De stafmuzikant W. S-, die, na 13'/2jaar gedeserteerd te zijn geweest, onlangs aan boord van het wachtschip te Willemsoord terugkwam, is thans floor den zeekrijgsraad van dien bodem gestraft met 14 dagen detentie. De berichten uit de overstroomde stre len hangen nog voortdurend een akelig tafereel op Tan den toestand, die eigenlijk in al zijn verschrik kelijkheid eerst zal te aanschouwen zijn als de brok- Btukken der verwoeste huizen boven water zijn en de kuilen en gaten in wegen en straten zichtbaar worden. Het water blijft intusschen vallen en het gevaar voor floor ken van dijken is geweken. De buitengewone riviercorrespondentie langs den Boven-Rijn, de Waal en do Merwede is opgeheven. Het vervoer van levens middelen naar de overstroomde streken in het land van Keusden en Altena gaat geregeld voort. Ver- schi'lendeleden der algemeane watersnoodscommissie zijn.op de meest geteisterde plaatsen gestationneerd. De berichten uit Keulen, Maastricht en Yenloo luiden gunstig. De hulpgaten in de 'Landen van Heugden en Altena zijn, met uitzondering van dat te Doeveren, thans alle geopend en werken naar wensch. Op sommige plaatsen in den omtrek van Maas tricht hebben de bewoners veel last van het kwel water, dat hier en daar reeds in een ijsspiegel is herschapen- Uit Grave wordt gemeld dat men Dinsdag-avond omstreeks halfnegen van de vestingwallen in de richting van Gassel een hevigen brand bespeurde. Volgens ingewonnen informatiën aldaar stond aan de ovorzijde van de Beersche Maas eene groote boerenplaats met twee schuren in de vlam. Deze gebouwen waren midden in het water gelegen. De bewoner heotto Hubertus Janssen en rondom het gebouw was geen 15 meters terrein water vrij. Het lag midden in de overstrooming. De toe-' stand der bewoners moest dus allerellendigst zijn. Van uit Gassel was het bij gebrek aan een vaartuig onmogelijk het brandende gebouw te bereiken. Te Parijs heeft zich een comité van Nederlanders gevormd, dat gelden zal inzamelen ten behoeve der overstroomden in ons land. Het bestaat uit de heeren Buisman, Rosenraad, Pinner en Jordaan. Don eersten dag had men reeds 4000 fr. bijeen. De directie dor Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij is ook thans weder bereid de goederen, be stemd voor do noodlijdenden, in de door don waters noot! geteisterde districten vrachtvrij te vervoeren. Bij den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangon dat te Amsterdam de algemeene commissie voor noodlijdenden door de jongste over stroomingen handelend is opgetreden. Van deze com missie is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, voorzitter, en mr. R. Van Rees secretaris. Die commissie belast zich met de ont vangst en het beheer der liefdegaven, die het Neder landsche volk tot dat einde zal willen bestemmen. In het noorden van Schotland is door een ongemeen hevigen sneeuwstorm sinds Vrijdag het verkeer op verscheidene spoorwegen geheel ge staakt moeten worden. Hier en daar lag de sneeuw ter hoogte van de schoorsteenen der locomotieven. Vele reizigers moesten de Kerstdagen in de dorps- herborgen doorbrengen. Het wegruimen op de lijnen ging zeer moeielijk. In plaats van met tramwagens wordt op menige plaats met sleden gereden. Daar entegen wordt uit Rosorville in Ventnor (eiland Wight) van bloeiende rozen, anjelieren, geraniums, enz., in vollen bloei in tuinen prijkende, geschreven. In het westen van Kimberley, in Zuid- Afrika, is een nieuw diamantveld ontdekt. Men vindt er zelfs diamanten in den grond waarop de huizen zijn gebouwd. Zekere juffrouw Hanvion te Troyes is door haar tuinman vermoord hij wilde haar bestelen. In het afgeloopen jaar zjjn in de „Mor gue" te Parijs in het geheel aangebracht 806 lijken ran personen, die door misdaad, zelfmoord en onge lukken op den openbaren weg waren omgekomen. In 1879 bedroeg dit aantal 710. De koningin van België is Maandag- namiddag door hare tegenwoordigheid van geest aan een groot gevaar ontsnapt. Op het oogenblik flat zij in een rijtuig, bespannen met vier Hongaar- sche paarden, door haar zelve