in—mammami nu piimh""" Het aantal sollicitanten naar de betrekking van hoofd aan een openbare school voor kosteloos lager onderwijs te Rotterdam, bedraagt reeds 25. Ondanks het zeer ongunstige weder had zich gisteravond in do Stadszaal een talrijk publiek ver- eenigd ter bijwoning van de uitvoering der „Leid- sche Zangvoreeniging Caeoilia." Hét trotseeren van den geweldigen sneeuwstorm getuigt wel van de belangstelling waarin de vcreeniging zich mag verheugen. Wij zeggen niet te voel als wjj verklaren dat de vereeniging haren naam op schitterende wijze heeft gehandhaafd. Het keurig programma bood heelwat verscheidenheid aanonze ruimto laat daardoor niet toe - gesteld al dat 't er hier de plaats voor ware - in bijzonderheden te treden. Wij zijn daarom geroodzaakt ons tot een totaal-indruk te bepalen. Reeds de eerste afdeoling gaf met Mozart's be roemd Requiem" do bewijzen dat aan de koren de noodige zorg was besteed. Dapper kweten de koristen zich onder leiding ran den beer Wetrens van hunne taak, mede aangevoerd dooreen viertal solisten, die toonden zoo juist bij elkaar te passen. Machtig was de indruk op don hoorder teweeggebracht. Adrmloos volgde men hen in de uitdrukking van do verheven gedachten, door den componist in zjjn werk nodergelegd. Yol bewondering was men voor de gevoelvolle voordraoht van mej. Kempner met haar prachtig sopraangelnid, maar ook niet minder voor den heer Behrens, die de baspartijen ver vulde. Men zou zelfs geneigd zijn het beroep bij den aanvang van het concert door den president, den heer Jaeger, op de toegevendheid van het publiek gedaan, daar de tegenwoordige weersgesteldheid niet zonder invloed op het orgaan van don solist was gebleven, wel iet of wat naïef te noemen. Te meer bleek dit o. a. in het slot van het recitatief „In langen Zügen kriecht am Boden das Gewürm" uit Haydn's „Schöp- fung", waarin hij den buitengewonen omvang van zijn krachtig orgaan - hoewel sommigen het nog niet mot dat van Fischer, van vroeger hier wel be kend. gelijk stelden - ten toon spreidde. Deed hij dit in het lage register, mej. Kempner wilde voor hem in hot recitatief en de aria van Yitelüa nit Mozarts „Tltus" in de hoogere niet onderdoen. Hare zuivere, heldere, wegsleepende en toch zoo eenvoudige en gemakkelijke voordracht kwam hier nog moer uit dan vroeger. Yoor onze stadgenooten mej. Gripekoven en don heer De Goey mocht het een eer genoemd worden, in de quartetten naast deze beiden te staan. En dat zij de in hen gestelde verwachtingen niet teleur stelden, bewezen zij op de meest voldoende wijze. Zij waren geheel op hnnne plaats. Den lof, hun hier en elders meermalen toegekend, toonden zij alleszins waardij, te zijn. Allen werden dan ook bij herhaling daverend toegejuicht. In de tweede afdeeling, onder leiding van den heer Taylor, gaven de koriston in Brahm's „Schick- salslied" en Schumann's „Adventlied" - in het laatste het vrouwenkoor mede afzonderlijk - opnieuw blijk over welke goede krachten zij hebben te beschikken. De moeilijkheden - ook wel struikelblokken genoemd - welke o. a. Schumann's werk aanbiedt, werden glans rijk overwonnen, dank zij ook hot volle orkest, dat den geheelen avond niet weinig medewerkte om het kunstgenot te verhoogen. Vlekjes waren er hier en daar natuurljjk op te merken; want wat is er wat des menschen is, vol maakt? Wordt het echter wel eens tot de eigen aardigheden van den verslaggever gerekend, de ge legenheid tot „vitten" niet te laten voorbijgaan, - bij al het schoone dat er werd aangeboden, zou hjj zich daardoor aan grove ondankbaarheid schuldig maken. Wij mogen daarom niet besluiten zonder den wensoh uit te spreken dat de „Leidsche Zangvereeniging Caecilia" onder leiding van hare beide directeuren stood3 in bloei toenemo en immer een sieraad onzer gemeente zij en bljjve. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is een knaap, het Rapen burg ter hoogte van de academische bibliotheek het ijs willende oversteken, door een met sneeuw be dekte bijt gezakt. Een waarschuwing voor anderen Gelukkig kon hij echter nog door zekeren Yan der Laaken gered worden. Zondor de geijkte en dikwjjls met al te groote lichtzinnigheid neergescheven uitdrukking: „Ouden van dagen herinneren zich niet" enz. te willen bezigen, meenen we echter veilig te kunnen zoggen dat een weer, zoo vreeselijk als thans, ge lukkig tot de zeldzaamheden behoort. Sedert gis teren toch heerscht hier onafgebroken een sneeuw storm, die de sneeuw op sommige plaatsen tot eene ongekende hoogte opzweept en den weg voor den voetganger bgna onmogelijk maakt. In alle opzichten ondervindt men boveudien hot ongerief in het ver keer en vervoer er door veroorzaakt. De treinen kunnen onmogelijk op geregelden tijd aankomen en vertrekken, tot groot ongerief der reizigers, vooral met het oog op de aansluiting met andere lijnen. Wat onzen tramweg aangaat, deze is door de sneeuw als het ware onder een dicht lijkkleed bedolven, zoodat de vreemdeling, die langs onze straten komt, zijn bestaan zelfs niet zon vermoeden. Aan de exploitatie kan daarvan echter moeilijk een grief gemaakt worden, wanneer men weet dat gisteravond de wagens op den weg in de sneeuw bleven steken, en de hulp van het geheele personeul noodig was, om de ledige rijtuigen, door zes paarden getrokkon, in de remise onder dak te brengen. [Dank zij de krachtige maatregelen, was hedenmiddag de dienst weder geopend.] Zóó was de toestand reeds gisteravond, en wie hedenmiddag gedwongen was - wij willen niet ver onderstellen dat iemand voor zjjn pleizier eene wan deling heeft gedaan - om zich door Leidens straten te begeven, heeft zeker opgemerkt dat de toestand is verergerd en het moeite kostte vooruit te komen. Wij brachten, om ons op de hoogte te stellen, een bezoek aan het station, 't Zag er bar uit! De wind joeg de sneeuw mot kracht langs het perron en bemoeiljjkte daardoor het werk der beambten. Druk was men aan don arbeid om de spoorbaan zooveel mogelijk vrij te honden voor de aankomende eo vertrekkende treinen, die echter niet groot in aantal waren. De eerste trein naar Amsterdam, die 8.12 moest vertrekken, kon eerst om elf uren de reis vervolgen. Men kan er zich door dit enkele staaltje een denkbeeld van vormen hoe èn chefs èn onderge schikten handen vol werk hebben om althans nog zooveel mogelijk iets te regelen. Alle treinen ver trokken met twee locomotieven; slechts één trein kon, ofschoon ten laatste met drie locomotieven - twee vóór en één achter - door de gladheid niet van zijn plaats gebracht worden. Evenals gisteravond, komen de verschillende posten ook thans niet op tijd aan. De nachtpost arriveerde hier zelfs eerst hedenmiddag met de postkar. - De gemeentescholen zijn hedenmiddag gesloten geworden, en wanneer de begaanbaarheid der straten en de toestand van het weder dan niet verbeterd zjjn, zullen ze dit ook morgen blijven. - De tegen hedenavond aangekondigde lezing in de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal geen door gang hebben, daar de heer Justus Van Maurik heeft getelegrapheerd dat hjj geen kans ziet naar Leiden te komen. Zoo ook is de Nutslezing van morgen avond uitgesteld. - Van de hardrijderij der studenten ijsclub kon natuurlijk heden geen sprake zjjn. Ze zal nu waarschijnlijk morgen plaats hebben, en onder de advertentiën wordt er tegen Vrjjdag nog een aangekondigd. Met genoegen merkten we weder op dat door het gemeentebestuur aan ongeveer 200 personen werk wordt verschaft. Ijverig - met schop en bezem gewa pend - wordt door hen met behulp en onder toezicht van stadswerkers de sneeuw zooveel mogelijk ver wijderd. Ook uit Londen wordt gemeld dat een hevige sneeuwstorm den ganschen dag over het geheele land heeft gewoed. Op de knst hebben veel schip breuken plaats gehad. Verscheidene spoorwegen zijn door de sneeuw versperd. De postdienst der pakket- booten tusscbon Dover, Calais en Ostende moest ge staakt worden. Uit Kopenhagen wordt bericht dat de vaart der postbooten tusschen Korsoe en Kiel is gestaakt. De laatste Duitscho boot is gisteren aangekomen. Verleden Zondag reeds is te Parjjs en op vele andere plaatsen in Frankrijk overvloedig sneeuw