eenig hout (afbraak) hetwelk mede door hem van gemeld karwei ontvreemd is. Zonderling is het dat K., die eigenaar is van ruim 20 huisjes, zich op dergelijke wijze tracht te verrijken. Van een koppel koeien, die heden morgen naar de markt geleid werd, geraakte er een nabij de academische bibliotheek te water. Niet dan met veel moeite slaagde men er in het zware dier op den wal te krijgen. G.isteravond, te ongeveer zeven uren, had een begin van brand plaats in den hooiberg van den bouwman Samsom aan den Rijndijk onder Hazerswoude, welke echter spoedig is gebluscht, en waarschijnlijk daataan kan worden toegeschreven als te zijn ontstaan door vonken uit een voorbijvarende stoomboot langs den Rijn. De brandspuiten van den Rijndijk en Koudekerk, daarbij spoedig tegen woordig, behoefden echter geen dienst te verrichten. Te Aarlanderveen had een droevig ongeluk plaats bij den bouwman J. Verduin, wiens zooDtje, 4'/2 jaar oud, slechts eenige oogenblikken uit het oog verloren, is verdronken in een sloot bij de woning. Bij den heer Mulder, hoofd der bij zondere school te Veenendaal, werd gisterochtend een brief bezorgd, waarin hij onder bedreiging aangemaand werd om 350 gulden te bezorgen binnen drie dagen in „De Pauw" te Arnhem. De brief is door den geadresseerde gesteld in handen van den burgemeester. Een enkele zin in den brief doet aan een misplaatste aardig heid denken. Het nieuwe stuk van den heer Rood- huyzen „Oranje Boven", dat gisteren te Rotterdam voor het eerst werd opgevoerd, is, naar het Vad. meldt, ver beneden de verwachtingen gebleven, die zijn ten vorigen jare opgevoerde „Roofvogels" hadden opgewekt. Het zoogenaamde drama bestaat uit niets dan historische tafereelen, zonder veel samenhang en speelt vóór en in 1813. Het stuk is geheel op effect berekend, de dialoog is noch geestig, noch fijn en dikwjjls ruw en plat. De eenige persoon in dit stuk, die de belangstelling van het publiek moet gaande houden is een oude kleerenjood - door den heer Eaassen meesterlijk voorgesteld; - maar juist dat de schrijver zijn toevlucht moest nemen tot een zoodanige figuur en op den lachlust van zijn publiek speculeert door een overdreven voorstelling van de hebbelijk heden van een klein deel onzer Joodsche landge- nooten, die maar al te zeer dienen om het voor oordeel van een deel onzer bevolking te besten digen, veroordeelt zijn stuk voldoende. Door de politie te Arnhem is gisteren in een koffiehuis aldaar een goede vangst gedaan door de aanhouding van een persoon, die in het bezit werd gevonden van een aantal boor- en breekwerktuigen, kaarsen, groote bossen sleutels enz., welligt mede afkomstig van diefstal, een fijn lederen met wit satijn gevoerde dames-porte feuille, inhoudende een aantal Amsterdamsche omnibuskaartjes. Bij onderzoek bleek dat hij drie sleutels in den zak had, afkomstig uit de woning waar Woensdag-nacht inbraak was gepleegd, terwijl de indrukselen van voetstappen en die der breek werktuigen volkomen pasten. Waarschijnlijk is deze persoon dezelfde die in den laatsten tijd, behalve Arnhem en Amsterdam, meerdere plaatsen van ons land onveilig maakte. Bij den landbouwer A. Eekels te Vlij men zijn de eenden zoo geregeld aan het leggen alsof we reeds aan den vooravond der lente stonden. Door de ware ijsliefhebbers zal dit onwelkom be richt zeker niet met genoegen gelezen worden. Uit Baardwijk wordt bericht dat op de schoenenfabriek van den heer Ziegelaar onder scheidene werklieden ontslagen zijn. In opgewonden stemming trokken zij door 't dorp, steeds in het oog gehouden door de gewapende macht, die echter niet handelend behoefde op te treden. Men vreest nog meer werkvermindering. Uit een loffelijke zucht om zooveel mogelijk vreemde woorden uit onze moedertaal te weren, stelt een onzer Vlaamsche broeders voor in het vervolg niet meer te sprekeu van een klarinet, maar van een „Houten sleutelgatige bek- blaasbuis". Op een allerjoligst danspartijtje te Scbwarzenberg heeft