niet meer voldoet aan do tegenwoordige eischen van de scheepvaart in het algemeen, en van den Rijn- handel van Amsterdam in het bijzonder. Evenzeer wordt vooropgesteld dat de verbetering van staats wege behoort te geschieden, wijl het hier niet alleen geldt een rijks vaar water, maar bovendien zulk een, ■waarbij de Nederlandsche handel en dus het alge meen belang, in hooge mate betrokken is. Na in do memorio van toeliohting kortelijk de geschiedenis van het vraagstuk der verbinding van Amsterdam met den Rijn in herinnering te hebben gebracht, deelt de minister van waterstaat de gronden mede, die hem geleid hebben tot het thans gedane voor titel. Afgescheiden van andere belangen, ontwikkelt de minister tegen het plan van een kanaal door de Geldersche "Vallei, drie overwegende bezwaren: 1°. de onzekerheid van den rivierovergang: 29. het ge vaar, te duchten van eene doorsnjjding van de Neder- Betuwe; 3°. het groote verhang en dientengevolge beperkte doorvoervermogen van het kanaal. Tegen over die uitkomsten stelt de minister de voorstellen tot verbetering van de bestaande Keulsche vaart. Geen enkel teohnisch bezwaar dat omtrent de zeker heid van slagen van al de voorgestelde verbeterings- werken een schijn van twijfel doet ontstaan. Het kanaal, aangelegd en verbeterd, nu er dezolfde grondslagen als voor dat door de Geldersche Valfei waren aangenomen, zal gelegenheid geven voor de doorvaart van minstens het drie- of viervoudige getal schepen dat onder dezelfde omstandigheden in denzelfden tijd door de Geldersche Yallei zal kunnen doorvaren, aldus dat de verbeterde Keulsche vaart in de meest ruime behoefte voor de Rijnvaart naar Amsterdam zal kunnen voorzien. Als een groot actueel gewicht ten voordeele van de voorgestelde verbetering boven het graven van een kanaal in nieuwe richting, vestigt de Min. er de aandacht op, dat een nieuw kanaal niet in gebruik kan worden genomen, voordat het met al zijne kunst werken geheel voltooid zij, terwjjl elke gedeeltelijke verbetering van het bestaande kanaal onmiddellijk ten nutte van de scheepvaart strekt en de geheele verbetering gemakkelijk binnen vier jaren kan zijn tot stand gebracht. Yoor den aanleg van een kanaal door do Geldersche Yallei is een tijdvak van 8 jaren gesteld. De kosten van het ontwerp zjjn door de com missie in ronde cjjfers geraamd op 12 millioen, die aan het kanaal door de Vallei op 18 millioen, die aan het kanaal van Waldorp op 20 millioen. Tegen het plan om het kanaal van Amsterdam langs Utrecht en Wijk bij Duurstede te leiden naar de Waal bij Tiel zjjn volgens den Min. evenzeer be zwaren verbonden. Gemengd Nleu\vs. Op de spiegel- en lijs tenfabriek van den heer B. in de Papestraat te 's-Hage werd Zaterdag een werkman door een jongen zoo ge plaagd, dat de man in woede ontstoken een beitel naar den jongen wierp, met het ongelukkig gevolg dat dit werktuig hem in den rug tusschen de rib ben gevaarlijk wondde. De gekwetste is naar het gasthuis overgebracht. Voor de rechtbank te Arnhem heeft de zaak van den heer V., ter zake van manslag door onvoorzichtigheid (op de jacht), gediend. Door het Openbaar Ministerie is een celstraf van een maand geëischt. Zaterdag a. s. uitspraak. Te Zevenaar is in den ouderdom van 92 jaar overleden de oud-strijder A. Dikker. Naar men aan de H. C. meldt, heeft gisternacht in een hotel in de Warmoesstraat te Amsterdam een der mannelijke bedienden de dochter van den hotelhouder door verworging van het leven beroofd. De dader heeft zich daarna vrij willig in arrest begeven. Men meldt uit Maastricht dat thans ook het vierde lijk is gevonden van de ongelukkigen, omgekomen bij de ramp te Groot Lanaye, name lijk het lijkje van het vijfjarig dochtertje van den Belgischen ambtenaar, die met zijn geheele gezin bij dat ongeluk het leven verloor. Het werd te Elsloo, dus vier uren beneden de plek waar zij den dood in do golven vonden, uit de Maas gehaald- Zes lijken worden er nu nog gemist. Uit Hellevoetsluis meldt men dat het springen van het wrak van de „Amy of Whitby gisteren had plaats moeten hebben, maar wegens het ongunstige weder is uitgesteld; waarschijnlijk zal het nu in de volgende week geschieden. Bij onderzoek door duikers is het lijk van een der opvarenden beklemd gevonden in het pompspil. Ook in de gemeente Dussen heeft het water eene menigte huizen ondermijnd. Niet min der dan een zeventigtal woningen zjjn geheel of grootendeels te gronde gegaan. Te 's-Grevelduin-Capelle zijn Zondag namiddag vjjf kinderen, van 10 tot 17 jaren, door het ijs gezakt en verdronken. Er waren daarbij twee kinderen uit één gezin. - Te Vriezenveen trof den 14-jarigen zoon eoner weduwe terwijl hij strooisel wilde halen, hetzelfde lot. Yolgens een telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 11 en 13 Januari storing in den dampkring verwacht worden met regen en harden wind op de kusten van Engeland en Noorwegen en zich waarschijnlijk uitstrekkende tot op de kusten van Frankrijk. In den Noord-Atlantischen Oceaan zal het stormachtig weer zijn. De vermeerdering der bladluizen wordt, - zegt de Arnh. Crt. - volgens de theorie van M. Foujard, door de onderstaande tabel aan getoond. Daar een bladluis in één jaar tien ge slachten voortbrengt, is lste geslacht 1 bladluis 2de geslacht 100 bladluizen 3de geslacht 10,000 bladluizen 4de geslacht 1,000,000 bladluizen 5de geslacht 100,000,000" bladluizen 6de geslacht 10,000,000,000 bladluizen 7de geslacht 1,000,000,000,000 bladluizen 8ste geslacht 100,000,000,000,000 bladluizen 9de geslacht 10,000,000,000,000,000 bladluizen 10de geslacht 1,000,000,000,000,000,000 bladluizen. Wanneer nu het gewicht van 1 bladluis 1/100o gram bedraagt, dan is het gewicht der nakomelin gen in het tiende geslacht gelijk aan 500 zware menschen. Daar zulk een resultaat echter door geen een bladluis verkregen wordt, blijkt hieruit weder welk eene gewichtige rol de strijd om het leven bij de vermeerdering van de dierenwereld vervult. Te Buffalo, in de Voreenigde Staten, ontstond brand in een papierfabriek, terwijl die in vollen gang was. In een oogwenk stond de geheele inrichting in lichterlaaie, zoodat voor de werklieden die zich op de bovenverdieping bevonden de uitweg geheel afgesneden was en zij slechts de keuze had den uit de ramen te springen of in de vlammen om te kernen. Bijna allen verkozen het eerste, en het was een afgrijselijk schouwspel hoe ze in hun doods angst zich naar beneden lieten vallen en voor dood moesten weggedragen worden. Wie beschrijft echter de ontzetting der toeschouwers toen zich voor dezelfde ramen een menigte kinderen vertoonden, die even eens in de fabriek werkzaam waren en luide om hulp riepen, welke niemand in staat was teverlee- nen. Minder moedig dan de mannen bleven de arme kleinen besluiteloos daar staan schreien, totdat de een na den ander door den rook bedwelmd in den vurigen oven verdween. Twintig minuten nadat de brandweer aangerukt was, stortten de muren reeds in. Het aantal der bij de ramp omgekomenen is nog niet met zekerheid mede te deelen. Drie werklieden werden door den val onmiddellijk gedood, terwijl men vermoedt dat 20 kinderen zijn verbrand. Eén knaapje werd op een merkwaardige wjjze gered. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong hij moedig de mannen na en kwam op de draden van de telegraaf terecht, waardoor zijn val zoodanig gebroken werd, dat hij heelhuids beneden kwam. Vrijdag is door twee metselaarsknechts te Pest een poging tot moord begaan op den post ambtenaar, speciaal belast met geldswaardige brieven uit te reiken. De aanslag had plaats in de sedert nieuwjaar door de moordenaars gehuurde kamer bij een weduwe. De moordenaars hadden een aan- geteekenden brief aan hun adres gereedgemaakt, die echter niets bevatte. Toen de postambtenaar op de kamer kwam, werd hij aangegrepen en ontving een hamerslag op het hoofd en daarna een wond met een dolk; de moordenaars wilden hem juist verworgen, toeu de weduwe tehuis kwam. De post ambtenaar kon daardoor ontkomen, terwjjl de moor denaars door do juffrouw