Donderdag 30 December. N°. 6402. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven» Hoog water. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vsor Leiden per 8 maanden.-/ Lift. Franco pee post*.v 1.48. Afzonderlijke Nemmets8-05» PRIJS DER ADVERTENTIES: 1.05. Van. 1-regels Ieders regel meer... Craoten lettere saw jUiHniimte. Be uitspraak In het Proces-Be Jsngh zullen wij morgen, zoodra die hekend ls, door aanplakking aan ons Bareel mede- deelen. STADS-BEfilCriïEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging vam het bepaalde bij de aankondiging Tan 18 Deeem» her jl., door het invallen van den Eenten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de gewone wekelijkeehe markten zeilen worden gehouden op Vrijdag den ïAsten en den Sisten December 1880, terwijl de veemarkten, anders op die dggen gehouden, zullen plaats hebben op Woensdag den 22sten en 29sten December bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2# December 1880. E. KIST, Secretaris. FATENTBLA9EN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevnlde patentbladen van het 2de kwartaal, dienst» jaar 1880/81, bij het College vaa Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon vaa het aanslag biljet, verkrijgbaar zijn, dageljjks des namiddags van één tot drie aren, en wel van 28 tot en met 31 December k., terwjjl na ket verstrijken van dien termjjn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aen de denrwaardere der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eisahen tien eents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 27 December 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Daar zijn van die jaarlijksche feesten en plech tigheden, die telken jare precies volgens hetzelfde programma plaats grijpen en toch telken jare weder met dezelfde opgewektheid meegevierd of met dezelfde nieuwsgierigheid aanschouwd worden. Wij Leidenaren vinden daarvan de voorbeelden in onzen Achtsten Februari en Derden Octoberen zoo wij gewoon zijn veel naar Den Haag te gaan, zullen wij ook daar meermalen op den derden Haandag in September denzelfden stoet, in dezelfde volgorde met dezelfde mooie gouden koets, den Koning hebben zien begeleiden, als hij de zitting der Staten-Generaal opent. Toch geeft ieder jaar de Staatscourant als een bijzonder nieuwtje twee dagen te voren de samen stelling van den stoet op. Men mag nu spotten met deze mathematische gelijkvormigheid dier feesten, zeer stellig is er voor spotten geen plaats bij iets anders, dat ook telken jare terugkeert en met geringe wijziging telkens volgens hetzelfde programma. In des winter of in het najaar vindt men ouder ■cle Fransche nieuwstijdingen als ter loops meldisg gemaakt van heftige sneeuwstormen of zware stort regens in de Ardennen; de onnadenkende leest er vlot overheen, maar hij, die het klappen van de zweep reeds kent, begint na met meer aandacht de berichten uit Maastricht te lezen. Spoedig komt daar ook vandaan, nog altijd tusschen de andere berichten, de mededeelingDe stand van de rivier aan de Maasbrug is zóó- en zóóveel; deskundigen voorspellen aanhoudenden was. Het duurt nu niet lang of van verschillende plaatsen aan de rivieren wordt bericht dat de Uiterwaarden zijn ondergeloopen. „Daar zijn het Uiterwaarden voor", denkt menigeen, en zijn mede lijdend hart voor slachtoffers van watersnood klopt nog rustig en kalm. Doch daar komt uit het Brabantsche eene tijding„Met zorg ziet men de naaste toekomst te gemoet, daar wederom niets gedaan is tot afwending van het watergevaar. Uit België wordt aanhoudende was gemeld en langs de Maas is men reeds bezig met het nemen der noedige voorzorgsmaatregelen. Een kostbare tijd is weer nutteloos verspild." Het schijnt dan ook ernstig te worden, de couranten openen hunne speciale rubriek: Hoog water, - de mannen van den waterstaat inspecteeren de meerdere of mindere sterkte der dijken, de dijkbesturen ziem: de voorraadkamers na. De dijken worden in vrij goeden staat bevonden, aan de zwakke punten wordt met kracht gearbeid. Nu leest men spoedig: De waterstand op den Rijn en Gelderschen IJsel is bijzonder hoog, en weldra meldt men uit Venloo, Deventer, Renkum enz.: De rivier staat van dijk tot dijk, de schip bruggen zullen worden ingenomenuit Maastricht klinkt het steeds: De Maas wast snel, een ge deelte van het Park is ondergeloopen. 