gemend, de spoor baan bij Laeken zou oversteken, kwam de wachter met een ontsteld gelaat toeschieten, en spoorde haar met woorden en gebaren tot snelheid aan. In de meening dat er een trein in aantocht was en in de onmogelijkheid vorkeerende haar vierspan in te houden, zette ?ij de edele dieren aan, die nu als een pijl uit den boog over de rails vlogen. Zonder echter in het minst hare koelbloedigheid te ver liezen, zag de koningin links en rechts over den spoordijk uit, en wendde," toen zij daar niets be merkte, het hoofd om, waarop zjj vlak achter zich een zwaar rijtuig met twee hollende paarden er voor, en zonder koetsier, zag aankomen. Zooveel mogelijk uit te halen was nu het werk van een oogenblik. Eenige seconden later snorde het voertuig, heen en weer over den weg slingerende, rakelings de koninklijke equipage voorbjj, waarna H. M. kalm haren rijtoer vervolgde. KOLONIËN. BATAVIA, 3 December. De zoon van de leenvorstin van Tanetto is wegens grove misdrijven gevankelijk naar Soerabaia overgebracht. De „Oostpost" bericht dat op 29 November 11. een prauw, komende van Bangkallan op Madura en bestemd naar Kraton in Passoeroean, ter hoogte van de dessa Pekalongan afd. Sidho-Ardjo, door een rooversprauw, met 9 koppen bemand, is aan gevallen en beroofd. - In West-Java veepest, in Midden-Java ketjoes, aan den Oosthoek zeeroof. Een buitengewoon gezantschap van den sultan van Boetonis bij den gouverneur van Celebes geweest. Groote opgetogenheid heerscht te Soerabaia we gens de aanneming in de Staten-Generaal van den budgetpost voor straatverlichting te Soerabaia. Uit Cheribon klaagt men over den slechten en verwaarloosden toèstand van de haven aldaar. Algemeen wordt door de pers gelaakt de houding van het openbaar ministerie te Samarang in de jongste drukpersvervolging tegen mr. Cohen Stuart. De geruchten dat de veepest te Cheribon zou zijn uitgebroken, zijn, volgens een gisteren van de regeering ontvangen telegram aan de dagbla den, onwaar. In de belastingheffing komen nog steeds de schromelijkste onregelmatigheden (zoo niet erger) voor. Feiten zijn daar om te bewijzen, dat van som mige inlanders juist 100 pet. meer bedrijfsbelasting ge heven wordt, dan volgens de wet bepaald is, en dat anderen „die geen bedrijf uitoefenen", toch in de bedrijfsbelasting worden aangeslagen. - De „Java- Bode" zoekt voor dergeljjke feiten tevergeefs naar een qualificatie. De tijding der benoeming van den heer a' Jacob tot gouverneur-generaal is in de kolonie algemeen met ingenomenheid ontvangen. Nog algenieener en onbewimpelder, zegt hetzelfde blad, uitte zich de publieke tevredenheid over het feit dat men hier bewaard is gebleven voor de landvoogdij van den heer O. Van Rees. Tegenwoordig heerscht de west-mousson met volle kracht. Dagelijks zware regenbuien. In den handel heerscht de kalmte der lusteloosheid. Naar het „Bat. Hbl." uit goede bron verneemt, moet de veepest de vrije streek en het cordon over getrokken zjjn en zeer hevig op de Pamanoekan- en Tjiassem-landen zijn uitgebroken. Twee con troleurs en een staf gecommitteerden zijn derwaarts gezonden. In de kas van den zoutverkoop-pakhuismeester H. te Bandjernegara is een belangrijk tekort ont dekt, dat door hem zou zijn toegeschreven aan een plaats gehad hebbenden diefstal met inbraak. In afwachting van een nader onderzoek is zijn ontslag uit 's lands dienst voorgesteld. Door den gonverncnr-eener»»! ran Ncd.-Iadië «yn dc toI- gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot opziehter late kl. by den waterstaat en 'a lands bnrg. opanb. werken, de ambten, op wachtgeld H. Messer, laatstelijk dia betrekking bekleed hebbende. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: de 1ste luits.