van leden der Maatschappij voor Toonkunst, naar aanleiding van het door den heer Wetrens als direc teur gevraagd ontslag, ten gevolge van een zich op de jongste openbare les voorgedaan hebbend inci dent, dat zijne waardigheid als directeur betreft. Men kan geen twee heeren te gelijk dienen, en daar velen zich van het genoegen der opera-voorstelling niet willen berooven, maar toch ook op de vergade- dering wenschen tegenwoordig te zijn, wordt van verschillende zijdon de wensch uitgesproken dat com missarissen alsnog zullen kunnen besluiten in den datum dier samenkomst een verandering te brengen. Wij ontvingen hedenmorgen via Marseille de Indische bladen van 4 tot en met 9 December. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 38.00, f 4.20 en ƒ2.05 de laagste f 38.00, f 4.00 en f 2.00. De partijen van 1000 heet. beliepen f 350 en van 500 heet. f 185. Een leerstoel die met zwarigheden te kampen heeft! Voor een paar jaren werd Leidens Hooge- Bchool verrijkt met een leerstoel in de pharmacie. Uit de doctoren in die wetenschap werd toen prof. Van der Burg gekozen om onderricht te geven aan de eventueel opdagende studenten. Anderhalf jaar later verscheen er werkelijk een en nu moest naar een laboratorium worden omgezien, wat niet zoo gemakkelijk te vinden was. Eindelijk werd den professor met zijn student voorloopig gastvrijheid verleend in het uitstekend ingericht laboratorium der Hoogere Burgerschool, maar toen het volgend jaar een tweede student kwam opdagen, begreep men toch dat het zaak werd een eigen laboratorium te hebben, wat dan ook eindelijk tot stand kwam. Nu was men er dan toch. Maar haltl Bij de behandeling der begrooting voor dit jaar heeft de minister nu weer vergeten een post uit te trekken voor dat „lang-verwachte-toch-verkregen" labora torium. Men begrijpt echter dat de professor er vlug bij was om voor het goed recht van den hem toevertrouwden schat in de bres te springen. (R. N.) Prof. W. J. A. Jonckbloet heeft de vertaling voltooid van een tweede treurspel van den Turk- schen gezant aan ons hoP, Murad Efendi, namelijk van den „Marino Falliéro". De tragedies van Murad Efendi zullen binnenkort opnieuw in het Hoogduitsch worden uitgegeven bij de firma E. J. Brill te Leiden. Voor die uitgave heeft de dichter al die stukken herzien en sommige aanmerkelijk gewijzigd. Ook de „Selim III", ten vorigen jare door prof. Jonckbloet vertaald, heeft belangrijke wijzigingen ondergaan, waardoor het stuk, ook met het oog op het theater-effect, veel heeft gewonnen. Wij ver nemen dat de heer Jonckbloet al die verbeteringen in zijn vertaling heeft overgebracht. (Ned. Speet.) Van het bij den uitgever Henri J. Stemberg te 's-Hage uitgegeven handboekje voor de kennis ïn het kweeken van lievelingsbloemen door onzen stadgenoot den heer II. Witte, zijn de afl. IV/V ver schenen, handelende over „de Pelargonium." De studenten aan de Nederlandsche univer siteiten zijn door de studentenvereeniging „'t Zal wel gaan" te Gent uitgenoodigd om de feesten aldaar op 15 en 16 Januari a. s. bij te wonen. Voor het beroep naar de Ned.-Hervormde ge meente te Rijnsburg is door ds. H. Beuker, predi kant te Amsterdam, bedankt. De bevolking der gemeente Woubrugge be droeg op 31 December 18791000 mannelijke en 1034 vrouweljjke, totaal 2034 zielen. In den loop des jaars 1880 zijn aldaar geboren 42 meisjes en 44 jongens; overleden 16 mann. en 30 vr.gehuwd 10 paren, waarvan 8 jonkm. met jongedochters, 1 weduwnaar met een jongedochter en 1 weduw naar met oen weduwe; naar elders gingen 68 mann. en 69 vr.; er vestigden zich 50 mann. en 71 vrou welijke personen. Op het rijkstelegraafkantoor te Alphen zijn in 1880 verzonden 2888, ontvangen 3298, opge nomen en verder geseind 407, te zamen 6593 telegrammen. Ds. P. Groote, predikant bij de Ev. Luthersche gemeente te Bodegraven, komt voor op het zestal voor de beroeping van een predikant bij die ge meente te Deventer. In het jaar 1880 zijn in Den Haag geboron: 4533 