©n door den hoefsmid V. Horssen eene kleine gou den medaille vereerd. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 26,888'/j portiën, als: 22,240I/1 warme spijs, 4014 vleeschen 684 spek. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes In partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.00, f 4.10 en f 2.00; de laagste f 40.00, f 20,00, f 4.00 en f 2.00. Voor het beroep naar Numansdorp is door ds. J. A. De Vlieger, te Katwijk aan Zee, bedankt. De 2de luit. G. H. Boissevain van het 2de reg. infanterie is bij het 4de reg. van dat wapen overgeplaatst. Uit een zeer goede bron kan het Vad. mede- deelen dat met Mei a. s. bij de infanterie geene garnizoensveranderingen zullen plaats hebben. Door den gemeenteraad van "Winschoten is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal aan het gymnasium en aan de hoogere burgerschool, de heer I. Brevée, hoofdonderwijzer te Sluis. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 36 stemmen tegen één - die van den heer Hoffmann - verworpen het bereids vermelde voorstel der Handels- vereeniging aldaar. Uit de discussiën was echter gebleken dat niet alle tegenstanders van deze over eenkomst er af keerig van waren om op eenige andere wijze hulp te verleenen. De algemeene watersnoodscommissie te Amster dam heeft voor de algemeene Noord-Brabantsche commissie reeds f 10,000 beschikbaar gesteld. Een telegram uit Madrid meldt het plotseling overlijden van onzen minister-resident aldaar jhr. mr. M. J. L. H. A. Heldewier. Hij werd 's morgens dood op zijn bed gevonden. In het Utr. Dbl. deelt prof. Harting mede dat binnen acht dagen van zoo veel personen uit- noodigingen ontvangen zijn om hunne namen als onderteekenaars van het adres op de lijst te plaatsen, dat het inderdaad alle inspanning zal kosten op den bepaalden tijd geheel gereed te komen. Het intelli gentste en energiekste gedeelte van ons volk is daaronder ruimschoots vertegenwoordigd, gelezen. Vele leden der Hollandsche kolonie wen- schen er hunne handteekening aan toe te voegen. Er worden stappen gedaan om die handteekeningen aldaar te verzamelen. Onder de telegrammen en onder het buitenland zijn in de laatste dagen herhaaldelijk berichten mede gedeeld omtrent de beweging der Boeren in de Transvaal tegen het Britsche bestuur. De volgende berichten, door het Hbl. ontvangen, loopen tot 7 December en doen zien hoe de beweging begonnen is„Duizend gewapende Boeren vereenigden zich in de laatste dagen van November te Schoonspruit, 5 uren van Kimberly, en waren onwillig langer naar Kriigers raad te luisteren om de volksvergadering van Januari af te wachten. Kriiger wenschte echter nog acht dagen uitstel en wilde intusschen eene volksvergadering van 2500 Boeren houden. De Boe ren waren welgewapend en vastberaden tot strijd en bedreigden Potchefstroom, dat zwakke bezetting had. Zij betrokken in het begin van December een kamp bij die plaats en wachtten den aanval af; ze waren zeer waakzaam en volgden eene soort van patrouilleer-stelsel. Majoor Clarke en commandant Raaff gingen tot hen en raadden hen uiteen te gaan, doch men beval hun terug te keeren en zich voor te bereiden op de gevolgen, als het land op 1 Dec. niet aan de Boeren was teruggegeven. Van Pretoria tot Kimberly heerschte groote opgewondenheid Cronje, Bezuidenhout en Basson worden als de tegen woordige hoofden der Boeren genoemd, wier aantal in het begin van December voor Potchefstroom tot 1500 aangroeide. De Engelsche regeering eischte uitlevering der belhamels, anders zou gevuurd wor den door de zich verzamelende troepen. - In de wetgevende vergadering van de Transvaal zou de heer White eene motie voorstellen, dat de regeering niet geslaagd was het vertrouwen of den steun der bevolking te winnen en een vertegenwoordigende regeeringsvorm noodig was, doch daar men zijne bedoeling miskende, stelde hij de motie uit en is voornemens zijn ontslag als lid te vragen. - De