BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. de misdadigers bevonden, sleepten hen naar de straat en hakten ben in stukken. In het park St.-Josse-ten-Noode te Brussel is de ijsbaan op een vijver, waarop zich meer dan 500 personen bewogen, ingezakt Men heeft reeds vier lijken gevonden, drie van mannen en een van een lS-jarig meisje. Uit Nieuw-York wordt bericht: Der tien personen zijn bij een brand op een hoeve in het graafschap Stranford (Nieuw-Hampshire) in de vlammen omgekomen. Door het springen van een stoomketel te Allentown in Pensylvanië zijn negen personen gedood en drie gekwetst. In een gieterij te Newark (New Yersey) zijn vier personen op de zelfde wijze om het leven gekomen. Eindelijk nog zijn te Nieuw-York zelf vier personen omgekomen door een ontploffing in eene bierbrouwerij. koloniën. BATAVIA, 9 December. In verscheidene afdeelingen der residentie Sama- rang heerscht rijstschaarschte. De toestanden in Bantam blijven, naar hetgeen men er van weet, zeer treurig. Daar wonende Euro peanen verzekeren dat de werkelijkheid nog oneindig schrikkelijker is dan de rapporten De bezoeker vindt allerwege gansche rijen uitgestorven huizen. Geruchten loopen dat de resident Metman zijn ont slag zou vragen. Het door de „Locomotief" verspreide bericht dat de spoorwegwerken aan de lijn SoerabaiaSoera- karta gestaakt zouden zijn, wordt officieel door de regeering tegengesproken. Te Padang heeft op 23 November een lichte schok van aardbeving plaats gehad. - In het Solosche zijn door een storm verscheidene huizen vernield en hoo rnen ontworteld. Volgens latere, nauwkeuriger opgaven is het aantal personen die bij het omslaan van de „Bromo" te Soerabaia omkwamen, minstens 70. De „Oostpost" vermeldt wederom een geval van zeeroof, op de kust van Passoeroean. Mina Kruseman is, wegens hoon in openbaren geschrifte jegens een dame te Soerabaia, bij den raad van justitie aldaar aangeklaagd. Aan de Bataviasche havenwerken zijn een 250-tal kettinggangers in dienst gesteld, wegens de voortdu rende moeilijkheid bij het verkrijgen van werkvolk. Met de veeziekte is het in de laatste weken weder erger gesteld. Op verscheiden plaatsen is zjj met vernieuwde woede uitgebroken en zij, naar men zegt, de vee-ledige streek in de Preanger overge sprongen. Op Timor zijn volgens het „Bat. Han- delsb." 10,000 runderen aan de veepest gestorven. Te Atjeh is door een bandjir groote schade aan gericht, en zijn verscheiden militairen verdronken. Te Edi is een stoombarkas van Zr. Ms. stoomschip „Soerabaia" omgeslagen. De officier Wichers en 5 matrozen zijn daarbij verdronken. Een roover gelyncht. - In kampong Pella, onder Kebayoeran, afdeeling Mr. Cornelis, woont zekere inlander, Sentea genaamd, die sedert lang de kam pong waar hij woonde en hare omstreken onveilig maakte. Hij stond dan ook bekend als de gevaar lijkste bandiet van die buurt. Zondag-avond ging Sentea weer op roof uit, en dacht met een goede buit thuis te komen, in de verste verte niet ver moedende dat men van zijn bezoek reeds onderricht was. Nauwelijks verscheen de bandiet in de kam pong, waar hij dacht een goede vangst te kunnen maken, of de geheele gemeente kwam gewapend op de been en onmiddellijk werd hij op een geweer schot ontvangen dat hem op den grond deed neer storten. Onmiddellijk daarop werd hij verder door klewanghouwen afgemaakt, zoodat zijn lijk zóó mot wonden werd overdekt dat hij bijna onher kenbaar was. Door den goavernenr-generaal rail Ned.