Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meenten Yere en Vronwepolder G. P. Wymnalen, lste luit. van het O.-Indisch leger; den lsten luit. E. J. G. Wirtz, van het 4de reg. inf., op zijn aanvrage, tijdelijk op pensioeB gesteld, en dat pen sioen verleend voor den tijd vbh één jaar, tot een bedrag van f 450den lsten luit. op non activiteit F. Th. Potter, van het wapen der inf., op zijne aanvrage, tijdelijk op pensioen gesteld, verleend voor den tijd van vijf jaren, tot een be drag van f 450 'sjaars; benoemd tot adj. in ge wonen dienst van Z. M., den kapt. J. E. N. baron Sirtema Van Grovestins, van het lste reg. veld-art., die in verband daarmede, te rekenen met 15 Januari a. s., in zijn rang wordt over geplaatst bij den grooten staf. Gemengd Nieuws, Gisteravond is alhierdoor de p o- litie aangehouden zekere W. C. v. L. die zich had schuldiggemaakt aan diefstal van een hang lamp, welke vóór een winkel aan den Nieuwen Rijn was geét&leerd. - In den afgeloopen nacht is, eveneeüs door de politie alhier, opgevangen en ter beschikking van den eigenaar in een der afzonderingslokalen geplaatst een groote, langharige hond (reu), bruin met grijze vlekken. Bij den tapper D. aan de Turfmarkt is heden in het middaguur een petroleumtoestel in brand geraakt, doch door de bewoners zelf met behulp van een tafelkleed gebluscht. De runderen, die in de maand Nov. jl. in de gemeeHte Hazerswoude door mondzeer wer den aangetast, zijn alle hersteld, terwijl de stallen waarop die aanwezig waren, onder toezicht van een deskundige zijn gedesinfecteerd geworden. - Tot heden hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Niet minder dan twee en veertigpa ren stapten gisteren te Scheveningen in het huwe lijksbootje; verleden week was dat getal dertig. Bij het verwisselen van wagens aan de werkplaats van het oude station te Haarlem is een der wielen gereden over den voet van den wagenmaker J. A. Martin, welke daardoor gedeel telijk werd verpletterd. Hij is per vigilante naar zijne woning overgebracht, waar de drie middelste teenen en een gedeelte van de wreef zijn afgezet geworden. De rijdende artillerist N. heeft zich te Amersfoort van het leven beroofd, door zich in den stal op te hangen. De zucht om dienst te nemen voor Oost-Indië is in den laatsten tijd in Groningen zeer toegenomen, niet alleen bij ongehuwden, maar ook bij gehuwden. Niet minder dan 5 echtge- nooten namen dienst met achterlating van één, twee, zelfs een van vijf kinderen, en met toe stemming van hun liefhebbende vrouwen. Men schrijft ons: De geleerden be weren wel eens, misschien als ze een kwade bui hebben, dat de korst onzer aarde hoe langer hoe meer afkoelt, zoodat de menschen gedwongen zullen worden hun woonplaats, langzaam maar zeker, in de richting van den evenaar te ver leggen, om eindelijk daar van koude en gebrek om te komen. Gelukkig kan dit echter eenige myriaden van jaren duren en behoeven wij ons daarover dus vooreerst niet al te bezorgd te maken. Daarbij komt nog dat zich in de laatste jaren verschijn selen voordoen die meer aan een verandering in tegenovergestelde richting doen geloven of althans ons een gevoel van geruststelling geven dat de eeuwige sneeuw- en ijsperiode vooreerst nog niet voor de deur staat. Men behoeft daarvoor slechts in onze tuinen rond te kijken. Overal teekenen van nieuw leven en ontwikkeling! Heesters, bessen - struiken en vruchtboomen vertoonen reeds hun bloesemknoppen, terwijl de maandroosjes reeds van uit de bladerenbedekking hun nieuwe, met bloemknopjes beladen loten schuchter uitsteken, en dat op één na den laatsten dag van het jaar! Waarlijk de oudeluitjes hebben wel gelijk wanneer ze zeggen: „We krijgen geen ouderwetsche win ters meer!" Men te 1 egrapheert onshedenuit Den Bosch: Ten gevolge van den storm van hedennacht is de dijk bij Vlijmen bezweken. - Twee en twintig dorpen zijn