aan J. W. Kroon, gewezen havenm. te Samarang, thans met verlof in Europa, op hun verzoek, met ingang van lo. Jan. a. seervol ontslag ver leend nit 's lauds dienst, laatstgen. met toek. van het pensioen, waarop hij, volgens de bestaande bepalingen, aanspraak heeft; aan jhr. mr. W. G. Dedel, op verzoek, met 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als snhstitnut griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, en in zijne plaats benoemd mr. E. Van de Velde, thans beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank- benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam ter standplaats de gemeente Rotterdam, E. Bland Van den Berg, thans notaris te Hillegersbergter standplaats de gem. Hillegersberg, H. Metman, notaris te Indramaijoe, in Ned.-Indië, thans met verlof in Nederland, wonende te 's Gravenhage- benoemd: tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië, de sergean ten: F. E. Spirlet en J. P. C. Bueninck, beiden van het instructie-bat.; V?. Chr. Kimmijser, van het 4de reg. inf.; G. J. Albertz, van het reg. grenadiers en jagers; Ph. F. L. Chr. Lach de Bere, van het 2de, A. Montagne, van het 4de, H. J. Muller, van het 2de, J. G. Spandaw, van bet late, en G. N. Van Alphen de Veer, van het 5de reg. inf.; H. C. Van Deinse, van het reg. gren. en jagers; H. A. Stein en H. S. De Visser, beiden van het instr.-bat.; D. F. Romein, van het 8ste, en A. G. L. Pilger, van het 6de reg. inf.; W. L. Pompe, van het instr.-bat.; G. Van Munster en B. A. A. De Vlaminck, beiden van het 5de, H. W. Muller, van het 2de, C. J. Okhuyzen, van het 5de, W. C. Keeser, van het 7de, en J. Th. Wanjon, van het 8de reg. infanterie; tot 2den luit.-kwartierm. bij het personeel der militaire admin, van het leger in N.-L, den serg. M. N. Beets, van het 4de reg. inf.; tot 2den luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.- Indië, den sergeant W. Collard, van de Vde afd. vesting-artillerie; - den offic. van gezondh. 1ste kl. W. C. J. Van der Grijp, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pen sioen bepaald op f 1300 'sjaars. Gemengd Nieuws. Tusschen halfzes en halfzeven is gis teravond uit den winkel van den heer Steenhujzen aan de Beestenmarkt een toonbanklade, waarin ongeveer 16 aanwezig was, ontvreemd. Die diefstal is met buitengewone brutaliteit gepleegd, daar de dader of daders eerst het gaslicht in den winkel hebben uitgedraaid. De bestolene, die in zijn binnenvertrek was tijdens de diefstal ge pleegd werd, kan omtrent die handeling en ook omtrent den dader of de daders niet de minste inlichtingen geven. Ook aan het Kort-Rapenburg heeft men bij den aldaar wonenden winkelier P. getracht het raam op te schuiven, hetgeen door een voorbijganger gezien is, die de daders, twee in getal, beschrijft als middelmatig en klein, zoodat de politie al aanstonds vermoeden had op de bekenden K. en F., die dan ook spoedig daarna opgespoord en aangehouden werden; bij laatstge noemde zijn ruim f 7 bevonden, waarvan hij de herkomst niet weet op te geven. Door den com missaris van politie ondervraagd, blijven zij alle schuld ontkennen, zoodat deze ambtenaar aan een ieder, die inlichtingen in deze kan geven, ver zoekt hem die te verschaffen, daar het in het belang der maatschappij, maar vooral in dat der winkeliers is, dat bovengemelde personen, die als gevaarlijke insluipers bekend staan, onschadelijk worden gemaakt. - Ook omtrent de gestolen lade, welke nog niet gevondan en vermoedelijk hier of daar weggeworpen is, worden inlichtingen verzocht. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld de persoon van P. G. v. d. B., die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Onze grijze Terdu heeft een collega gevonden. Cornelis Stuart, geboren en thans nog wonende te Amersfoort, viert heden zijn gouden feest als tamboer bij de Amersfoortsche schutterij. Hij vertrok op 22 Dec. van het jaar 1880 als vrijwilliger en tamboer met de mobiele Utrecht- sche schutterij naar de Belgische grenzen, is ver sierd met het metalen kruis en het eereteeken voor langdurigen schutterlijken dienst, en thans nog als tamboer bij de dd. Amersfoortsche schutterij actief. Op het Viaduct te Rotterdam is gis termiddag tusschen bet station Beurs en dat aan de Delftsche Poort een arbeider door een trein overreden. Den ongelukkige werden beide beenen en de rechterarm afgeredenin bedenkelijken toe stand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Eene afschuwelijke weddenschap