Het nieuwe kolossale stoomgemaal te Kat wijk, het vorige jaar, dru Sisten Dec., aanbesteed, is - zoo schrijft - men tot verbazing der aanschau- wers en mannen van het vak in elf maanden gereed gekomen, zoover althans het bestek het ia dien tijd verlangde. De aannemers, de beeren Vis er en 8chonten, hebben met dit werk be wezen wat energie en wilskracht vermogen. Heeft dit werk den afgeloopen zomer vele vreemdelingen naar deze plaats geleid, wel waarschijnlijk is het dat den volgenden zomer nog meer belangstel lenden dit belangrijke werk in oogenschonw zullen komen nemen, zeker niet ten nadeele van de bad plaats. Door het tot stand komen van dit werk is san eene lang door Rijnland gevoelde behoefte voorzien. Men schrijft ons uit Haarlem: De heer F. Doriela Nieuwenbuis beeft alhier een voordracht gehouden over het Socialisme. Hij begon, iB breede en oed geteekende omtrekken, eea beeld te geven van het lijden, waaronder de arbeidende stand in onze eeuw vaak gebukt gaat. Kapitalisme noemde hij het algemeene karakter van onze maatschappij, en terwijl alle pogingen der liberalen, om de ellende te lenigen of te voorkomen, als onnut werden veroordeeld, prees hij het socialisme aan als het eenige middel om die ellende en dat lijden voor goed van deze aarde te bannen. - De Staat moest zich decentraliseeren, de Economie het tegenover gestelde doen. Aan de gemeente werd het grootste gedeelte van de reorganisatie der maatschappij toe- ged cht, en er op aandrongen, toch vooral niet uit de hoogte op het socialisme neer te zien, maar met enkele zaken, als gemeente-bakkerij, gemeente- melkinrichting, gemeentelijke-assurantie-maatsch. proeven te nemen, ten einde langs dien weg het nut der vereeniging op economisch gebied te leeren kennen en hem dan ook te bewandelen tot den einde toe. Een zeer gemengd publiek luisterde met aandacht naar de boeiende rede van den spreker, die zeker dezen avond iets zal hebben bijgebracht, al is het dan niet tot uitbreiding, dan toch tot hetere waardeering van het socialisme. De Koning en de Koningin vertrekken morgen met een extra-trein te 10 uren 50 min. van het Loo naar Amsterdam, waar zij te onge veer kwart over twaalven worden verwacht. Te 3.15 keeren zij naar het Loo terng, om aldaar te kwart vóór vijven terug te zijn. Binnenkort zal de Maatschappij voor Tele phone te Amsterdam, directeur dr. H. P. Rj Hubrecht, hare werkzaamheden beginneu. Reeds hebben meer dan hondèrd handelshuizen en par ticulieren zich aangesloten. Het centraal-station zal gevestigd zijn in het gebouw der Groote Club, hoek Dam eB Kalverstraat. De draden zullen zooveel mogelijk over de huizen loopen. De kosten van abonnement bedragen f 118 's jaars. Door het overigden van prof. dr. B. Ter Haar, te "Velp, verloor het bestuur van het Tollens fonds een zijner leden buiten Amsterdam. Tot vervulling dier vacature werd met algemeene stemmen de heer A. C. Krnseman, te Haarlem, gekozen, die deze benoeming heeft aanvaard. De heer L. Hauët te Amsterdam ontving gisteren, ter gelegenheid zijner vijftigjarige dienst vervulling bij de schutterij, waarbij hij sedert Maart 1858 als eerste luitenant-adjudant werkzaam is, een zilveren theeservies ten geschenke van eenige officieren van den grooten staf en verschei dene dienstdoende en oud-officieren van het eerste bataljon. De onderofficieren van het eerste bataljon boden den jubilaris als teeken hunner achting en waardeering een pendule met coupes en album aan. Bij de afdeeling Kosten der Eerediensten bracht de heer Donner in de Tweede Kamer ter sprake de wenschelijkheid eener andere financiëele regeling tusschen Staat en Kerk, of zelfs van eene gebeele financiëele afrekening met de laatste. Hij betoogde dat de verhouding tusschen Staat en Kerk niet in overeenstemming is met de finan ciëele regeling zooals die in de Grondwet is neer gelegd, weshalve hij op voorziening in deze aan gelegenheid aandrong. Afgescheiden van de wan verhouding tusschen Staat en Kerk en de financiëele regeling roept ook art. 168 luide toe, dat er eeue nieuwe regeling moet komen. Eene organieke regeling op grond van dat artikel is dringeud noodig, ook om weg te nemen