Eene hardrijderij op schaatsen te Abe- nes heeft aan ongeveer 28 huisgezinnen verstrekt elk 100 turven en eenige levensmiddelen. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer dat in de vorige week de persoon van H. Sweers, oud 32 jaren, in de nabijheid van Haltweg, terwijl tij schaatsenreed, zoodanig met een slede in aan raking is gekomen, dat hij zeer korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. Onze correspondent te Noordwjjk ver zoekt ons te melden dat niet hij de inzender is van het 't eerst in de N. Rott. Crt. voorkomende berieht betreffende het verdubbelen van den hoofde- lijken omslag dier gemeente in 1881. Dat bericht is geheel en al bezijden de waarheid en van allen grond ontbloot. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten aan elk minvermogend huisgezin uit de drinkwaterleiding per dag 2 emmers (30 liter) water gratis te doen verstrekken. Midden in het moderne Parijs verheft zich een pas opgebouwd en toch echt middeleeuwsch kasteel. Een heusch kasteel met zijne zware val deuren, ruime hallen, breede schouwen, schietgaten en kanteelen. Het slot was oorspronkelijk ge bouwd in 1527, te Quercy, bij Cahors. Maar daar dit nu wat ver uit de buurt lag, heeft de tegen woordige eigenaar het laten afbreken, en steen voor steen weer op den boulevard De Clichy te Parijs laten optrekken. Nadere bijzonderheden over de aard beving die Zwitserland zoozeer verschrikte, doen zien dat de schok van Arlery tot aan het Lemanmeer en Yan het Biennemeer tot aan het Thunmeer werd gevoeld. Te Bern alleen vielen 100 schoorsteenen omver en tal van huizen, o. a. de beroemde „Zeit- gloken Tower", scheurden als 't ware van onder tot boven vaneen, gelukkig zonder in te storten. De hardste schok kwam om 2.20 uren voor's middags te 6 uren werden nog twee en 's anderendaags nog drie lichte schokken gevoeld. De richting was van oost naar west. Op de spoorweglijn van Saint-Rambert d'Alban naar Armonay, in het Fransche departe ment Ardèche, is op het, oogenblik dat een trein door een tunnel bij Midon reed, 1200 kubieke meter rotsen en aarde op den weg gestort, zoodat er een hevige schok ontstond en de machinist en de stoker door den tender, die op de locomotief liep, verpletterd werden. BUITENLAND. Franltrijlf. De Kamer heeft bij de beraadslaging over het ontwerp betreffende de drukpers de artikelen op de vergrijpen tegen de goede zeden aangenomen. Zij heeft die tot bestraffing van beleedigingen jegens de republiek verworpen. Artikelen 29, 30 en 31 zijn aangenomen. Italië. De zegelbewaarder heeft gisteren in de Kamer een ontwerp ingediend betreffende de echtscheiding. - De heer G'airoli deelde mede dat hij goede berichten had over den stand van het voorstel tot scheids rechterlijke uitwijzing van het Grieksch-Turksche vraagstuk. Hij zeide dat de Porte eene verzoenende gezindheid aan den dag legt. Van de zijde der Itali- aansche regeering, zoomin als van den kant der andere mogendheden, was de sympathie voor Grie kenland niet verminderd. Hij hield zich overtuigd dat eene bevredigende oplossing weldra zou bereikt worden. Crvoot-Britaunië. De berichten der verschillende bladen en de officiëele berichten omtrent het gevecht bij Langsnek stemmen in hoofdzaak geheel overeen. Onder be scherming der Engelsche artillerie rukten 870 man infanterie van het 58ste regiment en 170 ruiters tegen de hoogte op, waar de pas van Langsnek eene zeer sterke positie biedt. De ruiters maakten eene afleiding door de Boeren in de flank aan te rallen. Zoodra op de helling de Boeren endeBrit- sche infanterie slaags waren geraakt, hield natuurlijk het voordeel op, dat de Engelschen door hunne artillerie gehad hadden, tegen wier vuur de Boeren evenwel door de groote rotsblokken, die in grooten getale aanwezig zjjn, nogal beschermd waren. De Boeren werden eerst teruggedrongen, maar toen de troepen verder de hoogten oprukten, werd het kruis vuur der Boeren zoo moorddadig, dat de Britsche soldaten terugweken. Zij