Vrijdag 21 Januari. 6420. 188'!. "Co f> O Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. iA LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 8 maanden1.10. 1.4a Franco per post Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—6 regel*1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere letters natr plaatsruimte. LEIDEN, 20 Januari. Aangezien er voor de tegen hedennamiddag uit geschreven gemeenteraadszitting geen voldoend aantal leden was opgekomen, kon ze geen doorgang hebben. Tegenwoordig waren de heeren De Kanter, voor zitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, Hartevelt, Wilhelmy Damsté, Van der Lith, Dn Riou, Zaalberg, Cock en De Clorcq. Wij ontvingen hedenmorgen via Napels eerst de Indische bladen van 16 en 17 en later via Briudisi die van 10 tot 15 December. Het voor naamste nieuws deelen we hierachter mede. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op morgen, Vrjjdag, des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiter- lifk 's namiddags te één unr bezorgd zijn. Met het stoomschip „Wyberton", waarvan hot vertrek uit Rotterdam op 22 Januari a. s. is bepaald, zal behalve naar Batavia mede een brievenmaal naar Padang verzonden worden. De dezer dagen te Zwammerdam gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood heeft f 275 opgebraoht. De bevolking dier gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 758 m. en 820 vr., samen 1578 zielen; 41 j. en 30 m. werden er in 1880 geboren. Er overleden 30 m. en 20 vr.; er vestigden zich 76 m. en 104 vr.89 m. en 98 vr. verlieten de gemeente. Er huwden 10 paren. Drie achtereenvolgende oproepingen om eene hulponderwijzeres met akte voor nuttige handwerken, salaris f 600, ten behoeve van de openbare lagere school te Benthuizen, hebben zonder eenig resultaat plaats gehad; er kwam geene enkele sollicitante op. De heer J. C. Voorhoeve HCz., nieuw benoemd lid van den Rotterdamschen gemeenteraad, is plot seling overleden. In een gistermiddag gehouden vergadering van de Rottordamsche afdeeling van het Tooneel- verboud werden modedoelingen gedaan omtrent de daar aanhangige tooneelquaestie. Do notulen van een bijeenkomst van het bestuur der afdeeling met de heeren Wertheim, Nierstrasz en Stumpfvanhet Nederlandsch Tooneol werden voorgelezen en daaruit bleek, dat het de bedoeling was een zelfstandige Rotterdamsche afdeeling van die vereeniging te vormen, waarvan de artisten te Rotterdam gedo- miciliëerd zouden blijven, met een te Rotterdam wonenden administrateur aan hot hoofd en onder opneming van een Rotterdamsch lid in den raad van beheer. Uitvoerige discHSsiën volgden, waarbij onder anderen de heer Van Zuylen verklaardo dat aan hem nooit voorstellen waren gedaan. - Verschil lende moties werden voorgesteld; alle hadden ten doel de scheuring van het tooneelgezelschap te be treuren. De motieven waren echter verschillendde een zocht de aanleiding van de scheuring in de voorstellen van het Nederlandsch Tooneel, de ander in de afscheiding van den heer Van Zuylen; een derde in de weinige overeenstemming tusschen leden der Rotterdamsche tooneeldirectie. Ten slotte werd echter met 13 tegen 12 stemmen besloten geen dier motion in omvraag te brengen. Sedert eenigen tijd liep in de militaire kringen het gerucht, dat de nieuwe regeling van de trak tementen der officieren in werking zou treden op don li ten April, gelijktijdig met de nieuwe orga nisatie. Het Vad. kan echter verzekeren dat, wan neer de begrooting van Oorlog door de Eerste Kamer wordt aangenomen, de traktementsverhoogingen, die aan een aantal officieren zijn toegekend, zullen ge rekend worden te zijn ingegaan op den lsten Januari. Tot huismeester en huismeesteres van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dor drecht, zjjn door regenten nit 96 paren benoemd P. 8. C. C. Nabal, inspecteur van politie lste kl. te Rotterdam, en echtgenoote. De aanbesteding voor het geheele herstel van de doorbraak te Nieuwkuyk heeft plaats gehad. De dijk moet liggen binnen de beringing en een hoogte hebben van 7 meters, kruinbreedte 4 meters, buitenglooiing van 2'/,-maal en een binnenglooiing van 2-maal de hoogte. Alles moet 1 Maart klaar zijn en half April worden opgeleverd. Van de vjjf inschrijvers was de hoogste f 109,000 en de laagste f 49,500; gegund aan Van Haaren te Utrecht en De Vries te Rossum voor laatstgenoemde som. Het Utr. Dbld. bevat een laatste lijst van namen onder het adres van prof. Harting betreffende de Transvaal. Het getal der op de lijst gebrachte namen bedraagt zniver 6082. Prof. Harting geeft de volgende recapitulatie: leden van de Staten- Generaal 12, leden en gedeputeerden der Prov. Staten 23, leden van gemeenteraden 52, burgemeesters 49, rijks-ambtenaren 327, gemeente-ambtenaren 147, leden der rechterlijke macht 51, meesters, doctoren in beide rechten 228, professoren aan de universi teiten en aan de polytechnische school 81, doctoren in de lettoren, genees-, wis- en natuurkunde en godgeleerdheid 365, leeraren H. B.