HUM» KOLONIËN. BATAYIA, 17 December. Onder de vreemde soldaten te PadaDg in garni zoen is men, volgens het „Pad. Handelsblad, een zeer verdachte beweging op het spoor gekomen Alle belangrijke wachtposten zijn aan goedgezinde Nederlandsche soldaten toevertrouwd. Sterke pa trouilles doorkruisen dag en nacht de plaats In het Djokdjasche Sultaushuis zullen op 22 dezer 4 huwelijken plaats hebben. Yier tot Boepati Anom verheven Radens zullen dau met vier dochters van den Sultan in don echt treden ln het Samarangsche is een kind door den blik sem doodgeslagen. In Padang heerscht de pokziekte nog steeds in een ergen graad Te Padang hebben zich twee schokken van aard beving voorgedaan. De schade is onbeduidend. In de Padangsche Ommelanden zijn een hadjie met zijn vrouw door roovers vermoord. Yolgens de „Soerab. Court." is te Bodjonegoro veeziekte uitgebroken. Hen weet echter niet ot'het geen miltvuur is. Te Samarang zijn twee gedetineerden uit het hospitaal en twee arrestanten uit de provoost ontsnapt. In het Djokdjasche heeft zich wederom een geval van roof op den openbaren weg voorgedaan. Uit Padang klaagt men zeer over aanrandingen door militairen gepleegd. De toestand in het Bantamsche blijft nog steeds deerniswaardig. In dat gewest zijn thans veepest- gecommitteerden aangesteld tot uitdeelers van kinine aan de bevolking. Wie de toestanden kent, weet echter dat de meeste kinine de lijders niet bereikte. Morgen zal de haven van Tandjong Priok voor het eerst gebruikt worden door het publiek. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" zal daar zijne passagiers innemen en uit die haven naar Amsterdam vertrekken. Onder den invloed van den West-Moesson is de veepest allerwege mot vernieuwde hevigheid uitge broken. Yooral te Batavia, Tangerang, Soekaboemie Buitenzorg, en ook in Bantam en Krawang. Met het Eng. schip „Nil Desperandum" is te Soerabaia, volgens hot „Soerab. Handelsbl." do tjjding aangebracht dat de bevolking van Sandelhout Eiland tegen ons Bestuur in opstand is. De contro leur en de Europeesche ingezetenen zjjn naar Timor gevlucht. Bij de regeering is daarvan echter niets bekend. De weerstoestand te Batavia teekent een dcgelijken West-Moesson. Er loopt een gerucht, naar het schijnt door een scheepsgezagvoertlci' aangebracht, dat van deSand- wichs-eilanden de blanke vreemdelingen in massa zouden verjaagd zijn. (De Sandwichs-eilanden staan onder een eigen koning; de vreemdelingen, die er gevestigd zijn, zijn voornamelijk Amerikanon). Een van don gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden ontvangen rapport, dd. 27 November jl. bevat mededeeiiugoa nopens den staat van zaken in dat gewest. Ten aanzien van Groot-Atjeh viel weinig bijzonders te vormeiden. Door den controleur der XXVI Moekim was alleen de tijding ont vangen dat het hoofd der kampong Lamoodjoeng in den nacht van 24 op 25 November door den bekenden maraudour Si Brahim vermoord en zijn vrouw tevens ontvoerd zou zijn. Dit misdrijf scheen echter meer aan een bijzondere veete geweten te moeten worden en geen bepaalde politieke betee- kenis te hebben. De berichten omtrent den toestand in de Zuideljjke nederzettingen ter Westkust waren bevredigend. Ter Noordkust had de toestand geen verandering ondergaan. In den avond van 22 Nov. werd de woning van den te Bagoh (Oostkust) ge- vestigden Chineeschen pachter aangevallen door een bende van 15 gewapende Atjehers onder aanvoe ring van zekeren Toekoe Moeda Gantoi van Blangmé. Van do drie aldaar wonende Chineezen werd één gedood, terwijl de twee anderen min of meer ernstig gewond werden. Per „Banda" is van Batavia naar Tjilatjap ver trokken de lste luit.-adj. Van Rooy; - per „Gen. Pel" naar Samarang de lste luit.-kwartierm. Van der Smissen; naar Soerabaia de kapt. Holz en de lste luit. Steringer. iKwsr de a gonvernear-geBerail ran Ned.