N°. 6395. Dinsdag 221 December. A" 1880 Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Onze plicht. LEIDSCH DAGrBLAI*. PRIJS DEZER COCBAHTt Voor Ltideo per 8 «into. L10. Franco per poet.1.40. Alzonderiyke Nommenv.0.05. PRIJS DEB ADTRRTENTIEÏ: Tu 1—8 regel* J.05. Iedere regel meevv—0,171- Grootero Aetlen n**r pUaUrnlate. STADS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER en -WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van het bepaalde bij de aankondiging van 18 Decem ber jl., door het invallen van den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de gewone wekeljjksche markten zullen worden gehonden op Yrijdag den 24sten en den 31sten December 1880, terwijl de veemarkten, anders op die dagen gebonden, znllen plaats hebben op Woensdag den 22sten en 29sten Deeember bevorens Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 20 Deeember 1880. E. KIST, Secretaris. II. Wat daartegen te doen Onderwijst henzoo roepen velen, leert hun dat de Maatschappij zijn moet zooals zij thans is, dat ook voor hen ver betering mogelijk is van hun lot, zoo zij meer kennis verwerven. - Zeer terecht; kennis is goed en aanbevelingswaard, maar het is niet alles. „Ken nis," zegt ons Modderman, „op zich zelve betee- kent niets; zij is eenvoudig een wapeD, dat men ten goede, maar ook ten kwade kan gebruiken." Moet men dan de dammen versterken, of, om de beeldspraak t'e laten varen, de wetten veran deren Ook dit is aan te bevelen, maar ook dit zal alleen niet voldoende zijn. „Tot diegenen, die meenen dat men, door herziening van de wetten alleen, zedelijke of maatschappelijke kwalen ge nezen kan, tot hen zeg ikHerziet u zeiven Wel moet het ons streveu zijn onze Wetten zoo veel mogelijk in overeenstemming te brengen met het Recht, onjuistheden en onbillijkheden weg te nemen, de maatschappij niet trachten te persen in een keurslijf dat haar niet past, maar te kleeden is een gewaad, dat haar de gelegenheid geeft zich vrijelijk en schoon te ontwikkelenmaar dan hebben wij nog slechts beletselen voor het goede uit den weg geruimd, niet het goede zelf verkregen. Het is dan ook niet alleen onderwijs, het is niet alleen wetsherziening, noch zelfs deze beide vereenigd, waarvan de Minister van Justitie het middel verwacht om te beletten dat in ons dier baar vaderland de sociale wanverhonding zoodanig worde dat slechts het ruw geweld, slechts eene geheele omkeering herstel kan brengen. „Er is een ander en beter middel," zegt hij: „Dat allen voor wie de vaderlandsliefde nog iets hoogers is dan aanhankelijkheid aan eene partij dat allen, voor wie de godsdienst nog iets hoogers is dan belangstelling in dogmatische vraag stukken of kerkelijke geschillen; dat allen, voor wie het Recht is niet een product van conveniëntie of vau menschelijke slimheid, dat men kau fatsoeneereu of kneden overeenkomstig de eischen van, ik weet niet welke, utiliteit, maar eene hoogere macht, die wij niet te scheppen, maar te zoeken hebben, en die wij in het onwrikbaar geloof, dat zij nooit dan ten goede werkt, onder alle omstandigheden veilig kunnen volgen, gehoorzamen en dienen; dat die allen zich den tijd, die nog over is, ten nutte maken, om zich hunne hoogere eeHheid tot bewustheid te brengenom op den achtergrond te dringen wat hen verdeelt, op den voorgrond al datgene - en och, het is zooveel - wat allen, voor wie het leven een heilige ernst is, vereenigt dat zij den partijstrijd, voor zooverre die er zijn moet, zuiveren en veredelen door wederzijdsehe waardeeringrechtvaardigheid leeren betrachten èn jegens elkander èn ook vooral jegens de min- bevoorrechte klassen der maatschappij; en, opdat ft het laatst noeme datgene wat al dadelijk zou kamen geschieden, dat zij al hunne persoonlijke rancunes verdrinken in gemeenschappelijken eerbied voor Godsdienst, Waarheid en Recht." Waarlijk, de eisch van den Minister is niet ge ring hij moet wel een vast vertrouwen hebben in de eindelijke zegepraal van het Ideaal, die der gelijke woorden durft spreken, thans nu de par tijen hoe langer zoo scherper tegen elkaar over staan, hoe langer zoo meer alle wederzijdsehe waar deering te loor gaat. Maar is het aangewezen mid del ook moeielijk, het is afdoende tevens. Zedelijke ernststreven naar waarheideerbied en liefde, geen vrees voor het Recht: dit drietal vereenigd zal waken, dat verbeterd onderwijs goede vrachten afwerpt, dat meerdere kennis een wapen worde ten goede, dat betere wetgeving kome te rasten op een beteren grondslag in de Maatschappij; dat hervormingen die noodig zijn gedeeltelijk en zonder schokken kunnen geschieden. Het is dan ook de heilige plicht van eiken staatsburger, groot of klein, rijk of arm, sterk of zwak, hier naar te streven, en vooral dit te doen nu het nog tijd is. Het is het ongeluk geweest van vele volken, dat zij de waarschuwende stem niet wilden hooren, toen nog redding mogelijk was en later door de gebeurtenissen meegesleept, konden zij niet meer, hoe gaarne zij toen ook gewild hadden. Noch uitstellen baat tegen het klemmende be toog, noch de