Maandag 2® November. A". 6376. A°. 1880. Derde Blad. prijs dezes courant: psu8 des adyertentien: va 1-4 n«* wotoouvd f loi, Wktw IVfri BMtt voTm #V» IVoTl'rIvo t o 0.17*. CrootoN tettert mm pteatanrimt*. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden por MuèLLit. Fnoco por po«Ca 1.40. Afzonderlijke Mommor*a 0.05. Dom Courant wordt dagelijks, mot uitxondoriiif van Zon- ra Feestdagen, uitgegeven. LEIDEN, 29 November. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde ge meente alhier is gisteravond het volgende zestal van predikanten genomineerdP. Deetman te Kampen, D. Rijnders te Middelburg, G. Boer te Ouderkerk a/d. IJsel, J. Langhout te Anjum, G. H. Vau Kasteel te Kollum en C. De Wilde te Schiedam; - tot ouderling benoemd de heer W. F. De Vink, en tot diaken de heer J. Fontein. De Amsterd. Crt. zegt met zekerheid te kunnen melden dat uit een onderzoek van den ingenieur van Rijnland, den heer E. F. Van Dissel, gedaan afzonderlijk en met den hoofd-ingenieur van Noord-Holland, den heer Conrad, en den ka meraar van den Lekdijk, den heer Wentink, ge bleken is dat de verzakking in den Noorder-Lek dijk beneden Vreeswijk niet het minste gevaar oplevert. De verzakking wordt blijkbaar veroor zaakt door oppersing van de slappe veenlaag, die over de lengte der verzakking ter dikte van 8 M. ongeveer is gevonden. De ingenieur van Rijn land is van meeniHg dat die toestand niet alleen geen gevaar oplevert, maar zelfs is zijne over tuiging dat de dijk door die zakking, dewijl daar door de slappe veenlaag onder den dijk wordt samengeperst, thans reeds sterker is geworden dan hij ooit is geweest, en dat, als de aanbestede berm geheel is aangebracht, dat gedeelte tot de zeer sterke gedeelten van den dijk zal behooren. Omtrent de plannen der regeering met den verbeterden waterweg van Amsterdam naar de Waal verneemt men nog het volgende: De regee ring keurt het plan van een kanaal door de Gel- dersche vallei minder goed. Zij erkent dat die weg, wat den af te leggen afstand betreft, korter zou zijn, maar daartegenover een oponthoud door het schutten staat, waardoor het voordeel van den korteren weg weinig zou beteekenen. In de tweede plaats is de regeering bevreesd voor het onder- loopen der Betuwsche streken, terwijl zij het werk van te langen duur acht, dan dat de handel en scheepvaart van Amsterdam zonder nadeel op de voltooiing kunnen wachten. Het regeeringsplan zou spoediger voltooid kunnen worden en slechts 10 millioen kosten. Volgens dit plan zal Weesp vallen buiten het tracé. De weg zal oostelijk van Amsterdam uitgaande over Nichte vecht langs Utrecht (en dus niet door de stad) ter zijde van de Rijn- spoor gaan en met afwijking van de groote bochten te Gorkum in de Waal uitkomen. Omtrent de vroegere loopbaan van den heer F. s' Jacob, nieuwbenoemd gouverneur-generaal van Ned.-Indië, verneemt het Vad. de volgende bijzonderheden: De heer s'Jacob is geboren den 25sten Februari 1822; zijn vader was onder de regeering van koning Willem I lid der Tweede Kamer; zijn moeder was de zuster van den oud gouverneur-generaal J. J. Rochussen. In zijn jonge lingsjaren was de marine het vak zijner keuze. In 1845 vertrok hij als luit. ter zee 2de klasse naar Indië met de „Jason", die den gouverneur- generaal Rochussen naar Batavia overbracht. Eenigen tijd later werd de heer s' Jacob tot adjudant van den gouverneur-generaal benoemd. Na een expe- litii tegen Bali werd hij ridder der Militaire Willemsorde. Op het laatst van 1848 verliet hij den dienst bij de marine en werd suikerfabrikant op Java. In 1857 keerde hij naar Nederland terug en vestigde zich te Rotterdam. Bij de benoeming van den eersten directeur-generaal der exploitatie maatschappij in 1869 viel de keuze op den heer s' Jacob, die de moeielijke betrekking aanvaardde en haar tot het vorige jaar bleef bekleeden. Te Londen zijn 165 etsen van Rembrandt voor f 21,648 verkocht. Het stoomsohip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aaogekomen en weder van daar vertrokken; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Java, is Donderdag van Suez vertrokken. Door den minister van waterstaat is aan den heer J. C. Van Marken Jr., te Delft, tot weder- opzeggens toe, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van een telephonische verbinding tusschen zijne woning te Delft en de gist- en spiritusfabriek in de gemeente Hof van Delft. Den 24sten Nov. jl. heeft te Weenen de onderteekening plaats gehad eener nieuwe over eenkomst tusschen Nederland en Oostenr.-Hongarije, tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Door den minister van oorlog is aan den med. milit. student bij de landmacht M. Hijmans, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend, met ingang van 1 October. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Pijnacker, A. J. Bakker, candidaat- notaris te Rotterdamtot notaris binnen het arron dissement Roermond, ter standplaats de gem. Deurne, K. T. Van Riet, candidaat-notaris te Someren; met ingang van 1 Febr. 18811°. aan F. W. A. Van Riet, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Someren; 2°. be noemd tot notaris: a. binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gem. Someren, A. F. H. Hoekers, thans notaris te Weurt, gem. Beuningen, met bepaling dat de door deze benoe ming ontstane vacature van notaris te Weurt, gem. Beuningen, niet zal worden vervuld; b. binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem, G. Engelberts Jr., thans notaris te Heterenc. binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats de gem. Heteren, E. D. De Meester, cand.-notaris, thans burgemeester der gemeente Strijen; aan J. P. Ragnt, eervol ontslagen op zichter der 1ste kl. bij 's rijks waterstaat te Krniningen, een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 837 's jaars; aan A. Bennik Hz., gewezen bakenmeester in het 4de kwartier van de Lek, te Krimpen a/d. Lek, een pensioen verleend van f 222met Jan. a. s., aan P. C. Linssen, eervol ontslagen opzichter 1ste kl. bij 's rijks waterstaat ts Roermond, een pensioen verleend van 800. Gemengd Nieuws, Bij den verkoop van de voorwerpen, welke bij de jongste maskerade alhier hebben dienst gedaan, ging de wagen der rederijkers niet ge makkelijk van de hand; het scheen dat geen der studenten op zijn kamer een hoekje tot plaatsing van dat voertuig had kunnen vinden: driemaal werd de verkoop opgehouden, totdat eindelijk een volgenden avond „Aagje in den truffel" voor f 410 werd verkocht. In het geheel bracht de ver- kooping bijna f 6000 op. Een nieuw# industrie: - Van tijd tot tijd ziet men thans in onze stad kooplieden in kinderspeelgoed, die langs de huizen gaan om hun waar van de hand te zetten, niet voor geld, maar voor.lorren. Zij houden zich daarbij volstrekt niet op met een kleingeestig nawegen van hetgeen hun aangeboden wordt; voor een handvol lompen kan men allicht bezitter worden van een fraai stuk speelgoed. Is het wonder dat de kinderen bij het verschijnen van deze welwil lende kooplui op alle mogelijke wijzen aan oude zaken trachten te komen, waarvoor zooveel schoons te verkrijgen is! Of de ouders met dien handel van hunne spruiten wel altijd gebaat zijn? Uit de gevangenis aan de Hoogstraat te Rotterdam is gisternamiddag omstreeks vijf uren ontvlucht zekere J. V. G., afkomstig uit Vlaardingen. Te Veenendaai is een onderzoek in gesteld door de rechterlijke macht van Arnhem omtrent de handteekeningen, onder eenige ge meentestukken voorkomende. Dit is geschied op een klacht van eeu gewezen beambte ter secre tarie aldaar. De beide wethouders en andere per sonen zijn door de justitie gehoord. Zekere v. D., te Kampeu, is door de diaconie der Herv. gemeente, die hem gedurende vele jaren bedeelde, van de lijst der bedeelden geschrapt. Men had namelijk ontdekt dat deze man een aardig sommetje, p. m. f 500, met bedelen had bijeenvergaard. Een man bon wde te Alkmaar een huisje dicht bij Den Hout en meende daar een herberg te beginnen. Toen het af was, vroeg hij om een uitweg door het Hout, daar anders zijn huis on toegankelijk zoude zijn. Dit is hem geweigerd. Een schutting is tegen het door hem gekochte lapje grond opgericht en het huis niet anders dan per ballon te bereiken. De arrond.-rechtbank te 's-Bosch heeft de zaak behandeld tegen den uitgever van „De Noordbrabanter", beschuldigd van in dat blad een stuk te hebben opgenomen, waarvan de inhoud hoonend is voor den burgemeester der gemeente Oudenbosch. Het openbaar ministerie heeft geëischt een geldboete van 100, subs. 14 dagen gevangenisstraf. Als verdediger is opgetre den mr. Van Mens te Breda; deze concludeerde deels tot vrijspraak, deels tot ontslag van rechts vervolging. De werkman Haansink bij den spoor weg te Zwolle, die bij het aanhaken van een wagen tusschen de buffers geraakte, is kort daarna overleden. Ten gevolge van het 'snachts stoken van een kachel op een slaapkamer had Woensdag nacht ten huize van mejuffrouw De la Chevardière, kostschoolhouderes, avenue de Malakof te Parijs, een vreeselijk onheil plaats. Toen de dienstbode 's morgens te halfnegen de chocolade boven wilde brengen, klopte zij tevergeefs aan de deur der slaapkamer vau hare meesteres, terwijl een scherpe kolenlncht tot haar doordrong. Ontsteld ijlde zij naar beneden en vertelde hare bevinding aan den ouden heer De la Chevardière, die onmiddellijk de deur intrapte. Een onbeschrijflijk akelig schouw spel vertoonde zich nu aan zijne oogenmet van benauwdheid verwrongen gelaatstrekken en uit puilende oogen, lagen daar twee lijken voor hem, het een van zijne eigen dochter, het andere van de 20-jarige dochter van den gepensioneerden kolo nel graaf Thannberg, die, wegens een ernstige ziekte van haren vader, bij mej. De la Chevardière logeerde. Door eene of andere omstandigheid was de kachel pijp verstopt geraakt, zoodat het kolengas, dat nu niet op de gewone wijze kon ontsnappen, lang zamerhand de gesloten kamer gevuld ea eindelijk den dood teweeggebracht had.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1