Vrijdag 31 December. A'. 18S0. Nienwjaarswenschen N°. 6403. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meinden.1.16. Franco per post..a 1.60. Afzonderlijke Nnmmersa (LOS. PRIJS DER ADVERTENTIES': Ten, 1—6 regels -v/ 1-05. ledore regel meer, 17* Groetero .letten naar plaatsruimte. Uithoofde van het Sllcuirjuar zal Zater dag-avond dit Blad niet worden uitgegeven. Advertentlën voor het Trijdag-avond ver schijnend No. gelieve men zoo tijdig moge lijk In te zenden. Evenals vorige jaren worden onze stadgenootea en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Ad ver- van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. BTADS-BEKICHÏEN. PATENTBLADEN. De WethoHder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dnt de ingevulde patentbladen van het 2de kwartaal, dienst jaar 1880/81, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhnia dezer gemeente, op vertoon van het aanslag biljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie urenen wel van 28 tot en met 31 December e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leidon, De Wethouder voornoemd, 27 December 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. 2de Suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); doen te weten, dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1880 op heden voorloopig is vastge steld en van den 31sten December 1880 tot en met den 13den Januari 1881 ter secretarie dezer gemeente (ünanciëele af- deeling) op eiken werkdag van 9 tot 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 December 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 December. Wij herinneren onze lezers er aan dat op 1 Januari 1881 de termijn verstrijkt, waarop alle hypothecaire inschrijvingen, die vóór 1 Januari 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuim van vernieuwing zouden die inschrij vingen na 1 Januari 1881 krachteloos en van onwaarde zijn. Heden had ten raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats vanl9. ver schillende onderhoudswerken behoorende tot het Utrechtsche jaagpad. De laagste inschrijving be droeg 4230, terwijl het werk bij afmijning is gegund aan den heer P. Verbrugge, aannemer te Waddingsveen voor de som van f 4180; 2°. het vijfjarig onderhoud van onderscheidene werken behoorende tot de Haarlemsche trekvaart. Als minste inschrijver i3 voor de som van f 1085 per jaar aannemer geworden de heer L. Maas, timmerman alhier (het hoogst was ingeschreven voor f 1490 per jaar), en 3®. het maken, reini gen en onderhouden van een gedeelte der Haar lemsche trekvaart voor den tijd van vijf jaren. Hiervan is als eenige inschrijver aannemer ge worden de heer N. v. d. Voort, landbouwer te Noordwijkerhout, voor 109 per jaar. Van de mestspeciën afkomstig uit de riolen en kolken binnen deze gemeente, waarvan de open bare verpachting mede plaats vond, is pachter geworden de heer C. Vink, landbouwer alhier, van de rioolspecie voor 0.30 en van de kolkspecie voor f 0.35 per kub. meter. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam- is bepaald op Zaterdag den lsten Januari a. s., des morgens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Zooals men weet, heeft prof. P. Harting te Utrecht het initiatief genomen tot het zenden van een adres aan de Engelsche regeering, uitgaande van de Nederlandsche natie, waarvan het doel is te protesteeren tegen een waarschijnlijken, Moedi gen en ongelijken strijd als gevolg van den op stand der Boeren in de Transvaal, die het onrecht matige juk van Engeland trachten af te schudden. Op dit adres komen de volgende namen van stad- genooten voor: A. C. Vreede, hoogleeraar; mr. P. Romeyn, oud-directeur der R. H. B.-S. van Middelburg; dr. Hector Treub, med. dr. en arts; dr. E. P. Van Dissel, ingenieur; J. Van Dissel Can., med. stud.; W. T. De Bruyn Kops, gep. kapt.-luit. der Kon. Ned. marine; W. G. De Bruyn Kops, secr. van curatoren der hoogescbool; dr. H. Oort, hoogleeraar; dr. M. J. De Goeje, hoogleeraar; A. Telting, jur. stud.; H. C. Harte- velt, lid van de Prov. Statendr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar; H. J. Bool, oud-direc teur van financiën en openbare werken in Ned.- Indië; J. J. W. Boers, gepens. assistent-resident van Java; J. C. Idenburg, med. stud.; dr. J. J. Prins, hoogleeraar; dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar; Gualth. Kolfl', uitgever; A. L. Van Hasselt, O.-Ind. ambtenaar, oud.-chef der Sumatra- expeditie; mr. A. Nuhout Van der Veen; B. J. TeH Horst, koopman; E. J. Van Elden, theol. stud.; dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar; J. P. Pennink, jur. stud.; dr. W. P. UniaSteyn Parvé, assistent aan het ziekenhuis; dr. J. C. Van Schilfgaarde, id.; dr. C. J. K. Peith, id.; dr. W. Pauw, id.; dr. M. De Vries, hoogleeraar; dr. P. J. Veth, hoogleeraar; D. D. Veth, inge nieur; dr. T. A. Simon Thomas, med. dr. en arts; J. Groll, lid van den raad van beheer der Ned.