F. Brouwer, Confiseur, St.-Nioolaas-Cadeaiix. Vrijdag 3 December. Heeren Studenten. N". 6880. A0. 1880. STEENSTRAAT, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. bericht dat zijne Étalage gereed is. Dagelijks verscli te bekomen Boter letters, Beuling en diverse Gebakken voor LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels ledere regel meer.^... Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17* Gemengd Nieu w s. Twee metselaars die eergisteren in de rue de Tardieu te Parijs, op een steiger ter hoogte van de vierde verdieping, aan hun werk waren, geraakten in een hevigen woordenstrijd. Van woorden kwam het spoedig tot daden, en een oogenblik later waren hunne makkers getui gen van het ontzettend schouwspel hoe de beide kampioenen elkander om het lijf grepen en, in hun drift het gevaarlijke der positie vergetende, over de smalle planken heen en weer rolden. Voordat men dan ook had kunnen tusschenbeide komen stortten de ongelukkigen, elkander nog steeds omklemd houdende, op de straat neder. Hoewel onmiddellijk opgenomen, en met de uiterste zorg naar het hospitaal Lariboisière overgebracht, verkeeren zij toch in hopeloozen toestand. De landbouwer dagniard te Montde Marsan, die dezer dagen nfet zijn wagen op den weg van Gastis reed, zag een slang en had de onvoorzichtigheid het dier op te nemen. Hij werd hevig gebeten, maar zonder op pijn te letten, reed hij verder. Nauwelijks was hij thuisgekomen of hij gevoelde zich niet wel en overleed eenige uren later onder de hevigste pijnen. Op een morgen in de vorige week zagen de voorbijgangers tot hunne niet geringe verbazing bij een apotheker in de rue Pastoureile te Parijs de vlag uithangen, met een kolossalen bos wortelen, aan het uiteinde van den stok. De politie beval hem onverwijld zijn zonderlinge vlag in te trekkeD. Hij verklaarde aan haar slechts zijn feest vreugde te hebben willen aan den dag leggen over het heuglijke feit dat zijn wederhelft dien nacht heimelijk de echtelijke woning verlaten had. Frankrijk. De verrassende beweging ten gunste van het Kanaal van Panama heeft den Parijschen bericht gever der „Times" genoopt een onderhoud te ver zoeken met den heer De Lesseps. Deze heeft zich daarbij met de grootste opgewektheid uitgelaten en verklaard dat de berichten omtrent de alge- meene geestdrift, niet het minst in Amerika, van dien aard waren, dat de zaak verzekerd was. De stichters-aandeelen van 5000 fr. waren reeds bijna tot 40,000 fr. gestegen, en als eene aardige bij zonderheid deelde de heer De Lesseps mede dat hij zelf er slechts bij toeval één bezat, eenigen tijd geleden voor de helft der nominale waarde door hem gekocht om depreciatie dier aandeelea te voorkomen. Er worden, zeide hij, reeds werk tuigen vervaardigd, die 300 kubieke meters aarde in een uur tijds uitgraven. Karren, havensluizen, alles was gereed om te beginnen. Kortom, aldus eindigde de heer De Lesseps, ik noodig u uit om in 1S87 de opening van het Kanaal te komen bijwonen. De „Avenir Diplomatique" verneemt dat de regeering besloten heeft den heer Desprez, am bassadeur bij den Heiligen Stoel, niet naar Rome te laten terugkeeren, en wel wegens het inkomen van eene nota van liet Vaticaan tegen de Maartsche decreten, vervat in bewoordingen, waarin de regee ring niet meent te mogen berusten. Naar men zegt, zal de regeering een maat regel nemen tegen al de Katholieke gezellen-ver- eenigingen, die in handen der clericalen een middel zijn voor staatkundige woelingen. Zij zal hare vergaderzalen sluiten. DuitscMand. De „Kölnische Zeitung" wijdt een artikel aan de Waldecksche quaestie. Zij brengt in herinne ring dat Pruisen in 1866 de financiëele lasten op zich genomen heeft, die aan de toen gesloten en later vernieuwde overeenkomst met Waldeck- Pyrmont verbonden warenomdat werkelijk bleek dat de bevolking van dat vorstendom de zwaardere lasten niet kon dragen, die van de intrede in het Noordduitsch verbond, later het Duitsche rijk, het gevolg zouden zijn. Dat besluit van Pruisen was eene financiëele opoffering in het belang van de Duitsche eenheid. Maar nu er sprake is van overschotten uit de rijksbelastingen, die aan de verschillende staten worden uitgekeerd en die in Pruisen en elders ter vermindering van den druk der belastingen aangewend zullen worden, kan nu de Landdag van genoemd vorstendom eischen dat in Waldeck-Pyrmont dit eveDeens geschieden zal. Is Pruisen niet veeleer gerechtigd om die over schotten te gebruiken tot vermindering van den last, dien de Pruisische