Donderdag 3 Februari. N°. 6431. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Loting voor de Nationale Militie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poste L40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJ8 DEB ADTE ETEN TIEN: Van 1—6 regels..1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEEICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17den Januari 1881, A n'. 100 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 7, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie', Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 [Staatsblad n°. 46) Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1861) zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 15den, 16den en 17den Februari a. s., telkens des morgens te halftien dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den i5den Februari 1881, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 16den Februari 1881, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den 17den Februari 1881, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter P tot en met de letter Z. LEIDEN, 2 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op Zaterdag den 5den Februari a. s., des morgens te halfnegen. Ten poBtkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zjjn. Voor de leden met hunne dames van de Leid- sche afdeeling der „Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen" was gisteravond de eer weggelegd den heer Justus Van Maurik Jr. voor zich te zien optreden. Dat de keuze van het bestuur voor de vervulling dezer spreekbeurt naar waarde werd geschat, bewees de talrijke op komst. De reeds zoo gevierde en nog zooveel goeds belovende letterkundige vergastte zijn gehoor eerst op zijn „Thijs de jolleman", een schets uit het zeemansleven, en stelde bet daarna in de gelegen heid, ter smaking van „Een avond vol kunstgenot met hem een bezoek te brengen, in de Warmoesstraat, aan een der vele lokalen van Amsterdam waar óók de tooneelspeelkunst beoefend en het publiek ont haald wordt op stukken die het kippevel doen krijgen en de haren ten berge rijzen. Beide schetsen zjjn echter reeds door den druk verkrjjgbaar gesteld, zoodat het overbodig is omtrent den inhoud er van in bijzonderheden te treden. Voldoende zij het te verklaren dat de heer Van Maurik zoowel vóór als na de panze zijn gehoor een genot vollen avond ver schafte en het mede zijn talent om het door hem geschrevene met woord en gebaar als het ware aan schouwelijk voor oogen te stellen, deed bewonderen. Men leefde met de door hem geschapen personen Retzjj op de baren of in den huiseljjken kring, hetzij in de komediekamer, op de planken of achter de .schermen en in kleedkamer, alias keuken, mede. .Ernst werd op aangename wijze door kortswijl afge wisseld. Uit het jaarverslag der vereeniging „Uit Liefde" alhier blijkt dat deze weldadigheidsinstel ling op 31 December 1880 274 leden telde, of 8 meer dan op den éérsten dag van dat jaar. In de ledenvergadering, den 27sten April 1880 gehoudeD, werd besloten om, evenals in het vorige jaar, ge durende het deelseizoen 1880/81, bons uit te reiken voor gort, rijst en brood. Die bons werden in be afgeloopen jaar door het bestuur verdeeld als volgt 3152 voor gort, 4949 voor rijst en 4063 voor brood, dus 12164 bons tot eene geldswaarde van f 1145.335, met inbegrip van f 263, voor welk bedrag op de buitengewone lijst was ingeschreven. Door het batig saldo, groot f 180, uit de reservekas voor een extra- uitdeeling aan de leden te bestemmen, gevoegd bij een bedrag van f 30.55 van verkochte kaartjes aan enkele leden, was het mogelijk nog eene buiten gewone uitreiking van 2174 bons te doen plaats hebben. Nog werd er uit de reservekas aan een be- hoeftigen schipper f 5 verstrekt. - Uit dit alles blijkt hoe nuttig de vereeniging ook weder in het afgeloopen jaar is werkzaam geweest. Met genoegen constateeren wij dan ook dat de toestand, waarin zjj verkeert, gunstig genoemd mag worden en be velen wij haar voortdurend bij onze stadgenooten aan. De betaalde contributie krijgt men bijna weder in bons, ter uitdeeling, terug. In een druk bezochte vergadering (er waren zeker eetf 70-tal personen) gisteravond te 's-Hage gehouden in het lokaal van de vereeniging het „Roode Kruis" op de Prinsengracht deelde het voor- loopig comité tot het stichten eener vereeniging ten doel hebbende het verleenen van geneeskundige hulp aan zieken en gewonden in de Transvaal zonder onderscheid van landaard bij monde van den heer J. S. G. Gramberg mede dat het aanvankelijk op treden der door het comité met den naam van het „Oranje-Kruis" begiftigde vereeniging zeer veel sym pathie in den lande had ondervonden. Rnim een 100-tal brieven van adhaesie waren ingekomen, waar onder verscheidene dienstaanbiedingen. Behalve