-Ind. spoorwegen; A. J. Van Walsem, med. stud.; dr. P. J. Cosijn, hoogleeraar; dr. H. G. Hagen, pred. bij de Ned.-Herv. gem.; J. Schoon- dermark, tandarts en med. stud.; C. Veth, jur. stud.A. Van Eek, bewaarder der hypoteken, en M. A. Gooszen, hoogleeraar vanwege de Ned.- Herv. Kerk. Deze namen prijken op de eerste lijst van onderteekenaars, waarop ongeveer 680 namen voor komen. Eene tweede lijst volgt Zaterdag 1 Januari. De heer Harting deelt o. a. nog mede, dat de namen der door de onderteekenaars aangegeven qualiteiten niet ia het Engelsch vertaald zullen worden. Bij de lijst zal eene aanteekening worden gevoegd, waarin sommige veelvuldig voorkomende uitdrukkingen verklaard worden. Wij twijfelen niet, of ook anderen onzer vrij heidlievende stad- en gewestgenooten zullen zich nog haasten, om door de inzending hunner namen en qualiteiten bij genoemden huugieeraar, het be oogde doel te bevorderen, ten einde des te over tuigender blijke, dat deze stem uit den boezem der geheele natie opgaat. Wij spraken met opzet van haasten, omdat het adres den lsten Januari 1881 naar Engeland zal worden opgezonden en er dus wel degelijk periculum in mora is. Op 6 Januari komt het Britsche Parlement bijeen, en daarin zal zonder twijfel de toestand in de Transvaal ter sprake worden gebracht. Op de voordracht voor onderwijzeres te Wormerveer staan mej. M. Honig te Leiden en C. Schriek te 's-Gravenhage. Als het welslagen van een kinderfeest afhan kelijk is van blijde gezichten, stralende oogen en nauwelijks te weerhouden juichtonen, zoo schrijft men ons uit Oudshoorn, dan is het eerste feest van dien aard gisteren alhier naar wensch afgeloopen. Het kerkgebouw, daartoe welwillend afgestaan, was in het ruim versierd met al den glinsterenden tooi in kleuren en licht, die in zulk een gebouw aan een paar kolossale dennen pasten. In gere gelde afdeelingen trokken drie honderd vijftig kin deren van 5 tot 12 jaren het kerkgebouw binnen en staarden, gezeten om de kerstboomen, naar al dat schoons. Na een inleidend woord van den Weleerw. heer Kamp, hieven de kinderen, door het orgel begeleid, hunne feestgezangen aan, die afge wisseld werden met de gewone traktatie. Vreugde lag op aller gelaat, niet het minst van de honder den, die het kerkgebouw van rondom vulden. Na een woord van dank door den burgemeester aan allen die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt, uit naam der verzamelde menigte ge sproken, verlieten kleinen en grooten het kerkge bouw na eenparig onder begeleiding van het orgel naar de melodie van het volkslied een kerstzang te hebben aangeheven. Natuurlijk was elke kinderhand gevuld. Regen mantels, borstrokken, broeken, wanten en derge lijke, snuisterij en speelgoed, lekkernijen naar stand en leeftijd, vielen den verheugden kinderen in geregelde orde, door de zorg van het dames-comité en hare helpsters, ten deel. De raad der gemeente Ter Aar heeft zich tot den Koniug gewend met het verzoek om ver nietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de stichting eener school voor de buurtschap Korter-Aar is bevolen. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts den heer M. T. Tiche laar, doctorandus; voor het geneeskundig gedeelte zijn toegelaten de heeren J. A. Guldenarm en A. H. Hermans, med. doctorandi. Ten hove is bericht ontvangen van het overlijden van prins Clrich van Wurtemberg, het jongste kind en eenige zoon van den kroonprins van Wurtemberg en prinses Maria van Waldeck- Pyrmont, zuster van onze Koningin. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer E. 's Jacobs, heeft gisteren in tegenwoordigheid van den minister van koloniën, baron Van Golstein, en den directeur van het kabinet des Konings, mr. Alewijn, in handen des Konings de gevorderde eeden afgelegd. Hij heeft vervolgens gedineerd bij prinses Hendrik. Dr. W. Barck, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Apeldoorn, is benoemd tot adjunct directeur van '8 rijks plantentuin te Buitenzorg. Uit het thans verschenen voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betref fende de verzending met de post van pakketten een gewicht van 5 kilo niet te boven gaande, blijkt dat de meerderheid der Kamer zich met het beginsel van het ontwerp vereenigt. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 81 Dec. niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Marseille; de „W. A. Scholten" is Dinsdag teNieuw-York aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1