's-Hertogenbosch komt zich nu in het koor mengen, de ongelukkige Bosschenaren woten maar al te goed wat hen weer wacht. De beide monden van de Beersche Maas werken met zooveel centi meter. Rondom Den Bosch staat alles blank. Uit Hensden komt de tijdingDe Baard wijk- sche en Bokhovensche overlaten werken met zoo veel centimeter; de Heerenwaardsche overlaat werkt met een breedte van zooveel meter en werpt massa's water in het Brabantsche. Van alle kanten komen de berichten nu opzet ten Het water beukt de pijlers van de Maasbrug en sleept in zijne razende vaart bossen stroo en andere zaken met zich, roept Maastricht; Yenloo bericht het aanbrengen van een nood peilschaal bij Crevecoeur wordt de binnen- en buiten water stand opgegeven. In plaats Dommel en Dieze ziet men rondom Den Bosch slechts één watervlakte. De buitengewone riviercorrespondentie wnrdt inge steld. De Lijmers werkt; de Worp te Deventer is grootendeels ondergeloopen. De sluizen bfj Ka- terveer zijn gesloten. De toestand is treurig. Aan de dijken wordt hard gewerkt. Hoe langer zoo sneller volgen de onrustwek kende tijdingen elkaar op. De stand aan de Pegel- brug te Grave wordt voor iedereen interessant; de scheepvaart is gestremdde overtocht eerst tot pont en aak beperkt, geschiedt thans nog slechts met roeibootjes en is niet zonder gevaar. De spoorwegdiensten zijn op vele plaatsen gestremd. Reeds maakt men kistingen, op vele punten be trekt het dijkleger de posten. De toestand is zeer treurig; vele dorpen zijn ondergeloopen, de be woners hebben zich gered, doch met verlies van het vee; er heerscht gebrek aan het hoogst noo- dige. Het water stroomt Den Bosch binnen, en staat in Nijmegen op de Waalkade. De Meidijk in den Bommelerwaard begint een onderwerp van discours te worden. De wind is steeds zuidwest; de lucht betrokkeB, het regent op vele plaatsen. Men krijgt uitvoerige berichten over de vreemde communicatie-middelen (wagens, zelfs stelten), waar van men zich in de ondergeloopen streken bedient. Ondertusschen komen nit het zuiden tijdingen dat de was nog steeds aanhoudt, totdat de dijken, niet meer bestand tegen den geweldigen druk der opgestuwde watermassa, op een punt bezwijken en het water in pijlsnelle vaart zich door de ope ning stort, alles vernielend in zijn weg. Nederland heeft opnieuw eene overstrooming in zijne annalen op te teekenen. Langzamerhand neemt de was nu af, het water zakt; liefdadige ingezetenen stellen watersnood- commissiën in staat de armoede te lenigen, het overstroomde land loopt droog of wordt droog gemalen, en de zaak is voorbij om den volgenden winter opnieuw te beginnen. Wg namen nu het geval dat de winter zacht is, maar hoeveel grooter zijn niet de verschrik kingen als ijsgang zich aan den wateraandrang paart en ijsdammen den afvoer nog meer stremmen Waarlijk, het is een treurig feit dat wij ook dit programma zoo goed kennen; maar het is niet alleen treurig, het is ook een schande voor Nederland dat men wel praat over verbeteringen en voorkoming van deze jaarlijksche waterrampen, maar niet handelt. Wanneer zal hierin eens voor uitgang te bespeuren zijn? LEIBEN, 2» december. De berichten in enkele bladen omtrent den stoomtram LeidenHaarlem blijken tamelijk on juist geweest te zijn. Yooreerst toch heeft de directie van de Noord-Znid-HollaBdsche Stoom tramwegmaatschappij, naar men ons verzekert, volstrekt het plan niet en ook niet gehad om voorloopig de lijn slechts voer een gedeelte te openen, en ten andere is het ook hare bedoeling niet, zooals wij reeds meldden, om dit in de tweede week van Januari te doen plaats hebben. De onvermijdelijke beproeving van den weg en het verbeteren der alsdan ontdekte fouten of gebreken vorderen natuurlijk eenigen lijd, zoodat het be- staar veronderstelt, de exploitatie slechts begin Februari te kunnen ondernemen, immers wanneer het weder betrekkelijk even gunstig blijft voor de werkzaamheden als tot nog toe het geval was. Binnen enkele dagen worden de wagens verwacht dit hangt alleen af van het plaatsen der ver- eischte wissels in de remise, waaraan reeds met kracht begonnen is, terwijl half Jannari de locomo tieven zullen ontvangen worden. Ds. P. H. Versteeg te St.-Pancras heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Oude- en Nieuwe-Wetering. Bij gelegenheid van het Nieuwjaar zullen de Koning en de Koningin aanstaande Zaterdag des middags te twaalf uren de gelnkwenschen ontvangen van de ministers, hoofden der depar tementen van algemeen bestuur, de grootofficieren der kroon, de leden van het civiele en militaire huis en de andere hofstaten. Daartoe door vrijwillige bijdragen in staat gesteld, ook uit Leiden, - zoo meldt men ons uit Maastricht - kou het bestuur der Alexander-Be- waarschool haren leerlingen een aangenamen avond verschaffen. In het midden der zaal was een prach tige kerstboom aangebracht, beladen met allerhande geschenken voor de kleinen, die mede op versna peringen enz. onthaald werden. De aangename en prettige bijeenkomst werd door een talrijk publiek bijgewoond. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port Said. De 1ste luit. C. W. A. De Jongh, van het reg. grenadiers en jagers, op wiens verzoek om non-aetiviteit buiten bezwaar van de schatkist afwijzend door den minister van oorlog is beschikt, heeft nu eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Verder wordt gemeld dat door den minister van oorlog afwijzend is beschikt op het verzoek, door enkele offisieren in den laatsten tijd gedaan, om op non-activiteit gesteld te worden, zonder bezwaar van 's rijks schatkisttevens is bepaald dat voorloopig aan geen officieren non-activiteit op verzoek zal worden verleend, wanneer zij be- hooren tot wapens of diensten, waarbij een incom pleet aan officieren bestaat.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1