daardoor overstroomd. Morgen vaart de stoomboot van Rotterdam weder naar den Bosch. Te Deventer heeft de IJsel ook een buitengewoon hoogen stand bereikt. Vele men schen hebben hunne woniagen moeten verlaten. Zij worden in de stad in gemeentelokalen of bij particulieren gehuisvest. De vroegere watersnoods commissie is weder opgetreden, ten einde in de dringendste behoeften te voorzien. - De val der Maas blijft te Maastricht aauhoudeD. - Ook te Venloo zijn de meeste straten weder voor de passage geschikt; in de Maas- en Wijngaardstraat aldaar staat echter nog veel water. - Te Breda is het water ook langzaam vallende. Op enkele gedeelten der stad, welke overstroomd waren, is de communicatie weder hersteld. In de bekende fabriek van de heeren Backer en Rueh kan weder gewerkt worden. De groote hal strekt nog altijd tot woonplaats voor velen, die zonder dak zijn. - Uit Den Bosch wordt gemeld dat de algemeene watersnoodscommissie gisteren hare eerste vergade ring op het gemeentehuis hield. Als tijdelijke be graafplaats is door het gemeentebestuur aangewe zen een der bastions binnen de stad nabij de Vughterpoort. Gistermorgen is daar een militair begraven. De gewone begraafplaats bij Orthen is overstroomd. Men meldt uit Grave dat de polder Oyen ook reeds sinds Vrijdag onderstaat. De doorbraak bij de Kloksche Wetering in den dijk van den Zuid ooster spoorweg is 740 meter breed. - Tot het verleenen van hulp in de naburige, door den wa tersnood zoo deerlijk geteisterde dorpen werden te Maastricht eenige manschappen van het corps pontonniers met twee pontons verwacht. De plaat selijke watersnoodscommissie, nu geconstitueerd als provinciale commissie, heeft aldaar een bedrag van pl. m. f 6000 ingezameld tot leeniging van den nood. Uit Amsterdam ontving zij f 2000. Uit Toulon wordt gemeld: het ge pantserd fregat der lste klasse „Richelieu" is gisternacht in brand geraakt en gezonken, bij welk onheil verschillende personen verwondingen hebben bekomen. Het schip lag bij het arsenaal in reserve. Men heeft het laten zinken, waardoor de brand is gestuit, alvorens onherstelbare te kunnen berokkenen. Verleden Zaterdag is onder de ves per in een dorpje van het Eransche departement Tarn-Garonne hel verwulfsel der kerk ingestort. Zeven menschen kwamen daarbij om het leven en vijftig werden gewond. BUITENLAND. Frankr(j k. De „Avenir Diplomatique" logenstraft de ge ruchten omtrent de ziekte van den Bey van Tunis en zegt dat de aanwezigheid van een Eransch schip in de wateren van Tunis een gewone zaak is. Het blad verklaart ook voor onjuist hel bericht als zouden op de grens van Tunis en Algiers troe pen worden samengetrokken. Oostonr.-IIong. Monarchie. Een particuliere depeche uit Weenen aan bet Rott. Nbl. meldt het volgendeGroot opzieu baart hier het oneervolle ontslag van den raad van legatie graaf Montgelas uit den dienst van het Oosten- ryksche gezantschap te Konstautinopel. Montgelas wordt beschuldigd geheime aktestukken gecopiëerd en aan de Engelsche diplomatie, zoomede aan Rothschild, verkocht te hebben. Reeds op een vroe- geren post in Londen spande Montgelas met de Engelschen sanaen tegen zijn gezant en tegen de Duitsche politiek, die toen een verbond met Oos tenrijk trachtte te bewerken. Door zijne intieme betrekking tot den prins van Wales bleef Mont gelas toen ondanks de ontdekking zijner samen zwering op zijn post. Bij den val van Beaconsfield ging Montgelas naar Konstautinopel, als eerste raad van legatie bij het gezantschap. Hier stelde hij zich in het bezit van het archief, waarin hij de verschillende beuoodigde stukken tot zijn per soonlijk gebruik wist aan te wenden. In Konstau tinopel ageerde Montgelas tegen de Russische diplomatie; deze wreekte zich echter door de han delingen van Montgelas aan het licht te brengen. Montgelas speelde tot nog toe aan het hof alhier als vriend van een