Eene schitterende „Carrière" 641 iJ. Bonderd; IS Jfc jraar*. Premie LESOSCH DAGBLAD. IV. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TVG 0 X A 18&* O i LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Nu de laatste hand door Dr. JAW TEW BRINK aan zijn nieuwen roman is gelegd, kunnen wij onzen lezers mededeelen dat ook dit werk aan de geabonneerden op ons blad als Premie zal worden aangeboden. Eene Scliittea-eiide „Carrière", op zich zelf een geheel, voltooit tevens ISet Verloren Kind en De Familie Wuller-Be'monte. Zij, die dus in het bezit zijn der beide vroeger als premie aangeboden romans, zullen er te meer prijs op stellen ook dezen derden roman van Dr. JAW TEN! BRINK te ontvangen. Het werk zal in de 2de helft van Januari worden afgeleverd, tegen afgifte van den bon, die daartoe te gelegener tijd in ons blad zal worden geplaatst, en betaling van 5© cents, voor buiten de stad franco toegezonden 7© cents. Nieuwe Abonné's hebben er mede recht op. USIBE1G, IS Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 15den Januari a. s., des morgens te 9 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yr jdag-nacht om 12 uren bezorgd zijn. Heden is het 74 jaren geleden dat onze stad de in de geschiedenis bekende „ramp" trof. Het verschrikkelijke der verwoesting moeten de tegen- woordige Leidenaar3, nu zelfs door het negatief bezit der Ruïne, welke haren naam zoo volkomen hand haaft, nog dagelijks aanschouwen. Het is te hopen dat drie kwart eeuw na den 12den Januari 1807 daarin verandering zal zijn gekomen. Naar wij vernemen, zal het zangkoor der „Vereeniging ter verbreiding der Waarheid" te Am sterdam in het laatst dezer maand eene uitvoering geven in de Stadszaal, afgewisseld door korte toe spraken van den heer T. M. Looman. De Staatscourant van heden bevat een verbe terde lijst van de verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de rijks-universiteiten. Daarop komt nu ook het pharmaceutisch laboratorium alhier voor, en wel tusschen het scheikundig laboratorium en het museum van oudheden. Thans is het bepaald dat te Katwijk aan het strand een groote nieuwe restauratie zal worden gebouwd, die nog vóór dezen zomer gereed moet zijn. Met de werken voor den stoomtram is men druk bezig en vordert men goed. De volgende maand moet de baan enz. opgeleverd zijn. Tot hoofdonderwijzer aan de school voor uit gebreid lager onderwijs te Bodegraven is benoemd de heer H. J. Bos, van Tiel. De collecte, te Haarlem door leden van den raad aan de huizen der ingezetenen gehouden, ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming, en nog nader ingekomen bijdragen beloopen te zamen ruim f 6700. Daarbij behoort nog te worden gevoegd de waarde van eenige vreemde muntspeciën en coupons, die te gelde zullen gemaakt worden. Op het aldaar gevierde typografen feest bracht een vrijwillige collecte ruim f 25 op. Men schrijft aan het R. N.: Naar men zegt, is op voorstel van den Prins van Oranje door Z. M. den Koning de ridderorde van Nassau toegekend aan alle Engelsche schrijvers die zoo edelmoedig en krachtdadig voor de TranBvalers in de bres sprongen. De bevestiging daarvan in de Nederlandsche Staats courant zal voorzeker algemeene voldoening schenken. Op verzoek der watersnoodscommissie hebben de heeren Nijhoff en Gerke, artsen te Amsterdam, zich bereid verklaard in de dringende behoefte aan geneeskundige hulp op de plaats des onheils te voorzien, en zijn zij gisteren derwaarts vertrokken. De „Leiddraad" voor het onderzoek van het Wetboek van Strafrecht in de afdeelingen der Eerste Kamer is verschenen. Een uitvoerige bijlage - van 13 bladzijden druks - is er bij gevoegd, houdende een vergelijkend overzicht der voornaamste verschil punten tusschen het wetsontwerp en de thans be staande bepalingen. Door den krijgsraad te 's-Hage is opnieuw een zitting gehouden in de zaak van den sergeant der artillerie v. H., die op het examen voor den raDg van officier, te Delft gehouden, een teekeniBg, waaraan hij door een zijner kameraden geholpen was, voor eigen werk had uitgegeven. Deze zitting werd gehouden op last van het hoog militair gerechts hof, ten einde nadere inlichtingen omtrent sommige door genoemd hof opgegeven punten te erlangen. Door wijlen dr. F. W. Yan Cooth te Breda is aan de kerk van de H. Barbara aldaar een legaat van f 3000 vermaakt. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben bij vernieuwing de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd op het hoogst dringende dat van de werken tot verbetering van den water staatstoestand in het N.