Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. K°. G406. .Voensdi-s, 5 Januari. A". 1881. LEIDSCH DAGBLAD. jm ii i l i i— PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maasden1.10. Franco per post.1-40. Afmnderlylte Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.1-05. Iedere regel meer017*. 1 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIBEN, 4 Januari. Zondag a. s., des voormiddags te tien uren, zal fis. Inckel, na zijn eervol emeritaat bekomen te hebben, zijne ambtsbediening bij de Evang.-Luther- scfee gemeente alhier nederleggen. Tot adsistent-geneesheer bij de oogheelkundige afdeeling van het ziekenhuis der qniversiteit te Leiden ia benoemd de heer F. A. Ingen-Housz en bij de chirurgische afdeeling de heer Van 't Hoff. - Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Gemiddeld lichtgevend vermogen: 170 liter gaB 16.85, hoogste lichtkracht 18.27, laagste lichtkracht 15.74 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveelheid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavedgehalte 0.2020 gram; ammouiacgehalte 0.0877 liter; koolzuurgehalte G.O042 liter; alles berekend op den M3. Het contract ver langt van een en ander Slechts sporen. Zwavelwater stof kwam, het contract in aanmerking genomen, niet in het gas voor. (R. C.) Nog altijd worfit voor Leiden gewacht op de opga ven van «October af. Eene aan de huizen der ingezetenen gehouden 'Colleote, ten einde daaruit broodbedeeling te doen aan behoeftige inwoners, heeft -te Zoetermeer en 'Zegwaard de som van f 253.43 opgebracht. Door den inspecteur der infanterie zijn de nieuwbenoemde 2de luits. W. F. Johannes, F. Britt en A. J. C. Horen, die aanvankelijk toegewezen waren de eerste aan het 4de, fie tweede aan het 6de en de laatstgemelde aan het lste regiment infanterie, overgeplaatst respectievelijk bij het 3de, 2de en 6de regiment van dat wapen. Volgens de 21ste (laatste) lijst in defStandaard heeft de tweede jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel in het geheel opgebracht f 80,970. Prof. dr. J. L. Chanflenry Van IJsselstein, gewoon hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam, heeft zijn verlangen te kennen gegeven om die betrekking te verwisselen tegen die vaa buitengewoon hoogleeraar in de huid ziekten. B. en "Ws. stellen aan den gemeenteraad voor, die verwisseling, behoudens .goedkeuring des Konings, toe te staan, omdat zij er zeer hoogen prijs op stellen, genoemden hoogleeraar, zij het ook onder gewijzigden vorm, voor de universiteit te behouden. Aan hem zal dan een adsistent worden toegevoegd ter behandeling der dagelijksche ziekte gevallen in het binnen-gasthuis. De voorbereidende maatregelen voor het in Juni a. s. te vieren lustrum der Utrechtsche univer siteit worden met ijver voortgezet. De alsdan te houden maskerade belooft luisterrijk te zullen zijn. De hoofdpersoon in dien optoeht, Matthias, aarts hertog van Oostenrijk, zal worden voorgegteld door den heer R. F. baron Van Heeckeren van Wassenaar. Zijn kostuum wordt te Utrecht vervaardigd, de overige kostnmes te BrusseL De heer Anth. Grolman te Utrecht heeft de teekeningen voor de kostumes gemaakt. In 86-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden de algemeen geachte toonkunstenaar de heer M. Bles, tot nog voor weinig maanden werk zaam als lid van het orkest van den Koninklijken Franschen Schouwburg en secretaris van de Maat schappij „de Toekomst" waarvan hjj een der stich ters was. Op 81-jarigen leeftijd is „op Elswout'', onder Heemstede, overleden de heer Willem Borski. De serg. W. J. Van Giel, van den artillerie- cursus te Delft, die door ziekte verhinderd werd aan het mondeling examen ter verkr^ging van den rang van 2den luitenant deel te nemen, is alsnog tot dat examen toegelaten en geslaagd. In het tijdperk van 28 November tot 25 December 1880 zijn geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Ten gevolge van het overlijden van jhr. mr. M. J. L. J. H. A.' Heldewier, minister-resident van Zijne Majesteit den Koning bij den koning van Spanje, heeft jhr. mr. A. L. E. De Stuers, raad van legatie bij het Ned. gezantschap te Parijs, den last bekomen zich onmiddellijk naar Madrid te begeven, ten einde als zaakgelastigde ad interim der Nederlanden bij de Spaan sche regeering op te treden. De luits. ter zee 2de kl. R. O. J. Verschoor en A. C. Zeeman en de off. van gez. 2de kl. J.F. La Cave, arts, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. A. J. B. Stoffels, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roer mond, benoemd tot directeur dier school; benoemd 'bij het wapen der infanterie tot kapt. (bij keuze), den lsten luit. P. Vinkhuyzen, van het wapen, gede tacheerd bij het leger in Indië; bij het wapen der infanterie: bij bet 2de reg. tot lsten luit. den 2den luit. F. H. W. H. Spieringhs, van het corps; bij het 3de reg. tot kapt. 2de kl. den lsten luit. J. J. De Vos, van het 6de reg. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is een artillerist dood op zijn leger gevonden. Daar men dén man gister avond op de Varkenmarkt, bewusteloos door den drank, had opgenomen en naar de kazerne gedra gen, ligt het vermoeden voor de hand dat het overmatig gebruik van spiritualia aan zijn plotseling overlijden niet vreemd is geweest. Een marinier, genaamd A. v. d. L., in garnizoen te Amsterdam, doch zich met verlof alhier bevindende, heeft gisternamiddag zekeren J. S., tapper in de Groenesteeg, met een mes een lichte verwonding aan het hoofd en een grootere in de zijde toegebracht. De oorzaak tot de daad was, dat bij genoemden tapper een broeder van den marinier woont, die met zijn hospes zoodanig overhoop ligt dat het meermalen tot handtastelijkheden komt. Zoo geschiedde het ook gisteren, onder de oogen van den marinier, die zich niet kon onthouden aan den strijd deel te nemen, en bij die gelegenheid het feit bedreef. De schuldige is hedennamiddag onder mili tair geleide naar zijn garnizoen overgebracht. Hedenmorgen geraakte een dienstbode terwijl zij water schepte van den hoogen wal nabjj de Hartebrug, in de Mare zoodat hare redding met zeer veel moeite gepaard ging. Opnieuw is Haarlemmermeer door het vuur geteisterd, nn door twee branden te gelijk. Hedennacht toch zijn er afgebrand de schuur van Van der Leden, Rietland, en de boerderij met 20 koeien, 7 paarden, 40 kippen enz. van J. D. Bulk, aan den Veldweg bij den Bennebroekerweg. In navolging van andere plaatsen zijn ook in het kerkgebouw der Ned. herv. gemeente te Oudshoorn twee toestellen tot verwarming ge plaatst, z. g. calorifères, waarvan de levering is opgedragen aan den heer Jan Brevée te Leiden. Ze voldoen uitstekend. Men schrijft van den Rijnkant dat de invloed van de nieuwe machine te Katwijk reeds zeer merkbaar is. Bij de massa regen, die in de laatste weken gevallen is, zou het water in den Rijn zeker eene ongekende hoogte hebben gekregen, wanneer er niet, zooals nu, voor een voortdurenden afvoer werd zorg gedragen. Laag gelegen landerijen en tuinen, die anders geregeld onder water stonden, zijn nn watervrij. Het Vad. verneemt dat de veroordeelde De Jongh, toen hem kennis werd gegeven dat zijn advocaat cassatie voor hem had aangeteekend, ver klaarde dat hij voor zich geen voorziening in hooger beroep verlangt, maar dat hij, nn de aanteekening eenmaal was geschied, uit achting voor zijn advocaat daarin zou berusten. Zekere Jacobi, handelende onder de firma O. Jacobi Co. in manufacturen te Amster dam, is spoorloos verdwenen, een schuld van onge veer f 30,000 achterlatende. Onder anderen heeft hij een goudsmid voor een juweelen broche ter waarde van f 1600 opgelicht. Nieuwjaarsavond had te Amsterdam een tragisch voorval plaats. Een bekende tandheel kundige, de heer J. W. Son, die met zijn familie tegenwoordig was op een feest in het lokaal „Ver- eeniging", bleef te midden van de feestvreugde eens klaps dood. Bij een huiselijken twist te Amsterdam tnsschen man en vrouw maakte laatstgenoemde zich zoo boos, dat ze in een bewusteloozen toestand neerzonk en onmiddellijk een lijk was. Het gerechtshof te Amsterdam, gistel- ren in appèl uitspraak doende, heeft Zwalf en Swaab schuldig verklaard aan verzet tegen de openbare macht bij gelegenheid van het bekende opstootje op de Jodenbreestraat aldaar en den eersten tot 3 den laatsten tot 1 maand celstraf veroordeeld. Het requisitor luidde 4 en 1 maand. Door de politie te Rotterdam is aange houden en ter beschikking der justitie gesteld zekere F. H. d. B., schrijver van den brandbrief aan mej. B., waarbij hij, onder bedreiging met moord, 100 eischt. De zaak is in handen van den rechter commissaris, - Gedurende de maand December zijn door den tram aldaar vervoerd 162,376 personen. Dezer dagen bevatte 't N. v. d. D. een verhaal omtrent de trouw van een St.-Bemardshond. Naar aanleiding hiervan deelt men thans aan de N. R. Crt. het volgende blijk van trouw en ge hechtheid aan den meester mede in het laatst van het afgeloopen jaar door twee katten gegeven; Een boer in de gemeente Koudekerk leed aan eene slepende en ongeneeslijke kwaal, die hem maanden lang zijne kamer deed houden, tot hij eindelijk korten tijd geleden bezweek. Hij was in het bezit van drie katten, waarvan er twee onverpoosd, tot aan zijn jongsten snik, bij hem zaten aan tafel of in de onmiddellijke nabijheid van zijn legerstede. Ook toen het lijk was in de kist gelegd, zat de eene kat op, en de andere onder de lijkkist, totdat eindelijk de huisgenooten begrepen de beide trouwe dieren te moeten verwijderen en den toegang tot het doodenvertrek te beletten. De beide dieren

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1