gekeurd wegeDs inkomsten en uitgaven ter somma van f 8768.22'/^ De kosten voor het onderwijs zijn geraamd op f 8476. Prins Frederik is uit Neuwied in de residentie teruggekeerd. Wij vernemen dat door den keizer van Duitschland de onderscheiding verleend is van commandeur der orde van den Rooden Adelaar aan den luitenant-generaal Verspijck, die namens den koning der Nederlanden ter gelegenheid van het Domfeest te Keulen den Duitschen monarch aldaar begroet heeft. Den ordonnance-officier jhr. Yan de Poll, die 's konings adjudant-generaal bij die missie vergezelde, is het ridderkruis der Prui sische kroonorde geschonken. De redactie van „Eigen Haard" heeft, ter gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest, aan de abonné's op dit tijdschrift een eigenaardige ver rassing bereid door de uitgaaf van een Sinterklaas nummer. Dit blad is geheel aan het feest van den vaderlandschen Sanct gewijd en van een toe passelijk geïllustreerd omslag voorzien. Het bevat, behalve een Sinterklaasschets van H. De Veer, getiteld „Hoe Sinterklaas van zijn voetstuk viel", verschillende andere bijdragen, als„St.-Nikolaas in de Noordsche sage", door M. W. Maclaine Pont; „Het lijk en de voet van St.-Nikolaas", door P. H. Witkamp; „Amsterdamsche Sinterklaas- herinneringen", door rar. N. De Roever; „Uit de legenden van St.-Niklaas", door J. A. Alber- dingk Thijm; „Mijn eerste Indische Sint-Nicolaas", door Sally; „St.-Nicolaas in België", door M. H. Van L,„Een Sinterklaasviering te Nieuw-York", overgenomen uit Stuarts „Zes maanden in Amerika". Onder de gravures verdienen vooral de aandacht een meesterlijke „Sinterklaasavond", door Ch. Ro- chussen voor dit nummer geteekend; het „Sint- Nikolaasfeest" naar Jan Steen en naar Cornelis Troost; het „buys genaempt Sterclaes" in 1604, op den hoek van Dam en Damrak te Amsterdam de „Sint-Nikolaastoren te Amsterdam in 1536", enz. - De uitgever heeft gemeend deze verrassing uitsluitend te moeten bestemmen voor de abonné's op „Eigen Haard" en daarom het nummer niet afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Trouwens de uiterst lage abonnementsprijs maakt het bijna voor elkeen mogelijk zich het tijdschrift en daarmede het Sinterklaasnummer aan te schaffen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Onder de huishoudelijke artikelen beginnen de naaimachines meer een meer een be langrijke plaats in te nemen. Maar ook bij onge- huwden is het - bij de eene om deze, bij de andere om gene reden - een artikel, dat zeer gezocht is. Met Sint-Nicolaas worden allerlei surprises ver zonden. Daarom is het waarschijnlijk niet over bodig de aandacht te vestigen op de ruime keuze, die de heeren Du Mortier en Wagemans voor handen hebben. Laatstgenoemde, vertegenwoor diger der firma Lewenstein, heeft ze in zijn winkel niet onaardig geëtaleerd. In de maand December zullen drie eclipsen plaats hebben. De eerste eene zeer kleine zonsverduistering in den vroegen morgen van gisteren, was in Nederland onzichtbaar. De tweede is eene totale maansverduistering in den avond van 16 December en in Nederland ge deeltelijk waar te nemen. Midd. tijd te Leiden. Begin der verduistering: 2 uren 2 min. totale 3 12 Midden 3 57 Einde 4 42 n 5 51 De maan komt weinige minuten vóór het midden van de eclips en dus totaal verduisterd op. De derde is eene gedeeltelijke zonsverduistering op 31 December 1880 en in Nederland zichtbaar. Midd. tijd te Leiden. Begin der verduistering: 2 uren 1 min. Midden,, 2 52 Einde 8 43 De grootte der verduistering bedraagt 0.36, als men de middellijn der zon als eenheid aanneemt, en heeft over de noordzijde plaats. In eene kist, aan den openbaren weg staande, is gisteravond een manspersoon ontdekt, bij zich hebbende twee steekbijtels, een