"vrijdag 14- Januari. 6414. 1'881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IV0 il DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden."f U®* Franco per post Afzonderlijke 0.05. PRIJS TOR ADVERTENTIES: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer0.I7J. Groetere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 Januari. De algemeene vereenigde commissie tot leni ging-Van rampen door watersnood doet opnieuw een beroep op de liefdadigheid van alle landgenooten. Hot kapitaal, waarover de commissie by het be gin van den watersnood kon beschikken, is reeds aanzienlijk verminderd. Van de 183,000 zijn reeds ruim f 80,000 besteed, en zeer mild moeten dus de giften vloeien, zal de commissie hare taak tot het einde kunnen volbrengen. Hoe zwaar die taak is, welke offers ©r geëischt worden, blijkt uit deze twee sprekende feiten: op dit oogenblik zijn er reeds 7000 noodlijdenden, die regelmatig verzorgd, en 2000 stuks vee, die in het leven gehouden moeten worden. En die toestand zal nog geruimen tijd duren, terwijl nog menige schadevergoeding bij het verlies van het hoognoodige zal moeten worden uitgereikt. De commissie heeft dus vóel noodig. Zij vraagt dan ook veel - een vraag, waarop, naar wij ver trouwen, het Nederlandsche volk in het algemeen en de ingezetenen van Leiden in 't bijzonder bij gelegenheid der openbare collecte aan de huizen op Maandag a. s. een krachtig en waardig antwoord zullen geven. Naar men verneemt, zal André Theuriet, de dichter van Jean Marie", „Sous les Bois" enz., bij vele onzer landgenooten nog beter bekend als de begaafde schrijver van een aantal fraaie romans en novellen in de „Revue des deux Mondes", den 5den Februari te Amsterdam, den 7den in „Oefening kweekt Kennis" te 's-Hage en den lOden in het studentengezelschap „Doctrina" te Leiden optreden en alsdan een conférence houden over „La poésie rustique et familière a l'époque actuelle", gevolgd door de voordracht van onuitgegeven gedichten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft wil zich in betrekking stellen met de K. v. K. in die steden, waar gemeentelijke gasfabrieken zijn gevestigd om de quaestie te behandelen of die gasfabrieken, ten nadeele van de gasverbruikers, aanzienlijke batige saldo's in do gemeentekassen mogen doen vloeien. De Delftsche Kamer zal voor stellen dat elke K. v. K. twee leden zal afvaar digen, ora in een bijeenkomst, op nader te bepalen tijd en plaats, die aangelegenheid te bespreken. Van de bijna 300 sollicitanten heeft de ge meenteraad van Haarlem tot opzichter der gemeente reiniging aldaar benoemd den heer J. Verkoren, tot heden waarnemend opzichter. Volgens een bij het hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid ingekomen bericht, is voor de internationale tentoon stelling van wol cn wolfabricage in het Crystal Palace te Sydenham de termijn van opgaven der inzendingen verlengd tot 1 April e. k. Programma's zijn nog bij genoemd hoofdbestuur verkrijgbaar. Naar men verneemt, zal het 1ste escadron van het 3de reg. huzaren, thans in garnizoen te Bergen-op-Zoom, reeds tegen 1 April naar 's-Hage vertrekken en tegen Mei a. s. vervangen worden door de 1ste en 4de batterij 1ste reg. veld-artillerie, thans onder commando van den majoor F. Knoote in garnizoen te Zutfen. Voor de herstemming tusschen de heeren mr. J. C. De Vries en A. J. C. J. S. Bergsma, ter ver kiezing van een lid van de Provinciale Staten voor het hoofdk. Amsterdam, hebben slechts 574 van de 4444 kiezers voor dat college van hun stemrecht gebruik gemaakt. Van die 574 stemmen waren er 4 van onwaarde, zoodat van 570 de meerderheid was 286. De heer De Vries is gekozen met 333 stemmenop den heer Bergma waren 237 stemmen uitgebracht. Daar hebben we 't al! Het bericht omtrent de verhooging der predikantswedde te IJaelmniden met f 1000, dat onlangs door het N. v. d. D. werd medegedeeld, is wel niet onjuist, maar vereischt toch volgens genoemd blad toelichting. In de laatste jaren genoten de predikanten aldaar reeds traktementen van ongeveer f 2000 's jaars. Doch door de kerke lijke quaestie tusschen de z. g. oude en nieuwe kerkvoogden, die te IJselmniden geruimen tjjd duurde, heeft de kerkeraad, wien niet langer uitstel om te beroepen werd verleend, het eerste beroep gedaan op het traktement zonder toelage uit de kerkelijke fondsen, nl. f 810. Nu genoemde quaestie of strijd tusschen beide partijen uit den weg is, en de oude kerkvoogden hun zetels in de kerk weer hernomen hebben, is het beroep, onlangs op ds. Aalders te Maartensdijk uitgebracht, weder op het vroegere traktement geschied. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij het bataljon mineurs en sappeurs de gelegenheid bestaat voor tien jonge lingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal on sergeant bij de Indische genietroepen. De gegadigden behooren zich tusschen den eersten en den twintigsten Maart eerstk. aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten of bij den commandant van het bat. mineurs en sappeurs. Nadere bijzonderheden behelst de Staatscourant van heden, welke tevens een uit treksel bevat uit het verslag der Commissie, in 1880 belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- of natuurkundige wetenschappen,handelswetenschappen, zeevaartkunde of gymnastiek. