Donderdag 6 Januari. N°. 6407. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer....a 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuwi Omtrent den brand bij J. D. Bulk op den 3den Januari des avonds omstreeks 9 uren in de Haarlemmermeer kan nog worden medegedeeld dat de woning (Zuid-Hollandscke) behoorde aan den beer De Grez te 's-Hertogenbosch. Er zijn nog ver brand, behalve het reeds vermelde vee (bestaande in 18 koeien, 7 paarden en ongeveer 40 kippen), een gedeelte van den inboedel, pl. m. 11 hectol. gedorschte tarwe, 4 hectol. ged. rogge, 24 hectol. ged. haver, 2000 kilo hooi, 700 kilo stroo en melkge- reedschappen. De brand is veroorzaakt door het vallen van een brandeude petroleumlamp, waarvan de vlam zich onmiddellijk mededeelde aan het hooi, hetwelk het vuur zoo snel verbreidde dat aan geen blusschen te denken viel. Alles was tegen brand schade verzekerd. De spuit van Nieuw-Vennep is derwaarts vervoerd. Een paard gespannen voor een tilbury, waarin 2 personen - naar men zegt was de een Noomen, aan den IJweg - kwam in den avond van 3 Januari hollende aan de Rolbrug bij de „Cruquius", komende van Heemstede. De knecht van den brugwachter, H. Keppel, had den moed het paard tegen te hou den, hetgeen hem met moeite en levensgevaar ge lukte. Wie weet hoeveel menschen Keppel buiten gevaar gesteld heeft! Een perceel weiland ter grootte van ongeveer 4 hectaren, behoorende aan de R.-K. gemeente te Hoofddorp, werd deze week verhuurd voor f 155 per hectare. Aan het Bezuidenhout te 's-Hage heeft gisternamiddag omstreeks vijf uren een brutale aan randing en straatroof plaats gehad. Een dame, die zich naar hare aldaar wonende familie begaf, werd plotseling door een jonkman van oogenschijnlijk 18 jaren, gekleed in een blauwen kiel, aangegrepen en voor den grond geworpen, met het oogmerk om haar te beleedigen en te bestelen. Haar hulpge schreeuw joeg den aanrander op de vlucht Doode- lijk ontsteld, werd zij per vigilante huiswaarts ge bracht. Het bleek dat een harer oorknoppen was gestolen. Een 1 iefhebber van den drank ont vreemdde te Haarlem uit een kroeg een karaf met jenever, verzwolg den inhoud en verpandde toen de karaf bij een anderen kroeghouder voor 2 bor rels, die mede verorberd werden. Daarna is de man in arrest genomen. Naar men verneemt, bestaat het plan de kerkgebouwen te Rotterdam des winters te doen verwarmen. Dit jaar zal de Zuiderkerk van ver warmingstoestellen worden voorzien. De oplichter Jacobi, van wiens bedrie gerijen, te Amsterdam gepleegd, onder de gemengde berichten werd melding gemaakt, is vermoedelijk zekere Samuel Weinberg, bij de Duitsche politie niet onbekend. Hij is zoo beleefd geweest uit Londen aan een der bedrogenen te Amsterdam te schrijven dat de man niet bang behoefde te wezen voor zijn geld In het niet ver van Venloo gelegen Duiken heeft de nieuwjaarsdag wederom slechte herinneringen nagelaten, Door een verzameling be schonken en bekende lieden werd een zekere Butz aangegrepen en met niet minder dan 47 messteken overladen, waarbij zeer gevaarlijke zijn. De 19-jarige Ulepers werd door hen met een bijl de hersenpan gekloofd en de arm bijna van het lijf afgehouwen. De eerste is in zeer gevaarlijken toestand naar het hospitaal overgebracht. Men meldt uit Den Bosch van gister middag drie urenDe Heerenwaarden boven Heggel- dijk hebben opgehouden te werken. Koud weder met oostenwind. De ing. en opzichter van den prov. waterstaat, die gisteren ten gevolge van zeer ver ontrustende berichten uit Nieuwkuyk met redding booten daarheen waren gezonden, hebben wegens de duisternis en den stroom die plaats niet kunnen bereiken. Zij hebben hedenochtend hun tocht hervat; ook 's Konings Commissaris is derwaarts vertrokken om den toestand daar op te nemen. Intusschen is gebleken dat het zoo verontrustend bericht, dat moest doen denken aan het in groot levensgevaar verkeeren van menschen, slechts strekte om hulp te verkrijgen tot behoud eener gedeeltelijk verzakkende kerk, waarvoor de materialen voor rekening van het kerkbestuur thans zijn aangevoerd. De Maria- polder onder Dussen is ingeloopen. Het comité van het Roode Kruis te Eindhoven zond f 700 voor de noodlijdenden in Noord-Brabant. De toestand blijft allertreurigst en het blijkt dat er nog zeer veel te verzorgen overblijft. Bij drommen trekken de ongelukkigen langs de dijken heen en weer, hun vee met zich voerende of, waar dit een voorloopige schuilplaats heeft bekomen, gebrek en koude met die dieren deelende. Wegens gebrek aan vervoermiddelen zijn er nog honderden menschen en vele honderden stuks vee, die geen onderkomen hebben. Drunen kon niets meer bergen, Yljjmen evenmin. Op het kerkhof van Nieuwkuyk zijn een groot aantal menschen opeengedrongen. En dat met zulke koude nachten in het midden van den winter; de vijf te 's-Bosch opgeslagen tenten gaven geene genoegzame dekking. Sedert 1 Jan. jl. waren weder een groot aantal huizen ingestort. Vlijmen heeft weinig geleden. Tot versterking van de politie is het aldaar gestationneerde detachement infanterie vergroot. Uit Grave wordt mede van gisteren gemeld dat de overtocht geschiedt met halve pont en roeibooten. De weg naar 's-Hertogenbosch is weder begaanbaar. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft de goederen- en rijtuigloodsen aan hare stations, voor zoover dit slechts eenigszins mogelijk is, ter beschikking gesteld van de watersnood lijdenden; te Tilburg en te 's-Hertogenbosch wordt daarvan een ruim gebruik gemaakt. Door den krijgsraad te 's-Bosch is J.B., huzaar van het 3de reg. huzaren, veroordeeld tot een half jaar cellulaire correctioneele gevangenis straf en vier geldboeten, twee ieder van f 8, een van f 25 en een van f 50, subsidiair tot een, twee en drie dagen celstraf, wegens: moedwillig slaan van personen, zonder dat daardoor ziekte of belet sel van te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan; opzettelijke vernieling van afsluiting en opzetteljjke gedeeltelijke vernieling van een gebouw, dat hij wist aan een ander toe te behooren, gaande alle die misdrijven gepaard aan verzachtende om standigheden. De groote stoomververij van den heer Wallon te Rouaan, die 500 werklieden bezighoudt, is geheel afgebrand. Men begroot de schade op 800,000 franken. Te Giou de Mamore (Cantal) woont een dame, die 103 jaar en 6 maanden oud is en volmaakt gezond; zij heet mad. Rouchet. Een ontaarde dochter te Saint-Desert (Saóne-et-Loire) heeft getracht hare bejaarde moeder om het leven te brengen. Toen de oude vrouw de trap wilde opgaan, werd zij eensklaps van achteren door haar kind aangegrepen en met geweld in een klein vertrekje onder de trap geduwd, waar de atmosfeer door middel van een vooraf daarin aan gelegd kolenvuurtje kunstmatig vergiftigd was. Het gelukte haar echter den arm tusschen de opening van de deur te steken en zich, niettegenstaande de hevige pogingen der dochter, met de kracht der wanhoop zoolang vast te klemmen tot de buren op hare angstkreten kwamen toeschieten. De misdadig ster werd onmiddellijk gearresteerd. Als een bewijs hoe treurig het met de rechtspleging in Rumenië gesteld is, kan het vol gende dienenCostake Danalake, adjunct-maire van de gemeente Strambeniu, in het district Teleorman, vervult in deze hoedanigheid dikwijls de functie van politie-rechter. Eenigen tijd geleden nu kwam een dorpsbewoner zich bij den magistraat beklagen dat hem een oud paard ontstolen was en dat hij van dien diefstal zekeren Fosco verdacht. Onmid dellijk werd Fosco voor Danalake gebracht, die, toen de man verklaarde onschuldig te zijn, een reeks van pijnigingen beval, om hem tot bekentenis te dwingen, de eene al verschrikkelijker dan de andere. Eerst werd de arme Fosco op den grond uitgestrekt en door den waardigen rechter en vier van zijne satellieten met stokslagen mishandeld. - Toen dit niet hielp en de ongelukkige zijn onschuld bleef volhouden, werd er een groot vuur aangelegd, waar boven de wreedaards den beschuldigde, aan een paar houten vastgebonden, langzaam lieten roosteren. Men hoorde het vel knappen en toch bleef Fosco, zoo dikwijls men den prop, dien men om het schreeuwen te beletten, hem in den mond gestoken had, er uit nam, steeds roepen: „Ik heb niets ge stolen". Dit tooneel werd zóólang voortgezet totdat men zag dat het leven van den man gevaar liep, waarop men hem in de sneeuw wierp. - De waardige rechter, hoe langer hoe meer vertoornd over diens koppigheid, liet nu zijn gevangene op een tafel binden, stak hem met eigen handen een trechter in den mond en wierp daar kokend water door. Het was een afschuwelijk schouwspel den onge lukkige te zien wcgkrimpen onder de vreeselijkste pijnen, die niettemin voortging met zijne onschuld te betuigen. „Dood mij spoedig," brulde hij, „want ik zal toch nooit zeggen dat ik een dief ben". Dit lag echter volstrekt niet in de bedoeling van zijn pijniger, die hem aan de voeten naar een huis in de buurt liet sleepen, waar de wreedheden opnieuw begonnen. Men stak o. a. den halfdooden Fosco ganzepennen tusschen de nagels en het vleesch van handen en voeten, legde hem gloeiende kolen op de borst enz. Drie dagen lang werden de mishande lingen voortgezet, alles tevergeefs! De schuldige bleef steeds ontkennen, totdat men eindelijk den ouden afgeleefden knol, op een eenzame plek grazende, terugvond. Voor deze schandelijke gewelddadigheden nu stond Costake Danalake onlangs voor het hof van appèl te Bucharest terecht. Toen de ongelukkige Fosco zich voor de rechters ontkleedde, konden zij een kreet van afschuw niet onderdrukken. Het geheele lichaam was doorploegd met litteekens van pas ge nezen wonden, de linkerborst was geheel weggebrand. Het hof veroordeelde den adjunct tot 22 en zijne medeplichtigen tot 20 maanden gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1