Hmsdag 18 Januari. N\ 6417. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden ftt 8 maande#1.1*. Franco per post.1.40. AfzenderiiJfce Nommers,0.05. PRIJS DER ADYERTEST1EN: Van 1—0 regels.1.05. Iedere regel meer0.17). G roe tere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. Tei gadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 20 Januari 1880, dca namiddags te twee urea. fmten ter behandeling: 1*. Beseeming ran eea eersten onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse (1) 2*. Idem vau twee derde onderwijzers aan de school N°. 2 der 4de klasse. (5) 3». Verzoek ran J. A. Frank, om continnatio ran de haur ran den kelder onder de woning ran den conoierge van het Raadhuis. (2 en 6) 4°. Idem van T. Jnffermans, om een brng te lezgen. (7) 5°. Idem van Commissarissen der sociëteit „Amicitia", om een stoep te leggen. (8) 6'. Idem van mr. C. J. A. Spiering te Arnhem, over den aan slag van zijne minderjarige broeders in de plaatselijke directe belasting alhier. (9) 7°. Tweede soppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. LBIBEN, 1? Januari. De Leden alhier gehouden colleote voor de nood lijdenden door den watersnood heeft ruim f 6700 opgebracht, waaronder f 10.50 van de verpleegden in het Heilige-Geestweeshuis en f 25 vaH de leden der werkliedenvereeniging „Nut en Genoegen". Naar aanleiding van het bericht, dat thans in do couranten de rondte maakt, dat prof. Pols te Utrecht na de Kerstvacantie een afzonderlijk, voor een ieder toegankelijk, college denkt te openen over het Nieuwe Strafwetboek, willen wij er de aandacht op vestigen dat reeds sinds het begin van den tegen- woordigen cursus prof. Yan der Hoeven op zijn oollege- atrafrecht de behandeling van don Oodo P<Sn«i dnnr die van het ontwerp-Modderman, thans ontwerp-Straf- wetboek, heeft vervangen. Hoewel dit college niet gratis gegeven wordt, bewijst het buitengewoon drukke bezoek, dat het ondervindt, hoezeer ook hier op prijs gesteld wordt als het onderwijs gelijken tred houdt met de eischen des tijds. Naar wij vernomen, heeft het Leidsohe studenten corps ten gevolge van den dood van den heer G. J. Koopmans Van Boekeren, student in de letteren alhier, den gebruikelijken rouw voor den tijd van zes weken aangenomen. Het plechtig funus, dat der familie was aangeboden, heeft deze gemeend niet te moeten aannemen. De stand van den thermometer in de laatste dagen maakte het hart van den echten schaatsen rijder vroolijk en niet alleen in de verbeelding, maar in waarheid zag hij zich in sierlijke wendingen op de gladde ijsbaan voortbewegen. Doch niet alleen mooi rijden, ook hard te rijden past den schaatsen- rjjder. In hoeverre onze Muzenzonen dit laatste verstaan, zullen wij kunnen beoordeelen - indien al thans „ijs en weder dienende zijn" - op a. s. "Woensdag. Overmorgen toch stelt de Studenten-IJsclub zich voor, 's middags te halfeen een onderlinge hardrijderij op schaatsen te houden op het kanaal van den Rijnspoorweg, opgeluisterd door muziek. Wij vernemen dat onder de bijdragen ten be hoeve der stichting „Groeneveld" is ingekomen de belangrijke gift van f 800, geschonken door den Koning en de Koningin. Er bestaat gelegenheid tot correspondentie naar Nederl. Oost-Indië door mid del van het stoomschip „Wyberton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 22sten Januari a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaaf uren bezorgd zijn. Gedurende de tweede helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende verzending der brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. D. Van der Linden-Ontshoorn, Alphen; mej. H. Kraan, wed. Eikema, H. v. Broekhuizen, G. E. Van Gelderen, vrouw Priters, J. Stennenberg, C. Snel, Salomons, Schutte, AmsterdamBoterfabriek, ApeldoornJ. Reedjjk, BrielleSmits, DordrechtJ. M. v. d. Bosch, 's-Gravenhagemej. A. Stuart, 's-Herto- genbosch; Harmsen, Leeuwarden; D. VanBronger, Leiden; M. J. Romswinkel, Meersen; A. Beyer, Sassenheim; W. Van Leeuwen, Schiedam. - Brief kaarten: v. Beyer, Alkmaar; wed. Ornlioh, mej. P. Van Uleel, Amsterdam; mej. v. Werkhoven, Beek Goeree, Leenaa, 's-Gravenhage; Lavijn, Lei den Jansen, SVompwijkWa&rdenburg, Wateringen. Een oollecte, ten behoeve der watersnood- lijdenden, gisteravond bjj de repetitie der kleer- makersvereeniging „Eendracht door Vriendschap" gehouden, heeft de som van f 12.25 opgebracht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hecteliters, waren de hoogste prijzen f 180,00, f 38,00, f 20,00 f 4,20 en f 2,05de laagste f 180,00, f 38,00, f 20,00 f 4,00 en f 2,00. De oollecte voor de noodlijdenden door den watersnood heeft te Sassenheim f 142 opgebracht. Wederom, zoo schrijft mon ons uit Koudekerk, hadden wij het genoegen den heer W. Boomkamp uit Noordwijk te zien optreden als spreker voor de afdeeline Hazerswoude-Koudekerk der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw. Spreker gaf eene duide lijke voorstelling van de verschillende planten, welke in weilanden gevonden worden en slecht of goed zijn voor de