zaak van den uitgever der „Volksstem" zou voor den Landdrost dienenhet blad ging voort advertentiën te plaatsen, waarin ingezetenen der Transvaal pro testeeren tegen betaling van belasting en weigeren Engelschen op hunne erven toe te laten. De ge matigde bladen der Zuid-Afrikaanders betreuren het dat men Kriigers voorzichtig beleid blijkt op te geven; zij hopen dat de regeering omtrent den waren staat van zaken in de Transvaal ingelicht zal worden en nog verzoenend handelen zal. Die bladen zouden niets voordeeliger voor den toestand van Zuid-Afrika achten dan herstel der Transvaalsche onafhankelijkheid op aannemelijke voorwaarden." Raaf, de officier, waarvan in een der telegram men is gemeld dat de Transvalere hem zouden doodschieten, is zelf een Boer, uit eene familie, thans in Oranje-Vrijstaat gevestigd. Hij was een van de groote voorstanders der inlijving en wordt derhalve door de Transvalere als een landverrader beschouwd. Gemengd Nieuws. Onze stadgenooten werden voor hun nieuwjaar verrast met de ontvangst van het be schrijvingsbiljet voor de plaatselijke directe belas ting te Leiden, dienstjaar 1881. Even aangenaam, zoo niet nog aangenamer zal hun nu tevens een tijdiger toezending van het aanslagbiljet zelf zijn, vooral voor hen voor wie het betalen van belasting, al is deze ook nog zoo gering, in weinig termijnen allerminst tot de geriefelijkheden behoort. Hier ter stede is gisteren driemaal brand ontstaan, gelukkig echter telkens van weinig beteekenis, en wel de eerste maal's morgens omstreeks halftwaalf in den schoorsteen van L. aan de Hoo- gewoerd, vermoedelijk door het vlam vatten van een kraaiennest, waaraan de huisgenooten door het verwijderen van het brandende nest zelf spoedig een einde maakten; de tweede maal even daarna in de Vrouwenkamp ten huize van v. L., welke door eenige spuitgasten spoedig gebluscht was; en eindelijk nog in den avond omstreeks halfacht, wederom een schoorsteenbrand, in de woning van L. in de Lange Raamsteeg, welke door de bewoners, met behulp van 1 1 i— c kon worden. He dennamiddag te één uur is een 5- jarig jongetje, A. N. genaamd, al spelende in de sloot aan den Rjjnsburgschen weg gevallen, doch, zonder letsel te bekomen, door den politie-agent P. Gadri, die zich daartoe te water begaf, gered. Omtrent de doorbraak te Nieuwkuyk wordt nog uit Tilburg geschreven dat aldaar een 200-tal watersnoodlijdenden uit het land van Heusden en Altena waren aangekomen, ten einde tijdelijk te worden verpleegd. Zij zijn gedeeltelijk in een van de lokalen der ateliers van den Staatsspoorweg en gedeeltelijk in een beschikbaar schoollokaal opge nomen, terwijl de zieken in het gasthuis verpleegd worden. - Uit "Woudrichem schrijft men dat ten gevolge van de doorbraak die stad - de hoofdplaats van het Land van Altena - nu voor velen het toe vluchtsoord is geworden. Zoodra de ramp bekend was, heerschte er dag en nacht door het geheele Land van Altena een ongewone drukte; aan rust kon niet worden gedacht. Een groot aantal huis gezinnen, en onder deze zieken en ouden van dagen, met paarden en allerlei vee, huismeubelen, stal en landbouwgereedschappen, hooi, stroo, koren, aard appelen enz. werden met karren en wagens de stad ingebracht om huisvesting en berging te bekomen. Alle huizen, schuren en stallen zijn daardoor opge propt vol. Aan de armen van buiten is het vergund de rijks militaire kazerne te betrekken, terwijl door het gemeentebestuur voor de noodige brandstoffen gezorgd wordt. Daar er voldoende tijd tot vluchten was, meent men te mogen onderstellen dat in deze streken geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De poorten der stad zijn nu van sterke kistin gen voorzien; daarbuiten staat alles diep onder water, terwijl de was aanhield. Naar gemeld wordt, dagteekent de laatste inbraak van het Land van Heusden en Altena van het jaar 1809. Niet minder dan 37 rijke en welvarende dorpen zijn door de