schijnen dat evenwel in goede orde gedaan te hebben, evenwel door de Boeren vervolgd, waarbij soms man tegen man gevochten werd en de Boeren tot dicht bij het kamp kwamen. Zij maakten zich meester van den standaard van het 58ste reg., die echter door de manschappen door eene bajonetcharge werd hernomen. Veertig Boeren sneuvelden vlak bij de Engelsche linie. De ruiterij was evenzeer door het vuur der Boeren ver hinderd geworden iets uit te richten. De meeste der Engelsche officieren, die de aanvallende Britsche infanterie aanvoerden, sneuvelden. Aan dooden en gewonden verloren de Britsche troepen ongeveer 200 man. Omtrent het verlies der Boeren zijn de berichten uiteenloopend. Door sommigen wordt hun verlies zelfs geschat op 500 dooden en gekwetsten. Andere berichten bepalen zich tot de verzekering, dat de verliezen der Boeren zwaarder waren dan die der Britsche troepen, wat voornamelijk aan het vuur der artillerie zou te wijten zijn. De „Daily News" kan niet gelooven dat de Boeren meer geleden hebben dan de aanvallers. Alle berichten zijn het hierover eens dat de Boeren dapper gevochten hebben, en de „Daily News" maakt de opmerking, dat zij op uitstekende wijze van het voordeel van het terrein gebruik gemaakt hebben, om het gemis van artillerie te vergoeden. De stelling der Boeren wordt in de berichten van Engelsche zijde zóó sterk geacht, dat 500 man haar tegen 5000 zouden kunnen verdedigen. De berichtgever van de „Times" meent dat zoo de Britsche infanterie nog door duizend man gesteund was, zij stellig den pas zou hebben genomen. Toen ook na het gevecht de Boeren tot dicht bij het kamp kwamen, zond de generaal een parlementair tot hen, om tijd te vragen Yoor het begraven der gesneuvelden. Dit werd goedgevonden. Een der Engelsche dokters verbond een gewonden Boer, en men zegt dat hij in het kamp der Boeren ge bleven is. Gr ï-i elceul and. In de Kamer van Afgevaardigden deelde de heer Koumondouros mede dat hij het arbitrage-voorstel bestreden heeft, maar de nieuwe conferentie nog gevaarljjker dan een scheidsrechterlijke beslissing acht. Hij voegde er bij dat Griekenland officieuze inlichtingen heeft ontvangen, volgens welke de ge zanten te Konstantinopel trachten van de Porte te vernemen wat haar laatst besluit is. De heer Tri- koupis vroeg aan de regeering, welke toebereidselen zij gemaakt heeft voor 's lands verdediging en welk doel zij hiermede beoogt. Koumondouros antwoordde dat de regeering zich ijverig met het maken van militaire toerustingen bezighoudt, oorlogsmateriëel aanschaft en de wegen in goeden staat brengt, om zich waardig te toonen het aan Griekenland toege stane grondgebied te bezetten. Telegrammen. WEENEN, 1 Februari. De „Polit. Corresp." geeft openbaarheid aan eene verklaring van den Griek- schen gezant alhier, dat de voorgewende nota van 13 Januari, welke Koumondouros in antwoord op de circulaire van Barthélémy de St.-Hilaire zou verzon den hebben, een ondergeschoven stuk is. "WASHINGTON, 1 Februari. De financiëele com missie van den Senaat heeft besloten de wet be treffende de schuldconversie te wijzigen, door te verklaren dat de obligatiën aflosbaar zijn in vijf en betaalbaar in twintig jaren, en het bedrag der rente van obligatiën en certificaten vast te stellen op drie en een half percent. Een van Samoa te San-Francisco aangekomen schip heeft de tijding medegebracht dat koning Malietosa den 8sten November 1880 overleden is en het land in regeeringloosheid verkeert, uitge zonderd het gedeelte dat door de consuls van Amerika, Duitschland en Engeland bestuurd wordt. CAIRO, 1 Februari. Hedennamiddag waren hier verontrustende geruchten in omloop over muiterij onder de Egyptische troepen. De zaak komt hierop neder: Twee regimenten waren ontevreden over zekeren maatregel van den minister van oorlog en kwamen in opstand. Daar de minister de open bare orde niet in gevaar wilde stellen, diende hij zijn ontslag in, dat door den khedive werd aange nomen. De orde is