Maandag 227 December. N°. 6399. A*. 1880. Dexe Courant wordt dageljjis, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit ÏWJSE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COÜBAJTJ Voor Leiden per S Franco per port. Afzonderlijke Nommers. 1.40. ■Wo 0.05. PBU8 DEB ADYEBTBSUBIt Tea 1—t regel». Iedere regel GroeuretSletUret oear plaauntatlik K 1.0*. LEIDEN, 21 December. B. en Ws. geren den Raad in overweging te besluiten tot het doen rooien en verkoopen van 113 stuks boomen in verschillende deelen der stad. Tevens stellen zij voor, de beide zijden van het Rapenburg tusschen bet Noordeinde en de 2de Doelensteeg en Houtstraat met nieuwe boomen te doen beplanten, waarvoor een 57 -tal benoodigd is en waarin kan worden voorzien door verplaatsing van de boomen staande aan de gedempte Binnen- vestgracht bij het Plantsoen. De kosten hiervan worden geraamd op f 15 per boom en alzoo op f 855, terwijl de opbrengst van de te verkoopen boomen wordt berekend op f 900 a f 1000. In de tweede plaats wordt voorgesteld op den Vestwal bij den molen „de Stier" 50 jonge ijpen te plaatsen, ten einde later naar verschillende punten der gemeente te worden overgeplant en verder de overige gerooide boomen te doen ver vangen door jonge boomen, thans geplaatst aan het Utrechtsche Jaagpad. Bij het gehouden vergelijkend examen voor hoofdonderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. te Bodegraven zijn op de voordracht geplaatst de heeren M. Van der Brugge te Alblasserdam, H. J. Bos te Tiel, G. Walch te Leiden en P. J. Enk te Nijmegen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6081 volwas sen personen en van 1215 kinderen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen het praeadvies van B. en Ws. op het verzoek der Rotterdamsche Handelsvereeniging om een voorschot van 6'/, millioen. Het advies luidt ongunstig. Het verzoek zal de volgende week in behandeling komen. De hoogleeraar P. Harting (e Utrecht heeft in het „Utr. Dagblad" een stuk geplaatst, waarin hij met het oog op de gebeurtenissen in de Trans vaal voorstelt, dat het volk van Nederland een beroep zal doen op het rechtvaardigheidsgevoel van het volk van Engeland, om dat te bewegen een poging te doen om het onrecht, tegen de Transvaal gepleegd, te herstellen en zoodoende een ongelijken strijd, die een schande voor onze eeuw en niet het minst voor Engeland zelf zou zijn, te voorkomen. Wij herinneren onze lezers er aan dat op 1 Januari 1881 de termijn verstrijkt, waarop alle hypothecaire inschrijvingen, die vóór 1 Januari 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuim van vernieuwing zouden die inschrij vingen na 1 Jannari 1881 krachteloos en van onwaarde zijn. In de avondzitting van gisteren der Tweede Kamer is de begrooting voor Curasao aangenomen na aanneming van een amendement van den heer De Casembroot om het traktement van den haven meester van Curasao op den bestaanden voet te behouden. - Hoofdstuk Koloniën en de Onvoor ziene Uitgaven, zoomede de suppletoire begrooting voor de spoorwegen voor 1880 zijn unaniem aangenomeneveneens de Middelenwet, nadat de minister van financiën verklaard had dat, ondanks de hoogere opbrengst der middelen, vermeerdering van belastingen volstrekt noodig is te achten zoowel met het oog op het wisselvallige van vele inkomsten als in volgeude jaren te wachten uitgaven. Het tekort door schatkistbiljetten te dekken, werd ver minderd tot 20 millioen. - De Kamer is op reces gescheiden. Het stoomschip „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken; de „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde gisternamiddag Aden. De Burgerzangsehool. „Zij zingen als nachtegalen" - zoo