piano's nit haar magazijn kosteloos ten gebruike heeft afgestaan, zoodat do entree-gelden nagenoeg geheel ten bato der noodlijdenden zullen komen. Onze stadgonooten, die door eene ruime inteeke- ning het liefdewerk der commissie steunen, behoeft dus de gedachte niet te kwellen dat het hun wach tende genot slechts verkregen kan worden ten koste van eone gedeeltelijke besnoeiing hunner gaven op het altaar der liefdadigheid, wat anders toch allicht het geval is, wanneer men van elders hulp moet roepen. Het concert, dat door samenwerking van uitstekende krachten, hier ter stede zelve gevestigd, indordaad schitterend belooft te zijn, zal plaats heb ben op Maandag 31 Jan. a. s., in do Stadszaal. Met genoegen vernemen wij dat ook in dc vergadering der Loge „La Vertu" alhier voor de ■watersnoodljjdenden nog ƒ120 door vrijwillige giften is bijeengebracht cn dat bij de subcommissie nog steeds bijdragen hetzij in geld hetzij in kleediBgstuk- ken wordon ontvangen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6186 volwassen personen en van 11 15 kinderen. De collecte voor den watersnood heeft te Boskoop 236 opgebracht. De door watersnood geteisterde streken, welke niets anders dan een met sneeuw bedekte ijszee vertoonen, zijn dezer dagen ook bezocht door den heer J. A. Z. baron Van Brakcl Dorwerth, kamer jonker van den Koning. Binnenkort zal te Amsterdam eene nieuwe handelsinstolling worden opgericht, met het doel om aan den Nederlandschen handel met onze Oost- Indische Koloniën grooter uitbreiding te geven. Zij zal den naam dragen van „Koloniale Bank", en hare kapitalen dienstbaar maken aan de productie van koffie, thee, kina enz., waartoe de uitbreiding der spoorwegen in de laatste jaren niet dan gunstig kan werken. De particuliere cultures in Indiëgnan vaak gebukt onder gebrek aan kapitaal, en hieraan wil deze nieuwe Koloniale Bank te gemoet komen. Zij zelve wil zich echter onthouden van de exploitatie van landbouw-ondernemingen voor eigen rekening en zal dus daarbij alleen als tusschenpersoon optre den. De Koloniale Bank wenscht hare werkzaam heden niet te beperken tot Java alleen, maar hoopt die over geheel Indië uit te strekken. Haar maat schappelijk kapitaal is tien millioen gulden. Als directeur treedt op de heer J. Hudig Dz., voor malig secretaris der Ned. Handelmaatschappij, terwijl de heer A. C. Do Meyier (thans chef der firma De Meyier Co. te Batavia) als hoofd-agent voor Indië zal fungeeren. Commissarissen zjjn de heeren jhr. mr. C. J. A. Den Tex, C. Fellinger, II. C. Hintzen, P. N. Muller en A. F. Willink. De inschrijving zal plaats vinden op Dinsdag en Woensdag 1 en 2 Februari. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Aden. Z. M. heeft, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren G. Teriet, thans telegrafist der tweede klasse bij do rijkstelegraaf. Correspondentie naer SedcrI. Oost-ïndlë, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de II dagen: 28 Januari, 11 en 25 Februari; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 24 Januari, 7 en 21 Februari; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooten, welko Riouw, Banka en Palembang niet aandoen: 4 en 18 Februari; laatste busl. te 12 uren'snachts. Over Brindisi, met de Engelsche pakketbooten 27 Januari, 10 en 24 Februari; laatste busl. te 12 uren 's nachts. BUITENLAND. Frankryk. De invoer heeft in Frankrijk van 1 Jan. tot 31 Dec. 1880 bedragen 4,907,547,000 fr. en de uit voer 3,400,639,000 fr., tegen 4,595,235,000 fr. en 3,231,329,000 fr. in 1879. De heer Léou Say hield gisteren, toen hij het voorzitterschap in den Senaat weder aanvaardde, eene toespraak, waarin hij verklaarde dat het repn- blikeinsch bewind dagelijks meer het hart en het verstand der natie wint. Hij hoopt dat de Senaat, bestuurd door een geest van onpartijdigheid, goede oplossingen der hangende ernstige vraagstukken zal