verschillende dieren. Menigen wenk gaf hij daarbij aan de landbouwers hoe hunne beesten te behandelen. Wat den tuin- en akkerbouw betreft, hierbij stond hij langen tijd stil, om toch vooral een ieder opmerkzaam te maken dat eerst het gehalte van den grond onderzocht en bekend moet worden alvorens over te gaan tot beplanten. De voorzitter zeide namens de leden dank voor het genoegen, dat de spreker dien avond verschafte. De jaarlijksche openbare zanguitvoering van de eerste en tweede klasse der zangschool en van de zangvereeniging „O. K. K." te Koudekerk heeft wederom plaats gehad. Alle zangstukken werden lief gezongen, dank zij de leiding van den ijverigen directeur. Onder de zangstukken der zangvereeni ging behooren „Die Capelle" en „Zalig zijn de dooden" even vermeld te wordenzij werden met den meesten bijval aangehoord. Wij wenschen den ver schillenden lichamen een lang bestaan toe, dat dan verwezenlijkt zal worden, zoo schrijft men ons van daar, wanneer eendracht bestaat onder de leden, en eendracht onder de contribueerende leden. De houtverkoopingen, die in de gemeente Wassenaar jaarlijks gehouden en niet zonder be- teekenis genoemd kunnen worden, zijn weder afge- loopen. De prijzen die besteed werden, zijn over het algemeen minder dan die in het vorige jaar, echter, in vergelijking met de houtveilingen in an dere provinciën voordeeling. Ds. Beuker, predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente te Amsterdam, heeft voor eene beroeping naar Rijnsburg bedankt. Naar men verneemt, heeft de Koning aan de dezer dagen in Den Haag aangekomen portret- schilderes der koninklijke familie, mej. Schwarze, de vervaardiging opgedragen eener schilderij in olieverf van de Koningin met de jeugdige prinses Wilhelmina. Moeder en kind poseeren daartoe dage lijks voor de schilderes. De heer W. J. H. Fumée, bankier de Konings, is door Z. M. benoemd tot raad-adviseur der konink lijke thesaurie en ridder in de orde van de Eikekroon. Er is sprake van een verplaatsing van som mige nuntiussen. De heer Panici zon van 's-Gra venhage naar Munchen, de heer Roucetti van Mun- ehen naar Madrid en de heer Mocenni van Lima naar Den Haag verplaatst worden. Uit het verslag over de exploitatie van het gemeentebadhuis te Schoveningen over 1880 blijkt dat het afgeloopen jaar zeer gunstig was. In ver scheiden jaren zijn de verschillende hotels en wo ningen van particulieren te Scheverfegwn Biet mo druk bezet geweest als dit jaar. Ten aanzien van de financiëele uitkomsten der exploitatie wordt ver meld dat de ontvangsten f 69,261, en de uitgaven f 46,669 hebben bedragen, zoodat er een voordeelig verschil is van f 22,592. In de volgende maand zullen de nieuwe konink lijke stallen in gebruik worden genomen. Al stemde men volledig toe - zoo leest men in het voorl. verslag dor lste k. op hoofdstuk V der staatsbegrooting - dat de wet op het hooger onderwijs, zoolang zij ongewijzigd is, moet worden uitgevoerd, is niettemin naar de zienswijze van onderscheidene leden de klacht, dat de wijze, waarop deregeering bjj de toepassing te werk gaat, opv -~'*ting uit- loopen moet. verre van ongegrond. Hei '"f !"r onder wijs is in verband met onzen ünancieolen toesiana op veel te uitgebreiden voet geregeld, eene aan merking, die door eenige leden bij hot mid delbaar, zoowel als bij het lager onderwijs met klem werd herhaald. Hier had men, onder meer, het oog op het streven der regeering om allo vakken zoo veel mogelijk aan de drie Rijksuniversiteiten te doen onderwijzen, ook dan, wanneer de wet dit niet gebiedend voorschrijft. Als voorbeeld van het toe geven aan den drang om in ieder vak specialiteiten aan te stellen, wees men op het feit dat nu eerlang niet alleen te Leiden, maar ook te Utrecht en te Groningen, het Sanskriet zal worden onderwezen, te Groningen door een hoogleeraar, te Utrecht door een lector. Dit voorbeeld werd van andere zijde minder gelukkig gekozen geacht, omdat wel is waar de wet slechts aan ééne universiteit het Sanskriet als een verplicht vak van onderwijs voorschrijft, maar het academisch statnut voor het doctoraat in de Nederlandsche letterkunde, dat de wet toch aan alle drie universiteiten verkrijgbaar stelt, een examen in het Sanskriet vordert. Het wederantwoord luidde dat dan de vraag gewettigd was of niet he': academisch statnut, dat toch overigens tot vele bezwaren aan leiding geeft, niet ook op dit punt behoor te worden herzien. Het academisch statnut is in elk geval niet de wet. Sommigo leden meenden juist in het belang van het hooger onderwijs tot de regeering de waarschuwing te moeten richten om toch niet bij het benoemen van hoogleeraren to veel en te uitsluitend do keuze te vestigen op zoogenaamde specialiteiten. Yoor de betrekking van leerares in deHoog- duitsche taal en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden zijn voorgedra gen de dames J. J. Van Dam te Leeuwarden, A. M. Van Gorkom te Leiden en A. M. E. Fleste Nijmegen. De minister van Vinnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1