een jongeling zich van het leven beroofd door een dynamietpatroon in zijn mond te doen ontploffen. Onlangs is gemeld, hoe fideel het in de Zwitsersche gevangenissen toegaat. Thans is er ook uit het gevangenisleven in het kanton Unterwalden iets fraais aan het licht gekomen. Reeds sinds geruimen tijd hadden er te Samen gevallen van inbraak en diefstal plaats gehad, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Eindelijk zijn zij ontdekt. Het waren drie gevan genen, die er een loopje op wisten om 's avonds uit en 's nachts weer in de gevangenis te komen. Een daarvan was de gewezen Amtmann uit Küss- nacht, die wegens frauduleus bankroet veroordeeld was. De cipier zag onlangs in den vroegen ochtend dat zij zwaar beschonken waren en bevond bij onderzoek dat zij dien nacht hadden ingebroken bij een kastelein, alwaar zij onder anderen eenige flesschen sterken drank hadden medegenomen. Reeds spoedig bleek het ook waar zij het gesto- lene hadden geborgen voor zoolang hun straftijd moest duren. Volgens berichten aan het „B. H." is Zr. Ms. stoomschip „Samarang", midden in den nacht van 16 op 17 Sept. bij regenachtig weder op een der riffen om de eilanden benoorden Menado geloopen en zit daar zoo goed vast, dat er niet veel kans bestaat om het schip af te brengen. De eerste hulp is verleend door den gouvernements- stoomer „Havik", doch zonder eenig resultaat, waarop die toen naar Ternate is gegaan om de hulp in te roepen van den stationscommandant aldaar. De „Bromo" is naar de plaats des onheils vertrokken, maar hoewel de commandant vol ver trouwen is de „Samarang" af te zullen brengen, gelooven anderen daarentegen dat de „Bromo", wiens machine ook al niet goed in orde zou moeten zijn, er niet veel zal uitvoeren. Toen de mailboot de „Samarang" passeerde, was men druk bezig den inventaris als anderszins te lossen, omdat het schip reeds zwaar beschadigd is. Wat het ongeluk niet minder maakt, is dat te Ternate gebrek heerscht aan Engelsche steenkolen, hoewel men al vijf maanden lang tracht in dat gebrek te voorzien. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Talandier heeft in de commissie voor de indeeling van Parijs in kiesdistricten een amen dement voorgesteld, ten doel hebbende te bepalen dat ieder arrondissement afzonderlijk zal kiezen en wel in verhouding van één lid van den raad voor elke 25,000 inwoners en één lid bovendien voor een gedeelte van 25,000 dat meer dan 10,000 bedraagt. De gemeenteraadsverkiezingen zullen den 9den Januari e. k. plaats hebben. In alle wijken begint men reeds vergaderingen te beleggen om de ver kiezingsbeweging voor te bereiden. De Parijsche gemeenteraad heeft ten aanzien van het verzoekschrift van Henri Rochefort en Olivier Pain c. s. „om een standbeeld op te rich ten voor de burgers, die gedurende den opstand van 1871 onwettig en zonder gehoord te worden voor het gerecht gefusilleerd zijn", met 33 stem men tegen 29 besloten over te gaan tot de orde van den dag. Duitschland. De socialisten schijnen, volgens een bericht aan de „Daily News", in het zuiden van Duitschland sterk te vermeerderen. Vier personen zijn te Darm stadt, wegens hoogverraad, zestien te Pforzheim wegens revolutionaire publicaties gearresteerd. Ook te Mainz heeft men groote hoeveelheden socialis tisch materiaal in beslag genomen. In de zitting van het Huis van afgevaar digden op gisteren, waar de beraadslaging over de begrooting van eeredienst voor 1881/82, bij tweede lezing, aan de orde was, droeg de afgevaardigde Windthorst de bezwaren van het centrum voor en kondigde het indienen van een voorstel aan, luidens hetwelk het toedienen der sacramenten en het lezen der mis voortaan straffeloos zouden mogen plaats hebben. De minister van eeredienst ver klaarde dat de regeering het leedwezen deelt, dat het vergelijk, betreffende de kerkelijk-politieke aan gelegenheden, tot dusver niet beter is geslaagd, en dat zij de toekomst met bezorgdheid te gemoet ziet. Aan de kerkelijk-politieke verhoudingen was door het laatst kerkelijk wetsontwerp der regeering de weg gebaar,d, om tot den ker^elijken vrede te geraken, maar door het verwerpen van dat ontwerp was aan de regeering het middel, om tot dien vrede te leiden, volkomen ontnomen. Dienover eenkomstig is de regeering genoodzaakt, alle ver antwoordelijkheid, dat men niet beter is geslaagd, van zich af te werpen; zij zal eene toeziende houding aannemen en de bestaande wetten met gematigdheid handhaven. Oostebr.