zal waarschijnlijk een huzaar, in garnizoen te Venloo, bet leven kosten. Nadat deze Zondag-avond in eene herberg aldaar zeven borrels gedronken had, wedde hij dat hij nog 1.48 liter jenever opdrin ken zon. Hij deed alzoo, maar het bekwam hem slecht. Hij viel bewusteloos neer, en na den ge- heelen nacht buiten kennis gelegen te hebben, werd hij Maandag naar het militair hospitaal overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De persoon, met wien hij de weddenschap had aangegaan, is achter slot gebracht. De berichten omtrent den stand van het water in de provinciën Noord-Brabant, Limburg en Gelderland wordeH hoe langer zoo meer ongunstig. Hier en daar heeft men reeds last van overstroo ming. Vooral te 's-Bosch neemt de was van het water schrikkelijk toe. Aan den havenkant en het laagste gedeelte der stad stond het water gister morgen op de straat; de kelders zijn er meeren- deels ondergeloopen. In vele wijken worden de benedenwoningen reeds ontruimd. Ook te Arnhem stijgt de waterstand in de rivier vóór die stad, welke reeds buitengewoon boog is, voortdurend. De benedenkade is overal overstroomd en de veer kade wordt met overstrooming bedreigd. De Rijn is te Keulen zoo gewassen, dat verschillende stra ten onder water staan. Aan de kaaien heerschte in de laatste dagen groote drukte, daar men alle goederen die gelost en geladen moesten worden, wegens het water moest bergen. Over de hooge waarde van bet adver- teeren voor ieder die zaken doet, wydt een Ameri- kaansch blad in de volgende bloemrijke taal uit: „Hij die iets wenscht te verkoopeu en verzuimt dit te adverteeren, handelt als een jongeling die een schoone maagd bemint en die haar in het donker kushandjes toewerpt. Hij weet wel wat hij doet, maar hij is ook de eenige die het weet, en niemand anders." In de vorige week hoorde een koop man te Ixelles 's nachts gerucht aan de deur van zijne slaapkamer. Hij riep daarop zijn bediende wakker, en nu werd het geheele huis doorzocht, doch niets gevooden. 's Morgens bij het aankleeden ontdekte hij echter al dadelijk dat zijn portemonnaie en sleutelhos verdwenen waren. Een nieuwe huis zoeking leidde nu tot de ontdekking van de schul dige, die onder een tafel, waarover een groot kleed hing, verscholen zat, en niemand anders was dan d« piano-onderwijzeres van de beide dochters. Zij had zich den vorigen avond laten insluiten, zich daarna op de trap verborgen en toen alles rustig sliep, haar slag geslagen. Ongelukkig had zij echter geen gelegenheid kunnen vinden om stilletjes weg te sluipen. Men vond verscheidene voorwerpen va» diefstal afkomstig bij haar, o. a. twee portemonnaies, eenige pakken chocolade, een flesch cognac enz. enz. De toonkunstenaresse, die reeds zoovele blijken van „vingervaardigheid" gaf, is pas 17 jaren oud. Uit de mijn van Penygraig zijn tot beden 92 lijken opgehaald van werklieden, die bij de vreeselijke ontploffing zijn gedood. Een vreeselijke knal, gevolgd door het kletteren van gebroken ruiten, bracht voor eenige dagen de „rue des vieux Jésuites" te Grenoble in opschudding. Eene der gezusters G. die in die straat een kruidenierswinkel houden, was met een brandende lamp te dicht bij een petroleumvat gekomen, dat in den kelder lag, met het gevolg dat het vat gesprongen en een vreese lijke uitbarsting had teweeggebracht. De vloer van den winkel werd opgelicht, de toonbank wegge slingerd, terwijl de vrouw hare onvoorzichtigheid met den dood moest bekoopen. Te Bonrges (Frankrijk) heeft dezer dagen in de werkplaats der „Ecole pyrotechnique" eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan drie werklieden op de plaats dood bleven en tien andere gewond werden. KOLONIËN. BATAVIA, 19 November. De raad van justitie te Samarang heeft mr. T. W. Cohen Sluart wegens smaad tegen een amb tenaar (generaal Aufmorth) in publieken geschrift© veroordeeld tot ééne maand gevangenis en 10 boete. Te Soerabaya heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De „Bromo" voer van Soerabaya naai Gressik (Madura). Zij had 87 passagiers aan boord, waarvan 80 onder- en 57 bovendeks. Dicht bij Gressik gekomen (op twee vaam water) bewogen zich een menigte passagiers, ook die van onderdeks, naar denzelfden kant om toch maar haastig voor de ontscheping klaar te zijn. Het bevel van den djoeragan om zich te verdeelen werd niet gehoor zaamd, en de b«ot helde toen tió over, dat zij onderdeks door de raampjes enz., water schepte, omsloeg en zonk. Van de passagiers (er was geen enkele Europeaan bij) zijn er 27 gered door den baggermolen en 37 door de loodsboot, in het geheel dus 64, zoodat 23 ongelukkigen een prooi der golven zijn geworden. Volgens zeer betrouwbare particuliere berichten is de toestand in Bantam op verschillende plaatsen nog onbeschrijfelijk ellendig. De bevolking wordt steeds weggemaaid door de koorts. Vele kampongs zijn als uitgestorven; gansche uitgestrektheden sawahs liggen onbebouwd, Lebak is een woestenij. Ook uit Demak zijn onrustbarende berichten ge komen. Er heerscht wel geen hongersnood, maar toch groot gebrek door schaarscbte van geld onder de bevolking. Dotr den goavfrnemr-genoraaJ tii Ned.