knijptang en een grooten huissleutel. Aan het politiebureel gebracht, gaf hij te kennen dat die voorwerpen zijn eigendom waren, hetgeen bij onderzoek is gebleken niet zoo te zijn, zoodat het vermoeden bestaat dat hij die voorwerpen heeft ontvreemd. Zij, die omtrent gemelde voorwerpen inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich aan het politie bureel te. vervoegen. Gistermorgen geraakte op de hoogte van Oversehie de schroef van de Delftsche boot, varende tusscben Rotterdam en Delft, onklaar. Bij onderzoek bleek dit veroorzaakt te zijn door het lijk van een manspersoon, dat door de zuiging tusschen de schroef geraakt was. Het lijk werd opgevischt en aan boord genomen. Men is er nog niet in geslaagd het te herkennende politie doet onderzoek. Woensdag-middag heeft zich te 's-Bosch de vrouw van J. S. geboren J. Yan D.oud 56 jaren en wonende op den Kuipers- wal, in een vlaag van waauzin van het leven be roofd, door zich met een mes een doodelijke wond toe te brengen in het onderlijf. Geestelijke en geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend. Het leven kon echter niet worden behouden, wijl de darmen waren doorgesneden. Zij overleed 's avonds te zeven uren. Yolgens uit Nieuw-York ontvangen telegram kan er tusschen 5 en 7 dezer zwaar stormweder verwacht worden op de Engelsche, Noordsche en Fransche kusten, voorafgegaan van sneeuw en regen uit het Noorden en Z.-O. en rondloopend tot N.-W. met harden wind. In den Atlantischen Oceaan "zal het benoorden 40° breedte stormachtig weer zijn. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft gisteren zonder debat de be grootingen van marine, koloniën en onderwijs aangenomen. Ook de begrootingen van openbare werken en het legioen van eer zijn goedgekeurd, en ten slotte de geheele begrooting van uitgaven. Diiitsclilazicl. In hel Huis van Afgevaardigden waren gisteren wederom debatten over de anti-semieten-quaestie aan de orde. De afgevaardigde Ludewig, een der heftigste redenaars, verlangde van den minister van binnenlandsche zaken bij de beraadslaging over de begrooting een bijzonderen uitgaafpost voor het instellen van epn „Gründerstatistiek", waarin vol gens godsdienst en stand elk die bij een „Grün- dung" betrokken is, opgenomen wordt, alsmede een nauwkeurige omschrijving van den aard dier „Grün- dung." Onder groot tumult, dat zoowel door de leden der linker- als door die der rechterzijde teweeggebracht werd, verdedigde de heer Ludewig zijn eisch, daarbij tevens de verklaring afleggende dat Lasker zijne liberale vrienden indertijd bij gelegenheid van zekere onthullingen ten koste van de conservatieven in een voordeelig licht heeft gesteld. Thans moesten de Joden en de Jodenbent er aan[Groot tumult.] De verdere debatten onder scheidden zich mede door groote heftigheid. Italië. In de Kamer heeft de minister Cairoli gisteren in antwoord op de vraag, of de regeering voor nemens is de Italiaansche spoorweglijnen te doen aansluiten aan die, welke Frankrijk naar de Itali aansche grenzen zal aanleggen, uitsluitend om een nieuwen weg door de Alpen te scheppen, gezegd dat de regeering tot dusver nog geen definitief besluit heeft genomen. Bualond De „Agence russe" bestrijdt in een belangrijk artikel de aanvallen der Russische dagbladen over de houding van Oostenrijk, Frankrijk en Duitsch land in de Oostersche zaken. Het blad zegt dat alle mogendheden naar den vrede wenschen, maar in de middelen om dien te bewaren, verschillen. Rusland deelt de meening van Engeland, maar zal zijn opinie opofferen om de overeenstemming der mogendheden te behouden. Alle maatregelen, die deze overeenstemming kunnen bevorderen, zal het ondersteunen. Telegrammen. STOKHOLM, 3 December. Het handelsverdrag met Frankrijk, dat met 1 Jan. 