosch de minis ters van waterstaat en van binnenlandsche zaken, vergezeld van den inspecteur van den waterstaat Fijnje en van een hoofdambtenaar bij het departe ment van waterstaat. Onmiddellijk na aankomst begaven de ministers met hunne ambtenaren, waar toe mede behoorde de hoofdingenieur Rose, zich in de gereed liggende schietschouwen over het ijs naar Nienwkuyk om de doorbraak aldaar te bezichtigen. Z. M. heeft bij de rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 2de kl. W. F. Yan Dijck en G. P. Scheers, beiden thans telegrafist 3de kl.benoemd tot adjunct-commies bij de redactie van de Nederl. Staatscourant, de 1ste klerken M. L. J. Van der Heyden en F. J. Kleyn; den 1 sten luit. G. Feenstra, van het 1ste reg. inf., op non-act. gesteld, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemensrd Nieuws. Uit een der ramen van zijn kamer op de Breestraat heeft men bij den student B. [een naam die in de Transvaalsche geschiedenis der laatste jaren nogal bekend is] een vreemde vlag kunnen zien hangen; het was die der Boeren en het Yad. zinspeelt er op dat deze vreugdebetooning werd aan den dag gelegd ten gevolge der ook door ons mede gedeelde vrijspraak door de Haagsche rechtbank der beide Leidsche studenten. Genoemd blad is even wel door zijn correspondent minder juist ingelicht waar het meldt dat door zijn „lotgenoot" Daast de Transvaalsche vlag de Nederlandsche driekleur was ontplooid. Dit geschiedde door zijn „contubernaal", d. i. huisgenoot, mede-inwoner, die waarschijnlijk veronderstelde dat in deze dagen hier te lande beide dundoeken eigenaardig naast elkaar passen. Ten bewijze van de sympathie, die er ook onder onze academieburgers voor de edele zaak der Transvaalsche Boeren bestaat, kan het ter onzer ooren gekomen feit dienen, dat een student gister avond in een café op de Breestraat voor de ver pleging der gewonden in minder dan twee uren tijds ruim vijftig gulden bijeen had gegaard. Goed voorgaan, doet goed volgen! In een huis op de Keizersgracht te Amsterdam is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een min wilde met een zuigeling op den arm een hooge trap afgaan; zij gleed op een der eerste treden uit en struikelde, met dit gevolg, dat, terwijl zij zelve de handen uitstak om zich vast te grijpen, het kindje haar ontgleed en een oogenblik later als lijkje van den marmeren vloer werd opgenomen. Bij den brand in de Barndesteeg te Am sterdam heeft een meisje door den schrik het spraak vermogen verloren. Men heeft echter hoop dat dit langzamerhand weder zal terugkeeren. Omtrent den brand te Zutfen, waarbij een mensch waarschijnlijk het leven verloor, ver neemt men nog de volgende bijzonderheden: De jongste knecht, die met zijn kameraad op den zolder sliep, wilde dezen volgen bij diens poging om uit het dak op dat van het belendend perceel te vluch ten. Verbijsterd door den rook, verlamd door den schrik, was hij daartoe niet in staat. Hij begaf zich naar het voorluikbeneden hield men een deken op,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1