N°. 6427. Saterdag 2,B Januari. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. liEIDEX, 38 .lanaarl. Met het oog op den sterken dooi, waarvan wel een algemeene schoonmaak het gevolg zal zijn, is het misschien niet te onpas enkele bepalingen van de stedeljjke politie-verordening in herinnering te brengen. De bewoner of bruiker van een pand is verplicht, binnen drie uren na aanzegging vanwege Burge meester en "Wethouders, de sneeuw of het jjs op de straat vóór of rondom zijne woning of zijn erf weg te ruimen en bijeen to brengen, in de stra ten midden op de straat, op de grachten aan de waterzijde, en op de pleinen tot op den af stand van vier meter uit den gevel of muur. Vóór die aanzegging is het wegruimen of bijeenbrengen verboden. Yaa daken of uit goten mag, tenzij iemand be neden op de straat do voorbijgangers waarschuwe, geen sneeuw worden nedergeworpen. Die sneeuw moet dadelijk worden weggeruimd. Onmogeljjk is het echter niet dat de dooi weder spoedig door vorst gevolgd worde. Ook daarin heeft de verordening voorzien: De bewoner of bruiker van een pand is, bij glad heid der straten, verplicht, dadelijk na aanzegging vanwege Burgemeester en Wethouders, genoegzaam zand, asch of turfmolm op de geheele breedte der klinkerstraat, langs zjjn huis of erf, te strooien. Op straten en grachten, uitsluitend met klinkers geplaveid, is het strooien slechts verplichtend over eene breedte van twee meter, genomen uit derooi- lijn der stoepen en, waar deze ontbreken, uit die der gebouwen. Mr. J. J. L. baron Yon Fridagh, advocaat alhier, is benoemd tot archivaris te Leeuwarden. Tot leeraar in de wiskunde aan de zeevaart kundige school te Rotterdam is door den gemeen teraad aldaar benoemd de heer E. J. Hoos te Leiden. Verder was ingekomen een advies van de commissie voor de strafverordeningen op het adres van de Rott. afdeeling van het Werklieden verbond om strafbepalingen op kinderarbeid vast te stellen. De commissie acht voorloopig dergelijke bepalingen in Rotterdam onnoodig, omdat daar nage noeg geen veldarbeid verricht wordt. - B. en Ws. brachten een gunstig advies uit op het verzoek van de Rotterdam8che Tramweg-maatschappij om voor loopig den stoomtram van Delfshaven op Rotterdam te mogen laten doorloopen tot aan den Binnenweg. De collecte voor de noodlijdenden door den watersnood hoeft te Ter-Aar de som van 282.05'/2 opgebracht, te Bodegraven f 532.75, te Stompwijk f 311.567» to Veur f 184.20, te Hillegom f375.07 en te Lisse f 276, waar bovendien de rederijkers kamer „Hut en Genoegen" a. s. Dinsdag een uit voering zal geven ten voordeele van de noodlijdenden in de overstroomde streken. Bij den burgemeester van Heemstede is van den heer L. Vogelsang, als directeur der Heem- steedsche zangschool, voor de noodlijdenden door den watersnood ontvangen f 123.27, zijnde de opbrengst eener zanguitvoering, tot dat doel aldaar gehouden. De bevolking der gemeente Oudshoorn be droeg op 1 Januari 1880 1065 m. en 1174 vr., totaal 2239; door geboorten werd de bevolking ver meerderd met 50 m. en 50 vr., en door vestiging in de gemeente met 98 m. en 137 vr.daarentegen verminderddoor sterfte met 34 m. en 35 v. en door vertrek met 93 ra. en 117 vr., zoodat op 1 Januari 1881 de geheele bevolking bedroeg 1086 m. en 1209 v., totaal 2295 zielen. Door eenige ingezetenen van Haarlemmermeer is bij den gemeenteraad aangedrongen om een school te stichten aan den ringdijk hg Oude-Wetering. - Aan mej. A. M. Wiering aldaar is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school N°. 6. - Tot onderwijzeressen zijn benoemdaan school N°. 4 mej. E. Engels, te Staphorst, en aan school N°. 5 mej. E. D. Ruitenbach, te Sneek. - Het schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs, onlangs vast gesteld op f 30 voor één leerling, is, omdat de boeken niet voor rekening der leerlingen kunnen worden gebracht, verhoogd met ƒ3. - Tot gemeente opzichter aldaar is tot wederopzeggens herbenoemd de heer H. Rinck. - In de politieverordening zal do bepaling worden opgenomen dat in het ijs geeno gaten mogen worden gehakt. Te Ter-Aar is met het begin van dit jaar uitvoering gegeven aan art. 2 letter k der wet op het lager onderwijs, en genieten de schoolgaande meisjes alzoo dagelijks onderwijs in de nuttige hand werken. Voorloopig is de dochter van het hoofd der school, mej. E. F. A. Yan Heusden, met dat onder wijs belast. Bij de voorstelling, te Delft gegeven door het gezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylenen Haspels, werden ter eere van het 30-jarig jubilaeum van den heer Rosier Faassen aan dezen twee prachtige lauwerkransen geschonken; de eene krans was met een rood lint versierd, waarop stond: „Delftsch Studentencorps" en „1851—1881". Na de reünie is van de voormalige compagnie flankeurs Groninger en Franeker studenten overle den de flankeur van het 3do peloton, dr. J. Lage, med. doctor te Voorburg. - Te Yucht is onlangs op 74-jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde majoor der infanterie J. Yan Nouhuys, denkelijk