-Indië vijl da vol gend* beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot directenr van 's lande plantentuin te Buitemorg dr. M. Treub, daartoe gesteld ter be schikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië. Bij het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura: tot eoatr. lstekl. F. H. Kennis, tot contr. 2de kl. A. J. M. De Neve. Op het res.-kantoor te Batavia: tot laten commies W. A. Jansen; tot 2den commies de commies op bet bnr. van den ads.-res. van Buitenzorg (Batavia) C. E. F. A. Gijsbers; tot comm. op het bur. vau den ads.-res. van Buitenzorg C. M. Gallas, thans tijdelijk ter beschikking van den voorz. der wees- «n boedelkamer te SamaraDg; tot inspecteur-generaal, chef van den dienst der staatsspoorwegen op Java, de hoofdingen. sous-chef van gemelden dienst H. G. Derz. Ontslagen: eervol nit 'tlands dienst, de hnlponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederl. Indië S. C. Cowaneervol nit zijne betTekking, wegens ziekte, de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst F. Van de Fol. Tijdelijk benoemd: tot ingenieur werktuigkundige der 2de kl. by den dienst der staatsspoorwegen op Java de gewezen lste werktuig- knndige bjj den dienst der Bataviasche havenwerken O. Grothe, thans tydelyk belast met de waarneming der betrekking van ingeaieor der lste kl. bjj de fabriek voor de marine en bet stoom wezen te Soerabaya. Door den directenr van bet binnenlandscli bestaar bij bet boschwezen op Java en Madnra overge plaatst: van het boschdistrict Madioen naar het hoschdistrict Bantam-Tjiandjoer de houtvester der 3de kl. J. W. J. Van Dijk; van het boschdistrict Toeban-Bodjonegoro naar het hosch district Madioen de houtvester der 3de kl. N. J. Kollewijn. Belast: met het beheer over het boschdistrict Toebau-öodjonegoro de waarnemende houtvester 3de kl. D. J. Crol. Departement tan Oorlof. Geplaatst: de 2de luit der genie K. J. Leeflang, onlangs nit Nederland aangekomen, te Willem I. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte,aan den 2den Init. der infanterie T. A. Van Leeuwen. G e p 1 a a t s t: de lste lnit. der inf. J. A. Kalshoven, onlangs uit Nederland aan gekomen, ter z/o. afd. van Borneo. Van Atjeh worden afgelost: de 2de luit. kwart. A. Van de Geer, de kapte, der inf. J.. H. Van den Broek, J. J. Ten Siethoff, C. G. Klicks, de lsteluits. der inf. J. A. P. Geill, W. F. K. Biachoff van Heemskerk, N. C. U. Manman, W. J. F. J. Van Bommel van Vloten, de 2de luits. der inf. J. S. Koolemans Beynen, G. J. H. Bruynis en P. A. H. Van der Haas. Geplaatst: bij de 12de comp.delste luit. der art. J. A. Almerood; bij de 5de afd. de miüt. ambt. 3de kl. J. G. Barth. Departement van llarine. Overgeplaatst: van Zr. Ms. waohtschip te Soerabaya op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee lste kl. H. Nijghvan Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. stoomschip „Soembing" de luit. ter zee 2de kl. J. Vos. Vergunning verleend: om te repatriëeren aan de luits. ter zee 2de kl. L. Dupper, R. O. J. Verschoor, J. v. d. Bosch, A. C. Zeeman en C. F. A. Gregorij. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft de heer Buffet gisteren tot den minister eene vraag gericht over het weg nemen van de godsdienstige symbolen uit «Ie ge meentescholen te Parijs. De minister Ferry heeft geantwoord dat dit plaats gehad heeft om het leekenkarakter en de neutraliteit der scholen vol komen toe te passen; geene enkele wot schrijft voor dat de bedoelde zinnebeelden iu de school aanwezig moeten zijn. De heer Lereinty heeft ver klaard dat hij van de vraag eene interpellatie wenschte te maken. Omtrent de toewijzing der inschrijvingen voor het Panama-kanaal wordt officieel gemeld dat de inschrijvingen voor 1 tot 5 aandeelen in haar

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2