ran het instr.-bat., W. S. N. Van Bockom Maas en J. J. M. A. Mommers, beiden van het 5de reg., en F. J. Oudendal, van het reg. gren. en jagers; bij het 3de reg., de serg. J. Th. Rijkens, van het instructie-bat., L. W. Ch. G. Van der Garden, van het 4de, H. G. Van Diermen, van het 5de, en A. Ducroix, va* het 7de reg.bij het 4de reg,, de serg. W. F. Johannes, van het 6de reg., en J. C. Sommer, van het instructie-bat.bij het 5de reg., de serg. J. Van Delft en K. M. Leen- dertz, beiden van het instructie-bat., alsmede A. J. H. W. Hanssen, van het 2de reg.bij het 6de reg., de serg. F. Britt, van het 8ste reg., O. H. J. M. De Suarz, van het reg. grenadiers en jagers, en F. F. F. Fuhrhop, van het 8ste reg.; bij het Tde reg., de serg. H. Jacobs, van het 1ste, en J. M. L. Bellaard. van het 8ste reg., alsmede J. J. Sluiter, van het instructie-bataljonbij het 8ste rag., de serg. L. J. H. Habbema, van het 1ste reg., en W. H. B. Stoof, van het 7de reg.;-bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste reg. huz., den wachtm.-titulair H. J. M. C. Schreuder, van het 4de, alsmede den wachtm. S. J. Van Over- veldt en Ph. P. H. Tielens, beiden van het 2de reg. huzarenbij het 3de reg. huzaren, den wachtm. J. S. F. Van Hoogstraten, van het corps; - bij het person, der milit. administratiebij het 2de reg. inf., den serg. J. D. De Bloeme, van het 4de reg. inf.bij het 3de reg. inf., den serg. J. J. Van Hille, van het 5de Teg. inf.; bij het 4de reg. inf., den serg. D. J. M. Van Kesteren, van het corps; bij het 7de reg. inf., den serg-schrijver W. F. H. Schoenmaker, van de Ilde afd. vesting- art. bij het 8ste reg. inf., den serg. J. G. De Jong, van het 5de reg. inf.; bij het wapen der inf., bij het 2de reg., den serg. A. F. Meyer, van het 4de reg. inf. Iu een droogloods van den kleeder- bleeker A. Dieben Wzn. op den Witten Singel, bij de voormalige Wittepoort, gemeente Zoeterwoude, ontstond hedenmorgen omstreeks elf uren brand, waarschijnlijk ten gevolge van het in aanra king komen van waschgoed met de heete kachel. Het geheele gebouwtje is in de asch ge legd, terwijl een vrij aanzienlijke partij waschgoed dat daarin te drogen hing, mede een prooi der vlammen werd. Door de onmiddellijke nabijheid van een bergplaats van steenkolen en de hevigheid van den wind was het gevaar voor de naburige ge bouwen zeer groot. Dat de brand dan ook geen verdere uitbreiding heeft gekregen, was voorname lijk te danken aan de snelheid waarmede de spuit der „Kweekschool voor Zeevaart" kwam opdagen. Het was een aardig gezicht de rappe jonge gasten zich, onder het zingen van vaderlandsche liederen, aan hun spuit te zien weren. Te halftwaalf was men den brand meester. Spuit N#. 3 van Zoeter woude, die eveneens op het terrein verscheen, be hoefde geen water te geven. Ook spuit NV 2, gestationeerd dicht bij „Ik leer nog" aan den Hoogen Rijndijk, is nog omstreeks kwart voor éénen op de plaats des onhéils aangekomen, doch moest natuurlijk onverrichter zake terugkeeren. Bij het vervoer door deze stad is het voorge spannen paard bij het rijden over de brug Garen- mar kt-Steenschuur neergestort, doch spoedig weder op de been gebracht. Het te groote gewicht aan spuitgasten, die van dit geïmproviseerde vervoer middel gebruik maakten om naar hunne haard steden terug te keeren, zelfs bij het oprijden der brug, schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn. Naar men verneemt zullen tegen den 22sten eenige marechaussees in Den Haag worden gedetacheerd, om den beschuldigde De Joagh naar en van de gerechtszaal te begeleiden en om hem daar te bewaken. Naar men verneemt, heeft de heer Rijkens, directeur der R. H. B. schoei te Warffum, uit 's-Gravenhage een gedrukten brandbrief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Geld wordt niet gevraagd. De jager G. te 's-Hage is heden voor het front zijner compagnie met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Een vrouw te Sneek, diewegenslaster tot 1 maand celstraf werd veroordeeld, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen en thans tot 3 maanden celstraf gevonnist. Maandag zou de deurwaarder Dry koningen te Vlodrop op de bouwhoeve „De Triest" tegen contante betaling eenige in beslag genomen roerende goederen verkoopeu, ten laste van den pachter. Het recht kon evenwel zijn loop niet hebben voordat, op aanvrage van den deurwaarder, de noodige gewapende macht van Roermond, zeven marechaussees, ter plaatse verschenen waren. Men heeft te Newport voor een waarde van f 12,000 aan juweelen uit de vrijmetselaars loge aldaar gestolen. 