Een 12-jarige jongen heeft gister middag bij eene onde vrouw in de Houttuinen te Dordrecht een papieren rijksdaaldor, zooals die thans bij vele koekbakkers zijn uitgestald, voor een echten uitgegeven. De vrouw bemerkte het bedrog eerst toen een persoon," die de huishuur kwam ophalen, dat geldstuk natuurlijk weigerde. Bij de politie werd terstond van het gebeurde aangifte gedaan. Zij heeft den jongen voorloopig in arrest genomen. Een gedeelte van het geld was reeds door hem versnoept. Het overige had hij bij eene water- en vuurvrouw in bewaring gegeven. Te Vollenhove is een schok als van eene aardbeving gevoeld. De richting van den schok was van het westen naar hst oosten. Voor een paar dagen werd ook van een Kuilenbnrgschen brandbrief melding gemaakt. Die brief is volgens de Cul. Crt. van den volgenden inhoud„juvrou u moet maaken dat woensdag den 17 november 1880 vier hondert gulden aan papierre geit leg zonder dat er iets kenbaar aan is en die moeten daar liggen zavens om zeven uur op het kerk plijn voor aan het huis van kop pers in dat hoekje van dat ijzere vitzel en dat moet u in een brieve zakje doen en dat lig u in de gront ik zal u dat kuilje maakken en dan strijk u de grond er over met u hand maar pas op dat niemat ziet anders haaien die het weg en dan zurg u daarvoor zonder mekeeren en dat kan wel agt daagen blijven liggen maar die tijt moet het daar zijn en anders moet u dogter haar leven laten het zij vroeg of laat want ik loer er op zij laat haar leven al is het honderd uurren hier van daan en als het geit daar lig dan behout zij haar leven en znrg er voor dat u het geen mens beken maak geen pelieszie geen dienders geen zusters of broes geen paters of pastoors geen burgemeester in een woort u dogter nog niet in een woort geen mens en als u het bekent maakt dan laaten u alle bij u leeven dus zurg er voor want ontgaan kan u mij niet want ik zit in de buurt bij u en al gaan u in de nag heen ontloopcn kan u mij aiet want ik schik het nog al een beetje met u dat het zoo wijnnig is in de haag moes het 75000 gulden zijn dus ik doet het voor u voor 4 bondert gulden." Uit de Kyrenia-gevangenis te Lacarna (op Cyprus) zijn 13 gedetineerden met de boeien 's nachts ontkomen. Te Geneve heeft Zaterdag-morgen een dolle hond schrik en ontzetting door de stad verspreid. Het was een kolossale bloeddog die door de straten rende en menschen en dieren tegen het lijf vloog. Verscheidene kinderen, een con ducteur van een tramwagen, een twintigtal honden en eenige paarden hebben beten ontvangen. Eerst na eenige uren is het woedende beest in het quartier des Eaux-Vives door revolverschoten gedood. De verslagenheid is algemeen. In de rue Popincourt te Parijs heeft Vrijdag-avond een moord plaats gehad. Een gewoon bezoeker van een estaminet, die daar schulden had gemaakt, werd door de vrouw van den herbergier om betaling aangemaand. Hij fluisterde baar iets in het oor, trok daarop een revolver uit den zak en doodde haar op de plaats. Vervolgens deed hij een poging tot zelfmoord, die echter mislukte. Althans zeer zwaar gewond kon men hem nog arresteerenintusschen bestaat er vrees dat hij er het leven niet zal afbrengen totdat het recht zijn loop zal hebben gehad. Te Atlanta, in Georgie, is eene ver- eeniging tot stand gekomen om tegen het vol gende najaar eene internationale katoententoon stelling aldaar te houden. Door den krijgsraad te Straatsburg is Zaterdag vonnis gewezen in de zaak van den heer Hippolyte Tissot, agent van een assurantie maatschappij, reserve-officier bij het Eransche leger, beschuldigd van hoogverraad wegens het leveren van plannen der vesting Thionville, met aanwijzing omtrent het belang en de grootte der forten enz., aan de Fransohe regeering. Hij werd tot drie jaren vestingstraf veroordeeld. Het Jdorp Montalbert in Savoye is bijna geheel door brand vernield. Ongeveer 30 huizen, behalve de publieke gebouwen, zijn in de asch gelegd. T e Duma-Fuldwar, in Hongarije, heeft een Israè'lietisch echtpaar het feest zijner 80-jarige eehtvereeniging gevierd. De man is 102, de vrouw 98 jaren oud. Beiden zijn nog zeer kras. De „Meuse" zegt dat de Belgische Kamer voornemens is te besluiten dat de Volks vertegenwoordigers voortaan kosteloos op de Staats spoorwegen zullen reizen. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche ministerraad is in het Elysée verga derd geweest. Jules Ferry bood een wetsontwerp aan, dat aan de Kamer zal worden voorgelegd, het welk strekt om de kroondiamanten van Frankrijk, die een gezamenlijke waarde van 25 millioen fran ken ongeveer hebben, te gelde te maken. Men zou beginnen met die kleinoodiën, welke geen kunstwaarde bezitten en die een bedrag van 5 millioen vertegenwoordigen. De opbrengst dezer schitterende teekenen van vervlogen luister zou strekken om een fonds te stichten, waaruit ten allen tijde gelden kunnen worden besteed tot aankoop van kunstwerken voor de nationale verzamelingen. De afgevaardigde Soubeyran heeft gisteren in de Kamer gevraagd, welke maatregelen de regee ring denkt te nemen om de moeielijkheden, die de munt-quaestie oplevert te boven te komen. De minister Magnin erkende de bestaande behoefte aan goud en verklaarde daarom den voorraad specie zooveel mogelijk te zullen beschermen door verhooging van het disconto en het in omloop brengen van biljetten, kleiner dan die van 100 franken. De heer De Soubeyran wenschte dat de regeering het initiatief zou nemen tot onderhan delingen met Amerika en Duitschland, ten einde tusschen die twee landen eene munt-overeenkomst tot stand te brengen. Xeleyram m en. STOKHOLM, 6 December. De regeering heeft het besluit van den Rijksdag, betreflende de ver hooging van het toltarief, goedgekeurd. De minis ter van financiën Forssell heeft zijn ontslag ingediend. ROME, 6 December. De Russische staatsraad Malkanoff wordt hier verwacht om een nieuw con cordaat tusschen het Vaticaan en Rusland tot stand te brengen. Graaf Boutenjeff is aangewezen als Russisch gezant bij het Yaticaan. CAIRO, 6 December. Het comité voor de her vorming in het rechtswezen is heden onder voor zitterschap van Riaz-pacha bijeengekomen. Er werd besloten den status quo te handhaven tot 1 Febr. tenzij de werkzaamheden vroeger afloopen. ST.-PETERSBURG, 6 December. De geruchten omtrent het uitbreken van pest in Moskou zijn geheel verzonnen en slechts toe te schrijven aan een beurs-manoeuvre. ST.-PETERSBURG, 7 December. Toen de keizer van Rusland de terugreis van Livadianaar St.-Petersburg aflegde [waar hij, zooals wij gis teren meldden, in welstand is aangekomen], waren over den geheelen weg op elke werst afstand tien boeren en twee soldaten als wachters of bewakers op post, zoodat de weg bezet was door 36,000 man te voet en 1700 man te paard. Twee dagen en een nacht hielden zij de wacht. De kosten van dezen veiligheidsmaatregel en die tijdens de reis naar Livadia worden geschat op 15,000 pd. st. PARIJS, 7 December. Gisteravond was hier het gerucht verspreid dat mevrouw Thiers overleden is. Het wordt echter tegengesprokenwel ver keert zij in zorgwekkenden toestand. tiEIDBN, V December. In de hedennamiddag bij halfvijf geopende gemeenteraadezilting - waarin tegenwoordig waren de heereu De Kauter, voorzitter, Hartevelt, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Van der Zweep, De Clercq, Scheltema, Du Rieu, Zaalberg, De Goeje, Van der Lith, Driessen en Van Wensen - kwam het vol gende door de heeren Van der Lith, De Goeje en De Clercq ontworpen adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter tafel, dat onver anderd en zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd Bij de wet van 17 Juni 1873 (Staatsblad No. 82) werden de noodige gelden beschikbaar gesteld, ten einde onverwijld een aanvang te kunnen maken met de stichting van een Academiegebouw, een Zoöto- misch Laboratorium en een Museum van Natuurlijke Historie. De Gemeenteraad van Leiden besloot daarop eenstemmig, de groote Ruïne voor de oprichting van bovengenoemde gebouwen aan te bieden. Dit aanbod, dat van den kant der gemeente eene belangrijke op offering vorderde, daar zij toen reeds groote behoefte aan bouwterrein had, werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken onder dankbetuiging aangeno men, terwijl hij te kennen gaf dat zoo spoedig mogelijk met de bebouwing der Ruïne een aanvang zou worden gemaakt. Niemand twijfelde er dan ook aan, of de .op richting der gebouwen zou binnen betrekkelijk kor ten tijd plaats hebben. Het was alleen in die overtuiging, zich grondende op het eenstem