Zuid-Afrika. wetenschap, in het bezit er van mag verheugen, wordt er ginds in 't geheel niet meer aan gedacht. Arm stief kind 1 Gelukkig dat 't er is en zijn voogd hier meer aan 'm denkt. Het schijnt in Den Haag alles behalve veilig te zijn. Op denzelfdon avond toch dat de brutale aanranding op den Bezuideuhoutschen weg, waarvau reeds melding is gemaakt, plaats greep, viel een tweede dergelijke brutale daad in een andere straat voor. Ongeveer halfvijf - dus in de schemering - werd een jonge dame op den hoek van de Koning innegracht bij het paleis van den prins Yon Wied door een man, in livrei gekleed, aangevallen, blijkbaar met het doel om haar van haar oorbellen te be- rooven. Op het onmiddellijk toeschieten van andere personen koos de straatdief het hazenpad. Een 6'/2-jarig kind te Bazuel bij Kame- rjjk, alleen in huis, is door een onbekenden ellende ling aangevallen en met meer dan 40 wondon overladen; het lijkje was, toen de ouders het von den, schier onherkenbaar. Men verdiept zich tever geefs over don moordenaar en het motief voor deze barbaarsche misdaad in gissingen. Omtrent de overstrooming zijn weinig bijzonderheden. Acht lijken zjjn reeds aangespoeld. Te Elshout dreigt de kerk ook in te storten; te Haarsteeg moeten 200 stuks vee verdronken liggen. Wat de verzorging der ongelukkige, overstroomde inwoners betreft, ze zijn thans allen, wellicht op heel enkelen na, onder dak en er heeft thans allerwege een geregelde aanvoer van levensmiddelen plaats. In de eerste dagen waren er menschen die gedu rende ruim 36 uren zonder voedsel waren gebleven. Bjj al de ellende, door het water veroorzaakt, kwam nog do strenge vorst in den nacht van Maandag op Dinsdag eene snerpende koude voegen voor hon derden menschen, die, in de bovenste verdiepingen hunner huizen vertoevende, voldoende voedsel en dekking misten. Do toren van Nieuwkuyk is be houden, doch overigens storten nog voortdurend vele woningen in. Ook de gezant van Rusland heeft met zijn gevolg aan het tooneel der verwoesting in het land van Heusden en Altena een bezoek gebracht. Men meldt uit Maastricht dat voor en Ja InVon titapJ an ArvrrAw'nnlif tran /Ie* uV- kigcn, die den 23sten Decomber jl. te Groot Lanaye om het leven kwamen. Het eerst is Honri Hauquet gevonden, en het lijkje van een der kinderen van den ambtenaar B. H. Henry werd, aan zijne boe nen geklemd, met hem opgehaald. Het lijk der moeder is te Itteren, drie uren beneden de plek waar het ongeluk voorviel, op het droge gehaald. De felle stroom heeft wellicht de overigon nog veel verder met zich voortgesleept. Bij een brand in een höt el -garni te Nieuw-York zijn negen menschen omgekomen. De brand begon aan de trap, welke spoedig in vlam stond, zoodat vluchten onmogelijk werd. Een aantal der bewoners sprong uit de vensters en deed zoo zware kwetsuren op. Vrouwen wierpen hare kinderen naar beneden en sprongen hen na. Nabij het station Marchienne in België heeft alweder een allertreurigst spoorwegongeluk plaats gehad. Door een vergissing of een gebrek in de seintoestellon, of hoe dan ook, is een goederen trein tegen eenige ledige waggons aangereden. De schok was zóó geweldig dat de tender boven op de locomotief liep. Met den machinist liep het betrekkelijk goed af; hjj bleef met gebroken lendenen liggen, en leeft nog. Het lot van den stoker was daaren tegen afgrjjseljjk. Door den voortdringenden tender deerlijk gekneusd en medegesleurd, ontving hij een straal van den uit de verbrijzelde machine ontsnap penden stoom over het lichaam. Dit was echter nog onbeteekenend bij hetgeen nu gebeurde. Door het voorste gedeelte van den tender om het middel &ls in een schroef vastgeklemd, en steeds medege sleurd, ontmoette de ongelukkige eindelijk op zijn weg een ijzeren staaf die uit een der door de loce motief verbrijzelde waggons stak, en waaraan hij letterlijk gespiesd werd. Het ijzer drong den buik in en kwam aan den rug weer te voorschijn. - Zjjn doodstrijd was ontzettend. Toen men na een uur arbeidens er eindelijk in slaagde den man te