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen aan C. Barre Snelleman, kommies 2de kl. bij 's rijks belastingen, f 328; A. H. L. De Bergh, idem, ƒ213 A. H. Weyermans, idem, 3de kl. 130; J. J. Clarion, ontvanger der directe belastingen en accijn zen, 918 's jaars. Gemengd Nieuws. In de daartoe bestemde bewaarplaats is ter beschikking van den eigenaar afgezonderd een bruin-bontgevlekte trekhond van het manlijk geslacht, welke onbeheerd op de straat is gevonden. Zoodra een jongen het ziet sneeuwen, begint zijn hart te popelen - in het vooruitzicht van een genot dat hem alleen de winter kan aan bieden. Onder de vele spelletjes waarmede hij zich dan vermaakt, bekleedt het „sneeuwballen-gooien" geen geringe, zoo niet de eereplaats. Menig aardig groenten- of melkmeisje en hoeveel anderen al niet zouden daarvan kunnen getuigen. Toch heeft dit „vermaak" zijne schaduwzijde. Ook al wordt de mensch niet tot mikpunt gekozen, men weet niet altijd waar het voorwerp terecht komt. Dat bleek ook gisteren in Den Haag, waar in de Javastraat een paard schrikte door een sneeuwbal, welke hem aan den kop trof. Het beest wierp zijn berijder in de sneeuw, die daarenboven nog aan het gezicht vrij ernstig gekwetst werd. Dit is slechts één voorbeeld, doch het gevaar van het spel, dat maar al te vaak ook in baldadigheid ontaardt, blijkt er voldoende uit. Wij herinneren er dan ook aan dat hier bij alge- meene politieverordening - in art. 30 - het op of over de straat werpen met steenen of andere harde voorwerpen, met vuiligheden of - sedert de laatste herziening - ook met sneeuwballen, is ver boden. Art. 40 straft overtreding er van met een geldboete van één tot vijf gulden, evenals het maken van glijbanen elders dan op de gemeente- wateren, en desgelijks het onbestnurd van braggen laten afrijden of glijden van voertuigen, ijs- of prik sleden, - voor zoover bij het Strafwetboek daartegen niet is voorzien. Het contract, de grootste grief, is door de bemanning van zes ScheveniDgsche schuiten ge- teekend. Dit is zeker weinig tegenover de 200 schuiten, waaruit de visschersvloot aldaar bestaat. Bij de voornaamste reeders zou het voornemen bestaan, dit seizoen niet te laten visschen, hetgeen voor de vi8schers een harde straf zou zijn. De schade, Maandag-avond toegebracht, is bij enkelen nogal aanzienlijk en beloopt tusschen de 4- en 5-honderd gulden. In de soeiëteït „Neptunns" werden ballast- steenen, sommige 40 kilogram zwaar, tot achter in de zaal door de spiegels van het buffet heen geworpen. De vrouw van den kastelein van de sociëteit werd bewusteloos door den schrik in het hotel „Ranch" opgenomen. Te Yeenhuizen zjjn de gostichten voor de bedelaars zoo vol, als misschien nooit te voren. In „the Pennsylvania Scool Journal", to Lancaster verschijnende, komt een brief voor, waarin een reisje in Holland, of liever een bezoek aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wordt beschreven. Ofschoon „Amerikaansch-oppervlakkig", is het verhaal van den reiziger over het geheel niet bepaald onjuist, waarschjjnlijk omdat het zich tot feiten bepaalt, die algemeen bekend zijn, en tot een beschrijving van datgene, wat iedereen terstond in het oog valt. De schrijver waagt zich enkele malen aan aanmerkingen en beoordeelingen en daarbij stelt hij ons voor als krankzinnigen, ofschoon zijn opstel overigens van de grootste welwillendheid en bewon dering van ons volk getuigt. „Hollanders", zegt hij o. a., „houden evenveel van hun vee als Arabieren van hun paarden en men zegt dat de vrouwen haar beste bedden voor liaar lievelingskoeien be stemmen; wij zelf kunnen getuigen dat do stal, waarin de koeien gevoerd en gemolken worden, (in de steden?) een deel uitmaakt van de woDing en even netjes als de kamers van het gezin wordt onder houden." Men kan het bij dit enkele staaltje wel laten. De Italiaanscke smokkelaars verrich ten hun werk op groote schaal. Zoo ontdekten de kommiezen te Rome onlangs een tunnel, die, uit gaande van een wijngaard buiten Rome, onder de porta Angelica doorliep, en uitkwam op een erf van prins Torlona, binnen de stad. In de tunnel waren rails gelegd, terwijl de goederen door middel van kleine waggons daarover vervoerd worden. Do ambte naren ontdekten eindeljjk de onderaardsche gang en maakten zich toon tegelijkertijd van 32 vaten suiker en tal van okshoofden wijn meester. Zoo.als bekend is, stelde Louise Michel, de veelbesproken communiste, voor om bij de gemeen teraadsverkiezingen de schimmen van beroemde com munards te stemmen. - Een Parijsch burger uit de wijk „Tiquetonne" bracht dit denkbeeld in praktjjk door zijn biljet aldus in te vullen: „Ik stem op Louise Michel, mits men baar vooraf doodschiet." In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de diergaarde te Antwerpen, door een gebrek aan het verwarmingstoestel, brand ontstaan in heb

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1