i\°. 6379. Donderdag 2 December. A". 1886 „Na den storm" Dese Courant wordt dagelps, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYEBTl Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. „Voor het eerst samen naar de kerk", DE UITGEVEB. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 8 mutnden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer»a 0.05. Van 1—8 regel» Iedere regelmeer. Grootere. letter» naar plaatsrnimte. AAN DE ABONNÉ'S OP 'T LEIDSCH DAGBLAD. De Uitgever heeft het genoegen aan de Abonné's als premie, tegen betaling van slechts 60 cents, aan te bieden twee prachtige Oleographieëu, voorstellende en naar schilderijen van B. J. BLOMMERS. Deze beide oleographieën zijn in het magazijn der Heeren D. SALA ZONEN op de Breestraat tentoongesteld. Ten gevolge eener overeenkomst met die Firma wordt elke lijst, verguld, tot den hoogst billijken prijs van f 1.80, kant en klaar afgeleverd. Behalve deze lijsten hebben genoemde heeren er ook verkrijgbaar gesteld voor f 1.40, f 1.35 en zwarte met gouden voorkant voor 85 cents per stuk. Al deze soorten zijn in hun Magazijn te bezichtigen. Over eeuige dagen wordt een bon in bet Leidsch Dagblad afgedrukt, waarop deze oleographieën, natnurlijk uitsluitend voor Abonné's op het Leidsch Dagblad, a contant kunnen worden afgehaald. LEIDEN, 1 Becember. Ingevolge advies van commissarissen der Bank van Leeuing geven B. cu Ws. den raad in over weging, de bestaande tarieven van de interessen en vau het administratieloon door de pandgevers verschuldigd, welke krachtens het reglement voor de Bank telken drie jaren onder 's Konings goed keuring moeten worden herzien, wederom voor den tijd van drie jaren te handhaven en dat besluit aan de goedkeuring des Kouings te onderwerpen. De commissie van financiën heeft geene beden king tegen de voordrachten van B. en Ws. tot afstand van grond aan G. Brandsen en tot ver hooging van den post der begrooting voor 1880: nitkeering aan het rijk van het aandeel der ge meente in de kwade posten wegens de directe be lastingen. Ter herdenking aan hare oprichting, 1 Decemher, heeft het bestuur der vereenigiug „Nut en Genoegen" alhier besloten weder eene verlo ting van levensmiddelen te houden. De bijval, welke deze wijze van feestvieren, het vorige jaar, van verschillende zijden mocht ondervinden, was eene aanmoediging om op den ingeslagen weg voort te gaan. De voorwerpen, voor de verloting bestemd, kunnen bezichtigd worden in de lokalen der ver- eeniging (Schoolsteeg) op Vrijdag-avond 3 Dec. a. s., van 6 tot 8 uren. Op de alphabetische voordracht voorleeraar in de Duitsche taal aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Utrecht staan de heeren G. Van der Waals te Leiden en L. Wirth te Breda. Voor de betrekking van leeraar in de moderne talen aan het gymnasium te Assen, op eene bezol diging van f 1800, zijn voorgedragen de heeren Aimé Gauthey te Noorthey en Noé Leon Marie te Arnhem. Er zal, te rekenen van heden, gelegenheid bestaan tot invordering van gelden op quitantiën door tnsschenkomst der postkantoren in het verkeer met België op dezelfde voorwaarden, als sedert 1 Augustus jl. in het verkeer met Frankrijk ge schiedt, behoudens de navolgende bepalingen: De quitantiën worden met een borderel door den af zender in een open omslag aan het postkantoor van afzending aangeboden. De ambtenaar verzegelt den brief, na den inhoud te hebben nagezien en in orde bevonden, en verzendt dien aangeteekend aan bet kantoor van bestemming. Dezelfde afzen der kan quitantiën voor verschillende schuldenaren, wonende binnen den kring van hetzelfde postkan toor, in één omslag 'bij elkander voegen, mits zij te zamen de som van 500 franken niet te boven gaan. Op 's rijks postkantoren zijn verdere inlichtingen te verkrijgen, en de noodige borde rellen en omslagen, de laatste voorzien van een postzegel van 10 cents, op aanvrage te bekomen. De „Prins-Alexander-Stichting", het asyl voor blinde kinderen beneden de zes jaren, te Bennekom, is plechtig geopend. De president der commissie, de heer L. P. Van Son, heeft de stichting overgedragen aan het college van regen ten, welks voorzitter, prof. Gunning, haar dank baar aanvaardde. Aan prins Alexander werd een telegram gezonden. In de Ie Amsterdam gehouden vergadering van vaceiuedwaugbestrijders, zegt de „Standaard", is besloten naar de internationale samenkomst, die op 11, 12 en 13 December a. s. ie Parijs zal g houden worden, af te vaardigen de professoren Hoedemaker en Fahius, alsmede den heer De Joughe, em.