N°. G394. Maamlag 20 December. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COÜBANTt Voflr Leiden per 8 mataden.1.10. Franco per post........ Afzonderlijke Nommers. iWiK W. 1.4a 0.05. FRIJ8 DEB ADYERTENTIENJ Van 1—8 regelt 'tedere regel meer— I"»- 0.17J, Craoiere&ettir» na» plaataralmte. Gemengd Nieuws. Ter voorkoming van onjuiste ge volgtrekkingen deelen we mede dat de vereeniging „Eendracht maakt Macht", waarvan gisteravond sprake was, niet is de Leidsche fabriekarbeiders- vereeniging onder dien naam, waarvan de heer Broesterhuyzen president is en welke aan den op tocht bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet met zooveel succes deeluam. In den afgeloopen nacht is aan de Korte Mare alhier een geladen vletschuit gezon ken. De opvarenden daarvan hadden die schuit vast gelegd aan de keerleuning voor de school aan de Lammermarkt geplaatst, welke toen daardoor is bezweken. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Door de politie alhier is heden naar de gevan genis te 's-Graveuhage overgebracht een mans persoon genaamd C. P., die, alhier niet thuis behoorende of liever zonder thuis zijnde, zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Voor de schipperij niet alleen, maar ook voor voetgangers en rijtuigen had hedenmor gen aan de brug over de Oude Vest bij de Bak- kersteeg, de z. g. „Pauwbrug", weder een groot ongerief plaats. Gedurende rnim anderhalf uur toch was de vaart aldaar gestremd, daar er een groot met hooi beladen vaartuig beklemd was geraakt. Als het ware een geheele vloot van schepen moest daardoor maar geduld oefenen en op een beurt wachten om de znlk een mooien naam voerende brug ook te kunnen passeeren. Van de belemme ring voor de voetgangers enz., op zulk een druk gedeelte, spreken we maar niet. Hedenmorgen heeft het dochtertje van zekeren K., buiten de voormalige Koepoort, het ongeluk gehad al spelende zich een harer vin gers gedeeltelijk met een mes af te snijden. Zij is door dokter W. verbonden. Als een bij zonderheid kan worden medegedeeld dat gedurende het tijdvak van 15 September tot 15 December te Zoetermeer geene sterfgevallen hebben plaats gehad. De portier van de meubelfabriek van den heer Mutters te 's-Hage, zekere Z., had het ongeluk met een arm tusschen de machine te ge raken; do halve hand werd hem afgesneden. In een stoomrijstpelmolenteAmster- dam zijn door het springe* van een zwaren pal steen verscheiden knechts ernstig gekwetst. Twee werden per vigilante naar het gasthuis vervoerd en van een werd het been verbrijzeld. Een paar bekwamen lichte blessuren. Voor het hof te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan J. Pagg, schrijver van een brandbrief aan den burgemeester van Maastricht, den heer H. Pijls, - waarin hij den burgemeester met moord bedreigde zoo deze hem niet f 200 gaf. De beschuldigde was gedurende de terecht zitting onverschillig en brutaal. De adv.-gen. eischte een tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. De verdediger mr. Leesberg gaf zijn leedwezen te kennen voor dezen persoon te moeten optreden; toen hij hem in de gevangenis bezocht, had de beschuldigde hem verklaard geen verdediging noo- dig te hebben en liever 12 jaar gevangenisstraf dan 2 jaar celstraf te ondergaan. De verdediger beval niettemin beschuldigde in de clementie van het hof aan. Uit zijn verhoor bleek o. a. dat hij, hoewel van den P. G., zouaaf was geweest bij het Pauselijke leger en vervolgens had overgeteekend bij generaal Garibaldi, dat hij gediend heeft in Algiers enz. Op