1881 ophield van kracht te zijn, is voor onbepaalden tijd verlengd. De opzegging moet 6 maanden te voren geschieden. WEENEN, 3 December. De „Politische Corres- pondenz" verneemt uit Badsic dat admiraal Seymour heden aan alle bevelhebbers der Europeesche eskaders kennis gegeven heeft van de ontbinding der ver- eenigde vloot. Het Britsche eskader gaat morgen naar Malta, het Fransche naar Toulon. DUBLIN, 3 December. Het officiëele blad be vat een afkondiging, waarbij het graafschap Lei- trim wordt verklaard te verkeeren in een toestand van ordeloosheid. Versterking van politiemacht is daar noodig. LONDEN, 4 December. Door de „Daily News" wordt uit Teheran van gisteren gemeld dat vol gens bericht uit Tabriz 6000 Russen te Nak- tichisan zijn aangekomen. BOMBAY, 4 December. Lord Ripon is door een hevige koorts aangetast. LKIDKN, 4 December, Tegen Maandag 13 December a.s.zijn vele leden van de Zoeterwoudsche brandweer ge dagvaard om te verschijnen voor het kantongerecht alhier wegens afwezigheid bij den brand aldaar in den nacht van 22 October 11. Naar wij vernemen, behooren de opgeroepenen allen tot spuit N*. 2, de eenige uit die gemeente, welke dienst deed. Het was den nacht, van den brand bijzonder storm achtig weder, zoodat het brandalarm door velen niet gehoord werd. Daar bij spuit N°. 3, welke eveneens op het terrein van den brand verscheen, bij volslagen gebrek aan hoofden, geen appèl ge houden werd, zijn de leden daarvan, die hun plicht verzuimden, gelukkiger dan hunne collega's bij spuit N°. 2, doordien zij niet ter verantwoording kunnen geroepen worden. Tot leeraar in het Hoogduitsch aan de H. B.-S. te Utrecht is benoemd de heer G. Van der Waals te Leiden. In de Tweede Kamer zijn heden na zeer uitgebreide replieken en na verdediging der regee ring van haar optreden en houding, de algemeene beraadslagingen gesloten. Eene motie, door den heer Keuchenius wegens den vaccinedwang in Indië voorgesteld, werd tot later verschoven. - Maandag voortzetting. Eerste Kamer. - De heeren De Vos van Steenwijk, Yan der Feltz en Oldenhuis Gratama hebben voorgesteld om de tot een gezamenlijk be drag van f 1060 in de begrooting van justitie voorgedragen verhoogingen van traktementen of toelagen, niet te doen verstrekken. - Een tweede amendement heeft dezelfde bedoeling ten aanzien der voorgedragen verhooging van f 200 van het traktement van den directeur van het buis van verbetering en opvoeding te Alkmaar. In hare zitting van heden heeft de Kamer be raadslaagd 1°. Over het ontwerp van wet houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout. De minister van financiën heeft ook in deze Kamer verklaard dat er een ontwerp tot wijziging der wet omtrent den accijns op het zout in bewerking is en dat bij die gelegenheid kan worden over wogen of het bedrag van den accijns verlaagd zal kunnen worden. In omvraag gebracht werd het ontwerp aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Hengst, Vos De Waal, Buchner, Beerenbroek, Van Sasse Van IJsselt, Pijls en Smitz. 2°. Over het voorstel van drie leden tot wijziging van het Reglement van Orde voor de behandeling van het ontwerp van een Wetboek van Strafrecht. - Na discussie aangenomen met 24 tegen 11 stemmen. Dientengevolge is de commissie van rapporteurs voor dat ontwerp door den voorzitter samengesteld uit de heeren Borsius, Van Akerlaken, Vos De Waal en Thooft. De vergadering is tot hedennamiddag halfvier geschorst. In deze zitting is de Indische begroo ting aan de orde gesteld tegen a. s. Maandag te elf uren. Het stoomschip „Prins van Oranje", uitge leid door Sonneman's kapel, vertrok hedenochtend te negen uren van Amsterdam naar Batavia, en de „Celebes" van Batavia naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2