werden opgesloten, zoodat zij niet konden ontsnappen. De besteller verkeert niet in levensgevaar; de aangehouden metselaars zijn Duit- schers, Wm. Bull en Ludw. Otto, uit Troffenbach in Sleeswijk en Frankenburg in Saksen herkomstig- Do besteller had 500 fl. aan geld en 3000 fl. aan postwissels bij zich. De procureur-generaal bij het hof Van assises te Aix heeft tegen Eyssautier en Amouroux, de beide verdachten aan den moord op den koerier van Salon, de doodstraf gerequireerd. De jury heeft beiden schuldig verklaard, doch verzachtende om standigheden aangenomen. Zij zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Zekere student Tykociner uit Kalisch (Rusland) is door het gerechtshof te Tubingen tot 2 jaar en 8 maanden vestingstraf veroordeeld wegens het in een duel doodschieten van den student Grimm. Deze had hem op beleedigende wijze zijn Joodsche geboorte voorgehouden en, door deze uitgedaagd op den degen, zelf het pistool als wapen gekozen. Eene Engelsche stoomboot, de „Indian- chief", die van Middlesborough naar Yokohama op weg was, is dezer dagen bij de monding van den Theems gestrand. De kapitein, de stuurman en zes tien man der equipage zijn omgekomen. Zondag-middag na het passeeren van den trein WinterswijkEssen is de spoorbrug van den „Bergisch-Markisch Bheinisclien" en Ned.- Westfaalschen spoorweg over de] Lippe ingestort. Een telegram meldt dat bij een brand in eene tabaksfabriek te Havana zeven personen in de vlammen zijn omgekomen. BUITENLAND. Frankrij b. Msgr. Czacki, de Pauselijke nuncius, heeft een langdurig onderhoud gehad met den Franschen minister van binnenlandsche zaken over de nader door de regeering tegen de congregatiën te nemen maatregelen. De la'. Lste berichten omtrent de gemeente verkiezingen bevestigen dat de gematigde republi keinen de overwinning behaald en de intransigenten de nederlaag geleden hebben. Yerleden Zaterdag-ochtend is de voorhoede der laatste met de „Navarin" teruggekeerde „geam- nestiëerden te Parijs aangekomen. Er waren twee comité's om hen te ontvangen, een met den radicalen afgevaardigde Clémenceau aan het hoofd, en een uit zuivere socialisten bestaande. Van het eerste, de „bourgeois", wilde Trinquet en de zjjnen niet3 weten, zoodat de heer Clémenceau, na met zijne vrienden troosteloos op en neer gestapt te hebben, zich ver wijderde. Voor het overige moeten er meer politie agenten dan „vrienden" aan het station geweest zijn; het was trouwens halfvijf in den ochtend. Louise Michel met haar onmisbaren rooden cachenez was echter aanwezig. Trinquet, weinig verouderd en met een welgedaan voorkomen, heeft zich gehaast in den winkel, waar men de aangekomenen ont haalde, eene kleine toespraak te houden, waarin hij verklaarde wel is waar de man der Republiek, maar bovenal die der revolutie te zijn. „Burgers!" riep hij ten slotte uit, „niets is veranderd, alles moet overgedaan worden: leve de revolutie!" - In een brief uit Algiers aan Havas' agentschap wordt de aandacht gevestigd op nieuwe strooptochten op Algerijnsch grondgebied, waaruit eenige voorzorgs maatregelen te verklaren zijn, welke geruchten hebben veroorzaakt omtrent het samentrekken van troepen, hoedanige nooit hebben plaats gehad. De Algerijn- sche pers, zoo luidt de brief verder, maakt opmerk zaam op zekere kuiperijen in de omgeving van den Bey van Tunis. Zelfs zijn te Konstantinopel stappen gedaan om de tusschenkomst des sultans te ver krijgen; welke stappen vruchteloos gebleven zijn. De Porte weet zeer goed, voegt de briefschrijver er bij, dat Frankrijk in Tunis geen mededingenden invloed gedoogen zou. Zijne belangen maken het deze mogendheden ten plicht in Tunis metterdaad een protectoraat uit te oefenen. Ten dezen is de openbare meening zeer beslist en zij zou eene weifelende houding der regeering niet dulden, indien Algerie's belangen in Tunis bedreigd werden. De geruchten omtrent kuiperijen van eene vreemde mogendheid [Italië] in Tunis[houdt de schrijver voor

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2