uitvlucht dat Nederland te klein is om alleen dergelijke groote zaken te doen. „Nederland is klein, in menig opzicht zwakmaar toch kan het sterk zijn, zoolaug er slechts een dracht is, en zoolang een iegelijk in het oog houdt dat de Nederlaudsche natie bestaat niet uit drie vijfden, maar uit vijf vijfden." En mocht dan bij onze buren de storm losbreken, tot ons zal hij niet kunnen overslaan, als het Nederlandsche volk onderling één, als één man, pal staat voor het verkregene; de ondervinding van 1848 heeft in België en in ons land getoond dat de Revolutie onmachtig is, waar de grieven niet bestaan. Het doel van het Recht is ieder te verzekeren datgene wat hij noodig heeft in zijn streven naar volmaking; maar hij streve er dan ook naar! Hij trachte er naar, niet alleen in politieke ver- eenigingen, maar overal en ten allen tijde, in zijn publiek en in zijn privaat leven, in zij» handel en wandel, in zijn huisgezin en vooral in de opvoe ding zyner kinderen. Dezen en ons zeiven steeds te trachten ep te voeren tot een boogeren «raad van zedelijke ont wikkeling, is de eisch dien ten allen tijde wij ons zeiven moeten stellen, is onze plicht tegenover onze medemenschen. LEIDEN, 20 December. In verband met de reorganisatie van den dienst der brugwachters binnen deze gemeente had den 13den December 11. de openbare aanbesteding plaats van het maken van acht brugwachtershuisjes. Zooals reeds is medegedeeld, werd de gunning aangehouden. Thans hebben Burgemeester en Wet houders besloten het werk te gunnen aan den minsten inschrijver, den heer P. Van Vliet, aan nemer te Woubrugge, voor de som van f 2846. De hoogste inschrijving bedroeg f 5325. In dit nommer komt van de Leidsche Tramweg-maatschappij een advertentie voor, waar omtrent eenige nadere toelichting waarschijnlijk niet overbodig kan geacht worden. Het hoofddoel van de invoering der nieuwe abonnementen is, om, zoowel in het belang der Maatschappij als in dat der ingezetenen, dit middel van vervoer voor het verkeer binnen de kom der gemeente meer dienst baar te maken. Tot heden toch moet voor eiken rit 71 /2 cents betaald worden; door de nieuwe abonnementskaarten kan men zich dns binnen de grenzen Plantage-Paardensteeg en Haven-Paarden- steeg voor slechts 5 cents laten vervoeren. Men kan alzoo van de Plantage naar de Haven - zijnde ongeveer 3209 meter - rijden voor 10 cents. De directie vertrouwt dat door dezen maatregel het verkeer zal worden gebaat en dat van deze kaartjes een ruim gebruik zal worden gemaakt, b. v. door schoolgaande kinderen, bij het maken van visites, het doen van boodschappen door dienst boden, door ambtenaren enz. De kleur der kaartjes is rood. Bij afgifte in de rijtuigen aan den conducteur ontvangt men als be wijs van betaling een contramerk van gelijke kleur.' Tusschen Beestenmarkt en Station zijn deze kaartjes niet geldig. De nienwe abonnementskaarten zijn, evenals de bestaande, bij alle depothouders van tramwegkaartjes te verkrijgen. Onlangs deelden we mede dat er een plan bestaat om aan den fraaien toren, die voor weinige jaren verrees op de puinhoopen van het "Vorstelijk Slot van Dillenburg, ook inwendig het karakter te geven, dat er nog aan ontbreekt. Onze land genoot, de schilder L. L. Kleyn, heeft namelijk het vaderlandlievende voornemen opgevat om de berinnering aan den grooten man, die op dat Nas8ausche kasteel het levenslicht mocht aan schouwen, op gepastere wijze levendig te honden dan tot nn toe geschiedt. Het uitzicht is gegeven dat die schilderstukken uit Dnitschland, waar de .heer Kleyn, als directeur van het museum van Prinses Marianne op Reinhartshausen te Erbacb, vertoeft, zullen overgezonden wordenmen zal dan gelegenheid hebben om te zien op welke wijze de historieschilder die hoofdpunten uit het leven van den Prins heeft opgevat. Ook Leiden zal, naar men ons verzekert, in dat voorrecht deelen. Niet lang geleden had onze stadgenoot dr. W. N. Du Rieu het genoegen die schetsen voor den Dilleuburgschen toren te zien, toen hij het atelier van den heer Kleyn bezocht, evenals hij zijn studio te Rome voor ruim 20 jaren placht te bezoeken, waar deze toen bezig was met de historiestukken, die sedert in de genoemde galerij van Prinses Marianne prijken. De heer Du Rieu deelt er in het jongste nommer van den Nederlandschen Spectator alvast iets van mede, want hij juicht dit vaderlandlievende plan zeer toe; hij twijfelt niet of die tafereelen zullen een zeer gelukkigen indrnk maken op eiken bezoeker van den Willemstoren. Wij hopen hierop nader terug te komen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 25sten December a. s.,' des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en hectoliters, waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.00, f 4.1# en f 2.05; de laagste f 40.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. De heer A. Willemse, hulponderwijzer aaa de Christelijke school te Leiderdorp, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school der "Vlaamsche gemeente te Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1