vinden. De Senaat heeft den vooruitgang lief, en zal weten hoe dezen maat te doen houden met den toestand der Fransche maatschappij. De heer Gambetta zeide in de toespraak, waar mede hij het voorzitterschap der Kamer weder aan vaardde, dat de Kamer haren arbeid zal eindigen in diepen vrede. De orde van den dag werd geregeld en daarna de zitting opgeheven. De toestand der koningin van Wurtemburg, die op dit oogenblik in Cannes vertoeft, boezemt ernstige bezorgdheid in. De heer Floquet is tot vierden vice-president gekozen. Duitschland. Voor het geschenk, aan prins Wilhelm ter gele genheid van zijn huwelijk aan te bieden, hebben zich 85 Duitsche steden vereenigd. De kunstenaars, belast met het modelleeren der stukken voor het zilveren tafelservies voor 50 personen, zijn reeds aan den arbeid. Het servies zal niet vóór Augustus of September gereed komen en dus bij het huwe lijksfeest alleen de teekening worden aangeboden. Er is reeds 380,000 mark bijeengebracht, waarvan Berlijn met 120,000 mark boven aan de lijst der deelnemers staat. De stedelijke regeering van Berljjn heeft voor de versiering dor straten, die de stoet bij de huwelijksvoltrekking passeert, 80,000 mark toegestaan. De keizer is gisteren in een dicht rijtuig weder eens uitgereden. De uit St.-Petersburg aangekomen grootvorst Nicolaas bracht des morgens den keizer, de keizerin en den kroonprins bezoeken en reisde des middags naar Parijs door. Groot-Britannië. Door den heer Rylands is gisteren in het Lager huis de reeds aangekondigde motie ingediend, waarbij het Huis verklaren zou dat de annexatie van de Transvaal niet politiek was en ongerechtvaardigd, en dat het met leedwezen zou zien dat maat regelen door de regeering genomen werden met het dool om de Britsclie heerschappij met kracht te handhaven over de Transvaal, dat met recht zjjn nationale onafhankelijkheid eischt. De min.-pres. Gladstone verdedigde de staatkunde der regeering jegens de Transvaal. Hij zeide tevens dat de regee ring, sedert zij instructies zond aan den nieuwen gouverneur aan de Kaap, een telegram kreeg van den president van den Oranje-Vrijstraat, waarin deze zeide: „geloof niet de kwaadwillige verdicht sels omtrent Hollanders, die slechts vrede en wel vaart voor geheel Zuid-Afrika wenschen." Hij hoopt dat aan het bloedvergieten een einde zal worden gemaakt. De heer Kimberley liet den president den 12den danken voor zijn vriendschappelijke gevoelens en liet hem zeggen dat de regeering, aangenomen dat de Boeren den gowapenden tegenstand opgeven, niet twjjfelt aan eene bevredigende schikking. De heer Gladstone eindigde met de verklaring dat de regeering hieraan vast houdt: dat vóór alles het gezag der Britsche kroon hersteld moet worden. - De motie-Rylands werd met 129 tegen 33 stemmen verworpen. Zuid-Amerika. Uit Valparaiso wordt gemeld dat de Chïeensche legermacht, die tegen Lima opereerde, 22,500 man infanterie, 800 ruiters en 2400 man artillerie met 80 kanonnen en 10 mitrailleuses sterk was. De Peru- aansche troepen, die de stad verdedigden, werden op 40,000 man geschat. Het Chileensche leger viel het Peruaansche te Miraflores aan en versloeg het geheel. Pierolaging op de vlucht. De Chileenen namen den 17den dezer zonder hernieuwd gevecht Lima in. Luidens een bericht van gisteren zjjn Pierola en de minister van oorlog door de Chileenen gevangen genomen. De verliezen der Peruanen in den slag van Chorillos bedroegen 700 aan dooden en 2000 gevan genen op de 25,000 man. Bjj Miraflores zijn de verliezen der Chileenen aanzienljjk geweest. Het corps diplomatique te Lima raadt het sluiten van een wapenstilstand aan en hoopt dat Pierola met den aan zijn rang verschuldigde» eerbied zal worden behandeld. Telogra mincu. DUBLIN, 21 Januari. In het proces-Parnell e. s. eindigde de advocaat en substituut-procureur zijne rede, waarin hij volhield dat de beschuldigden op roer en