mig votum Uwer Vergadering en op de bijna een stemmige beslissing van de Eerste Knmer der Staten- Generaal, dat de Raad tot den afstand besloot. Doch wat niemand kon vermoeden, is geschied. Nu, 7 jaren na dat besluit, is men nog niet met de werken be gonnen, en zelfs verdween sedert een paar jaren de post van de begrooting, daarvoor bestemd, zoodat het al den schijn heeft, alsof de bouwplannen zijn opge geven. Dit vermoeden werd versterkt door het op richten van een Zoötomisch Laboratorium buiten de Ruïne en door de onlangs aangevangen, vrij belang rijke restauratie der oude Academie. Wel verklaart de Minister van Binnenlandsche Zaken in het Regeerings- antwoord op het verslag over de Staatsbegrooting van 1881, dat het plan tot het stichten van een Academie gebouw niet voorgoed is opgegeven-, maar in weer wil van de welwillende gezindheid, die uit deze ver klaring van den Minister spreekt, blijkt tevens uit dat Staatsstuk, dat een spoedige bouw niet door deze Regeering zal worden voorgesteld, daar zij verklaart, dat de zucht om de uitgaven te beperken, haar weer houdt thans de noodige voorstellen te doen. In dezen stand van zaken meent de Gemeenteraad bescheiden, maar ernstig bij Uwe Vergadering er op te moeten aandringen, de Regeering in staat testellen, die voorstellen in te dienen, door op de begrooting voor 1881 eene som uitte trek ken, om een aanvang te kunnen maken al thans met de oprichting van een Academie- ge b o u w, waarop de Gemeenteraad bij den afstand der Ruïne voornamelijk het oog had. De Gemeenteraad doet dit verzoek in het volle ver trouwen, dat het door Uwe Vergadering zal worden toegestaan. Naar zijne overtuiging eiscbt èn 's lands eer, èn Uwe waardigheid, dat het besluit, voor 7 jaar genomen, nu eindelijk worde uitgevoerd. Hij houdt zich verzekerd, dat de vroeger eenstemmig uitgedrukte sympathie voor Leiden's Hoogeschool niet is verflauwd, en dat de belofte, bij haar 3de eeuwfeest gegeven, eindelijk zal worden vervuld. En zoover is het toch met ons vaderland niet gekomen, dat alleen om finan- tiëele redenen een algemeen toegejuicht besluit, door Regeering en Staten-Generaal eenstemmig' genomen, onuitgevoerd zou moeten blijven. Mocht, tot niet geringe teleurstelling van den Gemeenteraad, Uwe Vergadering niet tot de toestem ming van bovenstaand verzoek kunnen besluiten, dan ziet de Raad zich genoodzaakt met den meesten eer bied, maar tevens met ernstigen aandrang, Uwe Ver gadering te verzoeken, wel Hare medewer king te willen verleenen, opdat aan de Gemeente Leiden devrijebeschikkingover de Ruïne worde teruggegeven. De behoefte aan terrein, zoowel voor het bouwen van woningen, als voor het stichten van gemeente-gebouwen neemt jaarlijks toe, en ondertusschen moet midden in de gemeente een kostelijk terrein ongebruikt en als wil dernis blijven liggen, tot groote ontsiering der stad en tot klimmende ontevredenheid der ingezetenen. Bij de aanbieding der Ruïne heeft de Gemeenteraad niet de voorwaarde bedongen, dat de bouw werkelijk binnen een bepaalden tijd zou tot stand komen, omdat hij een onbepaald vertrouwen stelde in de belofte van Regeering en Staten-Generaal, een vertrouwen dat Uwe Vergadering wel niet zal veroordeelen. Moge dus dit vertrouwen niet beschaamd worden. Wij verwachten het van de rechtvaardigheid van Regeering en Sta ten-Generaal. Het is op grond van al het bovenstaande, dat de Gemeenteraad van Leiden zich wendt tot Uwe Verga dering, met verzoek, op de staatsbegrooting voor 1881 eene som uit te trekken, ten einde den Minister van Binnenlandsche Zaken in staat te stellen, een aanvang te maken met de oprichting van een Academiegebouw te Leiden, of zoo zij, daartoe onverhoopt niet kan be sluiten, Hare medewerking te verleenen, opdat de ge meente de vrije beschikking over de Ruïne terugbekome. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Van der Lith deelde de Voorzitter mede dat van dit adres afdrukken zullen worden ge zonden aan de leden van de beide Kamers en aan den Minister. Na een woord van dank tot de commissie van redactie, niet alleen voor de wijze waarop, maar ook voor den spoed waarmede zij het adres heeft samen gesteld, zoodat het nog tijdig kan worden inge diend, werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2