bevrijden, had hij juist den laatsten adem uitgeblazen. Het benedengedeelte van het lichaam, geheel verbrijzeld en verschroeid, vertoonde slechts ééne wonde. De ongelukkige was pas 22 jaren oud. BUITENLAND. Groot-Brltannlë. Hot Parlement is gisteren geopend. In de troon rede wordt o. a. medegedeeld dat de met de andere mogendheden bestaande betrekkingen van een vriend- schappelijken aard zijn. Tusschen de mogendheden heeft eene gedachtenwisseling plaats, omtrent de Grieksch-Turksche grensregeling. Verscheiden ge wichtige bepalingen van het Berlijnsche tractaat, welke onuitgevoerd gebleven zijn, houden thans de ernstige aandacht der regeering bezig, welke uitge breider macht aan het Parlement zal aanvragen, om de orde in Ierland te herstellen en het leven, den eigendom en de persoonlijke vrijheid der burgers te beschermen. Ofschoon die maatregelen den eersten plicht der regeering uitmaken, verlangt zij tevens de bestaande grieven te doen verdwijnen, Tot dat doel zal zij de wetgevende verbeteringen in Ierland voortzetten, en dan de ontwikkeling van de beginse len der wet van 1870 voorstellen. Behalve de ontwikkeling der agrarische wet van 1870, kondigt de troonrede een ontwerp aan tot het vestigen in Ierland eener plaatselijke autonomie en voor do graafschappen een soortgeljjk systeem als in Engeland bestaat. Verder wordt een ontwerp toegezegd tot afschaffing dor lijfstraffen bij het leger en de vloot, benevens andere maatregelen van plaat selijk belang. Ook zijn maatregelen genomen om spoedig het Engelsch gezag in de Transvaal te her stellen. Door den opstand in dat land wordt nood wendig het plan der regeering verdaagd, om aan de Europeesche kolonisten eene volledige plaatselijke autonomie te verleenen, zonder de belangen der inboorlingen te benadeelen. De bezetting van Can- dahar door Engelsche troepen zal niet worden ge handhaafd. Door den minister Forster werd in het Lager huis aangekondigd dat door hem heden twee bills zouden worden ingediend, strekkende tot meer af doende bescherming van leven en eigendom in Ier land, en betreffende het bezit van wapenen en maat regelen tot handhaving der openbare orde. De heer Parnell kondigde zijne oppositie daartegen aan. Olarlafnno Tuid» «lat hij vóór Maandag de prioriteit voor de twee genoemde bills verlangde, en dit daarna iederen dag totdat deze zaak zou zijn afgedaan. De heer Parnell kondigde daarop een amendement aan op het adres van antwoord, strekkende tot bestrij ding van het voornemen tot schorsing der consti- tutioneele rechten in Ierland. Do heer Mac Carthy kondigde een amendement aan op het adfes, volgens hetwelk de gerechtelijke ontruiming van pachthoeven geschorst zal worden, zoolang het parlement over de hervorming der iandwetgeving beraadslaagt. De heer Rendel stelde daarop een adres van antwoord voor, hetwelk door den heer Slagg ondersteund werd. Ook in het Hoogerhuis heeft men een aanvang met het adresdebat gemaakt. LONDEN, 7 Januari. Bij de voortzetting der beraadslaging over het adres in antwoord op de Troonrede, gispte sir Stafford Northcothe de poli tiek van Gladstone en hij betoogde dat de grens van Montenegro nog niet volkomen vastgesteld is. Ern stige moeielijkheden acht hjj echter onwaarschijn lijk. Wat Griekenland betreft, herinnerde hij dat Frankrijk met de meeste welwillendheid het door Engeland geopperde denkbeeld in aller belang heeft tor sprake gebracht, en dat het mislukken van deze poging ernstige gevolgen kan na zich sleepen, welke door het „concert europóen", als het beste middel, afgeweerd of verminderd kunnen worden. Hjj had gehoopt dat het proces-Parnell verbetering zou kunnen brengen in den ordeloozen toestand van Ierland, doch hij is teleurgesteld en erkent de noodzakelijkheid van het aanwenden van dwang middelen. - De discussie werd daarop verdaagd. Hoogerhuis. - Lord Beaconsfield betoogde dat de regeering, door haar besluit de politiek van hare voorgangster omver te werpen, den vrede in het buitenland en in het land zelf in gevaar heeft ge bracht; maar hij voegde er