Teyler's Godgeleerd Genootschap heeft op de prijsvraag over „het Pessimisme en de Zedenleer" acht antwoorden ontvangen, alle in 't Hoogdnitseh, met de motto's„Wem wol das Glück die schönste Palme beut?" a. s. w. Göthe, - „Thekel; das ist" a. s. w. Dan. 527, - „Diese Phanomenologie ist eine durch Psychologie" u. s. w. Haym, - „Das Werthvolle ist das wahrhaft Seiende" Lotze, - „Selig sein in seinem Thun." Jac. 1 25, - „Es ist überall nichts in der Welt" u. s. w. Kant, - Eom. 13:10. }1nX?jQO}fia ovv vouov ij d/antj" en „Nichtsdes- toweniger." Dezer dagen is bij de hh. Ipenbuur en Yan Seldam, uitgevers te Amsterdam, de inteekening opengesteld op een nieuw tijdschrift, gewijd aan de lichamelijke opvoeding des volks. In dit orgaan, dat den naam van „De Turnvriend" draagt, zullen vooral vraagstukken op het gebied van gymnastiek en ge zondheidsleer behandeld worden. Gaarne vestigen wij de aandacht van belangstellenden op deze uit gave, welke wij met het oog op de vaste mede werking van mannen alsmr. J. L. De Bruyn Kops, dr. H. Yan Capelle, ds. B. Carstens, ds. H. B. Donkersloot, J. S. G. Disse, mr. D. Yan Eek, ds. M. Salverda, A. Moens, W. Haanstra, dr. T. C. Winkler, P. C. Adrian en anderen, een ruim debiet durven voorspellen. Tweemaal per maand verschijnt een nummer. Omtrent de uitbreiding van het corps mare chaussees meldt het Vad. nog dat het plan van de regeering o. a. schijnt te zijn het corps, thans 363 man sterk, met 100 man uit te breiden, waarvoor men de noodige personen grootendeels zou kunnen vinden uit het kader van het op te heffen regiment huzaren, het wapen ook dienstbaar te maken tot be waking van de oostelijke grenzen en tevens in enkele plaatsen een detachement te vestigen. De marechaus sees, die naar Den Haag zjjn ontboden, blijven voorloo- pig aldaar, om als rijkspolitie dienst te doen. Overdag doen zij gewoonljjk dienst te voet, 's nachts patrouil leeren zij te paard, vooral in de naaste omstreken van de bebouwde kom der gemeente, o. a. ook in de Scheveningsche boschjes. Te Haarlem zullen de leden van den gemeente raad in persoon aanstaanden Dinsdag eene collecte houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Bij den burgemeester zijn reeds twee giften, elk van f 100, ontvangen. Bij den minister van binnenlandsche zaken is f 2000 ontvangen van het te Parijs gevormde comité tot het inzamelen van gelden ten behoeve der slachtoffers van den jongsten watersnood in ons vaderland. Naar men verneemt, is, ten gevolge van het overlijden van onzen minister-resident bij het Spaan- sche hof, de vereeniging van de diplomatieke posten te Madrid en Lissabon, met de Spaansche hoofdstad als residentie, bij de regeering in overweging. Naar het Vad. verneemt, zal de ingenieur van den waterstaat, de heer R. P. J. Tutein Nolthenius, naar Columbia vertrekken, ter vervanging van den daar overleden ingenieur A. B. Albers. Niet de Koningin, maar de Kroonprins van Zweden is uit Amsterdam naar Neuwied vertrokken. De Koningin is nog in de hoofdstad, maar vertrekt de volgende week naar Bournemouth, een aan de zuidkust van Engeland gelegen badplaats, beroemd om hare bekoorlijke ligging en zacht klimaat, door de rotsen beschut voor eiken guren wind. Het getal stoomdiamantslijperijen te Amster dam zal dit jaar weder met één vermeerderd worden. Door den heer M. Sanders wordt er eene opgericht op de Nieuwe Heerengracht. Uit een door de Haagsche politie ingesteld onderzoek naar de aanrandingen, in de nu afgeloopen week op eenige vrouwelijke personen in verschillende wijken gepleegd, zoude zijn gebleken dat deze brutale handelingen niet van dien ernstigen aard waren als men deed voorkomen, doch gerangschikt moeten worden onder de gebruikelijke omhelzingen, waarvan men vaak zijns ondanks op de openbare straat getuige is. Bij een dier „embrassades" is een oorknopje zoek geraakt. Aan gewelddadigheid met het doel om de slachtoffers geld of anderszins af te persen, wordt niet gedacht. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Port-Said aangekomen en weder vandaar vertrokken. De lste luit. F. W. Coster, bij het 2de reg. huzaren te 's-Hertogenbosch, heeft zijne overplaatsing gevraagd bij het wapen der koninkljjke marechaussee. De luits. ter zee lste en 2de kl. J. C. Commijs en L. Dupper, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, en de luit. ter zee 2do kl. G. J. De Yriese, dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructie schip „Het Loo", zjjn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan J. J. Spruyt, eervol ontslagen opzichter lste kl. bij 's rijks waterstaat te Amers foort, een pensioen verleend van f 985 's jaars; den heer Maarten Reuchlin, te Charlois, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd; benoemd tot commies der posterijen lste kl., C. Yan der Veen, thans commies der posterijen 2de kl.met 1 Febr. a. s. benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren W. H. Pieter, thans telegra fist 2de kl. bij de rijkstelegraaf; in rang en ouder dom van rang overgeplaatst: a. bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de onlangs benoemde 2de luitenants D. J. Schafer van het 2de, en K. M. Leendertz, van het 5de reg. infanterie b. bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel respect, bij het 6de en het 5de reg. van dat wapen, de mede onlangs benoemde 2de luits. dor inf. W. L. Pompe en G. Yan Munster, van het Ned.-Ind. leger; den off. van gez. lste kl. H. Meyerink, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn aanvrage, op een pensioen gesteld van f 1452 'sjaars; ds. J. H. De Ridder, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te 's-Hage, benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De gemeente Haarlemmermeer, die thans 25 jaren bestaan heeft, telde op 1 Jan. 11. eene bevol king van 14,377 zielen, waarvan 7458 mannen en 6919 vrouwen, tegen 14,318 in 1879 en 3056 in 1855. De verhouding der sterfte tot de bevolking is in die 25 jaren steeds gunstiger geworden; bedroeg zij toch in 1855 1 op de 25 zoo is die thans 1 op de 40. Het vorige jaar was in dat op zicht bijzonder gunstig, 1 op de 46. - Wat den godsdienst betreft, is de bevolking aldus verdeeld: Nederl.-Hervormden 9376, Fransch of Waalsch-Herv. 6, Evang.-Luth. 28, Herst.-Evang.-Luth. 8, Doopsgez. 193, Remonstranten 10, Chr.-Gereformeerden 701, Roomsch-Katholieken 4040, Oud-Roomschen 9,Ned.- Israëlieten 2, 1 Baptist en 5 die tot geen gezind heid behooren. In het afgeloopen jaar hebben zich in de gemeente gevestigd 878 personen, waarvan 458 mannen en 420 vrouwen; metterwoon hebben haar verlaten 559 mannen en 555 vrouwen. Het aantal der geborenen bedroeg 687, waarvan 354 van het mannelijk en 333 van het vrouwelijk ge slacht; hierbij waren 13 tweelinggeboorten. 189 mannen en 167 vrouwen, dus in het geheel 356 personen, overleden er. Als levenloos geboren werden aangegeven 43. 102 huwelijken werden gesloten en één door echtscheiding ontbonden. In het jaar 1880 zijn te Zoetermeer geboren 19 jongens en 20 meisjes; overleden, met inbegrip van 3 levenloos geborenen14 personen van het manneljjk en 16 van het vrouwelijk geslachtinge komen: 119 en vertrokken 114 personen. Er werden 11 huwelijken gesloten. De bevolking bestond op 31 December 1880 uit 492 mannelijke en 536 vrouwe lijke inwoners. Te Zegwaard zijn in het afgeloopen jaar ge boren: 33 jongens en 27 meisjes; overleden, waar onder begrepen 2 levenloos geborenen: 26 personen van het mannelijk en 22 van het vrouwelijk ge slacht; komen inwonen 160 en vertrokken 171 per senen. Gehuwd zijn er 9 paren. De bevolking bestond I op 31 December 1880 uit 749 manneljjke en 770 vrouwelijke personen. De bevolking der gemeente Rijnsaterwoude, die bij de jongste volkstelling bedroeg 284 en m. 303 v., totaal 587, is in 1880 vermeerderd; door ge boorten met 10 m., 7 v., te zamen 17, en door ves tiging in de gemeente met 21 m., 26 v., totaal 47; daarentegen verminderd: door sterfte met 6 m. en 2 v., totaal 8, en door vertrek met 24 m. en 44 v., totaal 68, zoodat op 31 December 1880 de bevol king bedroeg 285 m. en 290 v., totaal 575 zielen. Tol-Sjg-rK-MffiKaeia* LONDEN, 7 Januari. De feiten, van