gevallen, zoodat treinen - gelijk die van Havre naar Rouaan - niet konden rjjden. Ook op het telegraaf- verkeer schijnt zulks van invloed geweest te zijn, daar men te Parjjs uit do departementen weinig berichten over den uitBlag der herstemming voor de gemeenteraden ontving. Bjj een paar Scheveningsche reeders - leden van het bestuur van „Eendracht" - zjjn nog brie ven ontvangen van znodanigen inhoud, dat do justitie gemeend heeft naar den schrijver of de schrijvers een ernstig onderzoek te moeten instellen. Sommige muren van hoekhuizen en ook schuiten zjjn beschre ven met uitdrukkingen, die van bitterheid getuigen, en oproepingen die een alles behalve vredelievenden geest ademen. Do marechaussees doen nog telkens te paard in het dorp dienst. Tegen den avond heeft te Scheveningen gisteren een treffend ongeluk plaats gehad. Een oppassend zeeman, D. Toet goheeten, vader van acht kinderen, had in Den Haag eenige meubels voor ziine dochter gekocht, die dezer dagen zou trouwen. Uit vrees dat iets beschadigd zou worden, had hjj op de kar naast de meubels post gevat. In de Kei zerstraat gekomen, gleed hjj van do kar, kwam met het achterhoofd op de straat terecht en brak zjjn nekbeen. "Weinige uren na den val gaf hjj den geest. Een ploegbaas, in dienst van de Holl. Spoorwegmaatschappij, sectie WinterswijkLichten voorde, heeft in de nabjjheid van laatstgemelde plaats jatnmerljjk het leven verloren. Naar men vermoedt door de kou bevangen, is hjj bewusteloos geworden en had zoo het ongeluk op do rails te vallen en door drie achtereenvolgende treinen overreden te worden. In vreeselijk verminkten toestand, met af gescheiden hoofd, armen en beenen werd hij giste ren in den vroegen ochtend aldaar gevonden. De ongelukkige laat een weduwe met twee zeer jonge kinderen na. - Aan de weduwe van den onlangs door een trein gedooden Degenaar is door de H. S.-M. een som van f 500 geschonken, onder voor behoud dat deze som, vermeerderd met de uit par ticuliere fondsen verstrekte gelden, door een notabel ingezetene van Winterswijk zal worden beheerd om op de meest doelmatige wjjze ton nutte van genoemde weduwe te worden aangewend. In de buurtschap Toneel bjj Harderwijk is een straatmuzikant dood aan den weg gevonden. Bjj onderzoek bleek dat de konde waarschijnljjk de oorzaak van zijn overljjden was. Te Beusichem is een anderhalf jarig kind verbrand, dat door de moeder eenige oogen- blikken alleen was gelaten. Waarschijnljjk hebben de kleertjes aan de kachel vuur gevat en heeft het ongelukkig wicht op deze wjjze een verschrik- kelijkon dood gevonden. Nadat oerst bericht was dat men het te Lyon gevonden in stukken gesneden lijk eener vrouw herkend had als dat der weduwe Collet, die gewoon was veel diamanten-versierselen te dragen en een maand geledon verdwenen was, meldt men thans dat die herkenning - door de schoondochter en later ook door den zoon - voorbarig is geweest, want dat mevrouw Collet sinds een maand te Cham- béry woonde en gezond en wel was. Op den matroos I va no ff, behoorende tot de equipage van 't Russische fregat „Edimbourg", is ter reede van Cherbourg het doodvonnis voltrokken. Hjj werd met een stoomsloep op drie mjjlen afstand van de kust gebracht, en daar aan den masttop opgehangen. De reden zjjner veroordeeling was het toebrengen van een slag aan een officier. BUITENLAND. Fraukrijk. De laatste beelden voor het Parijsche stadhuis zjjn besteld. Elk beeld kost 4000 fr., ieder zij-oma- ment 12,000 fr. en het middelstuk, door Gantherin vervaardigd, 30,000 fr. Het gezamenlijk beeldhouw werk komt op het bagatel van 2,800,000 fr. te staan. Groot-Britannlë. De „Times" heeft uit Durban van 15 Januari het volgend telegram ontvangen: „De gouverneur van Natal is nog te Newcastle. Hjj heeft de inwoners van die plaats bewogen zich te organiseeren tot hunne eigene verdediging. De Boeren houden nog het district Barkly in West-Griqualand bezet. De sympathie voor de Transvaalsche Boeren in den Oranje-Vrijstaat en do Kaapkolonie is zeer groot.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2