hoorden we iemand gisteravond zeggen bij het verlaten der Stadszaal, na afloop der openbare les van de leer lingen der Burgerzangschool. Na moge deze uit spraak letterlijk opgevat wel wat overdreven ge noemd worden, niemand zal toch willen ontkennen dat de jeugdige zangsters en zangers zich „uit stekend van hunne taak kweten." Het voor dezen avond vastgestelde programma van de eenvoudige oefeningen tot de met meer moeielijkheden gepaard gaande kinderliederen van Hol, Worp en Abt, werd alleraardigst uitgevoerd, en getuigde voor het onderwijs, door de heeren Wetrens en Taylor gegeven. De zaal, zsowel beneden als boven, was door familiebetrekkingen der kinderen en tal van andere belangstellenden flink bezet. Dientenge volge heerschte er bijna telkens na het zingen van een of ander lied een méér dan buitengewone drukte. Voordat het allerlaatste nommer aan de beurt kwam, begaven de president, de heer Wol- ters, en de secretaris, de heer De Haas, zich. te midden der kleinen op het orkest en hield eerst genoemde tot de aanwezigen een toespraak. Dames en Heeren! - zoo zeide hij. - Wij zijn gekomen tot de prijsnitdeeling en tevens rust de taak op mij de namen te vermelden van die leer lingen die eene loffelijke vermelding verdiend hebben. Voor ik echter daartoe overga, ben ik zoo vrij een enkel oogenblik de aandacht te verzoeken voor een kort woord, dat ik tot u wensch te richten. Ik zal bij deze gelegenheid niet de orde volgen die anders door de bescheidenheid mij zon worden voorgeschreven, om in de laatste plaats te spreken van commissarissen. Ik zal daarmede beginnen. Bij deze gelegenheid kannen de commissarissen, die tegenwoordig het toezicht over deze inrichting voereD, niet vergeten - en zij kunnen zeker zijn dat zij op uwe deelneming mogen rekenen met den naam te noemen van den man, aan wien ook deze inrichting door een zorgvuldig en juist beheer zooveel verschuldigd is, van den betreurden over leden commissaris Stokhuyzen. Wij zijn echter gelukkig genoeg geweest om zijne plaats vervuld te zien en ook een andere plants die in ons midden werd ledig gevonden. Wij sloegen gezamenlijk de handen ineen en verblijden ons dat wij in dit najaar, of beter gezegd in dezen winter, niet, gelijk in de vorige Decembermaand, door een epidemie zijn verhinderd geworden om de prijsuitdeeling te doen plaats hebben op den bij de wet bepaalden tijd. Dat op dezen avond dit lokaal zoo ruim is ge vuld met belangstellende onders en. anderen die in het zangonderwijs van het opkomend geslacht zooveel belang stellen, doet ons hopen dat wij op de voortdurende pogingen, die door ons worden aangewend, de goedkeuring van de burgerij van Leiden te verwachten hebben. [Applaus.] Maar wij commissarissen moeten ook bij deze gelegenheid weer verklaren wat wij reeds meerma len hebben verklaard, dat de goede nitkomst van het onderwijs, indien zij ten minste ook dezen avond weder ook aan u zijn gebleken, inderdaad niet te danken is aan ons alleen, al zijn wij ook met den besten ijver vuor deze schoone inrichting bezield, maar vooral aan onze beide onderwijzers, aan wien wij tot op dit oogenblik trouw blijven en wij hopen dat wij met uwe alge- meene goedkeuring en sympathie dit zullen blijven. [Herhaald applaus.] Wij hebben bet genoegen, Dames en Heeren, •m op dezen avond ook in ons midden te zien het Hoofd van het Gemeentebestuur en het past ons om bij deze gelegenheid onzen oprechten dank te betuigen niet alleen voor zijne tegenwoordigheid alhier, maar ook voor de voortdurende ondersteu ning welke wij van gemeentewege mochten genie ten door beschikbaarstelling van een lokaal, en wij vergeten daarbij niet dankbaar te vermelden dat wij