bij dat, de ernst van den toestand in aanmerking genomen, de regeering niet in hare handelingen mag belemmerd worden. Lord Granville verdedigde de rege9ring en ontkende dat zij de omverwerping van het tractaat van Berljjn beoogt; integendeel, de uitvoering van dit tractaat is haar doel. Ook hare houding in de Iersche quaestie is te verdedigen. Behalve middelen van dwang, is ook de herziening van de landwet een vereischte. - Het antwoord-adres werd ten slotte zonder stemming aangenomen. De Paus heeft aan den aartsbïssohop van Dublin een brief geschreven, waarin de Iersche katholieken tot eerbiediging van de wet vermaand worden. Het weinige, dat Ierland zal kunnen ver krijgen van de Britscho regeering, in wier recht vaardigheid en politieke bekwaamheid hjj (de Paus) vertrouwen heeft, zal veel gemakkelijker verworven kunnen worden wanneer bet zicht stip binnen de grenzen der wet houdt. LBUDK», <7 Januari, Zondagmorgen te tien uren zal de heer A. Van der Sluis, beroepen predikant bjj de Christ.-Geref. gemeente (Hooigracht) alhier, bevestigd worden door zjjn vader, den heer P. Van der Sluis, predikant te Amsterdam, en 's avond zijne intreerede houden. Op Woensdag 19 dezer zal in de Hollandscho Maatschappjj van fraaie kunsten en wetenschappen alhier als spreker optreden de bekende tooneelschrjj- ver en novellist Justus Van Maurik Jr., die vooral door zjjne Amsterdamsche schetsen en zjjn „Janus Tulp" eene welverdiende reputatie verwierf. Een gewichtige tjjding voor onze muzieklief hebbers en kenners: Do alom niet alleen bekende, maar ook beroemde pianist Carl Heymann zal Woensdag 20 Januari a. s. ook in de Stadszaal alhier een concert komen geven. Met genoegen vermelden wij dat ds. Inckel een vleiend schrijven uit Amsterdam heeft ont vangen naar aanleiding van zjjn pas uitgegeven, ook in ons blad besproken werkje, waarbjj het verzoek gevoegd was nog vjjf exemplaren toe te zenden en daarvoor over een som van f 100 te disponeeren. Het moet den waardigen grijsaard eene groote zelf voldoening zjjn, die wij hem voor zijn edel streven gaarne gunnen. Gedurende de maand December werden per Leidscben tramweg vervoerd 27,153 personen. Ge* durende het jaar 1880 zijn in het geheel 458,915 personen vervoerd. In de maand December 11. bedroeg het aantal reizigers op de Ijjn LeidenWoerden 11,187, met een opbrengst van f 5763.49'/ahet aantal tonnen der bagage 9, met een opbrengst van f 86.12; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1682, met een opbrengst van f 1668.55; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 47.66: makende dus te zamen een ontvangst van f 7,565.82y2. De totale ontvangst van af 1 Januari 1880 bedraagt f 109,363.961/2, zjjnde per dagkilometer f 8.30, en gedurende dezelfde maanden het jaar te voren f 108,588.63, zjjnde per dagkilometer f 8.26. De heer E. A. Van Tonderen, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Haarlem, is door den Koning tijdelijk van die betrekking ont heven en belast met de vraarneming van het ont vangkantoor der directe belastingen te Leiden. Tevens is jhr. A. Von Bülow, controleur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden, lste afdeeling, benoemd tot ontvanger van de invoer rechten en accijnzen alhier. --De Koning en de Koningin hebben vijfduizend gulden ter beschikking gesteld van de algemeene vereenigde commissie voor den watersnood. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia. In de Transvaal is de teerling geworpen, de En- gelschen beginnen de -wrange vruchten te oogsten, welke door eene rooverspolitiek geëxploiteerd zijn en Zuid-Afrika levert thans een nooit te voren ge kend schouwspel op. De rebels zjjn in een geweld dadig verzet gekomen tegen de rebel makers. De Boeren hebben van een zeer gunstig oogenblik partjj getrokken, om zich weder in het bezit te stellen van hunne schandeljjk geroofde vrijheid en het eerste wapenfeit, door hen bedreven, heeft in de Engelsche geschiedenis zjjne wedergade niet. Twee compagnies

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2