Woensdag 1 December. N°. 8378. Akte van Beschuldiging Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Zooals wij onzen lezers reeds mededeel den, zal weldra de terechtstelling plaats hebben van WILLEM MARIANUS DE JONGH. Heden zal ook de tegen hem verschijnen. Geen wonder dat de reeds vroeger zooveel gerucht makende kindermoord nog steeds ieders aandacht tot zich trekt. De akte van beschuldiging nu verspreidt over veel, waarover tot heden een sluier hing, meer licht, en bevat tevens een tal van tot nog toe onbekende, maar ook niet minder interessante bijzon derheden. Ze is evenwel te uitvoerig om haar in haar geheel in ons blad op te nemen en een kort uittreksel is niet in staat van sommige zaken ook maar eenig idee te geven. De uitgever heeft haar daarom afzonder lijk doen drukken, ten einde haar voor de Abonné's van het Leidsch Dagblad verkrijg baar te stellen. Ze is gedrukt in het for maat van de Courant en 8 pagina's, d. i. 24 kolommen, groot. Voor de Abonné's die zich er van in het bezit willen stellen bevat dit nummer een bon, waarmede zij haar tegen betaling van tien cents hedenavond tot elf uren en Woensdag, van negen uren 's morgens tot acht uren 's avonds, aan ons Bureel kunnen afhalen. if^*' Ten einde ook de Abonné's buiten Leiden zoo spoedig mogelijk in het bezit en van te stellen, wordt ze hun nog heden avond franco per post toegezonden. Over de kosten, 40 cents, zal dan te gelijk met het abonnementsbedrag van het volgende kwartaal worden gedisponeerd. Morgen wordt een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal Sept.—Nov. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. 4°. 18*0. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S mits den.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regel».«mmmmu. •••-•/ I-os* Iedere regel meer.... - Grootere letten naar plaatsruimte. LEIBEN, 30 November. Bij de heden gehouden verkiezing van 5 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier zijn 51 stembriefjes ingeleverd, waar van één van onwaarde is verklaard, als zijnde oningevuld, zoodat het getal der uitgebrachte stammen 50 is. Hiervan zijn uitgebracht op de heerenmr. P. Du Rieu 49, A. H. Eigeman 27, J. H. Sala 25, A. J. Kooien en A. De Koster ieder 24, C. J. Leembruggen en L. G. Le Poole ieder 28, P. I. De Fremery 22, A. Hartevelt Jac6.zoon 21, L. Den Houter 4, en op vier andere ingezetenen ieder ééne stem. De volstrekte meerderheid is aldaar alleen verkregen door de heeren mr. P. Du Rieu en A. H. Eigemau, die derhalve tot leden der K. van K. en F. zijn ge kozen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenJ. H. Sala, A. J. KooleD, A. De Koster, C. J. Leembruggen, L. G. Le Poole en P. I. De Fremery. Hedenmorgen ontvingen wij via Napels de nog ontbrekende Indische bladen van 21 en 22 October. De gisteren ontvangen Fransche mail, eerst den 28sten October van Batavia verzonden, heeft dus na belangrijk op de Hollandsche gewonnen. Het bekende voorstel der financiëele com missie van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, tot verhoogiug der contributie van f 2 50 tot f 4, ook in de vergadering der afdeeling Nieuwveen en omstreken ter behandeling aan de orde gesteld zijnde, bleek dat niemand zich daar mede kon vereenigen en werd het alzoo eenparig verworpen. Den te benoemen afgevaardigde werd de last opgedragen om voor te stellen de contri butie, alleen voor 1881, te verhoogen met f 1 en het daardoor te verkrijgen bedrag geheel te doen vloeien in de kas der Maatschappij, ten einde het hoofdbestuur ruimschoots de gelegenheid te verschaffen de bestaande schuld te voldoen. Verder werd algemeen de wenschelijkheid erkend dat de Maatschappij zich voortaan moge onthouden om op zoo ruime schaal deel te nemen aan tentoon stellingen als die te Parijs, welke niet, als die te Londen, rechtstreeks tot het gebied van den land bouw of de zuivelbereiding behooTen en die bijna noodeloos de kas nitpntten. Het motief tegen eene doorgaande verhooging der contributie was eenig en alleen de vrees dat zij eerder tot schade dan tot voordeel der kas zoude leiden, omdat een aan zienlijk getal leden zou bedanken. De afdeeling Haarlem der Holl. Maatsch. van Landbouw heeft in hare vergadering van gisteren besloten, het voorstel tot verhooging der contributie, zooals dat door de financiëele com missie was gedaan, te verwerpen. De afdeeling kon zich wel vereenigen met eene verhooging tot f 3. De Koningin bracht 11. Zaterdag-middag te Apeldoorn een bezoek aan het weeshuis der Her vormde gemeente, waar H. M. zich een geruimen tijd met de kinderen onderhield. In de zitting der Eerste Kamer van gis teravond te acht uren, gaf de voorzitter kennis dat waren ingekomen1®. een verzoekschrift van den gemeenteraad van Ter Neuzen tot oprichting eener rijks hoogere burgerschool aldaar en 2®. een voorstel van de heeren Borsius, De Raadt en Pické tot wijziging van het reglement van orde van de Kamer voor de behandeling van het wetboek van strafrecht. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten de vraag of dit laatste voorstel naar de afdeelingen zal worden verzonden, te behandelen in de zitting van hedennamiddag halfdrie. Omtrent het van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerp betreffende het strafrecht werd mede op voorstel van den voorzitter zonder stemming besloten dit ontwerp bij uitzondering niet naar de afdeelingen te verzenden, nadat de heer Cremers tegen en de heer Borsius voor dat voorstel het woord hadden gevoerd. Het eenige antwoord dat op de vraag of er al dan niet mogelijkheid bestaat cm ons land tegen overmacht te verdedigen, is, zegt de minister van oorlog in zijne memorie van beantwoording op het algemeen verslag der Tweede Kamer„wij moeten en kunnen ons verdedigen tegen wie en wanneer ook." Onze Grondwet, ons verleden, onze tegen» woordige belangen eischen het. Bovendien de natie wil het. Algemeene oefenplicht acht de minister onvoldoende, om aan leger en vloot den noodigen steun te verzekeren en om de strijdkrachten op voldoende wijze te kunnen uitbreiden. De minister wenscht. invoering van algemeenen dienstplicht bij leger, vloot en schutterij, bij welke deze onder deden van het krijgswezen, de kern der natie, gevormd door de ingezetenen op den krachtigen leeftijd, ten allen tijde gereed moeten zijn, om ver- eenigd de wapenen op te vatten tot verdediging des vaderlasds. Bij die inrichting van het krijgs wezen, betoogt de minister, wordt op de natie een druk gelegd, die bij genoegzame waarborgen voor de militaire belangen, zoo gering mogelijk is. In de memorie wordt wijders uiteengezet de onmisbaarheid van het bezit van een veldleger en de door den minister gewenschte regeling der schutterijen nader aangegeven. By de schutterij zouden gedurende tien jaren worden ingedeeld alle physiek geschikte ingezetenen, die niet tot het leger of de vloot behooren; plaatsvervanging zon daarbij geheel zijn uitgesloten. Eene indeeling in bans, gevormd door gehuwden en ongehuwden, zoude niet plaats hebben; daarentegen zoude een scheiding worden gemaakt tusschen geoefenden en ongeoefenden. De minister is van oordeel dat door de voorgestelde organisatie der veldartillerie voldoende in de behoefte aan dat wapen zal worden voorziendat de ontworpen garnizoens-indeeling op eene doelmatige wijze aan alle eischen voldoet. De minister herhaalt - ua nader te hebben doen uitkomen dat de invoering der ontworpen organisatie, bij toepassing op het tegenwoordige militie-con tingent reeds dadelijk tot belangrijke verbeteringen zal leiden, - dat de dadelijke invoering der orga nisatie naar zijne overtuiging in 's lands belang is te achten. De minister blijft van meeuing dat de tegenwoordige bezoldiging van het officiers corps niet aan de daarvoor in billijkheid te stellen eischen voldoet en dat eene verbetering daarvan geen uitstel gedoogt. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, via Marseille, arriveerde Zondag te Port Said en vertrok denzelfden dag; de „Voor waarts", gistermorgen te negen uren te IJmuiden binnengekomen, stoomde door oponthoud in het schutten te halftwee op en werd gisteravond nog te Amsterdam in de Rietlanden verwacht; de „Torrington" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam via Marseille, vertrok Vrijdag van Port Said; de „Madura", van Amsterdam naar Java, passeerde gisteren Kaap Roca. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De gisteravond door de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging onder directie van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels gegeven 5de abonnementsvoorstelling was in dubbel opzicht merkwaardig. Men voerde toch een der Duitsohe klassieke tooneelwerken op, Schillers „Kabaal en Liefde",, iets wat niet dikwijls gebeurt, en in dat stuk trad voor het eerst, althans voor het Leidsche publiek, op mej. Jeanne De Groot, die de rol van Louise MiÜer vervulde. Het is natuurlijk onmogelijk om reeds na een eerste optreden van de'ze actrice een oordeel te vellen over datgeen w at zij voor de toekomst belooftwe kunnen alleen oordeelen over datgeen wat we gisteravond van haar gehoord en gezien hebben, en dan moeten we zeggen dat we de rol van Louise Miller, voor heden althans, niet voor haar geschikt achten, daar aij noch de stem noch de houding he6ft van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1