1* de gevangenis van Newgate wer den Maandag twee doodvonnissen voltrokkenhet eerste op den 29-jarigen George Pavey, een gehuwd man en vader, die onder afschuwelijke omstan digheden een 11-jarig meisje, Ada Shephard, te Acton, had vermoord. Na zijn veroordeeling beeft Pavey eerst zijn schuld beleden; Vrijdag nam hij afscheid van vrouw en kind; hij heeft vóór zyn dood een brief geschreven aan de ouders van zijn slachtoffer, om hun vergiffenis af te smeeken. Het andere doodvonnis werd voltrokken aan William Herbert, die zijn schoonzuster Jane Messenger vermoord moet hebben, omdat zij geweigerd had haar man te verlaten en den moordenaar naar Australië te volgenhij heeft zijn schuld niet voor zijn dood beleden. Belgische spoorwegongelukken. - Bij het station te Namen is Zondag een stoker dood op de rails gevonden. - Aan het station Meirelbeke is op deuzelfden dag een spoorwegwerker, gehuwd en vader van vier kinderen, tusschen twee waggons verpletterd. - Maandag is een besteller, aan het station te Vaulx van een handwagen, bestemd om goederen te verplaatsen, afgevallen en door een voorbijkomende* trein door midden gesneden. Een onbekend schip is nabij Cheti- kamp, kaap Breton, gestraid22 lijken werden in de nabijheid en op het wrak gevonden. In de Fransche Kamer werd Dinsdag de dis cussie over het verplicht leeken-onderwijs hervat. Jozon hield een lange rede over het verplicht leeken-onderwijs, als het eenige middel om het onderwijs neutraal te maken. Villiers meende dat het godsdienstig onderwijs niet onderdrukt mocht worden in een land, waar slechts 87,000 burgers verklaarden tot geen kerk te behoore*. Freppel verklaarde zich voor onderwijs in de moraal maar zonder wettigen dwang; hij kwam tegen het wetsontwerp op, omdat het overbodig was en onmachtig, en derhalve gevaarlijk; in den Elzas, waar Pruisen het verplicht onderwijs had inge voerd, was het aantal leerlingen verminderd; ook ontkende hij dat het verplicht onderwijs door de liberale opinie werd geëischt. De minister Ferry verzocht daarop de beraadslaging te verdagen tot heden (Donderdag). Het voorstel van Raspail om een deel der kroonjuweelen te verkoopen, werd in overweging genomen. De president der Republiek onderteekende eer gisteren i* den ministerraad het besluit, waarbij de gemeenteraadsverkiezingen worden bepaald op 9 Januari. Onder luide jubelkreten der meuigte heeft men Maandag de zegels gehecht aan de kapel der Maristen te Chartres. Ooctëhv.*Rong. Monarchie. Nadat, namens den keizer, door prins Hohenlohe aan den burgemeester der hoofdstad officiéél mede- deeling was gedaan dat de bestellingen in den vreemde voor het paleis van den kroonprins te Praag zich bepaalden tot 16 gobelijn-tapijten uit Parijs, heeft de commissie uit den gemeenteraad voor de huwelijksfeesten haren taak weder opge vat. De keizer heeft tevens verzocht dat het bal in de opera bij gelegenheid der huwelijksvoltrek king, dat zoo schitterend beloofde te zijn, niet zal gegeven worden maar vervangen door een uit- deeling van geld aan de behoeftigen van Weenen. Aan de „Presse" wordt uit Athene geseind dat Griekenland weer een nieuwe leening wil aan gaan, en wel een oorlogsleeuing van 14 millioen dr., waarvoor de regeering met de Franco-Egyptische en de Konstantinopolitaansche Bank onderhandelt. Gr-oot-Iï^riLannië. Nadere berichten en het officieel onderzoek naar de ramp in de Penygraig-steenkolenmijn toonen aan, dat er 101 menschenlevens bij verloren zijn. De Lord-Mayor van Londen heeft een inschrijving voor de nagelaten weduwen en weezen geopend; 271 vrouwen en kinderen zijn door de ramp broodeloos; men berekent 17,000 pd. st. noodig te hebben om hen voortdurend te kunnen onder- steuaen. Rusland. Verleden Vrijdag, is te St.