welke Hut chison vertelde - de horlogemakersknecht, die aan de Russische ambassade mededeelingen deed omtrent een complot tot vervaardiging van helsche werk tuigen voor Nihilisten - hadden plaats in April 1879. - De acht leden van de Land-liga, die Woens dag te Traley, in Ierland, gevangengenomen waren, werden heden in de gevangenis ondervraagd, omdat men oproer vreesde als de gevangenen voor de rechtbank werden gebracht. De advocaat en de getui gen weigerden bij de instructie tegenwoordig te zijn. Parnell roept de Ieren op om een nationaal convent te houden, naar het voorbeeld van de Fran- schen tijdens de groote Fransche revolutie in 1793. Dat convent zou in Dublin zitting houden en samen gesteld zijn uit leden der Iersche Land-liga. ROME, 7 Januari. De keizer van Rusland heeft kardinaal Jacobini het grootkruis der Alexander Newski-orde met diamanten gezonden. BERLIJN, 7 Januari. De keizer antwoordde op den schriftelijken nieuwjaarswensch van den Berlijn- schen gemeenteraad, dat hij hoopte op het behoud van den buitenlandschen en binnenlandschen vrede. WEENEN, 7 Januari. De Europeesche commissie voor de Turksch-Montenegrijnsche grensregeling is te Dulcigno aangekomen en, na een onderhoud met Bedri-bey, den Ottomaanschen gedelegeerde, gehad te hebben, naar San-Giorgio vertrokken. Bodri-bey zal echter zich niet daarheen begeven; hij beweert ziek te zijn en nieuwe instructiën uit Konstantinopel te moeten afwachten. De leden der commissie hielden dientengevolge eene bijeenkomst en besloten ge zamenlijk naar Scutari te gaan, om aan den ver tegenwoordiger der Porte onder het oog te brengen de noodzakelijkheid zoo spoedig mogelijk tot grens regeling te geraken. LISSABON, 7 Januari. De Engelsche stoomboot „Heralda", van Palermo naar Londen op weg, is in aanvaring geweest met de Spaansche stoomboot „Léon", van Liverpool naar Manilla, op 12 mjjlen afstand van kaap Roca. Beide schepen zijn gezon ken; 9 EDgelschen en 14 Spanjaarden zijn te Lis sabon aan wal gekomenomtrent het lot der anderen verkeert men in het onzekere. LONDEN, 8 Januari. Bij de voortzetting der be raadslaging in het Lagerhuis over het adres van antwoord op de troonrede stelde de heer Parnell een amendement voor, houdende verklaring dat de vrede en rust in Ierland niet kunnen bevorderd worden door schorsing van de grondwet. Hij betoogde dat de Iersche bladen zich bij het schetsen van den toestand aan overdrijving schuldig maken. Betreu renswaardige voorvallen kunnen wel niet ontkend worden, maar de Land-liga stelt zich ten doel geweld dadigheden te verhinderen; deze echter zullen toe nemen wanneer de regeering dwangmiddelen aan wendt. Alleen door een edelmoedige politiek is Ierland te winnen. - De minister Forster ant woordde dat dwangmiddelen, al mogen zij de ge- wenschte verbetering niet aanbrengen en de hande lingen van onrecht en geweld niet te keer gaan, toch volstrekt noodzakelijk zijn ter bescherming van personen en eigendommenwant de agrarische mis daden zijn voornamelijk door de vreesaanjaging, ten gevolge van de gisting door de Land-liga veroor zaakt, aanmerkelijk vermeerderd. De discussie werd hierop geschorst. - De wet betreffende de omkoope- rijen bij de verkiezingen, tegen welke misdaad o. a. tuchthuisstraf wordt bedreigd, en de wet tot weder invoering van de geheime stemming zijn bij eerste lezing aangenomen. Te Birmingham is op het stadhuis, onder voor zitting van den wethouder Baker, eene talrijk be zochte vergadering gehouden, waarin werd besloten aan het Lagerhuis en den minister van koloniën een adres te zenden, het leedwezen der vergadering uitdrukkende over de vijandelijkheden in de Trans vaal. De inljjving, zegt dit adres, is geschied, niet tegenstaande de krachtigste tegenvertoogen van het volk. Er is alle kans dat de oorlog zeer de moei lijkheden op de grenzen der kolonie zal verergeren. Ten slotte wijzen de adressanten er op dat onder scheidene hooggeplaatste Engelsche staatslieden her haaldelijk de inlijving van de Transvaal ten sterkste hebben veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2