kinderen, nl. 2318 jongens en 2215 meisjes, tegen 4410 geboorten in 1879. Overleden zijn 2681 personen, nl. 1369 m. en 1312 vr., tegen 2713 over ledenen in 1879. Onder het getal overledenen zijn niet begrepen 51 k., aldaar ingeschreven, doch elders overleden, en 195 kinderen, levenloos aangegeven. Het getal der geborenen overtrof dat der overledenen met 1852. Ongehuwd zijn overleden 962 m. en 828 vr., gehuwd 310 m. en 249 vr., 96 weduwnaars en 232 weduwen, 1 gescheiden man en 3 gescheiden vrouwen. Gehuwd zijn in 't afgeloopen jaar 1035 paren (945 in 1879), waaronder 864 jonkmans met jongedochters, 31 jonkmans met weduwen en 2 jonk mans met gescheiden vrouwen, 99 weduwnaars met jongedochters, 28 weduwnaars met weduwen en 3 weduwnaars met gescheiden vrouwen, 6 gescheiden mannen met jongedochters, en 2 gescheiden mannen mot weduwen; 25 echtscheidingen zijn er ingeschreven. Volgens het Haagsche Dagblad is wel het denkbeeld in overweging om het corps kon. mare chaussees uit te breiden, maar bestaat er weinig kans op verwezenlijking. Te Reeuwijk is benoemd tot onderwijzeres mej. A. M. Elbersen, voor de afd. Reeuwijk, en mej. M. B. Vos, voor de afd. Sluipwijk. Bij het begin van dit jaar waren op den hoofdcursus voor de infanterie en de cavalerie te 's-Hertogenbosch 39 leerlingen voor de infanterie en 6 voor de cavalerie; waren op den hoofdcursus voor de infanterie en de militaire administratie te Kampen 44 leerlingen voor de infanterie en 8 voor de militaire administratie, en op den hoofdcursus voor de artillerie te Delft 52 leerlingen. Op de voordracht voor secretaris van „'t Nut" zijn volgens het Utr. Dbl. o. a. geplaatst de heer P. Bruyn, de tegenwoordige adjunct-secretaris, en de heer J. De Koo, lid van de plaatselijke school commissie te Amsterdam. De Koningin van Zweden keert vermoedelijk in het aanstaande voorjaar naar Amsterdam terug, wanneer ook de Koning van Zweden aldaar wordt verwacht. Met zekerheid kan de N. R. Crt. berichten dat dezer dagen door den minister van binnenlandsche zaken eene beslissing genomen is in den geest van het vorzoekschrift, door de afdeeling Rotterdam van „Volksonderwijs" aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gericht, zoodat bepaald is dat kinderen van onvermogendon tegen lager schoolgeld moeten kunnen gebruik maken van het openbaar onderwjjs in de vakken lt van art. 2 der nieuwe onderwijswet, overal waar de behoefte aan dat onderwijs is erkend. De Dordrechtsche watersnoodscommissie heeft aan de algemeene commissie te Amsterdam eene som van f 4000 overgemaakt, van het fonds hetwelk nog onder haar sedert 1876 berustte. Te beginnen met heden, den lOden Januari, zal er, volgens het Utr. Dbl., verandering gebracht worden in het uitbetalen der postwissels, welke ver andering voor vele bewoners van het platteland van groot gerief zal zijn. Na dezen datum zal het bedrag der wissels door den postbode aan de geadres seerden bezorgd worden, zonder dat daarvoor extra bestelloon aan de administratie betaald of „fooitjes" aan den besteller gegeven behoeven te worden. Velen, maar vooral zij, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gunstige beschikking zeer ingenomen zijn. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag kaap Roca gepasseerd; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde denzelfden dag te Suez en heeft de reis voortgezet; de „W. A. Scholten" ia Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan J. H. Van Meurs, op verzoek, met 15 Maart 1881, eervol ontslag verleend als notaris te Heerde; benoemd tot notaris: binnen het arrond. Heerenveen, ter standpl. Wolvega, F. H. L. J. J. Van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, cand.-notaris te Zwolle; binnen het arrond. Winschoten, ter standpl. Scheemda, jhr. S. W. H. A. Van Beyma thoe Kingma, cand.- notaris te Heerenveenmet 1 Febr. a. s. benoemd tot lijninspecteur en directeur bij de rijkstelegraaf L. Van Borgen, thans directeur van het rijks telegraafkantoor te Dordrecht. Gemenjjd Nienws. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks kwart voor tweeën, geraakte de stuka doorsknecht W., die van een braspartij beschonken huiswaarts keerde, aan de Oude Vest te water, waaruit hij echter spoedig door een agent van politie en een schipper met eene roeiboot werd gered. Het bad had hem zoodanig opgefrischt, dat hij in draf zijne woning opzocht. De industrie in do gemeente Alphen breidt zich in den laatsten tijd belangrijk uit. Behalve dat onlangs door de heeren Dros Hoo- geveen eene tweede stoom-olieslagerij werd geplaatst, en men bezig is aan de oprichting eener stoom- boterfabriek voor rekening van de firma Prins Co., verneemt men dat nu weder een huis is aan gekocht tot daarstelling eener tabaks- en sigaren fabriek. Het in de Gravenstraat te's-Hage bijge bouwde gedeelte, waarmede het „Café Belvédère" van onzen vroegeren stadgenoot den heer N. J. W. Sluyter is vergroot en verfraaid, is heden geopend. Op een boerenhofstede nabij Delft is een arbeider door het zolderluik gevallen en neder- gekomen op een der spaken van den disselwagen, waardoor hij zwaar gekneusd werd. Er bestaat weinig hoop op herstel. Over de gevolgen der doorbraak te Nieuwkuyk schrijft de NoordbrabanterMen moet eeuwen terugtellen om zich zoodanige ramp te kunnen voorstellen. Met den St.-Elisabethsvloed in 1421 kan de ramp nog het best vergeleken worden. En waarom? Omdat het onheil dit bijzonder karakter draagt, dat de watersnood niet duurt 1 of 2 dagen, maar zoolang tot de doorbraak beringd is. Tot zoo lang hebben wij dien vreeselijken stroom door het dorp. Altijd en onverbiddelijk rolt die verwoedend voort, en vernielt en bederft hoe langer hoe meer wat men eerst nog behouden waande. De overstroomde landerijen zijn alle met ijs bedekt. Ook op het Bossche veld is veel ijs, dat meerendeels door de Dommel wordt aange voerd. Te Cuyk zijn vier personen in hechtenis ge nomen, die, met behulp van eene roeiboot, bezig waren alles uit de onbewoonde huizen te rooven wat zij maar vonden. Ook te Oudendijk, onder de gemeente Woudrichem, en elders, zijn, ten gevolge van den golfslag, veroorzaakt door den hevigen oostenwind, vele woningen bezweken. Een oppassend werkman, die met eenige anderen per schuit naar het werk aan den dijk zou varen, is overboord ge slagen en verdronken, eene vrouw met drie kinderen nalatende. De hoogleeraren Steuerwald en Henket, van de polytechnische school te Delft, hebben met vele studenten de doorbraak bezocht. Dekens zijn overal genoegzaam aanwezig, evenzoo levensmiddelen, doch er is behoefte aan brandstof en tabak en ook aan schoenen of klompenaan zeep, aan vaatwerk, kindergoed, doeken, enz. De pompen geven weder goed water. Te Marquise, in het Fransche depar tement Pas-de-Calais, is op den zolder van zekeren Tourneur het lijk gevonden van zijn twee-en-zeventig jarigen vader, aldaar door dezen ontaarden zoon sedert twee maanden opgesloten en bijna zonder voedsel gelaten. De jonge Tourneur en zijne vrouw zijn gevat. In de Necker-wijk te Parijs is eene bende van kinder-gauwdieven gevat, uit twintig jongens en meisjes bestaande en aangevoerd door zekeren Henry, zich betitelende „markies du Prégrage." (Pègre beteekent in het bargoensch „dief.") Onder den „markies" stonden „sergeants" en „korporaals." Deze jonge booswichten van wie de oudste nauw zestien jaren telt hadden een ongelooflijk aantal diefstallen van eetwaren en lekkernijen ge pleegd, welke zij op afgelegen plekken verteerden of verkochten. Zij hadden genoeg gestolen om een welbeklanten kruidenierswinkel te voorzien. Zij hadden voor al de politie-agenten in de buurt bij namen bedacht en waarschuwden elkander daarmede tegen hunne nadering. Driehonderd personen, te Entre Rios (Brazilië) terugkeerende van de begrafenis van een jongeling, die door drie slaven van zijn vader was vermoord, drongen de gevangenis binnen, waar zich

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2