IT. 6384. Woensdag 8 December. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1-05. «-,-<0.17*. LEIDEN, 9 Deecmbcr. Heden is aan de hoogeschooi alhier de heer A. P. L. Nelissen, geb. te Breda, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Huur en vervreemdiug". De onderofficiers-vereen iging „Door vriend schap vereeuigd" zal Zaterdag a. s. in de Stads- zaal een buitengewoue vergadering met intro ductie houden. Er zal worden opgevoerd „Doris Knoopenschaar", blyspel in twee bedrijven, door A. Ruisch. Bij afwisseling zal een orkest van het 4de regiment inf. zich doen hooren en de partij zal met een bal besloten worden. Do miuister van waterstaat heeft bepaald 1°. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1881 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter Q in den ge wonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van weegwcrk'uigen voor gewoon gebruik en van gas meters, de koninklijke kroonbij den ijk van werktuigen voor fijnere wegingen, een vijfstralige ster; 2°. dat. het merk van het kantoor waar de eerste siempeling heeft plaats gehad, voor elk der hierna volgende kantoren bestaat uit het cijfer, achter den Daam van het kantoor uitgedrukt: 's-Hertogeubosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijme gen 4, 's-Gravenhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Het Amsterdamsch Studentencorps heeft besloten bii de „Dies"-viering in 1881, in plaats van de buste van Rembrandt, die op het binnen plein van het universiteitsgebouw staat., daar een Minerva-beeld op te richten, door een bekend beeldhouwer te vervaardigen en dat dan bij fakkel licht, in tegenwoordigheid van het dagelijksch be stuur van Amsterdam, te onthullen en dan aan de stad over te dragen. Een fakkeltocht zal die plech tigheid besluiten. Ook gisteren is door de bekende dankbare band een krans op het standbeeld van Koning Willem II op het Buitenhof nedergelegd. Ten einde aan een dringend belang van den Amsterdainschen handel te voldoen, heeft de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij zich bereid verklaard om, onder bepaalde voorwaarden, te beginnen met 1 Maart a. s., eene drieweeksche vaart tusschen Amsterdam en Nieuw-York te openen. De verlangde waarborgsom bedraagt f 125,000 en daarvan is reeds voor f 73,000 ge- teekend de genoemde Maatschappij neemt f 25,000 van die som voor hare rekening. In eene te Amsterdam gehouden, door het hoofdcomité voor de Noordpoolvaart uitgeschreven en druk bezochte vergadering is besloten, een vierden tocht der „Willem Barendsz" te orga- niseeren. De heer Ch. Boissevain, hoofdredacteur vau het Handelsblad, is tot lid van het comité benoemd en dit heeft besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Mr. E. N. Rahusen is in de plaats van wijlen jhr. mr. De Jonge als penningmeester van het comité opgetreden. Een derde gift van f 1000 is voor het op te richten Hospitium of Convict der Vrije Univer siteit te Amsterdam ontvangen. Men meldt uit Utrecht dat de ongun stige berichten omtrent den gezondheidstoestand van prof. Van Oosterzee aldaar zeer over dreven zijn. Hoewel lijdende, verricht hij zijne gewone bezigheden. De sergeant v. V. vaa den cursus der artillerie te Delft had zich door een zijner kame raden doen helpen aan een teekening, welke hij op het officiers-examen, waaraan hij zou deel nemen, moest overleggen, en op welke teekening de verklaring moest gesteld worden van den com mandant der cursus-compagnie, dat zij door den adspirant zeiven was vervaardigd. Voor deze mis leiding werd hij door den commandant der cursus compagnie, den kapitein t. W., gestraft met 2 dagen arrest. De sergeant v. V. gevoelde zich over deze straf bezwaard en beklaagde zich des wege voor den krijgsraad. Deze stelde echter de« klager in het ongelijk en strafte hem wegens oneerbiedigheid en het inbrengen van ongegronde reclames met 14 dagen provoost. De sergeant v. V. teekende echter onmiddellijk van dit vonnis appèl aan, zoodat nu het hoog militair gerechtshof in deze te beslissen zal hebben. Met ingang van 20 dezer wordt een rijks telegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend te IJselstein. Ook dezen winter zal te 's-Hage een groot luisterrijk feest - een bal masqué - in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven worden. Waarschijnlijk zal het 26 Febr. plaats hebben. Van den nieuwen roman „Amazone" van mr. C. Vosmaer is eene Italiaansche vertaling in bewerking door een onzer landgenooten, die zijn verblijf in Italië houdt,. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde dien dag te Marseille; de „P. Caland" is gisteren van Rotterdam te Nieuw- York aangekomen. De luit. ter zee 2de kl. J. D. baron Van Wassenaer tot Catwijck, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt, met den lOden dezer, op non-activiteit gesteld, en, met den llden d. a. v., vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden op Donderdag 9 dezer en volgende dagen te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den kapt. S. baron Van Lijn den, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1500 'sjaars en hem den rang verleend van majoor; het koninklijk besluit waarbij onder anderen de kapt. F. W. A. baron Van Dedem Van Dries- berg, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, voor den tijd van vijf jaren werd ge detacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, voor zooveel dien kapt. betreft, buiten werking gesteld. Gisteravond te tien uren is eenedienst- bode op den Zoeterwoudschen singel, door de duisternis misleid, aldaar in het water geloopen. Het onheil werd gelukkig nog bijtijds opgemerkt door een paar personen, die er in mochten slagen de reeds zinkende van een wissen dood te reddeD. In den afgeloopen nacht is in de Oude Vest een schip met kool, dat wat te diep geladen was, gezonken. Hedenmorgen was men druk bezig met het boven brengen van vaartuig en lading. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. In de afgeloopen week zijn weder 30 schuiten behouden te Katwijk aangekomen, te zamen met 395,800 stuks steur- en tonneharing en 605 kantjes pekelharing. Wegens langdurig stormachtig weer werd in de laatste drie weken weinig haring gevangen. Nog maar één schuit is afwezig. Voor volle steurharing werd ÏO1/^ a 19>/j, ijle f 8 a f 10 per 1000, voor volle pekelharing f 12 a f 13 per ton besteed. Bij de strandvonderij te Katwijk zijn pl. m. 450 delen aangebracht, alsmede eenige Fransche en Hollandsche netten. Het tusschen Noordwijk en Zandvoort, vier mijlpalen benoorden eerstgenoemd dorp, ge strande schip Mavis", kapt. Armstrong, van Philadelphia naar Amsterdam bestemd, zit op de derde bank. Het grootste gedeelte van zeilen en touwwerk is te Noordwijk aan wal gebracht door een bomschuit; bij goed weder zullen pogingen aangewend worden om nog iets te bergen, maar wanneer er deining is, kan er niet gewerkt worden, daar het schip diep ingezakt is en alsdan het water gelijk staat met het dek. Bij het voorbijgaan van een begrafe nisstoet te Hoofddorp vroeg eene vrouw aan een toeschouwerkan uwes me ook zeggen van wie dat „dooie lijk" is? Een brutale dief lichtte gisteren de lade in den kruidenierswinkel van mej. A., in de Frederikstraat te 's-Hage. Hij werd evenwel door een der vrouwelijke huisgenooten betrapt, die den vluchtenden dief net zoolang schreeuwende naliep, tot een agent van politie hem kon aanhouden em medenemen naar het bureel. De man, die den kastelein v. G. in de kroeg in de Koediefsteeg te 's-Hage een gevaar lijke wond toebracht, zekere W. W., bevindt zich in handen der justitie. Een huzaar, van het 1 ste regiment, te Haarlem in garnizoen, is gisternamiddag wegens voortdurend wangedrag, met een briefje van ont slag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. Hij was als vrij williger in dienst. De Sint-Nicolaasdagen gingen voor de Amsterdamsche brandweer niet onopgemerkt voorbij. Zaterdag toch werd zij achtmaal geroepen om kleine binnenbranden en schoorsteenbranden te blusschen; terwijl zij Zondag en gisternacht zevenmaal werd gealarmeerd, waarbij niet minder dan drie uitslaande branden waren. Bij de oprui ming in het perceel n°. 158 op de Bloemgracht werd een onbekende man, die zich in het bran dende perceel had begeven, verkoold teruggevonden. Het is later gebleken een bakkersknecht geweest te zijn, die zich reeds meermalen, tot redding van kinderen in het brandende huis gewaagd had. Een der brandwachts redde met levensgevaar een dienstmeisje uit de vlammen. Roeien, verdacht den brandbrief ge schreven te hebben aan den heer Van Nispen te Arnhem, is uit zijne preventieve gevangenschap ontslagen, bij gebrek aan bewijzen. Men kan dus weder aan het zoeken gaan. Volgens gerucht zou de inbraak, in de vorige week 's morgens omstreeks zes uren te Deventer gepleegd, waarvan bij de politie aangifte werd gedaan, een loos alarm zijn geweest. De „inbreker" namelijk zou een vrijer van eene der meiden zijn, die heimelijk eene visite had afge legd en, om niet gezien te worden, door het venster zich had verwijderd. LEID8CH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voot T^iden per 8 maanden.J 1.10. Franco per po9tfa 1.40. Afzonderlek® Nommers0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Ttt 1—6 regels.... leden regel meer.. Grootere letters na*r plaatsrttimte. Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1