verraad hadden gepredikt, tot moord had den aangespoord en in Ierland de bloedige tooneelen hadden doen herhalen, welke Frankrijk in den tijd der groote omwenteling hadden ontsierd. De zitting werd verdaagd tot Maandag a. s.dan zal de rechter-president het woord tot de jury richten. ATHENE, 21 Januari. De voorzitter der Kamer heeft de afgevaardigden in de provinciën getele- grapheerd, om vóór den 27sten herwaarts terug te keeren, ten einde hunnen arbeid intijds te hervatten. LONDEN, 22 Januari. De „Standard" verneemt dat bjj het departement van buitenlandsche zaken is ingekomen een voorstel van Duitschland, ten doel hebbende om Duitsche en Engelsche schepen naar de Westkust van Afrika te zonden, ter verkrijging van vergoeding van de schade door Europeesche hande laars daar geleden. Het torenschip „Belle-Isle" is naar de Noord westkust van Ierland gezonden, om een van Amerika komend schip, met wapenen en munitie voor Ierland aan boord, aan te houden en op te brengen. BERLIJN, 22 Januari. Bijna al de groote mogend heden hebben het jongste voorstel van Turkije in beginsel aangenomen. LEIDEN, 22 Januari. De therm. Fahr. teekendo hedenmorgen om 5 u. 15°, 8 u. 30°, 12 u. 34° en 'snam. 4 u. 36°. - De ingetreden dooi nam dus belangrijk toe. Aan de hardrijderij op schaatsen door mannen boven de 18 jaar, die heden op de banen derAm- sterdamsche IJsclub achter het Rijks-museum aldaar wordt gehouden, nemen 64 personen, onder wie weder beroemde en bekende hardrijders, deel. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar. Z. M. heeft J. A. Tan den Dries, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden, benoemd tot ontvanger der directe belastingen aldaar; aan W. C. J. Toewater, met ingang van 1 Mei 1881, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Provinciaal Inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accjjnzen te Rotterdam, behoudens aanspraak op pensioen. CORRESPONDENTIE. - Het verslag omtrent de gisteravond gehouden vergadering van het Ned. Prot.-bond moettot een volgendnommer blijven liggen. Opgave der lichtsterkte van het gas in de maand December. [Volgens Eugelschen standaard 1-11.5 liter gas en 7.775 gram spermaceti per uur.] Dek Haao. Leidek. Haablem. Hoogste17.15 16.82 15.2 Laagste17.2 15.53 13.04 Gemiddeld17.7 15.92 13.96 Zuiverheidvoldoende, voldoeude. voldoende. De vergelijking van Haarlem met 's-Gravenhage en Leiden is niet volkomen juist. Te Haarlem gebruikt meD een porseleinen brander, die 170 liter gas moet verbranden, om zijn maximum van lichtsterkte te verkrijgen. Daarenboven is te Haarlem de soort van kaars niet opgegeven. Nu geven de Soggsche spek- steenen branders meer licht dan de porseleinen, dus daardoor zon het cijfer in het nadeel van Haarlem uitvallen, maar aan den anderen kant gebruikt Haarlem 170 liter en 's-Gravenhage en Leiden 141.5 liter per uur. De lichtintensiteit van groote bran ders is naar evenredigheid van het verbruikte gas grooter dan die van kleine. Daardoor verkeert Haarlem bij de bepeling van dc lichtsterkte in gunstiger geval dan 's-Gravenhage en Leiden, en heeft er alzoo voor haar eene compensatie plaats, waardoor de vergelijking met 's-Gravenhage en Leiden kan blijven bestaan. M arlïtbcricliteii. Leiden, 22 Januari. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 10.a ƒ10.60.Zomer- tarwe 9.a 9.60. Rogge 12 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8Gerst 7 H. L. Zomergerst 5.50 a 6.Chevalier-gerst 7.25 a 7.75. Haver 9 H. L. Zware Haver 5.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Duivenboonen 1 hectol. ƒ8.75 a 9.25. Paardenboonen 1 hectol. 8.e 8.50. Graaboter 4350 kilogr., late qnalit. 1/t vat 78.a 82. Schei- 2de qnalit. 1/4 va' f 70-a 74.Grasboter 1ste qnalit. per kilogr. 1.95 a 2.05., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.75 a ƒ1.85.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2