-O. deel dier provincie, waarvoor door belanghebbenden twee millioen zal worden bijgedragen, in de eerste plaats worden ondernomen die tot sluiting van de Heerenwaard- sche overlaten, die noodzakelijk de oorzaak zijn van de waterrampen, welke Noord-Brabant voor en na teisteren. Uit goede bron verneemt men dat de voor gestelde uniformverandering voor het leger hier te lande eerst tegen het jaar 1884 kan worden te gemoet gezien. De Rott. bladen maken de naamlijst der artisten bekend, die door den heer W. Yan Zuylen voor het volgend seizoen zjjn geëngageerd, om daarmede den Nieuwen Schouwburg aldaar te bespelen. Die artisten zijn de dames Yan Offel-Kley, Egener-Yan Dam, Chrispijn-Sloets, Esther Yan Rijk, Egener Yan Rijk, Helena Yan Offel, Marie De Heer en B. Yan Rijk, en de heeren W. Yan ZuyleD, Chrispijn, Spoor, Alex. Faassen, Yan Nieuwland, A. Van Zuylen, J. De Yos en Kleyn; verder heeft de heer Jules Egener zich als orkestmeester verbonden, terwijl de heer Van Zuylen nog met andere artisten in onder handeling is. - Men hoopt dat het streven van den heer Yan Zuylen om voor Rotterdam te behouden wat de stad door eigen kracht heeft opgebouwd, die waardeering tn vooral dien steun zal onder vinden, welke „getrouwheid aan een eens gegeven woord steeds heeft verdiend en in Rotterdam ge lukkig ook steeds heeft gevonden". Door den minister van oorlog is, wegens gebrek aan officieren hier te lande, afwijzend beschikt op het verzoek van eenige officieren om bij het leger in Ned.-Indië gedetacheerd of overgeplaatst te worden. De kapt.-luit. ter zee P. Swaaa, commandant van het opleidingsschip „Anna Paulowna" te Rot terdam, zal met 1 Mei a. s. worden vervangen door den kapt.-luit." ter zee jhr. A. F. Meyer. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Padang; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Aden. Z. M. heeft aan den bij het garnizoens-hospi- taal te Amsterdam opgeleid wordenden student J. A. Portengen, bestemd voor den mil. geneesk. dienst in Oost-Indië, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille met het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den Presi dent der Yereenigde Staten van Yenezuela geschon ken mr. J. L. De Grez, te Ginneken, met al zijn© wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, in den Nederlandschen adel ingelijfdhet aan den burgemeester van Zwartewaal, J. J. P. Tichler, op verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl., de burger geneeskundigen dr. M. M. Duintjer, arts te Belling- wolde, en dr. Ph. Kooperberg, arts te Oosterhout; den heer W. Yan Lingen, theol. doctor, predikant bij de Hervormde gemeente te Drachten, benoemd tot predikant bij do Protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuws. De stadswerker S. had gisteravond om streeks halfelf, terwjjl hij bezig was zand op de straat te strooien, het ongeluk door de gladheid uit te glijden en een been te breken. Hij is ter ver pleging naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Niettegenstaande de hedennacht ge vallen groote hoeveelheid sneeuw, is de dienst vau den tram alhier dezen morgen toch op den gewonen tijd begonnen, nadat met den „sneeuwopruimer" om halfzes begonnen was de rails schoon te maken. Den geheelen dag werd druk op de baan gewerkt, zoodat er geen storing in den gerelden loop van den dienst heeft plaats gehad. De wagens zijn met twee paarden bespannen. Omtrent het treurig geval van moord te Amsterdam in het logement „Rijnsche Hof" van den heer Ullrich, in de Warmoesstraat, meldt het N. v. d. D. dat de dochter van den houder van dit logement, eene 40-jarige weduwe, in liefdesbetrek king stond tot don kellner van het logement, een fatsoenljk, ijverig 28-jarig jonkman. Het schijnt dat de minnenden Zondag-avond om de een of ande ren reden twist gekregen hebben, en dat toen de jonge man, zijn drift niet meer meester, de vrouw bij den hals heeft gegrepen en haar alzoo gewurgd heeft. De bjeenkomst had plaats op de kamer van een der logeergasten, die uitgegaan was en den sleutel op de kamerdeur had gelaten. Toen hy ten minste thuis kwam, even na middernacht van Zondag op Maandag, bleek zijn deur afgeslo ten te wezen en de sleutel verdwenen. Zijn kamer werd daarom voor hem geopend met een sleutel van beneden, en toen vond de gast de weduwe dood op den vloer van het vertrek liggen. Bij onderzoek bleek een sleutel binnen in de denr te zijn gestoken en was de kellner afwezig. Den volgenden morgen vervoegde zich deze kellner ten bnreele van den politie-commissaris Stork en ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1