de laatste schaduw van staatsinmenging in het kerkelijk leven. Is het geen „jus in sacra," als nog altijd het be sluit bestaat, hoe groot het aantal predikanten moet zijn? Ten slotte wenschte spr. zoodanige regeling tot herstel van het onrecht, aangedaan aan het Christelijk Gereformeerde kerkgenootschap, en dat genootschap het recht te geven om te deelen in de voorrechten, die de Staat aan andere kerkgenootschappen toekent. Spr. betoogde het goede recht op die ondersteuning van een kerk genootschap, dat meer dan een halve eeuw bestaat. Hij herhaalt dus zijne vraag, of de tijd niet daar is, dat eene andere regeling van de financiëele verhouding van den Staat tot de Kerkgenootschap pen moet plaats hebben, of ook eene afrekening daarvan, om te komen tot een recht voor allen en tot eene scheiding, zooals die in de Grondwet gewild is. - De minister van financiën antwoordde kortelijk dat bij zich voor zijn persoon over den bedoelden maatregel niet kan uitspreken, doch dat de Regeering dat moet doen, op wier overwegin gen bij niet wil voornitloopen. Volgens den provincialen almanak van Lim- bnrg bedraagt tbans het aantal kloosters in die provincie 67, te weten: 7 kloosters van Minder broeders, 5 van de Sociëteit Jezus, 8 Redempto risten, 10 Tertiaristen, 14 Ursnlinen, 10 Zusters van Liefde, 3 Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria, 8 Carmelitessen, 8 van het Arme Kind Jezus, 1 klooster van Brigittinnen, 1 Conventuëelen, 1 Redemptorislinnen, 1 Dames van 't H. Hart, 1 Zuster van Barmhartigheid, 1 Broeders van den H. Aloysins van Gonzaga, 1 Missiebuis, 1 Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid en 1 Carmelieten. Door de paters-JezuïeteB te Bergen-op-Zoom is, naar men aan de H. C. meldt, tevergeefs moeite gedaan om door aankoop in het bezit te komen van het door hen gehuurde landgoed „Goerée". Daar ook hunne pogingen schipbreuk hebben ge leden om binnen die gemeente een paar groote gebouwen in eigeidom te krijgen, zullen zij bin nenkort weder naar elders vertrekken. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Napels; de „Schiedam" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Rotterdam" is Vrijdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokkende „Prin ses Marie", 6 Nov. van Amsterdam vertrokken, arriveerde 18 December te Batavia; de „Koning der Nederlanden" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Voorwaarts" is gisteren van IJmuiden naar Batavia vertrokken; de „Conrad", 6 November van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aangekomen. De gewone audientiën van de ministers van fiuanciën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft de volgende pensioenen ver leend aan J. U. Modderman, ontvanger der dir. bel., van f 3082 en aan jhr. J. F. L. Coenen Van 's Gravesloot, ontvanger der invoerr. en acc., van f 2374. Gemengd Nieuws. Voor het Haagsch gerechtshof, kamer van correctioneele zaken, zal morgen in hooger beroep behandeld worden de zaak van den Leidschen student, beschuldigd van gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in functie. Het openbaar minis'terie zal worden waargenomen door mr. R. Th. Bijleveld en raadsheer zal zijn mr. B. M. H. Hanlo. In dennacht van Zaterdagop Zondag, omstreeks halféén, werden de bewoners dezer stad door het gewone brandrumoer uit hun eersten slaap gewekt. Er was nl. brand uitgebroken in het in de Haverstraat gelegen pakhuis van den op de Haven wonenden brood- en banketbakker Galde- mond, welk onheil zich door de aanwezigheid in die steeg van meer bergplaatsen van brandbare stoffen zeer dreigend liet aanzien; doch aan de spoedige hulp der brandweer, vooral van die der weesburgers, is het te danken dat het vuur zich alleen tot dat gedeelte van het perceel heeft bepaald. Zaterdag-avond,omstreekshalfzeven, is uit de toonbanklade, bij den brood-depothouder Privé, aan het Kort-Rapenburg, het bakje, waarin zich ruim f 4 aan klein geld bevond, ontvreemd. Hoewel men vermoedt dat de diefstal door jongens gepleegd is, zijn de daders volstrekt niet bekend. De uitspraak door het kantongerecht inzake de leden van spuit N*. 