- aij. der inf. F. J. W. Van Kooy van Weltevreden naar Tj''*tjap, B. J. Backer van Tjilatjap naar Weltevreden, T. C. A. Eibers van Soerabaia naar Bandjermasin, J. Van Hartingsveld van Bandjermasin naar Batavia; de late luit. der inf. J. Baddingh, van de Molnklcen naar de 1ste mil. afd. Ve rleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. A. J. L. Le Maltre. Departement van Marine. Overgeplaatst: vau Zr. Ms. opnemingsvaartnig „Hydrograaf" op Zr. Ms. wachtschip te Ba tavia de luit. ter zee 2de kl. J. M. Phaff; van Zr. Ms. stoom schip „Salak" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de lnit. ter zee 2de kl. D. N. Wentholt. Vergunning verleend: om te repatriëeren aan den luit. ter zee 1ste kl. II. A. De Smit Van den Broeke en aan de luits. ter zee 2de kl. J. M. Phaff en D. N. Wentholt. BUITENLAND. Frankrijk. De sterkte van het staand leger in Frankrijk is voor 188.1 bepaald op 498,497 man, waarvan 52,750 voor Algerië; 39,000 man zijn, dooreengenomen, steeds met verlof, ziek enz., zoodat er onder de wapens zijn 459,370 man, zijnde: 4174 man bij den staf, 3122 buiten bet kader, 2670 niet ingedeeld, 283,563 man infanterie, 63,758 man cavalerie, 68,758 man artillerie, 11,005 man genie, 11,630 man trein, 18,024 man administratie, 26,459 man gendarmerie. Er zijn 26,968 officieren, 121,914 onderofficierenen 349,615 korporaals en manschappen. Daarenboven zullen nog bij de jaarlijksche oefeningen opkomen 335,964 reservisten, waarvan 2166 in Algerië en 142,901 man van het territoriale leger, waarvan 6727 in Algerië. Alles bijeengenomen, zullen er in 1881 977,362 man onder de wapens komen. Het centraal comité tot ondersteuning der ge- amnestiëerden in Frankrjjk heeft 2000 fr. naar Brest gezonden om te worden uitgekeerd aan de laatste terugkeerenden uit Nieuw-Caledonië, met het schip „Navarin." Intusschen maakt men zich ernstig ongerust over het lang wegblijven van dien bodem, welke reeds den 25sten December de Azorische eilanden passeerde. Bij de begrafenis van Blanqui was een groote toevloed van belangstellenden. Dui tscüland. De Grieksche gezant te Berlijn, de heer Rangabé, verklaarde dat hij niet aan een oorlogsverklaring ge looft. Officiëel had Griekenland toen nog volstrekt niets van een voorstel tot het benoemen van een scheids gericht vernomen, zoodat van eene officiëele weige ring natuurlijk ook nog geen sprake kon zijn. Zijne regeering zou in elk geval ernstig over het voorstel beraadslagen, wanneer het werkelijk ingediend werd. Als bruiloftsdag van prins Wilhelm, oudsten zoon van den kroonprins en de kroonprinses van Duitschland, is thans definitief de 27ste Febr. a. s. bepaald. Onder de hooge gasten, welke die feest viering zullen bijwonen, bebooren ook de prins van Wales en de hertog van Connaught met hunne gemalinnen. Groot-Britannië. Graaf Kimberly, secretaris van Staat voor kolo niën, heeft gisteren eene deputatie van de „Société des missions évangéliques" te Parijs ten gehoore ontvangen. De deputatie vroeg verlof om eene com missie naar de Basutos te zenden, met het doel om bevorderlijk te zjjn tot herstel van den vrede. Graaf Kimberly gaf zijne sympathie met den wensch der deputatie te kennen en verklaarde dat sir H. Robinson, de nieuwe gouverneur der Kaapkolonie, instructiën heeft ontvangen van de eerste gelegen heid gebruik te maken, om den oorlog ten einde te brengen. Engeland heeft zijn „legitiemen" koning vol gens sommigen verloren. Vóór eenige dagen over leed Charles Edward Stuart, graaf van Albanië, die bij velen doorgaat voor den kleinzoon van den „jongen ridder", den kloeksten, maar ook den onge- lukkigston der Stuarts. Hij had nog een broeder, die in 1872 kinderloos stierf; hij laat kinderen na - „vervolg-pretendenten", zoo men wil. Te Newbrook bij Claremovris in Ierland heeft eene botsing van beteekenis plaats gehad. Het volk wilde een deurwaarder beletten een bevel tot uit zetting van een pachter uit te reiken. De politie was verplicht een charge met de bajonet op het volk to doen; onderscheidenen uit de menigte wer den gekwetst, waaronder vier doodelijk. De bekende Duitsehe democraat Arnold Ruge, die sedert 1850 als balling in Engeland vertoefde, is den 3den Januari te Brighton overleden. Berichten uit Peru melden dat het Parlement van Bolivia besloten heeft dat de vereeniging van Bolivia met Peru het onderwerp eener volksstem ming zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2