doorbraak overstroomd. Het district van Altena wordt opgegeven als 6600 hecta ren groot te zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Blanqui, die reeds eenigen tijd ernstig ongesteld was, is eergistemacht overleden. De begrooting der stad Parijs is in ontvangsten en uitgaven definitief vastgesteld op 237,675,453 fr., die van het stedelijk armbestuur voor 1881 op 37,518,172 fr. GJ-root-Britannië. Een deputatie van de wetgevende vergadering aan de Kaap heeft zich tot den gouverneur begeven om er op aan te dringen een commissaris naar de Tfansvaal te zenden, liefst den opperrechter. Nu de Boeren de twee belangrijkste Engelsche garnizoenen in de Transvaal, die te Pretoria en te Potchefstroom, gelegerd houden, is het - gelijk de „Daily News" doet opmerken - de groote vraag of deze forten voldoende geproviandeerd zijn. De Boeren zullen natuurljjk wel zorgen den toevoer van levens middelen af te snijden. De zeereis van Engeland naar Durban duurt een kleine vier wekenen met den landmarsch van Durban naar Pretoria moeten min stens vijf weken heengaan, afgezien nog van tegen stand op weg. Zijn dus de forten niet voor een paar maanden van mondkost voorzien, dan kan het er voor de Engelschen benauwd gaan uitzien. Yolgens de „Pall Mall Gazette" zullen eerlang negen vliegende kolonnes worden gevormd, om even als ten tijde van de Feniansbeweging Ierland in alle richtingen te doorkruisen. tsfg r-»*. m* LONDEN, 1 Januari. Officiëel. Uit Pietermaritz- burg wordt onder dagteekening van gisteren ge seind: „Er zijn geen nadere berichten uit Pretoria en Potchefstroom ontvangen. De garnizoenen van Standerton en Wackerstroom zijn goed verschanst en van levensmiddelen voorzien. Onder deze troepen heerscht veel vertrouwen. Tot dusver zijn zij niet aangetast. De Boeren hebben Utrecht ontruimd." LONDEN, 2 Januari. Officiëel. Uit Natal wordt van 30 Dec. gemeld: „De toestand in Basutoland is onveranderd. Die in Transkei is verbeterd. Een giuüto ix\jyjfw I» Jvui jju.li vuil lea To uit- gemaakt." LISSABON, 3 Januari. De zitting der Cortes is door den koning geopend met een troonrede, waarin hij verklaart dat de buitenlandsche betrekkingen van bevredigenden aard zijn, - dank betuigt aan de vreemde natiën, regeeringen en corporatiën, die aan de feestviering ter eere van de nagedachtenis van Camoens hebben deel genomen, - en constateert dat voor de nieuwe leening buitenlandsche en binnen- landsche kapitalen zijn beschikbaar gesteld. LONDEN, 3 Januari. De „Times" verneemt dat de represaille-maatregelen voor Ierland het volgende omvatten: Opheffing der „habeas-corpus"-akte, tijde lijke schorsing van het stelsel der jury in zekere districten en bij zekere processen; beperking van den verkoop en het dragen van wapenen. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Kaapstad van 30 Dec. gemeld: „Naar men uit goede bron verneemt, heeft president Brand herwaarts getele- grapheerd dat hij zich buiten de mogelijkheid ziet, om de Boeren van den Oranje-Yrijstraat van deel neming aan den opstand in de Transvaal terug te houden. Hij zou over weinige dagen gedwongen zijn, zjjn post neder te leggen." LEIDEN, 3 Januari. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg is benoemd dr. S. Figée alhier. Naar wij vernemen, zal den 14den dezer door het Fransche Opera-gezelschap van 's-Hage in den schouwburg alhier „La fille de Madame Angot" worden opgevoerd. De mail van Nederlandsch-Indië, per Stoom- vaartmaatsch. „Nederland" (stoomschip „Celebes") kan 5 Januari alhier verwacht worden. Wij vernomen met genoegen dat het gemeen tebestuur van Zoeterwoude eene som van f 20 aan den directeur der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft doen toekomen, om te strekken als beloonïng voor de knapen van de spuit dier school, die zich bij den jongsten brand aan den Witten Singel zoo uitmuntend gekweten hebben.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2