-Iniie stj» dn vol- zeade oeechikkingen genomen Civiel Departement. V e r 1 e e b dKen 2-jarig verlof naar Ktiropa, w. ziekte, aan den comm. 2de kl. by den puit- en telelegraafd. A. Willemse. Ontheven: Eervol, wegens Ver trek, van de fuccticn van translat, voor de Hoogdnitsche taal to Soerabaia F. Cramer; eervol van de waarn. van den civ. geneesk, dienst en bet opzicht over de vaccine in de afd. Toebanz (Rem bang) de civiele geneesk. aldaar J. K. Van Haastert. Be laat Met de waarn. van den civ. geneesk. dienst en het opzicht der vacciua in de afd. Grissee en tijdelijk ook in de afd. Sidayue en Lnmongan (Soerabaia) de civ. geneesk. J. K. Van Haa-tert. Ontslagen: Eervol uit 'a lands dienst, de gewezen lste klerk bij bet dep. van binnen!, best F C. E. Mentingaid. met behoud van pens. da lste commies bij de algem. rektnk. A. Keiler; eervol uit 's lands dienst de hnlponderwijzeres bij het op. lag. onderw. voor Europeanen en met dezen gel(jkgeetclden in Ncd.-Indië E. L. Mulock Houwer; eervol uit zyne betrekk de secr. van het gonv. Atjeh en Ouderhoorigh H. Groeneveldt id. wegens ziekte de griff. bij den landraad te Patjitan (Madioen) A. J. E. Winter. Gesteld: Ter beschikking van den vooiz van den landraad te Bangkalan, speciaal om belast te worden met griffierswerkzaamh. bij dat college C E. Middletonter besch van den dir. vaD binneul. best. ten einde in een boschdistrict te worden werkzaana gesteld W. H. Ge Haas, technisch ambtenaar b(j bet buschwezeD. Benoemd: Tot translat, voor de Hoog dnitsche taal te Ban da (Amboina) F. Cramer; tot ass.-rea. vnn Ma jalengka (Cheribon), tevens vendom, aldasn-, E. A. Eogel- brecht; tot tijdelijk leeraar in de moderne talen en letterkunde bij de H B.-S. te Soerabaia F. H. Leroy; in de wisknnde dr. A. J. Verwey; tot onderw. lste kl. brj het op. lag. onderw. voor Europeanen en met dezen gelijkuestel ien in Ned.-Indië J. Dekker; tot id. 2de kl. J. F. Visser en H. Timmer; tot secr. van het gonv. Atjeh en Onderh tevens fnng. notaris, vendumeester en ambtenaar van den burg. stand in de afd. Groot-Atjch G. L Van Tabergen; tot griff. bij den landraad te Patjitan H. A Brüchner. Werkzaam gesteld: Als adviseur in zake de maatregelen tot bestrijding der in West-Java heerschende veeziekte, J. Laméris, paardenarts der 2de kl. van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Nederland. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de ing.-werkt., chef der derde afdeeling van den dienst der exploitatie van den staatsspoorweg Soerabaia-Passoeroean-Malang P. A. Rutgers Van der Loeff; eervol, w. ziekte, de comm. der 8de kl. bij den post- en telegraaf.!. A. B. Hagen. Tijdelijk belast: Mét de waarn. der belr. van iDg.-werkt., chef der derde afd. van den dienst der expl. van een gedeelte derooster- lynen van den staatssp. op Java J. Ferwerda. Benoemd: Tot -ree. van Toebang (Rembang) J. F. W. Wessels; tot ads.-res. van Blora (Rembang) tevens, vendam, aldaar, J. W. R. Borger- hoff Van den Bergh. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: de kapt. der inf. W. F. O. Hojel van Celebes naar Batavia, met bestemming Atjeh; de kapt. der inf. C. G. Klicks, van Atjeh aangekomen, naar Celebes; de 2de loits. der inf. P. A. H. Van der Haas, van Atjeh aangekomen, naar Banka, en J. H. K. Steinmetz van Amoentai naar de 8de mil afd.; de kapts. der inf. W. N. Polh van Samarang en L. T. Ligtenberg van Padang, beiden naar Atjeh; de 2de lnit. der inf. J. W. Stoatjesdijk, van Bandjermassin naar de 2de mil. afdeel. Gesteld: ter beschikking van den res. van Bantam de off. van gez. 2de kl. H. Bieitenstein. O n t- slagen: op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de lnit. kol. der inf. C. L. M. De Wilde. V an Atjeh worden afgelost: de 2de lnit -kwartierm. H. E. Busscbcr, de maj. der inf. W. A. Schmilau en geplaatst in de lste mil. afd.; de lste loit.adj. der inf. W. P. G. Klencke, gepl. in de 3de mil. sfd.; de kapts. der inf. J. P. De Veer ca F. C. A. J. Schnelle, beiden gepl. ter Sumatra's Westknst; de kapt. der inf F. J. Resner, gepl. in de lste mil. afd.; de kapt. der inf. A. Velu, gepl. in de 8de mil. afd de kapt. der inf. F. A. F. E. E. V. Werdmuller Von E:gg. gepl. in de Z. O.