dit gevonden hebben in de school van den heer Japikse; dat wij ook van dien heer steeds zooveel bereidwilligheid ondervinden, waardoor het les geven voor de onderwijzers zooveel gemakke lijker wordt gemaakt en de administratie voor ons, commissarissen. - Wij zien tevens van verschil lende inrichtingen de autoriteiten voor ons en wij mogen niet nalaten om ons steeds in hunne voort durende belangstelling aan te bevelen. En nu wij zoover ziju gekomen, zal ik eerst overgaan tot het uitdeelen der prijzen en loffelijke vermeldingen om ten slotte nog een enkel oogen blik uwe aandacht te verzoeken voor iets dat zeker voor hen die goed den titel van het pro gramma zullen gelezen hebben, op dezen avond wordt verwacht. Bevorderd werden: Van de 1ste naar de 2de klasse: (Meisjes.) J. Plemp, E. Schmier, J. Van Linden, J. Steenhaner, S. Steenhauer, J. Ouds hoorn, D. Oostd(jk, M. Van der Reydea, G. Conaeus, E. Jong- mans, Emma Jongmans, J. VaD der Kaay, P. Van Hoeken, H. C. De Heger, M. Oppelaar, C. Van Benten, J. Roodenburg, G. C. Planjer, J. Japikse, H. Japikse, C. Van Rhijn, G. W. Dagevos, N. De Koster, G. Filippo, C. Van Rooyen, M. E. Florjjn, M. Meerburg, C. Rating en J. Rating. - (J ongens.) A. Gubbi, J. Jongmans, A. Roodenburg, J. Ladage, F. Beens, P. Smit en P. Van der Hoeven. Van de 2de naar de 8de klasse: (Meisjes.) M.Hasselbach, M. Bremmer, M. Jollie, C. G. Roodenbnrg, H. M. Poelman, M. G. Van der Grift, C. H. Scheffer, M. J. Seheffer, F. F. Doyverman, S. M. ,A. Blote, S. J. Oudehoorn, C. Simonie, E. C. Arentz, D. Los en A. C. Verhoeff. - (Jongans.) W. Privé, W, A. Couvée, A. P. Oostdijk, K. A. Felix, D. H.Van Leeuwen, F. W. G. Veldhnyzen en J. T. TerbnTgh. Eervolle vermeldingen werden toege kend aan lste klasse: (Meisjes.) J. Van Linden, J. Steenhaner,' A. Ladage, S. Steenhaner, S. Van Pinxteren, J. Hessels, J. Mildere, J. Japikse, H. Schretlen, L. S. Fortuyn Harreman, M. Oppelaar, J. Rodbard, C. De la Bije, N. De Koster, W. Van Rhijn, C. Fontein, A. Van Dnnren, A. Dnmortier, G. W. Dagevos, C. Sala en A. Fortnyn Harreman. - (Jongens.) A. Gubbi, G. Cuuaeus, D. Van Eldik, P. Ladage, J. Springer, G. Van der Hoeven, A. Waasdijk en N. Brnmmelkamp. 2de klasse: (Meisjes.) S. M. A. Blote en C. Siraonis. - (Jongens.) J. J. Planjer, H. L. De Haas Az., J. M. A. Gubbi, N. Brnmmelkamp, W. F. Privé, W. A. Couvéeen A.P. Oostdijk. 3de klasse: (Mei ij es.) G. Visser. P r ij z e n werden uitgereikt aan lste klasse: (Meisjes.) J. Plemp, E. Schmier, D..Oostdijk, G. Filippo, M. Van der Reyden, G. Canaens, C. M. Ladage, C. ligeman, E. Jongmans, Emma Jongmans, J. Van der Kaay, P. Van Hoeken, J. Rating, C. Rating, W. C. De Heger, C. Verboevea, M. Meerburg, H. F. De Haas, C. Van Benten, J. Roodenbnrg, C. Van Rhjjn, G. C. Planjer, C. Van Rooyen, P. Fontein, M. E. Florijn, L. Bruggemann en F. De Jong. - (Jaagens.) A. J. Van Hoeken, J. Jongmans, E. Cnnaens, J. Ladage, A. Roodenbnrg, P. Van der Hoeven, J. Hasselbaeb, F. Beens en P. Smit. 2de klasse: (Meisjes.) M. Hasselbach, J. A. A. Coebergb, E. J. Convée, K. Bruggemann, N. Bremmer, M. Jollie, C. G. Roodeabnrg, H. M. Poelman, C. H. Scheffer, M. J. Scheffer, H. Hasselbach, E. C. Arentz, D. Los en A. C. Verhoeff. - (Jongens.) J. Bots, J. Van Izenburg, D. H. Van Leenwen, F. IV. G. Veldhuizen en J. T. Terburgh. 3de klasse: (Meiij es.) M. J. E. Van Eldik, S. C. Van Loghem, J. M. Proot, M. H. B. Van Linden, A. F. De Haas, E. J. Plemp, E. M. J. Kralder, L. C. H. Springer, M. H. Florijn, E. M. J. Ondshoorn, A. A. J. Schretlen, M. Den Kouter en C. H. L. Planjer. - (Jongens.) P. J. Hasselbach, M. De Haai, C. Roodenburg en H. Couv

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1