-Hong. NTonnr-ehle. Het Lagerhuis van den rijksdag heeft in zijne zitting van gisteren het voorstel van den afge vaardigde Madarasz, dat strekte om het wetsont werp, betreffende de verteringsbelasting, eerst na de Kerstvacantie in behandeling te nemen, met eene meerderheid van 7 stemmen, goedgekeurd, De minister-president had zich, met nadruk, tegen dat voorstel verklaard en daarentegen dat van graaf Apponyi aanbevolen, hetwelk de strekking had, om die behandeling op aanstaanden Woensdag te bepalen. Gi"iel£eiil;ni<l. üe Grieksche Kamer heeft bij derde lezing twee buitengewone kredieten verleend, het eene groot 44 millioen, aangevraagd door den minister van oorlog, het andere groot 60 millioen, aangevraagd door den minister van marine. De koning bezoekt dagelijks de jonge soldaten in hunne kazernen en woont dan hunne oefeningen bij, hetgeen een grooten indruk maakt op de ge moederen der troepen. De oorlogstoebereidselen worden zeer ijverig voortgezet. De bladen in de hoofdstad en de pro vinciën zijn zeer oorlogzuchtig. Telegrtuiuaeii. BERLIJN, 9 December. Heden hadden in den Landdag bij de behandeling van de begrooting van eeredienst weer de fraaiste cultuurkamp-debat ten plaats. De afsevaardigde Windthorst viel den minister Yon Puttkammer aan wegens zijn beheer. Gelijke aanvallen deden de vrijzinnige Protestantsche afge vaardigden. Yan politiek belang was Von Puttkammers ver klaring dat bij de jongste kerkelijke wetsontwer pen in het Kabinet verschil van gevoelen bestond over de vraag welke congregaties met meerdere toegevendheid behandeld zonden moeten worden. ST.-PETERSBURG, 9 December. De regeering vroeg een buitengewoon geheim krediet aan van 10,000 roebels om eenige artillerie-officieren voor studie naar Duitschland te zenden. MADRID, 9 December. De minister van buiten- landsche zaken heeft aan de autoriteiten op de Spaansche grens per telegraaf bericht dat Fransche monniken in Spanje kunnen komen zonder van reispassen voorzien te zijn. ROME, 9 December. De Kamer der afgevaar digden heeft een aanvang gemaakt met de discussie over de begrooting voor buitenlandsche zaken. De heer Massari vroeg of de geestelijken van Haute- combe, in Savoye, aan de Fransche wet op de uitdrijving der geestelijken onderworpen waren. De rapporteur, de heer Damiani, verdedigde het rapport waar gesproken wordt over de verwijde ring van geestelijken uit de Italiaansche scholen in het buitenlandK als Katholieke en niet als Fransche priesters, welke laatsten een* levendige liefde voor het land gaande houden. De heeren Bonghi en Sambuy komen hier tegen op. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werden eenige hoofdstukken der begrooting aangenomen. Ten gevolge van de wet op de onvereenigbaar- heid van het mandaat van afgevaardigde met het bekleeden van een staatsambt, hebben negen leden van de rechterzijde, elf ministeriëelen en een dis sident, opgehouden deel van de Kamer der afge vaardigden uit te maken. ATHENE, 9 December. De Kamer heeft de overeenkomst tot het sluiten van de leening van 52 millioen met de Grieksche bank goedgekeurd, welke instelling ook zal behooren tot het con sortium voor de te sluiten buitenlandsche leening. Een afgezant van Menotti Garibaldi is hier aangekomen, en heeft aan de regeeriug voorge steld een corps Garibaldianen, 6- a 7000 man sterk, te vormen, ingeval een oorlog tusschen Griekenland en Turkije mocht uitbarsten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2