-predikant. - Tevens is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. Datema, mr. Fabius, dr. Kuyper, ds. Lindeboom en dr. Monnik te Vordeu, om te overwegen in hoeverre het raad zaam zijn zou ook hier te lande de bestrijders van den vaccinedwang in een corps te vereenigen. Door wijlen vrouwe C. Oinck, wed. van den heer H. Emmig, is een legaat van 2000 ver maakt aan de Diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam. Het „Collegium Musicum Ultrajectinum" zal in het volgende jaar haar 250-jarig bestaan vieren, door het geven van een tweedaagsch muziek feest, op 30 April en 1 Mei. Deze Utrecht- sche vereeniging behoort tot de oudste muzikale instellingen, niet alleen van ons vaderland, maar van geheel Europa. Door den eerstaanwezenden ingenieur te Utrecht is onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog aanbesteed het bouwen van eene infanterie-kazerne met annexen op het terrein „Damlust". Minste inschrijver was de heer W. Van Rijn te Naarden, voor f 267,900. De raming be droeg f 280,000. Naar men verneemt, zal de nieuwe gouverneur- generaal van Indië, die reeds jarenlang weduwnaar is, het vaderland verlaten in gezelschap vau zijn zoon en diens echtgeuoote, opdat deze laatste bij ofiiciëele recepties hem ter zijde kan staan, ten einde de honneurs waar te uemen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton de „Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteren bij Scilly's. De Staatscourant bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Nederlandsche Locaal- spoorwegmaatschappij", te Apeldoorn, en der naam looze vennootschap „Nieuwe Afrikaansche Handels vennootschap", te Rotterdam. Bij koninklijk besluit is bepaald - en in den „Ree. Mil." wordt dit bekend gemaakt - dat eene gratificatie tot een bedrag van ten hoogste f 300 kan worden toegekend aan iederen militair beneden den graad van korporaal, die van het leger hier te lande, met eene verbintenis voor niet minder dan zes jaren, bij de laiidmacbt in West-Indië overgaat. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag 2 Dec. en die van den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag 4 Dec. a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 7 uren had door het vallen van een brandende petroleum'amp een begin van brand plaats op den droogzolder der stoombleekerij van de wed. v. d. S. aan de Aloëlaan. De vlam, die zich sterk uitbreidde, werd gedeel telijk gebluscht door de ruim 20-jarige dochter der weduwe, die zich op de vlam wierp om die met hare kleederen te dooven, met het ge volg dat zij zelve spoedig in lichterlaaie stond. Op het geroep om hulp kwam een harer broeders toeschieten, die haar, niet zonder zich zelf te branden, opnam en haar in een spoelbak met water wierp. Ondanks die snelle en flinke handelwijze, heeft de dochter belangrijke brandwonden be komen voornamelijk de beide dijbeenen zijn ern stig verwond, zoodat het noodzakelijk geacht werd geneeskundige hulp in te roepen, welke door dr. Kimmel verleend werd. De brand werd verder gebluscht met den noodigen voorraad wasebgoed, dat daardoor nogal schade heeft bekomen. Voor de vacante betrekking van g e- meente-veldwacbter te Koudekerk bebben zich 92 sollicitanten aangemeld. Volgens een heden door ons ontvan gen bericht is onder Wassenaar op het strand geloopen eene groote Engelsche stoomboot, ge laden met 400 last steenkolen. Zij is weder vlot geworden, geholpen door de sleepboot „Simson" van IJmuiden en door een aantal Katwijkers, die de lading ten deele hielpen over boord werpen.' De Katwijkers waren door de reddingsboot aan boord gebracht en maakten de reis naar Rotter dam mede. Heden wordt ons uit Noordwijk ge seind dat het aldaar op het strand geloopen groote onbekende schip is gebleken te zijn een barkschip; het is door het volk verlaten. De naam er van is „Mavis" en het is geladen met maïs. Blijkens bekendmaking van den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht, is de mazelen-epidemie te WaddÏDgsveen geweken. In het geheel werden 251 gevallen aangegeven, waarvan slechts twee met doodelijken afloop. De behandeling der zaak-De Jongb. is bepaald op 23 December a. s. Zaterdag-avond was de kastelein v. G.J - wonende aan de Uileboomen te 's-Hage, eens goed „uit." Eindelijk kwam hij terecht in een gemeene kroeg in de Koediefstraat, gehouden door de wed. K.; aldaar kreeg hij ruzie met een per soon, die tot nog toe onbekend is gebleven, en bij bet gevecht, dat daarna ontstond, kreeg v. G. een messteek in den hals, dicht bij den strot, circa 3 cM. diep. Hij liep nog naar dr. Hoven in de Houtstraat en werd, na daar verbonden te zijn, na.ar het gasthuis overgebracht. Hij verkeert in levensgevaar. De zaak is in handen der justitie.' Maandag heeft de officier van justitie in het huis

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1