de laatste der officieren van de drie vrijwillige studenten-corpsen van 1830 en 1831. Door het „Groot Oosten" is, namens de geza menlijke Vrijmetselaarsloges in Nederland, aan don grootmeester-nationaal in Engeland en aan de koningin van Engeland een adres gericht in het belang van de Transvaal. Het adres is geteekend door den Neder- landschen grootmeester-nationaal, prins Frederik, en door den secretaris. De Maasbode verzekert dat de Rotterdamsche Handelsvereeniging eerlang eene algemeene verga dering zal houden, waarin men zal trachten tot eene beslissing te komen over het al of niet blijven voort bestaan der vereeniging. De algemeene vereeuigde commissie voor den watersnood wenscht uit den aard van haar mandaat te voorkomen dat de te harer beschikking gestelde gelden dadr besteed worden, waar reeds van andere zijde voldoende hulp is verleend. Zij heeft daarom inlichtingen ingewonnen omtrent den inhoud van een brief, onlangs door den heer Wielenga, predi kant bij de Chr. Ger. gemeeute te Emmikhoven, in de dagbladen geplaatst, waarin de schrijver naar de bestemming en de aanwending vroeg van zeker restant van gelden, bij gelegenheid van den waters nood van 1849 door eene commissie te Almkerk ingezameld. De algemeene vereenigde commissie meldt thans dat, volgens geloofwaardige berichten bij haar ingekomen, te Almkerk in 1849 di'e ver schillende commission gelden hebben gevraagdééne met den burgemeester aan het hoofd, óóne van de Herv. en ééne van de Chr. Ger. gemeente. De PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meerO-"*. Groótere letters naar plaatsruimte. tweede commissie is de eenige, voor zoover bekend is, die gelden heeft overgehouden, en de beheerders daarvan beschouwen die als bestemd voor hulp aan leden der Hervormde gemeente. Reeds voordat de districts-watersnood-commisBie te Werkendam, onder wier ressort Almkerk ligt, zich geconstitueerd had, hadden gemelde beheerders aan behoeftige noodlij denden onderstand verstrekt; de alsnog in kas ge bleven gelden zjjn zij voornemens tot herstel van schade aan woningen te besteden. Doch van een en ander wordt aan do districts-commissie kennis ge geven, zoodat geene vrees behoeft te bestaan voor dubbele en daarom onbillijke hulpversterking. Het comité tot stichting van een casino in Scheveningen heeft naar aanleiding van het vroeger genomen besluit van den Haagschen gemeenteraad - waaruit blijkt dat deze niet ongenegen zon zijn om zoo mogelijk op billjjke voorwaarden grond aan de ondernemers af te staan - aanvraag gedaan om aan de te stichten vennootschap voor den tijd van 99 jaar in erfpacht te willen afstaan den duingrond gelegen aan de Wassenaarsche straat te Scheveningen, achter het „Hotel Garni", zijnde ongeveer 5000 M2, tegen een erfpacht canon van 1 cent de centiare, onder voorwaarde dat aldaar worde gesticht een casino met theater en aangrenzenden tuin. Bij deze aanvraag is rekening gehouden met een uitbrei ding van de bestaande galerij langs do Wasse naarsche straat. Bij de inwilliging der aanvraag zou dus de thans open plek, begrensd door het Hotel Garni, de Galerij en de Wassenaarsche straat, in een plantsoen worden herschapen, terwijl aan de zijde der Wassenaarsche straat, links het Casino gebouw, rechts de uit te breiden Galerij zou ver rijzen, gescheiden door een hoofdoprit naar het achter het Plantsoen gelegen Hotel Garni. Men verneemt dat de kolonels Driessen, Herm- sen en Matthes en de luit.-kolonel baron Taots Van Amerongen, commandanten respectievelijk van hfet 7de reg. infanterie, van het lste eu 2de reg. huzaren en van het reg. rijdende artillerie den militairen dienst met pensioen zullen verlaten. Ook bij de plaat selijke en provinciale staven zullen een aantal pen sioneeringen plaats hebben. Te midden van den barren winter, terwijl sneeuw en ijs ons omringen, verschijnt als een liefelijke lentebode de rijk geïllustreerde naam- en prijslijst van zaden en boomen der firma Groene- - wegen Co. te Amsterdam. De uitgaven dier firma zijn reeds zóó gunstig bij alle vakmannen en lief hebbers bekend, dat wij kunnen volstaan met te zeggen dat zij hare voorgangsters geene schande aandoet. Evenals altijd bevat zij ook voor dit jaar weder vele verrassende nieuwigheden. De tooneelvoorstelling door de leden van het Delftsohe studentencorps en de tombola, gedurende de pauze door eenige dames gehouden ten behoeve der slachtoffers van den watersnood, heeft een netto- bedrag opgeleverd van f 2306,21, welke aan de hoofdcommissie te Amsterdam is ingezonden. De kosten bleken veel minder te zijn dan men aan vankelijk had geraamd. Bij den gemeenteraad van Vlaardingen is inge komen een verzoekschrift van de heeren Lankhout en Yan Praag te 's-Hage voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Ylaardingen naar Schiedam en Rotterdam, vice versa, met ver zoek om de lijnen te mogen leggen door de straten der gemeente YlaardiDgen. De Staatscourant van heden bevat een Kon. LEIDSCH dfSfe DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1