-S. en gym nasium 162, onderwijzers 391, leeraressen en onder wijzeressen 23, studenten 363, predikanten 374, R.-Katholieke geestelijken 2, oud-Katholieke geeste lijke 1, advocaten, procureurs 63, notarissen 80, artsen, genees-, heel- en verloskundigen 70, land en zeeofficieren, officieren der schutterij en onder officieren 335, ingenieurs, technologen, architecten 106, handelaars, kooplieden, makelaars, bankiers, kassiers, commissionairs, assuradeurs, enz. 842, fabrikanten en industriëelen 382, grondeigenaars 77, landbouwers 101, ambtenaren aan het spoorwezen, scheepvaart en handel 164, uitgevers, redacteurs, journalisten en letterkundigen 65, Nederlandsche edellieden 61. Gemengd Nieuws. De sneeuw ligt op sommige plaatsen binnen en buiten de stad zoo hoog, dat de afschei ding tusschen land en water geheel verdwenen is, waardoor dan ook groote voorzichtigheid bjj het loopen vereischt wordt. Dit ondervonden gisteren twee personen, die buiten de Zijlpoort dóór de sneeuw in het water terecht kwamen, doch spoedig gered worden. Hetzelfde geschiedde met een persoon, die zich naar den walkant aan de Oude Vest begaf om een bijt te hakken, doch door de verraderlijke sneeuw laag misleid, zelf eensklaps hals over kop in de bijt wegzonk. Hoewel verkleumd van de koude, werd hij gelukkig door een voorbijganger, zonder letsel bekomen te hebben, op het droge gebracht. De loop der treinen ondervindt in het geheele land nog veel vertraging; sommige posten komen echter eenigszins vroeger dan gisteren aan, andere daarentegen veel later. De correspondentie met het buitenland is nog zoo goed als geheel verbroken. Naar het Vad. verneemt, zal den 7den Februari a. s. de zaak van De Jongh door den hoo- gen raad behandeld worden. Naar de Zutf. Crt. mededeelt, is de wis- selwachter tusschen de stations Winterswijk en LichtenvoordeGroenlo door vjjf achtereenvolgende treinen overreden. De man was onder de sneeuw bedolven, zoodat men niet dadelijk het ongeluk heeft ontdekt. Aan dr. W. J. F. Nuyens te Westwoud is een treurig ongeval overkomen. Bjj het bezoeken ▼au zijn patiënten in een arreslee, is door een mis stap van zijn paard het voertuig omgeslagen, met het gevolg dat het rechterbeen van den dokter bovon den enkel verbrijzeld is. Naar men verneemt, hebben zich niet minder dan 220 sollicitanten aangemeld voor de eerlang vaceerende betrekking van binnenvader en bmnenmoeder in het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem. Binnenkort zullen er opnieuw pogingen werden gedaan om het ijs, vastzittende op de groote rivieren, op te ruimen door middel van monitors en terpedo's. Nadat in den nacht van Maandag op Dinsdag Parijs en geheel Noord-Frankrijk door een sneeuwstorm was geteisterd geworden, is het Dins dag-ochtend beginnen te dooien. Overal was het spoorwegverkeer gestremd en ook de telegraphische gemeenschap leed op vele plaatsen stoornis. Militaire hulp was noodig om de vastgeraakte treinen te verlossen. Ook in het zuiden des lands is het Maandag zeer koud geweest en veel sneenw ge vallen. Men vreesde dat de snel in gevallen dooi overstrooming zou veroorzaken. Evenzoo komen uit België en Duitschland. o. a. dooiberichten. Een zekere „De Martelaere", gedeti neerde in het huis van arrest te Gent, verdween in het laatst van de vorige week eensklaps uit de werkzaal, waar hij met andere gevangenen aan den arbeid was. Onmiddellijk werden nasporingeu door het geheele gebouw aangevangen, die lang vruchteloos bleven, totdat de opmerkzaamheid van een der gevangenbewaarders op een stapel brand hout op de binnenplaats viel. De bewaarder had nu den ongelukkigen inval met zijn sabel tusschen het hout te steken, waarop eensklaps een vreeselijko kreet weerklonk. Men haastte zich het hout weg te ruimen, en vond nu het lijk van don ongeluk kigen Martelaere, die toevallig midden in het hart getroffen was. Waarschijnlijk had hij zich daar ver borgen om een gelegenheid tot ontvluchten af te wachten. Uit Sydney meldt men weder twee ge vallen van moord, door de bewoners dor Zuidzee- eilanden op blanken gepleegd. Kapt. Foreman, met de „Anne Brooks" bij Brooker-eiland schelpen vis- schende, werd overvallen en met zijn bemanning, in 't geheel 10 man, op barbaarsche wijze gedood, terwijl het schip en de lading werden vernield. Het tweede geval deed zich bij James-baai, Mo- resty-eiland, voor, waar vijf Franscho natnurvor- schers door de inboorlingen overvallen en ver moord werden. Evenals in de Diergaarde te Antwer pen, is ook in die te Hanover het apengebouw ver brand. Er zijn 32 apen en een alligator in de vlam men omgekomen. Het benedenste gedeelte van het gebouw is behouden, en de daarin aanwezige 12 honden zijn ongedeerd gebleven.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1