den spreker hadden twee geneesheeren zich bereid ver klaard hunne diensten te bewijzen (één er van was een Engelschman) en 14 ziekenverplegers, waarvan 4 belangeloos. Yoorts waren aanbiedingen ontvangen omtrent het leveren tegen verminderde prijzen van equipementsstukken, verbandstukken en geneesmid delen. Aan geld was reeds ontvangen een som van f 2246, daaronder begrepen een officiëele toezeg ging voor een gift van f 1000 door het Tweede Kamerlid, den heer Insinger. Het grootste gedeelte van het debat liep over de vraag of men al of niet met het „Roode Kruis" zou samenwerken. Het „Roode Kruis" was volgens som migen het meest geschikt om het doel te bereiken en nu de bezwaren waren vervallen, zou het zjjn taak zeker willen aanvaarden. Over dit hoofdpunt werden de debatten steeds heftiger, vooral toen de heer Gramberg verzekerde dat hij zich door een insmelting bij het „Roode Kruis" niet verantwoord zou achten tegenover de gevers. Men wierp hem tegen dat de giften niet voor het „Oranje-Kruis" waren verstrekt, maar voor het helpen der gewon den in de Transvaal, onverschillig door welke ver eeniging. Tal van voorstellen werden gedaan, doch zonder in stemming te worden gebracht, en de verwarde discussiën over de vraag of niet eerst het bestuur moest benoemd en de Vereeniging gevormd worden alvorens iets te doen - aan welke de voorzitter bijna door sluiting der vergadering een einde zou gemaakt hebben - vonden eindelijk eene oplossing in het voor stel van den heer Visser om het comité te machti gen aan het „Roode Kruis" de vraag te stellen of dit thans van zijn besluit was teruggekomen en van dat antwoord te laten afhangen hoe verder omtrent het al dan niet voortbestaan van het „Oranje- Kruis" te beslissen. Het voorloopig comité werd te dien einde uitge breid met de heeren mr. Van IJsselsteyn, Robidé Van der Aa, Holtzboer, Le Rütte en als adviseerend lid namens het Utrechtsche comité jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland. Reeds heden zal zich het comité met dit doel met het „Roode Kruis" in betrekking stellen. Op een drietal voor predikant te Amsterdam staan ds. P. Bartstra te Wassenaar, A. H. De Klerck te Weesp en W. Kraayenbelt te Putten. De gemeenteraad van Gouda heeft den heer A. Kaptijn te Woerden concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Bodegraven, langs de Reeuwijksche brug, nadr Gouda. De concessionaris zal binnen ééne maand na dagteekening der vergunning zich moeten verklaren of hij de concessie aanvaardt. Naar men verneemt, is tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlemmermeer be noemd de heer H. J. Van Batenburg, te Grouw. - Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1882, bedraagt in die gemeente 143. Met zekerheid verneemt men dat mr. A. Kerdijk zich bereid heeft verklaard, de betrekking van directeur van de rijks-postspaarbank neerteleggen, indien hij gekozen wordt tot algemeen secretaris van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Aan dr. Hugo De Vries, buitengewoon hoog leeraar aan de Amsterdamsche universiteit, is, naar het N. v. d. D. meldt, door de Dnitsche regeering bij de voorgenomen reorganisatie der landbouwschool te Berlijn tot eene volledige academie, het hoog- leeraarschap in de planten-physiologie aan deze nieuwe hoogeschool aangeboden. In verschillende dagbladen werd beticht dat vanwege de orde van Nederlandsche Vrijmetselaren en door den Grootmeester Nationaal adressen aan de Groote Loge en aan de Koningin van Engeland, in zake de Transvaalsche quaestie, zouden zjjn ge richt. Vermeenende dat die bladen goed waren inge licht, had ook het Vad. de eerste dier mededeelingen overgenomen. Thans kan het blad met volkomen zekerheid zeggen dat te dezen opzichte noch door het Groot-Oosten, noch door Prins Frederik der Nederlanden in bovenvermelde betrekking eenig adres is afgezonden. Aan hen, die den benoemden gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië vóór zjjn vertrek wenschen te spreken, zal daartoe de gelegenheid worden gegeven aan het departement van koloniën, op Maandag, Dinsdag en Woensdag 14, 15 en 16 Februari a. s. Door den minister van koloniën zjjn de onder- wjjzeressen mej. C. J. Kuipers, R. R. Kuipers, J. E. M. Masthoff, M. C. T. Slot, L. C. Slot, B. Van Steeden, J. A. Küpfer, C. A. G. Berghnys, H. A. M. Van Tets, A. Weits, A. G. W. Sol, J. P. M. Kamer ling en R. Swaab gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwjjzeres voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Rotterdam" is Maandag te Nieuw-York aangekomen. Gemengd Nieuws. Tegen drie mannen uit de arbeidende klasBe en eene vrouw is proces-verbaal opgemaakt wegens verzet tegen de politie bij het aanhouden van een der eerstgenoemden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1