-Indië zjjn de rol- gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot voorz. van den landraad der stad en voorsteden van Batavia mr. H. A. v. d. Ploegtot lid in den raad van jast. te Batavia de voorz. der landraden te Ponorogo en Madioen de ambt. op non-act. mr. H. Wichers, laatst omgaand rechter in de 4de afd. op Java en Madura; tot controleur der lste kl. bij het binnenlandseh bestuur op de bezittingen buiten Java en Madara F. Von Faber; tot com mies-archivaris op het bureau van het mijnwezen de 2de com mies bij de Algemeene Kekenkamer W. J. A. Vau Waardenbnrg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gewezen griff. bij den landraad te Magctao (Madioen) Th. De Jager. Ontslagen: Uit zijne belr. de ontv-dor in- en uitgaande rechten cn accijnzen te Siogkel (Sumatra's West kust) J. H. De Haan. Benoemd: Tot ontv. te Singkel W. Ilcken; tot raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-Indië mr. J. G. F. Timmermans; tot contr. lste kl bij het binnenl. best. op Java en Madnra F. Y Potter en H J Altmann; tot ing der lste kl. bij de spoorw. de ing. der 2de kl. R A J Snethlage en R. H. J. Spanjaard. Tijdelijkgesteld: Ter besch van den dir. van het binnenl. best in de res Preanger Regent-cb., speciaal tot het tegengaan van de uitbreiding der heerscheode veeziekte, J. C. D. Engelbronncr. Bela»t: Met de vranrD. der bctr. van verific. der 5de kl. de ambt. op non -act. H. Th Wilkens Departement van Oorlog. Verleend; een "2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten lu't. der genie H. J. Bij- leveld. Overgeplaatst: de off. van gez. lste kl. W. J. De Jong van Rionw naar Samarang en de off van gez. 2de kl J. A. W. Verwey van Weltevreden naar Rionw. Bevorderd: tot lsten luit. bij het wap n der art. de 2de lnits. J. A. Bochofner en J. J. Temminck, bij dat -der cav. de 2de luit. J. C. Micbaeles. Benoemd: tot milit. ambt. der 3de kl. de gepasp. adj.-onderoff.-kwartierm. W. F Brasz BUITENLAND. Franlcrijli. De eerste 48 ingenieurs en werklieden voor het Panama-kanaal zijn Donderdag te St.-Nazaire inge scheept. Onder luide toejuichingen vertrokken, zij o. a. ook door De Leseps uitgeleid. Het budget van onderwijs in Frankrijk, voor 1881 bedragende 64 millioen, zal voor 1882 op 68 millioen worden gebracht. In diplomatieke kringen te Parijs is men van gevoelen dat mobilisatie der Grieksehe reserve, in dien ze werkelijk heeft plaats gevonden, Frankrijk van alle verplichtingen tegenover Griekenland zou ontheffen. Italië. De „Diritto" bevat eene depeche uit Athene, van den volgenden inhoudDe diplomatieke toestand is zeer gespannen. Het laatste antwoord van den heer Coumondouros aan den Franschen gezant komt hierop nederDe tegenwoordige toestand is een ge volg van de houding der mogendheden te Berlijn. De mogendheden hebben Griekenland tot hot maken van toebereidselen uitgelokt, zoowel door hare toe stemming in het vestigen eener nieuwe orde van zaken in het Oosten en door de ondersteuning der pogingen tot het verkrijgen hunner onafhankelijk heid, als door toe te laten dat Rusland het Turksche rijk verzwakte. Griekenland is de trouwe uitvoerder van de besluiten der mogendhedenhet vraagt slechts wat Europa, en voornamelijk Frankrijk, als recht en billijk erkend hebben. Vertrouwende op de beloften der mogendheden, heeft Griekonland zich onthouden om aan den oorlog deel te nemenmaar door het voorbeeld van Dulcigno geleerd, maakte het zijne toebereidselen. Het kan thans niet terug. Eene intrekking van de besluiten der Berlijnsche conferentie, zou tot eene beroering, eene volkomen omwenteling in het land voeren. Een scheidsgericht op den grondslag van de besluiten dier conferentie zou niets anders zijn dan eene herhaling. Zoo daaren tegen die besluiten eene wijziging mochten onder gaan, zou Griekenland zijne rechten verkort zien en reden tot weigeren hebben. De voorafgaande ge beurtenissen bewijzen dat Turkije nimmer Thessalië en den Epirus zal afstaan. Yan Turkije is niets te hopen. Hoe smartelijk ook, schijnt alleen het lot der wapenen te knnnen beslissen. Groot-Britanniê. In een officieel telegram van den gouverneur van Natal wordt medegedeeld dat de in de Transvaal door de Boeren gevangengemaakte, maar losgelaten ka pitein Lambart het volgende omtrent den aanval der Boeren op de Britsche soldaten, die op weg naar Pretoria waren, heeft verhaald. Het detache ment, met lang konvooi op weg zijnde, ontmoette twee mannen, die aan den bevelvoerenden officier een brief overhandigden, waarin hij gesommeerd werd zich over te geven; hij kreeg twee minuten bedenktijd. De kolonel weigerde, maakte halt en begon zijne manschappen, die langs het konvooi zeer verspreid waren, in orde te stellen, toen er onmiddellijk van alle kanten van de heuvels vuur gegeven werd. De officieren vielen bijna terstond en in weinige minuten was het grootste deel der soldaten buiten gevecht gesteld; de kolonel gaf toen bevel om zich over te geven. 