-Petersburg weder een nihilist van hoog aanzien, de ex-luitenant Polivanoff, in hechtenis genomenaanleiding daar toe was zijn bestelling aan twee photografen van een groot aantal portretten van Kviatkofsky en Presniakoff, de laatste ter dood gebrachte veroor deelden der nihilistische partij. Men vond bij zijn aanhouding vele van die portretten bij hem en tevens een groote menigte proclamatiëa, waarin aan den moord van Vorst Krapotkine herinnerd e* tot een algemeenen opstand aangespoord werd. Eenig vergif en wapenen werden ook in zijne woning gevonden. Bij zijne aanhouding wist Polivanoff eerst nog te ontkomen, maar hij werd weer terstond gevat. Tolesprammen. LONDEN, 15 December. Het comité voor de conversie der Venezuelaansche schuldbrieven heeft te kennen gegeven dat het hoopt de houders van de oude schuldbrieven in de tweede helft der maand Januari voor de conversie te kunnen bijeenroepen. De heer Gladstone en echtgenoote hebben zich heden naar Windsor begeven om bij de koningin te dineeren. De avondbladen melden het faillissement van de firma Josiah Caldwell, bouwondernemers. Het passief zou 500,000 pd. st. bedragen. RAGUSA, 15 December. Turkije voert de be palingen der overeenkomst op loyale wijze uit. Langs de grenzen hebben 17 bataljons post ge vat om te beletten dat de Albaneezen op het door Montenegro bezette gebied invallen doen. TEHERAN, 15 December. De Perzen hebben het district Merguever verwoest. De seper Salar bevindt zich te Urumiah. Obeidullah, het Kur- dische opperhoofd, moedigt de Turksche Kurden aan tot het ondernemen van een godsdienstoorlog tegen Perzië in het aanstaande voorjaar. ALLAHABAD, 15 December. Lord Rypon heeft gisteren een goeden nacht gehad en de kenteekenen worden over het algemeen als gunstig aangemerkt. ROME, 16 December. De heer Cairoli, minister president, heeft bij de Kamer van Afgevaardigde* een ontwerp van wet ingediend strekkende tot verlenging van den duur der handelstractaten met Engeland, België, Frankrijk, Duitschland en Zwit serland. LONDEN, 16 December. De „Times" bevat eene beschouwing over de Turksche nota i* zake het Grieksche vraagstuk. De October-voorstellen der Porte kunnen noch Griekenland noch de mo gendheden bevredigen. Alleenlijk zou Griekenland de onderhandelingen weder kunnen opvatten, indien het zeker was van de ondersteuning der Euro- peesche mogendheden. Engeland kan echter het initiatief in het Grieksche vraagstuk niet nemen dit zou wel door Frankrijk kunnen geschieden. Het blad acht het dus wenschelijk dat Frankrijk zijne conferentievoorstellen weder opneme, of nieuwe voorstellen doe, welke door Griekenland ku*nen worden aangenomen en met de besluiten der Ber- lijnsche conferentie niet onvereenigbaar zijn. Alsdan zou Engeland, in vereeniging met de mogendheden, op de aanneming daarvan door de Porte aandringen. Het eerste bataljon Schotsche fuseliers der garde en het tweede bataljon der scherpschutters- brigade hebben bevel ontvangen zich naar Ierland te begeven. Alle met verlof huiswaarts gezonden manschappen der in Ierland staande troepenafdee- lingen zyn teruggeroepen en nieuwe verloven zijn geweigerd. Gemengd Nieuws. Te Nijmegen heeft een korporaal van de infanterie zich zeiven het leveD willen benemen, na eerst zijne beminde te hebben gedood. Een brief, vóór het plegen van de daad geschreven, bevat de vermelding dat de vrauw vrijwillig uit het leven scheidde, eveDals hij daartoe het voor nemen had. Als reden wordt in den brief mede gedeeld dat zij geen huwelijk kunnen sluiten. De korporaal is zwaar gewond, maar leeft nog. BUITENLAND. Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2