der aartshertogen een groote rol. Van geboorte is hij een Beier, doch werd als Oostenrijker genaturaliseerd. Hij is eerst 85 jaren oud en dankt alleen aan eene hooge bescherming zijn buitengewoon schitterende carrière'. Te t <agrr susunen, S-HERTOGENBOSCH, 80 December. Onder Nieuwkuik (kanton Waalwijk) is een dijk doorge broken. Dientengevolge zijn 18 dorpen in het laud van Altena en Heusden ondergeloopen. De toestand is vreeselijk. In Den Bosch zelf is het water uit de straten weg. [Ontzettend is dit telegram. Men had zoo ge hoopt dat, nu van hooger op gunstiger berichten van het water komen, het ergste in ons land dezen keer geleden zou zijn. Helaas, de storm van heden nacht heeft die hoop vernield. Wij behoeven wel niet te zeggen hoe vreeselijk de toestand in het overstroomde land moet zijn, hoe vele en spoedige hulp noodzakelijk zal wezen. Waterstand: Keulen val 23, Maastricht 22, Roermond 21, Venloo 25, Grave 15, 's-Bosch 17, Woudrichem 9 cM. WEENEN, 29 December. De „Politische Cor- respondenz" meldt uit Konstantinopel dat men in de regeeringskringen aldaar nog weifelt ten aan zien van het voorstel, om de Grieksch-Turksche quaestie door een scheidsgericht te laten beslissen. Men gelooft dat de Porte het voorstel noch onvoor waardelijk aannemen, noch geheel en al verwerpen zal, maar ter tegemoetkoming een tegenvoorstel zal doen. NIEUW-YORK, 29 December. De ontvangsten van den Chicago- en North-Western-Spoor weg sedert J Juli zijn twee millioen dollars hooger dan in 1879. De inschrijving op de leening voor den Mexicaanschen Nationalen Spoorweg is gis teren geopend. Er is tot een aanmerkelijk bedrag ingeschreven te Nieuw-York, Boston en Phila delphia. ROME, 29 December. De heer Baccelli is opge treden als minister van openbaar onderwijs. De „Agenzia Stefani" meldt dat Aleko-ptcha, gouverneur-generaal van Oost-Rumelië, heeft inge trokken zijne aanvrage om ontslag, welke hij bij den Sultan had ingediend, ten gevelge van een mis verstand met het vertegenwoordigend lichaam dezer provincie. LONDEN, 80 December. De heer Courtney is lot ondersecretaris van staat voor binuenlandsche zaken benoemd. De bladen melden uit Durban van gisteren „De Boeren hebben Derby ingenomen en, na een gevecht van acht en veertig uren, het paleis van justitie te Potchefstroom veroverd. Zij belegeren nu het fort. Kruger is te Potchefstroam aange komen. Bijna al de inwoners der stad zijn de ge vangenen der Boeren. Alle winkels werden open gebroken en geplunderd. In Utrecht dreigen de Boeren ieder dood te schieten die zich niet bij hen aansluit. De opstandelingen patrouilleeren langs de geheele Buffel-rivier. In de Transvaal is door de regeering de krijgswet afgekondigd.' LUIDEN, 30 Dtctmbsr. Ic de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Van der Lith, Dercksen, Du Rieu, Cock, Donner, Zaalberg, De Goeje, De Clercq en Van Wensen. Van Gedeputeerde Staten is een missive inge komen houdende goedkeuring van de gemeente- begrooting voor 1881 en van de verleende con cessie aan de heeren Crans Co. voor een stoom tram van Leiden naar Katwijk, met renlegarantie. Achtereenvolgens werden benoemdtot tweede onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de scholen 3de en 4de klasse mej. J. E. L. Schnabel, thans kweekelinge alhier; tot lede» der plaatselijke schoolcommissie; dr. P. Romeyn, in plaats van dr. P. L. Rijke, 'die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, mr. P. A. Van der Lith, H. C. Juta en mr. J. S. D. Van Doorn, aftredende ledentot leden der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs - ten gevolge van het door de vorige commissie genomen ont slag - dr. J. H. C. Kern, G. P. De Neve, L. C. Quant, mr. P. A. Van der Lith en dr. H. A. Lorentz; tot lid der commissie voor de bewaar scholen P. I. De Fremery, aftredend lid.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2