86 man werden op het slagveld begraven; 20 stierven later aan hunne wonden. Yolgens oen telegram nit Durban aan de „Standard," was er te Heilbron op 31 December een gerucht in omloop, dat de Engelsche troepen in bet fort te Potchefstroom zich hadden over gegeven. Een schrijven van een vertrouwbaar persoon te Heilbron meldde dat de Boeren een 10,000 bere den mannen onder de wapenen hebben, terwjjl er nog voortdurend versterkingen kwamen opdagen uit don Yrijstaat. Er zou eene aanzienljjke Britsche strijdmacht noodig zijn om den opstand te dempen. De Boeren zouden wanhopig vechten. Er werd verwacht dat de Yrijstaat zich openlijk bij de Transvaal zou aansluiten. Luitenant-generaal Evelyn Wood is als onder bevelhebber van de troepen benoemd, die, gecom mandeerd door sir Pomeroy Colley, tegen de Boeren in de Transvaal zullen ageeren. De heer Evelyn Wood zal, van twee adjudanten en een aantal andere officieren vergezeld, den 14den dezer naar Natal vertrekken. De Boeren lijven in Wakkerstroom de Kaffers bij hunne strijdmacht in en een klein Kafferhoofd heeft zich bij hen aangesloten. Dnitschland. Prins Yon Bismarck is te Berlijn teruggekomen. De Oostenrijksche en ook de Berlijnsche bladen beschimpen Gladstone zeer over zijne politiek en voorspellen hem dat hij als eerste minister de thans geopende zitting niet zal overleven. Tel»-* r-.a.au.m«»n. KONSTANTINOPEL, 9 Januari. Er is nog geen besluit ten opzichte van het Europeesche scheids gericht genomen. Het voorstel blijft hier op groot verzet stuiten. De Porte zal morgen (Maandag) aan Derwisch- pacba definitieve instructiën zenden betreffende de grensregeling van Montenegro. Hobart-pacha (kolonel Baker) is tot mnchïr benoemd. ATHENE, 9 Januari. Het bericht dat verleden Vrijdag een decreet is verschenen, waarbij de reserve onder de wapenen wordt geroepen, is van grond ontbloot. BRUSSEL, 9 Januari. De „Moniteur" meldt in zijn niet-officiëel gedeelte dat de dag voor het huwelijk tusschen prins Rudolf en prinses Stephanie uitgesteld is. WEENEN, 9 Januari. De „Wiener Zeitung" deelt mede dat ten gevolge van den wensch, door den koning en de koningin der Belgen geuit, het huwelijk van den Oosténrijkschen kroonprins met prinses Stephanie tot een later tijdstip is uitgesteld. Het uitstel van het huwelijk van den aarts hertog Rudolf met prinses Stephanie wordt toege schreven aan het ongunstig jaargetijde. Er zal ge wacht worden op warmer weer, met het oog op de gezondheid der prinses. PARIJS, 10 Januari. De gemeenteraadsverkie zingen zijn over het algemeen gunstig voor de repu blikeinen uitgevallen. LONDEN, 10 Januari. De „Times" meldt u Brohan van gisteren„De Boeren hebben den 7den Januari Wakkerstroom aangevallen, doch werden teruggeslagen. De Boeren, die in Natal waren ver schenen, zijn, ten gevolge van de vertoonen van gouverneur Colley, weder afgetrokken." De ministerraad, die Zaterdag zon zijn ge houden, werd Vrjjdag in den laten avond afgezegd. PARIJS, 10 Januari. Tot leden van den ge meenteraad zijn gekozen 44 republikeinen, min of meer geavanceerd, 6 intransigenten en 8 conserva tieven; 22 herstemmingen zijn noodig tusschen can- didaten die óf geamnestiëerden óf oud-leden van den raad zijn. Eerste Huwelijksafkondiging van 9 Jannari. TV. Poelijoe jm. 23 j. en E. F. Heinrana jd. 23 j. W. Moolcnaar jm. 40 j. en J. A. Pont wed. 33 j. J. Korenhof wedr. 56 j. en E. J. De Mey wed. 46 j. J. Van der Reijden jm. 25 j. en W. Riebeek jd. 31 j. H. B. Lamboo jm. 39 j. en J. Korswagen jd. 46 j. H. Schol ten jm. 29 j. en E. C. Veldhorst jd. 28 j. Wegens den Koppermaandag verschijnt dit nummer een paar uren vroeger. De Amsterdamsche Beurs- noteeringen waren toen nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 3