de herhaalde aanmaning van den voorzitter van het hof om naar waarheid te zeggen, uit welke oorzaak hij den brandbrief heeft ge schreven - hij had verklaard dit te hebben gedaan ten bate van iemand, die van den heer Pijls sedert 1842 nog geld had te vorderen - antwoordde hij dat hij dit niet deed al bracht men hem naar de markt op het schavot! - Hij is 44 jaar oud, ge boren te Ylissingen en was den laatsten tijd tolk en schilder, zonder vaste woonplaats. Uit Nieuw-York wordt geseind dat tnsschen 17 en 19 dezer stormachtig weder uit het zuiden tot het westen, vergezeld van regen, kan verwacht worden op de Britsche en Noorsche kusten, vermoedelijk gevolg van nog heviger storm weder, dat in de noordelijke deelen van Prankrijk zal woeden. BUITENLAND. Oostonv.-ïlong. Monarchie. Naar uit Rome aan de „Polit. Corr." gemeld wordt, heeft het denkbeeld van oplossing der Grieksche quaestie door middel van een Euro- peesch scheidsgericht in de jongste dagen in zóó ver ingang gevonden, dat het tkans bij de Euro- peesche regeeringen een punt van overweging uitmaakt. De Pransche regeering zou de Engelsche gewonnen hebben voor dit denkbeeld, over welks uitvoerbaarheid en doeltreffendheid in de kabinetten van gedachten gewisseld wordt. Rumeniê. De man, die een aanslag deed op het leven van den Rumeenschen minister Bratiano, heet Jean Pietrano. Hij is omstreeks 85 jaar en tot 1874 was hij leeraar aan de academie van Michel-le- brave. Te gelijk echter was hij kassier van een weldadig genootschap, en in genoemd jaar ontvlood hij met 20,000 franken van deze maatschappij. Onlangs kwam hij terug en wist zich eene aan stelling te verwerven in het ministerie van finan ciën. Maar men ontdekte zijn verleden en hij werd ontslagen. De heer Bratiano, hoofd van het kabinet, is te gelijk minister van financiën en het vermoeden ligt dus, zooals reeds werd opgemerkt voor de hand, dat Pietrano zich wilde wreken. Hij beweert echter dat de aanslag eene staatkundige beteekenis had en het gerucht gaat, dat eene samenzwering is ontdekt; vermoedelijk echter heeft de moorde naar slechts op deze wijze eenigermate zijn naam willen redden, of hoopt hij eene lichtere straf te krijgen, door uitzicht te geven op onthullingen. De minister-president heeft een gelukwensch van baron Yon Hajmerlé en van lord Granville ontvangen met zijne ontkoming aan den aanslag. Het gerucht loopt dat zelfs de senator Georg Sturdza in het komplot betrokken moet zijn. Turkse. Het bericht dat de Porte hare vroeger aange kondigde nota betreffende het Grieksche vraag stuk aan de mogendheden tiet verzonden heeft, wordt bevestigd. Maar men verneemt nu dat eene andere nota uit Konstantinopel verzonden is, waarin de Porte zich bepaalt tot een verzoek om de hulp der mogendheden, ten einde het genoemde vraag stuk tot eene bevredigeide oplossing te brengen. "Volgens een bericht uit Weenen aan de Parijsche „Temps" zouden de mogendheden aan dat verzoek gehoor willen geven en reeds bezig zijn om eene rechtstreeksche schikking tusschen Griekenland en Turkije voor te bereiden. Men geloofde te Weenen dat dit op dezen grondslag zon kunnen geschieden, dat de Grieken afzagen van Metzowo en Janina, maar Larissa en Prevesa zonden verkrijgen. De Berlijnsche conferentie had, naar men zich herin neren zal, alle vier die plaatsen aan Griekenland willen toekennen, maar de Porte had zulk eene grenslijn onaannemelijk verklaard. - Uit Parijs wordt gemeld dat men in de regeeringskringen aldaar geloof hecht aan het gerucht, als zouden tusschen Duitschland en Turkije onderhandelingen gevoerd worden over het afstaan van Creta door de Porte aan Duitschland, welk Rijk het dan wederom aan Griekenland zon afstaan. Het Agentschap-Havas verneemt uit Budua dat de vorst der Miriditen en Hodo-pacha, het welbekende hoofd der Albaneezen, listiglijk buiten Scutari gelokt en gevankelijk naar Konstantinopel gevoerd zijn. Vereeniffde Staten. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft Maandag met algemeene stemmen de vol gende Tesolutie aangenomen „dat de sympathie dezer vergadering wordt betuigd aan den ongeluk- kigen werkenden stand in Ierland en voor de pogingen in het belang eener hervorming van het tegenwoordige onderdrukkende pachtstelsel." Dezelfde vergadering heeft een besluit genomen, waarbij aai de familie Thiers leedgevoel wordt betuigd met het door dei dood van mevrouw Thiers door haar geleden verlies. Uit Washington wordt gemeld dat in de plaats van mr. Thompson, die op verzoek van den heer De Lesseps als voorzitter van het Ameri- kaansch comité voor de Panama-kanaal-maatschappij optreedt, de heer Ramsey, thans minister van oorlog, den 20sten dezer minister van marine zal worden. Mr. Thompson heeft verklaard dat de toepassing van de leer van Monroe op de aangelegenheid van Panama louter eene hersenschim is. Die leer toch heeft niet belet dat Europeesch kapitaal de spoor wegen in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika bouwde, en zal ook aan de uitvoering van bedoeld kanalisatie-plan niet im den weg staan. Marktberichten. Leiden, 18 December. Ter marlet werd heden aangevoerd: Tarwe 16 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50. Zomer- tarwo 9.a 9.50. Rogge 19 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.60 a 8.Gerit 12 H. L. Zomergeret 5.50 a 6.Chevalier-gerst 7.25 a 7.75. Haver 15 H. L. Zware Haverƒ6.a 6.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Doivenboonen 6 hectoL f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 7 bectol. f 8.a 8.50. Graaboter 4740 kilogr., late qoalit. 1/a vat ƒ68.a 72. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat f 60.a 64.Grasboter late qoalit. per kilogr. 1.70 a f 1.80., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.50 a f 1.60. Lange Zwarte Torf 8000 dobb. hectol. 0.221/j a ƒ0.271/,. Zwolle, 17 Dcc. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe 10.50. a 11. Rogge f 8.a 8.25- Boekweit 6.75 a 7.Gerst 6. a 6.75. Paardenboonen 8.a 8.50, Aardappelen 2. a f 2.70, alles per heet. Boter per KG. ƒ1.15 a ƒ1.40, per 1/s vat 20.a 31.Eieren f 4.50 a f 6. per 100 stuks. Vee. Aangevoerd op de markt 742 en op de stal len 250 stnks. De handel was heden traag. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 145 a 270; dito Schotten en Vaarzen 120 a ƒ230; guste koeien voorde vetweide 105 a f 150; dito Vaarzen 90 a ƒ135; winter kalvende Koeien 130 a 160; Ossen voor de bak f 90 a 170; jar. ipringstieren 80 a 135; vaarapinken 76 a 130; Fok- kalveren 35 a 65; nuchtere Kalveren 8.«ƒ14.vette Koeien en Ossen aan bonten 72 a 76 c., p. k.; dito Stieren 56 a 65c. dito Kalveren 90 a 110 c., dito Schapen 60 a 70 c., jonge Lammeren per stnk 12. a 18.—. Varkens]: op 46 wageDs aangevoerd 300 Biggen. Men beateedde voor: 6 w. biggen f 8.a ƒ12.,10 w. dito 14.a 20.drachtige varkens a magere dito 18 a 36. Vette levend gewogen per KG. 52 a 58 0.; dito voor Londen 45 a 48 c. Heden zjjn 2 aan tong- blaar lijdende koeien op de markt ia beslag genomen en afgezonderd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1