-afd. van Borneo; de lste luit. der ÏDf. J. 1). Klaasen, gepl. in de lste mil. afd.; de luit. der inf. R. A. Jackson gepl. ter Z. O.-afd. van Borneo; de lait. der inf. J. F. J. Uelmon, gepl. ter Sumatra's Westknst; de 2de Inits. der inf. C. J. Van Griethuysen en L. N. O. Wetbmer, beiden gepl. op Celebes; de 2de luit. der inf. J. H. Reurts, gepl. in de Molukko's; de lste luit. der art. C. P. Van Bockom Maas, en de lste luits. der genie E. Tielenins Krnythoff J. G. H. De Voogt. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit.-kwarlierm. bij de milit. admin. W. D. J. Bezemer. Vergund: Aan den van bel leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet. lsten lait. C. J. L. Schalier om op zijn verzoek, naar Nederland terng te keeren. O v er- geplaatst: lïe kapt. der genie G. H. W. Van Haeften van Aljeh naar Batavia; de lste lnit. der genie H. W. Schcuer van Batavia naar Buitenzorg; de lste luit.-adj. der inf. M. E. J. Van den Bossche van Batavia naar Soerabaia; de off. van gez. 2de kl. J. R. Doeff van Soerabaia naar Bandjermassin. G e- plaatst: De kapt. der inf.J. F. D. Brninsmate Samarang; de kapt. der art. K. A. M. Van Meurs ta Banjoebiroe; de off. gez. 2de kl. dr. A. A. Pronk en O. F. Cnnuegieter te Weltevreden; de kapt. der genie H. J. C. W. Lutjen te Atjeh, allen onlaögs nit Nederland aangekomen. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. ramtorenschip „Kon. der Nederl." op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de kapt. ter zee jbr. H. O. Wichers; van Zr. Ms. st. Curasao" op Zr. Ms. ramtorensch. „Kon. der Nederl." de off. van ailmiD. lste kl. J. A. Laeaay; van Zr. Ms. wachtsch. te Batavia op Zr. Ms. st. „Cura9ao" de nit Nederl. verwacht wor dende off. van admin, lste kl. G. H. Verboon, om belast te worden met het beheer van het depot le Poeloe Bras; van Zr. Ms. ramt. „Kon. der Nederl." op Zr. Ms. wachtsch. te Batavia de off. van admin. M. C. De J»Dg; van Zr. Ms. wachtsch. te Batavia op Zr. Ms. st. „Oenarang" de nit Nederl. verwaeht wordende off. adnin. 3de kl. P. A. Molenaar; van Zr. Ms. st. „Curafao" op Zr. Ms. st. „Madura" de adelb. lste kl. H.Her mans op folio van lnit. ter zee 2de kl.van Zr. Ms. ram torenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" op Zr. Ms wacht schip te Batavia de lste luit. der mar. L. J. L. H. Vogelvanger. Vergunning verleend: om te repatriëeren aan den kapt. ter zee jhr. H. O. Wichers; aan de off. vnn adra. 2dekl. J. Vasseur en I. C. Kluit; aan den lsten luit. der mar. L. J. L. H. Vogelvanger. Benoemd: tot havenmeester te Oleh-Leb; (gouv. Atjeh en onderhoor.) A. Boers; te Riouw J. W. Nix; te Banjoewangi (Timor) N. Groenhoff. Tijdelijk belast: met de waarn. der betrekking van havenmeester te Koepang de gewezen scheepegezagv. P. Van der Hoeven. Ingetrokken: dedeta- cheering by het dep. der marine in Ned.-Indië van den lnit. ter zee lste kl. bij de kon. Nederl. marine J. 3. Stooker. Ont slagen: Eervol nit 's lands dienst, dc mach.-leerling der 2de kl. hjj de gonv.-marine J. D. A. Loth. Benoemd: Tot adm* bij het mariue-ctabl. te Soerabaia J. F. E. Ten Klooster. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. GEHUWD. C. Schreuder en L. P. Vermandei (in ondertr.), Soerabaia. P. J. Renon en M. Thissen, Samarang. Ph. H. R. Degener en J. F. Roggers (in ondertr Samarang. W. E. Van Keeken en A. E. v. d. ^eyde (in ondertr.), Bata via. J. J. L. Lefèbre en S. G. F. Van Heusden, wed. Olland, Batavia H. J. Wessel en M. S Mess, Batavia. BEVALLEN. C. E. Stoll geb. Van Rijck ZSamarang. W. M. C. Camerik geb. Muller DSalatiga. - E. M. E. Dinger geb. Van Polancn Petel Z., Soerabaia. S. Dezentje geb. v. d. Heyde Z., Solo. A. C. Blom geb. v. d. Steen D., Soerabaia. L. M. Scheller geb. v. Hutten 1)., Mr. Kornelis. J. E. Mers geb. Voogd D., Paja Kombo. A. E. Hennygeb. Daperron Z., Bitavia. L. C. P. Cornelissen geb. I)e Eorens D., Mr. Kornelis. Ij. Palm geb. Van Henst (ontijdig) D., Moeara-KawaDg (Palembang). J.J. Ronkes geb. Hommelsberg Batavia. M. C. E. Scholte geb. Ronkes Z., Modjokerto. OVERLEDEN. J. J. Van den Berg M. 81 j., Soerabaia. A. Gerard geb v. d. Berg 20 j„ Soerabaia. Jongste kind van N. Rijubende D. 7 m., Modjokerto. Zoontje van J. Byleveld 4 j., Buitenzorg. Wed. P. Hoflaod geb. Paul 46 j., Sindanglaja. - R. J. G. Surtherland M. 32 j., bivak Anaga- loë eug. Wed. C. A. J. Hermans Wittich geb. Angenent, Soerabaia. BUITENLAND. Groot-Brftanniê. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Dilke gisteren verklaard dat, nadat Engeland den 28sten Juli 1880 waargenomen had dat de overige mogendheden, hoewel Griekenlands mobilisatie niet billijkend, haar protest daartegen hadden teruggetrokken, de regee ring den 298ten Juli aan Griekenland heeft doen weten dat zij de mobilisatie wel is waar ontijdig achtte, maar niettemin niet langer hare meening aan Grie kenland wilde opdringen. Uit Ierland komen telkens nog berichten van geweldenarijen. Een postbode werd in het graaf schap Limerick dezer dagen aangevallen, uit zijn postkar gesleept en mishandeld. Hem werden een oog uitgeslagen, eene kaak verbrijzeld en de schedel erg bezeerd. De schurken lieten hem in zijn bloed aan den weg liggen, waar men hem stervende vond. De brieven waren gestolen. Aan een paar andere postboden zijn evenzeer hunne brieven ont nomen, maar zij zeiven werden niet in die mate mishandeld. TelegTrtiamen. ST.-PETERSBURG, 20 Januari. Te Kiew zijn Zondag vier personen in hechtenis genomen, bij wie een programma der nihilisten, een deel eener geheime drukkerij, 122 exemplaren eener procla matie van de socialistische arbeidersvereniging en een proclamatie ter vermoording van een ambtenaar gevonden zijn. ST.-PETERSBURG, 19 Januari. De „Agence Rasse" weerspreekt het bericht dat de Grieksche regeerihg verzocht heeft de Grieksche onderdauen in Turkjje onder bescherming van ons land te plaatsen. Griekenland heeft nog een diplomatieken vertegenwoordiger te Konstantinopel. - Hetzelfde blad meldt dat het Russische kabinet nog niet ge antwoord heeft op de circulaire der Porte, waarin het bijeenkomen van een gezantenconforentie wordt voor gesteld. De kabinetten raadplegen elkander hierover. Vrjj algemeen is men van gevoelen dat men zich behoort te vereenigen met Frankrijke voorstel strek kende om vooraf aan de Porte te vragen waarin hare nieuwe concessiën bestaan. Prjewalski, de Russische ontdekkingsreiziger door China, is hier aangekomen. De grootvorst Nicolaas is heden naar het bui tenland vertrokken. MADRID, 19 Januari. Hét congres heeft met 208 tegen 65 stemmen het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Dit wordt als een groote overwinning voor het ministerie aangemerkt. LONDEN, 20 Januari. Drie en veertig leden der Land-liga te Listowel en zestig te Waterville zjjn wegens oproerige handelingen in staat van beschul diging gesteld. LEIDEN, SO Januari, Aan de hedennamiddag gehouden hardrijderij tusschen leden der Studenten-IJsclub werd door 34 personen deelgenomen. De prijs werd gewonnen door den heer J. Van Giffen, jur. cand.de eerste en tweede premiewerden behaald resp. door de heeren J. Cornelissen, student in de rechten, en J. J. Tjaarda, student in de medicjjnen. - Do feestelijk-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2