thans hersteld. LONDEN, 2 Februari. (Één uur in den ochtend.) Voortzetting der beraadslaging betreffende de uit zonderingswet voor Ierland. Tegen middernacht stelde de heer Cross aan den voorzitter de vraag, of niet de Iersche leden door hun gedrag zich schuldig maken aan opzettelijke vertraging of belemmering van de werkzaamheden. De voorzitter antwoordde dat dit bijna het geval is. De onder-voorzitter ver ving tijdelijk den voorzitter. De heeren Northcote en Childers verlangden insgelijks dat er een einde aan de discussie gemaakt worde. Mac Carthy, Iersch lid, protesteerde tegen deze poging om het Lagerhuis aan banden te leggen en de discussie te smoren, welke werd voortgezet. De heer Parnell vatte het woord op. De heer Smith, ex-minister van marine, vroeg of de heer Parnell niet in strijd met het reglement handelde. De onder-voorzitter antwoordde dat hij den heer Parnell nog niet schuldig kon ver klaren. Eenige conservatieve leden verlieten de zaal. (Halftwee). De heer Bright verklaarde dat de regeering de verantwoordelijkheid van den tegen- woordigen toestand op zich nam en bereid was maatregelen voor te stellen, die aan de moedwillige vertraging een einde zullen maken. Het gedrag, waarbij de Iersche leden thans volharden, is zonder voorbeeld en de grofste beleediging ooit aan een wetgevende regeering gedaan. - (Blijkens een ander telegram heeft de ministerraad besloten, onmiddellijk na afloop der debatten over bedoelde wet, de aan gekondigde maatregelen voor te stellen.) Volgens telegram uit Ottawa heeft het Lager huis van het Canadasche Parlement met 108 tegen 46 stemmen bij tweede lezing de wet aangenomen, waarbij het door de regeering gesloten contract voor het maken van den Paoific-spoorweg wordt goedgekeurd. NIEUW-YORK, 2 Februari. Een sneeuwstorm woedt over een groot gedeelte van het land. Vorst zeer hevig. Scheepvaart in haven Nieuw-York door ijs verhinderd. Spoortreinen door sneeuw ingesloten. J.KIDKN, 3 Februari. Gedurende de maand Januari werden per Leidschen tramweg vervoerd 26,480 personen. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 36°, 8 u. 30°, 10 u. 32°; hedenmorgen om 5 u. 32°, 8 u. 32°, 12 u. 38° en 'snam. 4 u. 38°; wind Z.-O. Door den raad der gemeente Koudekerk is tot onderwijzer benoemd de heer C. L. Fahro, thans te Zutfen. De collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft in de gemeente Hazers- woude opgebracht 503 en te Nieuwveen ƒ105.42. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland is voor het hoofdcomité tot behartiging van de be langen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, ontvangen 34.50, waarbij van A. V. een coupon ad 22.50: gezamenlijk bedrag 248.83. De eigenaren van den Rotterdamschen schouw burg hebben besloten hun plan tot verkoop van het gebouw nog drie jaren aan te houden, zoodat het gebouw gedurende dien tijd ook nog voordeHoog- duïtsche opera beschikbaar blijft. Het „Ned. Tooneel" zal er mede in optreden. Zeven lijsten van ingekomen giften bij de algemeene commissie tot leniging van rampen door den watersnood zijn thans gepubliceerd, welke giften, behalve de 27,000 in 's-Gravenhage verzameld, zijn gestegen tot een bedrag van 226,500. Prins Frederik heeft heden te Amsterdam dr. Mezger nogmaals geconsulteerd voor de ont wrichting aan zijne hand. Om halftwaalf te dien einde naar de hoofdstad vertrokken, keerde de prins om halfvijf in de residentie terug. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, binnen kort tijdsverloop de kleinere gemeenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van een gewoon telegraafkantoor niet kan dekken, in het genot van telegraphische gemeen schap te stellen door den telephoon. De heer P. Noppen te Arnhem heeft aan het comité voor het „Oranje-Kruis" aanbieding gedaan van eenige ijzeren brancards of zoodanige veldbedden voor gewonden, als het comité voor de Transvaal wenschelijk mocht oordeelen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2