2, die niet bij den jongsten brand te Zoeterwonde aanwezig waren, is heden uitgesteld geworden tot Maandag a. s. Vrijdag-avond, omstreeks zes uren, ia er weder brand ontstaan in den hooiberg van den bouwman G. Sarasom, aan den Rijndijk te Ha- zerswoude, welke door de werking van twee brand spuiten, zijnde uit de naburige gemeente Koude kerk en van den Rijndijk, is gebluscht geworden. Een groot gedeelte van het hooi is verbrand of onbruikbaar geworden. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De wed. J. Luikenaar te Ondshoorn is, door duisternis misleid, in de Aar gevallen en verdronken. Eerst den volgenden morgen slaagde men er in haar lijk te vinden. Gerrit De Munnik, schippersknecht, van Schiedam, die 15 Nov. 11., zooals wij reeds mededeelden, in de Ringvaart der gemeente Haar lemmermeer, bij Burgerveen, over boord is geslagen en verdronken, is den 18den dezer, bijna op de zelfde plaats, gevonden. Ook een Haagsch correspondent van het „Paleis van Justitie" bericht dat De Jongh sedert eenige dagen zijne bekentenis grootendeels herroepen beeft, en thans weder volhoudt dat hij wel den brandbrief heeft geschreven, maarden moord niet heeft bedreven. Verder weigert hij zich over de zaak uit te laten, zelfs tegenover zijn verdediger, en hij belooft op de terechtzitting alles wel behoor lijk te zullen zeggen. De duivendief, de roofvogel, die de Nieuwe Kerk te 's-Hage tot zijn winterverblijf had gekozen, is, dank zij de goede zorgen van de Postduivenvereeniging „de Ooievaar", door een uitmuntend schot op 40 pas van den heer S. J. Vroom in zijn rooftochten voorgoed gestuit. Don derdag had men tevergeefs op hem geloerd. De fraaie valk had iets meer dan een meter vlucht. Ib de woning van B. Zweers, den be kenden Arnhemschen inbreker te Amsterdam, waar hij als commensaal bij een paar rustige lieden inwoonde, zijn nog verschillende gestolen voor werpen teruggevonden. Hij had daar ook kennis gemaakt met een dienstmeisje en was tegenover deze, zijue beminde, altijd royaal. Ook zijne aan staande schoonmoeder schonk hij nog opSt.-Nicolaas een dozijn zilveren lepeltjes. Over die royaliteit werd wel eens aanmerking gemaakt, doch hij ver telde dau dat zijn oom te Arnhem hem nu en dan rijkelijk bedacht. In den nacht van Vrijdag op Zater- dag, ongeveer kwartier voor drieën, brak een hevige brand uit in het perceel van mejuffrouw de wed. Potjer, stalhouderes in de Schuitemaker- straat te Groningen. Van daar sloegen de vlam men over naar het er naast staande huis, waarvan het achterste gedeelte belangrijke schade bekwam. De paarden en rijtuigen konden alle tijdig in veiligheid worden gebracht, doch van den inboe del is weinig gered. De brand is onmiddellijk na zijn ontstaan door de politie ontdekt. Door de krachtige pogingen der brandweer was het vuur na pl. m. l'/j uur bedwongen. In het academisch ziekenhuis heerschte bij het ontstaan van den brand eene ware paniek onder de patiënten. En geen wonder, daar de zaal voor de heelkundig behandelden onmiddellijk ligt tegen het huis, waar de brand woedde. Het eerste werk was die hnl- peloozen in veiligheid te brengen, hetgeen onder de zorgvuldige leiding van den verdienstelijken controleur door het actieve personeel met beleid werd verricht. Na een paar pijnlijke uren te heb ben gesleten, konden de arme lieden weer naar hunne bedden worden teruggebracht. Toen kostte het evenwel nog veel moeite hen tot kalmte te brengen, en te overtuigen dat het gevaar was ge weken. De studenten hebben bij deze gelegenheid gewichtige diensten bewezen, vooral de heer Alb. Lofvers, med. cand. Met levensgevaar op den nok van het belendend academisch ziekenhuis geklom men, bekampte hij van af die uitstekend strate gische stelling het vuur en mocht het hem ge- lakken den vijand tot wijken te dwingen. Voor eenige dagen werd van het corps pontoiniers te Dordrecht een ijzeren roeiboot ver mist. Onmiddellijk werd door de politie een onder zoek ingesteld en een aantal roeibooten, met pon tonniers bemand, ter recherche uitgezonden, echter zonder gewenscht resultaat. De dief en met hem de boot, waren spoorloos verdweneD. Den volgenden

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2