schatkist op zich genomen heeft, omdat de bevolking van Waldeck-Pyrmont geen zwaarderen belastingdruk verdragen kon, en niet ter vermindering van de belastingen, welke die bevolking nu 14 jaren lang getoond heeft wel degelijk te kunnen dragen P Op die vraag kan het antwoord, Daar de „Kölnische Zeitung" meent, niet anders dan toestemmend luiden. Is en blijft de Landdag van het Vorstendom van een ander gevoelen, dan schiet er inderdaad niets anders over dan wat de Landdag zelf onvermijdelijk achtte: annexatie bij Pruisen. Het blad wenscht daarom dat „de vorst van Waldeck-Pyrmont aan den koning van Pruisen zal voorstellen, hem te vergunnen zijn land, evenals met de Hohenzol- lemsche vorstendommen geschied is, aan Pruisen over te dragen en naast de vorsten van Sigma ringen en HechiDgen zijne plaats in het Pruisische Heerenhuis en aan het hoofd der Pruisische land- stendische vorsten in te nemen". Groot-Britannië. De gouverneur van Natal telegrapheert dat kapi tein Barker en 14 inboorlingen in een schermut seling met de Basuto's zijn gedood. Omtrent de houding der Pondo's heerschte onzekerheid, de regen belemmerde de operaties. Berichten uit de Kaapstad van 10 Nov. luiden, dat de opstand zich uitbreidde, dat de regeering binnenkort 11,000 man hoopte bijeen te hebben en dat de „premier" van plan was, zoo noodig nog meer vrijwilligers op te roepen. De stemming der bevolking was goed. Op den 4den Nov. werd een gevecht geleverd tusschen de Engelschen onder Stanford en 200 opstandelingen5 dezer laatsten werden gedood, De stad Dordrecht (Kaapkolonie) is in staat van verdediging gebracht; over het geheel zijn de verliezen der koloniale troepen vrij aanzienlijk. Lethorodi beraamd een nieuwen aanval. Het Pondo-hoofd Umquikela had beloofd te zullen trachten zijn stam rustig te houden. De inkomende rechten van de Kaap bedroegen in October 97,000 pd. st. De opbrengst der spoor wegen was ruim 52,000 pd. st. De Hollandsche Synode vergaderde nog altijd in de Kaapstadzij be sloot aan de regeering te verzoeken den 3den Zondag in December een bede- en boetedag te houden en nieuwe kerkgezangen uit te geven. In Natal vindt men de 250,000 pd. st., die van die kolonie wor den gevraagd als haar aandeel in de kosten van den Zoeloe-oorlog, geen onbillijken eisch. Uit den Vrijstaat komen goede berichten omtrent de opgra vingen uit de nieuwe diamantvelden. In de Trans vaal is alles rustig. Daden van geweld, als verbranden van booi, aanranding van grondeigenaars, blijven in Ierland ,aan de ordehet aantal leden der Landliga neemt steeds toe. Te Sligo werd een meeting gehouden, waarop Dillon het woord voerde. Voordat de mee ting begon, vond men onder de tribune twee flesschen met kruit. v De Koningin heeft op het Windsor-kasteel in persoon aan generaal Roberts, den overwinnaar van Ayoeb-khan bij Candahar, in Afghanistan, de insigniën der Bath-orde 1ste kl. ter hand gesteld.- Oosteliv.-Hong. Mönarcliie. Luidens een bericht uit Cettinje aan de „Poli- tische Correspondenz", heeft de Montenegrijnsche minister van buitenlandsche zaken, de heer Ra- donic, den vertegenwoordigers der groote mogend heden aldaar kennis gegeven dat Derwisch-pacha, ondanks de overeenkomst, volgens welke San- Giorgio behoort tot het aan Montenegro afgestane gebied, den afstand dier plaats weigert met een beroep op de eventuëele, definitieve beslissing der grensregelings-commissie. Bozo Petrovic had te dezer zake onlangs Niko Matonovic derwaarts gezonden. Naar men uit Weenen meldt^Jis nog geen voorstel gedaan voor het uiteengaan der vloot. Men houdt het er voor dat de eerste stap in dezen door DuitschlaDd zal worden gedaan. De ondergeteekenden ad verteeren dat in hunne Magazijnen is geëtaleerd een schoone en geheele nieuwe collectie Bekers, Vazen, Potten, Kan nen en Drlnkgarnlturen in antiek geschil derd Glas, ond-Dnltsch Steengoed, Majo- llka, Koperwerk etc. OST1IOFF C0., Spuistraat N°. 10, Haag. P. J. BROEKHOFF, Notaris te Leiden, zal op Maandag den 6den December 1880, des mor gens te 10 uren, aan den Ouden Rijn 74, ten sterfhuize van den Weledelen HeerH. C. VLEK, in het openbaar verkoopen: een zeer netten INBOEDEL, bestaande in Mahoniehouten Tafels, Stoelen en Schrijfbureau; Ledikant met behang en meerder Ameublement van Noten- en ander Hout; Kachels, Bedden met toebehooren, Spie gels, Gravures in Lijsten, Pendule en Ornamen ten, alsmede zilveren Lepels en Vorken en andere dito voorwerpen. Alles te zien Zaterdag 4 December 1880, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1